Şimdi Ara

Hem Yeni Bir Sistem, Hem Bir Akıl Danışma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar (gençler). Bazı konulara baktım ancak aradığım cevaplara tam olarak ulaşamadım. Hemen konuya gireyim.

Önce akıl danışayım, oğlanın bilgisayar fx 8320 ve msı anakart üzerine kurulu. Bu bilgisayarda sadece işlemci, ram ve anakart değiştireceğim ama... Sorun burada başlıyor. Değiştirmeli miyim? Oğlanın Msı aanakartı arızalı, işlemci yanındaki soğutucuların altından sıvı akmış ve şu an kullandığımız power'dan başka bir power ile çalıştıramıyorum. Bu sebeple kendime bir sistem toparladıktan sonra bir de ansızın oğlanın bilgisayara da el atmak istemiyorum çünkü inanın fiyatların daha da yükselmesinden korkuyorum.

2 sistem birden toparlamak mantıklı mı? Yoksa oğlan bir süre daha idare etsin mi?

Kendimin de anakart, ram, işlemci ve ekran kartına ihtiyacım var.

Anakart -- Asus Rog Strix B450-F Gaming (bu anakartı değiştirmeyi düşünmüyorum, uzun ömür ve dayanıklılık açısından)

RAM -- Gskill trident Z 3000 mhz ( yukarıdaki anakarta uygun bir ram)

İşlemci -- Bu konuda arada kalıyorum r5 1500x alıp, biraz ekonomik olmaya çalışıyorum ama uzun ömür sebebiyle ve fazla harcama yapmamak için r5 2600 arasında kalıyorum.

Ekran kartı -- Yine asus ya ekonomi odaklı 1050Ti Strix OC veya 1060 OC 6 gb (dual)

yukarıdaki parçalarla nasıl bir sistem toparlayabilirim. Hem özellikle anakart dayanıklı olsun, hem de ileriyi düşünerek uzun yıllar sistem değişikliği ihtiyacı olmasın.

1500x + 1050 Ti

1500x + 1060

2600 + 1050Ti

2600 + 1060

• shadow of tomb raideri gördükten sonra bu dakikadan sonra 1050ti alınmaz diyorum hocam. oyun oynanacak bir sistemse artık 1050ti ölü bir yatırım, günü, hadi bilemedin birkaç ayı kurtarır

o yüzden her türlü 1060'a yönelin derim, yanına da ryzen 2600 ya da i5 8400 çekerseniz güzel bir combo olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 21 Eylül 2018; 3:49:28 >
  • Ben eskisi kadar oyun oynamıyorum artık. Biraz da bu sebeple maliyeti düşürmeye çalışıyorum fakat bazen oğlana eşlik etmek için katıldığım oluyor. Oyunlardan çok beklentim de yok. Diyorum...

Diğer tarafta da ocak ayında MSI marka her iki ekran kartı da (r9 380) arızalandı. O gün 1600 liraya aldığım asus gtx 1060 6gb, bugün 2.550 lira. 1050 Ti alsam ve yeterli gelmezse, yenisini alamam.

Maliyet ve uzun ömür arasında kaldım. Şu an işim sebebiyle ihtiyaç olmasa yine almayacağım ancak tek bilgisayar olmuyor. Oğlan oyun oynamak istese bana uymuyor, ben biraz nete takılmak istesem ona uymuyor...

Onun anakart bizi ne zaman yarı yolda bırakır, bunu hiç bilmiyorum.

İçimden bir ses kendine r5 1500x ile 1050Ti al, zaten eskisi kadar oynamıyorsun; oğlana da r5 2600, anakart ve ram al. Hem maliyeti düşür, hem de senin işin de görülsün diyor.

r5 2600 + asus B450-F + RAM = 4.065

r5 1500x + asus B450-F + RAM = 3.860

asus 1505Ti = 1.520
    asus 1060 (OC) = 2.550

Yukarıdaki hesaba bakarak;

Yani kendime 1500x alsam, oğlana da 2600 alsam 7.925 lira

İkimize de 2600 alsam 8.130 lira.

İki sistem arasında 200 lira fark var. Değer mi?

Oğlana almasam? Sadece kendime toplasam?

Aslına bakarsanız bu fiyatların kazancıma göre normalleşmesi çok zaman alacak, durum onu gösteriyor. Oğlanın ekran kartı arızalandı ve ona ocak ayında 1600 liraya kart aldım ve 10 gün sonra da benim ekran kartı arızalandı. Alıyorum, alacağım, şimdi aldım derken kart 2.250 liraya çıktı. Canım sıkıldı... Sistemi dağıttım. Biraz da bu başıma gelenden dolayı oğlana da sistem toparlayayım diyorum.

Ne yapayım üstad? Kaldım arada

• hocam 200 lira farka değer, r5 2600 alın kesinlikle

ekran kartı için araştırdım ve en uygun şunu buldum, 2250den iyidir,

https://www.eksenbilgisayar.com/msi-geforce-gtx-1060-aero-itx-6g-oc-ekran-karti

ben de bizzat bu tek fanlı 1060'ı kullanıyorum, fan soğutma için yetiyor fakat hızlı profilde kullanmak gerekiyor. o da haliyle azıcık gürültülü oluyor. kulaklık kullanırım beni bağlamaz dersen benim gibi, tercih edebilirsin bir sıkıntısı yok yani
  • Hocam bilgisayar parçaları hakkında buradaki arkadaşlar kadar bilgim yok fakat ekonomi olarak sana bir tavsiye veriyim. Şuanda yurtdışına tl ile yapılan işlemler sınırlandırıldı, faizler gökyüzüne çekildi. Doların hızlı yükselişini azda olsa engelleyebilmek için yapılan şeyler bunlar fakat bunlarla beraber çok fazla işsizlik oluyor artık gerek tanıdığım firmalarda gerek duyduklarımda. Bir zaman sonra ciddi patlak vermeye başlayacak. Bu faiz ve işlem sınırlamaları doları belki biraz daha tutabilir fakat sonrasında tutulabileceğini zannetmiyorum o yüzden tl gelirin varsa pc yi en kısa zamanda toplamanı öneriyorum öngörü olarak. Yine de sen araştır soruştur
  • Selamlar,

Bizimde evde 2 pc var. bende i7 7700 + 1070, oğlanda i5 6600 + 1060 6 gb var. ben günde en fazla 2 saat, benim oğlan herhalde 5 saat civarı oynuyordur (okullar açılmadan önce tahminim 8-10 saat filandı). En güzeli ikinci el gigabyte marka 970 chipset amd anakart alın, ramler işlemci kalsın. buna birde ikinci elde 1050ti alıp bu sistemi kendinize çekin. bende hala işyerinde 8300 kullanıyorum. parasına göre son derece iyi bir işlemci , 1050 ti da 1080p sizi rahat rahat götürür bir kaç sene. yeni sistemide oğlana yapın. şu ekonomik kriz 2 seneye azalınca kendinize de yeni bir sistem kurarsınız.
  • @Eray Yıldız; sevgili kardeşim, söylediklerini dikkate aldım. Az çok haberleri takip ediyordum ancak söylenenlerin olacağına ihtimal vermiyordum fakat durum maalesef ortada. Bugün çok düşündüm ve oğlana da, kendime de fazla abartıya kaçmadan sistem toparlamanın doğru olacağına karar verdim.

@bakkalamca kardeşim, ben forum üzrinden bir kaç ürün sattım. Bir kez de aldım ve herkesi kendim gibi sanıyordum. İlk ve son alış verişim oldu, olacak. Bunun yanında işlemci, ram gibi parçaları 2. el almakta bir sorun görmüyorum ancak ekran, anakart gibi parçalar konusunda zamanında yaptığım alış verişe bakarak maalesef sıcak bakamıyorum. Öneriniz için teşekkür ederim.
  • Tam olarak elinde hangi parçalar var her makine için toplam nekadar bütçe ayırdığını bilmediğim için tam konfigirasyon çıkaramadım.

Şimdilik diyebileceklerim, amd ryzen sistem kuruyorsan ram seçimine dikkat et ve mümkün mertebe anakartın ram uyumluluk listesinden ram seçmeye çalış. Bunu yapmayıp ram'im 2133 ten fazla çalışmıyor diyen çok kullanıcı var.

Monitör'ün varsa ve sadece vga ise yeni ekran kartını uydurmak için aktif dönüştürücü gerekecek ve pek sağlıklı birşey değil. İnşallah mevcut monitör/monitörlerin hdmi, dvi, display port birini taşıyordur.

Ekran kartı olarak şunu önerebilirim:

https://www.teknobiyotik.com/donanim/ekran-kart/asrock-phantom-gaming-x-rx580-8gb-o-c-256bit-gddr5-ekran-karti.html
    Rx580'inde baya iyisidir.

Bununla birlikte bir freesync monitör olsa tabi çok güzel olurdu... Ama ilk başta dediğim gibi bütçe nedir hangi parçalar var bilmiyorum.

• Bende Asus MX25AQ monitör var. Bu konuda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Evga power, ssd, hdd, kasa mevcut. Anakart, ram, işlemci ve ekran kartı gerekli.

RAM seçimini asus sayfasından bakarak yaptım. GSKİLL Trident Z 3000 mhz (2x8gb).(f4-3000C16D-16GTZR) bu kodlu ram aradım ve buldum. Daha doğrusu ben inventus, sinerji, itopya, hepsiburada ve vatanbilgisayar'a baktım ve asus'un önerdiği ram'lerden sadece bunu bulabildim.

Power listede yok, umarım başımı ağrıtmaz.

Oğlanda da anakart, ram, işlemci değişecek. Ekran kartı Asus Dual OC 6gb GTX 1060 var. Monitörlerimiz aynı.

Bugün uzun uzun düşündüm

Kendime : 2. el 1500x, 1600 işlemci; 1050Ti ekran kartı ve anakart-RAM

Oğlana da yine 2. el 1600-2600 işlemci, anakart-ram alacağım. Son durum bu.

Gönlüm 1060 al diyor ancak 1000 lira daha fazla ödemek durumunda kalacağım ki istemiyorum.

Ayrıca değerli üstadım, beni bu dertlere MSI koydu. 2 ekran kartı arızalandı, anakartın üzerinde bahsettiğim sorun var... Bu sebeple toplayacağım sistemde asus veya evga marka ürünler tercih edeceğim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.