Şimdi Ara

Hayatımda Yaptığım hatalar 2: Fazlasıyla iyi ve dürüst olmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
3
Favori
1.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yazıya buradan ulaşabilirsiniz: https://forum.donanimhaber.com/hayatimda-yaptigim-hatalar-1-dindar-bir-genc-olmak--146127091

Herkese merhaba, çok fazla hayat tecrübesi olan birisi değilim. Muhtemelen de bir çoğunuzdan küçüğümdür. Ama kendi hayatıma dönüp baktığımda herkes gibi benimde yapmaktan pişman olduğum ve hata olarak gördüğüm şeyler var. Daha önce dindar bir genç olmanın benim açımdan yanlış bir karar olduğunu anlatmıştım. Bu yazıda da (fazlasıyla) iyi ve dürüst olmanın sanıldığı gibi iyi bir şey olmadığını anlatmaya çalışacağım. Bunu yapmaktaki amacım da kendimi biraz rahatlatmak ve zamanında benim yaptığım hataları yapan birileri varsa onları uyarmaktır.

Şimdi gelelim neden iyi bir insan olmak iyi değil? Eğer yaşadığımız dünyada herkes iyi olsaydı, kimse kendi çıkarı için başkasının hakkını yemeseydi, herkes birbiriyle iyi geçinmeye çalışıp mutlu mesut olma hayaliyle yaşasaydı bu o zaman iyi insan olmak son derece doğru olurdu çünkü iyi insan olduğunuz için zarar görmezdiniz. Ama içinde bulunduğumuz dünya gerçekten iyi insanlar için büyük bir cehennemdir. Bunun neden böyle olduğunu ileride anlatacağım.

Hayatım boyunca hep iyi bir insan olmak için çabaladım. Kimsenin arkasından konuşmazdım, kimseye yalan söylemezdim, küfür bile etmezdim. Bir çok insan çocukluğumda çok ahlaklı temiz bir insan olduğumu söylerlerdi. Çoğu zaman çevremdeki tanıdığım, tanımadığım insanlar için fedakarlık yapmaktan çekinmezdim ve bundan da bir karşılık beklemezdim. Kötülük yapana da iyilik yapardım yani.

Ama garip bir şekilde verdiğim emeklerin karşılığını göremiyordum. Yardımına gittiğim insanları yardığıma çağırdım zaman saçma sapan bahanelerle, yalanlara maruz kalıyordum. Bunun farkında olmama rağmen tavrım hiç değişmezdi yine elimden geleni yapardım.

Zamanla yardım ettiğim bu insanlar haddi biraz aşmaya başladılar. Her yardıma sıkıştıklarında beni arıyorlar, moralleri bozuk olduğunda beni arıyorlar bende bir arkadaş olarak üzerime düşeni yapıyorum diye düşünüyordum ama sıra onlara geldiğinde genelde bir karşılık göremiyordum. Zamanla bu insanların açık açık beni kullandığını fark ettim. Benim hayır diyemememden faydalanıp kendi işlerini bana yaptırıyorlardı. Düşündükçe çok acı bir gerçeğin daha farkına vardım. Çevremdeki sürekli iyilikten, arkadaşlığın öneminden, yardımseverlikten vs bahseden insanlar sadece bahsetmekte kalıyor bahsettiklerinin tam tersi davranışlar sergiliyorlardı. Yani bir çoğu içten pazarlıklı insanlardı.

Uğurlarında bir çok şeyi feda edebileceğim arkadaşlarım hastalandığım da doğru düzgün ziyaretime bile gelmediler. Sürekli kardeşlikten bahsedenlerin nedense söylediklerinin tam tersi hareket ettiklerini görmek beni üzdü. Ben bunlara iyi davrandıkça daha da yüzsüzleşiyorlardı. Tabii burada benim yapmam gereken bunları hayatımdan çıkarmak iken, ben nedense bunlara yardımcı olmaya devam ettim. Bazı arkadaşlarım için gerçekten kendimi çok üzdüm. Ama karşılığında umursamazlık dışında bir şey göremedim.

Zamanla hayata bakış açım baya değişti. Artık sadece karşılığını görebileceğim insanlara destek oluyorum. Gerçekten bana destek olacağına inandığım arkadaşlarım için yine elimden geleni yaparım çünkü en azından onlarda benim için aynısını yapabilirler. Tabii bunun için önce o kişiyi bazı güven testlerinden geçiriyorum. Ama bunun dışındakiler için kılımı bile oynatmam. Bu arada bahsettiğim şeyler sokaktan geçene yol göstermek gibi basit şeyler değil çok daha önemli zaman-enerji harcayan iyilikler. Yoksa bu tarz basit şeyleri rahatlıkla herkese yaparım :)

Eğer iyi bir insansanız çevrenizde bazı kendini akıllı sanan ve sizi kullanmaya çalışan insanlar illaki olacaktır. Bu insanları test etmek için onlardan bir şey isteyin. Saçma sapan da olabilir bir kılıf uydurun ve nasıl tepki vereceğini görün. Eğer kıvırmaya yalanlara başladıysa basın tekmeyi gitsin. Ama değer verirse o zaman bu adamdan zarar gelmez diyebilirsiniz. Eğer bir şekilde bu insanları test etmezseniz ömrünüz boyunca kullanılmaya mahkum olursunuz.

Dürüstlük konusunda da aynı şey geçerli. Eskiden çok dürüst bir insandım kimseye yalan söylemez, hiç bir işimde kötü düşünceler olmazdı. Yine iyi birisi olma mevzusunda olduğu gibi aynı şekilde insanlar iyi ve dürüst bir insan olmanın öneminden bahsediyorlar ama bir çoğu yalan söylüyor, hak yiyor, kendilerini olduklarından farklı belki daha zeki belki daha cesur göstermek için yalan söylüyorlar. Ve hayatı boyunca yalan söylemeyen insanlar kolaylıkla bunların yalanlarına inanıyor bu insanların algılarına giriyorlar.

Size kötü insan olun demiyorum. İyi bir insan olun ama bazen kendi çıkarlarınızı başkalarının çıkarlarından önde görebilmelisiniz. Sizden her yardım isteye iyilik yapıyorum ben iyi insanım diye yardım etmemelisiniz. Sadece hak eden insanlara yardım edin. Bazı arkadaşlarınızın size muhtaç olmasına rağmen yine aynı şekilde onlara hayır demeyi bilmelisiniz ve bunun için kendinizi kötü hissetmemelisiniz.

• benimkiler:

1-)doğmak

2-)tipsiz doğmak

• Maraz Alinin Sağ Kolu kullanıcısına yanıt
    Bunların ikisini bilinçli yapmamışsın. Nasıl bunlardan pişmanlık duyabilirsin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zihnin Geleceği

Bunların ikisini bilinçli yapmamışsın. Nasıl bunlardan pişmanlık duyabilirsin?

böle tipsiz olacagımı bılsem dogdugum an kendımı kanda bogardım

Hocam o zaman artık parayı kırmaya bakın , para olunca bakarlar zaten

Estetik kurtarır belki seni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ferid4444444

Estetik kurtarır belki seni

nereyi yaptırıcam ki her tarafım birbirinden beter

• Senin fotonu gördüm tipin sorun edilecek bir tip degil beni görsen şükür namazı kılarsın(;

Çok saçmalıyorsun.
  • quote:

Çok saçmalıyorsun.

Dünyanın en tiksinç varlığıyım

Dostum zihinsel olarak kendini geliştirmelisin. Anladığım kadarıyla stresle başa çıkma konusunda sorunların var.

• quote:

Dostum zihinsel olarak kendini geliştirmelisin. Anladığım kadarıyla stresle başa çıkma konusunda sorunların var.

Ya yemişim stresi

niye bu bok surat bana verildi

Çok yakışıklı birisi olmak ile çirkin olmak arasında bir fark yok. Her şey beyninde bitiyor. Duyguların ne olduğu bunları nasıl kontrol edebileceğini bilsen emin ol çirkin de olsan dünyanın en mutlu insanı olursun.
  • Zihnin Geleceği kullanıcısına yanıt
    Hayatımda Yaptığım hatalar 2: Fazlasıyla iyi ve dürüst olmak

Sürekli mutlu olmak istediğini söylüyorsun da sana mutluluk nedir diye sorsam apışıp kalırsın muhtemelen. Ne olduğunu bilmediğin, anlamadığın bir şey elde etmeye çalışıyorsun farkında değilsin...

Bu yüzden de arayışlarının bir sonuca ulaşması çok zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihnin Geleceği -- 19 Aralık 2020; 1:27:49 >

Araba+beni arzulayan ortalama sarışın bi kız beni mutlu eder işte komplike cümleler kurup beni ruh hastası gibi gösterme

Seni suçlamıyorum ya bu forumun % 95'i mutluluğun ne olduğundan bi haberler. Aynen kardeşim araba kadın seni mutlu edecek sanmaya devam et. Aslında seni mutsuz eden şeylere odaklanman lazım. Sürekli bunu arzuluyor olman zaten seni mutsuz eden şey.

Tipsiz olmasam hepsine sahiptim

tipsiz olmasam depresyona girip okulu uzatmazdım

yada lisede moralim daha yüksek olurdu daha iyi yeri kazanırdım

Bu bahsettiklerinin tipsiz olmanla alakası yok kendini kandırma.

Bu tamamen senin kendini salman sürekli tipsiz olduğunu düşünüp moralini bozmanla alakalı.

Tipsizim zaten allah belamı vermiş

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.