Şimdi Ara

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR... (101. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.436
Cevap
88
Favori
471.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 99100101102103
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracımı hasarından dolayı Autoking e bırakmıştım sonra ertesi gün vazgeçip feragatname doldurarak servise bıraktım tramer de aynı hasardan 2 kayıt görünüyor, bunların biri kapalı.
    İlk dosyanın işlem yapılmadığı halde sigortacıların ekranında hasar kayıdı var ve kapalı şeklinde görünmesi normal midir, yoksa kasko yenileyeceğim zaman dosya sayısından dolayı ücretlendirmeyi etkiler mi? Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hüseyni -- 20 Eylül 2013; 16:49:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: heart333

quote:

Orijinalden alıntı: hasanyy

quote:

İyi günler
    23 Temmuz akşamı 110 promil alkollü bir başka sürücünün yandan vurması sonucunda orta refüjden takla atarak karşı şeride geçtim. Trafik kaza raporunda karşı taraf %100 kusurlu bulundu. Benim kasko şirketim Anadolu Sigorta. Aracım Skoda Yeti. Henüz 6 aylık ve 9.000 km'de. Kasko Bedeli 50.900 YTL.
    Yetkili Skoda Servisi Anadolu Sigorta ile anlaşmalı olmamasına rağmen aracı oraya çektirdim ve eksper aracı gördü. Servis 27.000 'e yakın masraf çıkardı. Şimdi ikinci bir liste istemiş ve onunda fiyatı aynı gözüküyor. Pzt eksper tekrar değerlendirecek galiba..
    1. Aracım daha yeni ve ağır hasarlı olduğu için pert sayılması adına benim yapabileceğim bir şey varmı?
    2. Sigorta şirketi veya eksper ile benim veya acentamın görüşmesine (pert sayılması için) gerek var mı?
    3. Eğer pert kabul etmezse benim yapabileceğim veya haklarım nelerdir.

Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

1 27 binlik rakama pert olması muhtemeldir
    2 acenteniz takip etmeli, etsin
    3 sigortaya karşı bşey değil de vuran tarafa araç değeri düştüünden maddi tazminat davası açabilirsiniz

geçmiş olsun

Hasan Bey,
    Ekspertiz sonucunda yetkili servis sizin rakamınıza çok yakın bie değer verdi ancak sigorta şirketi yedek parçayı kendisi temin ederek bir başka anlaşmalı servisten 18.000 ytl anahtar teslim fiyatı almış( ekspertiz tarafından alternatif fiyat araştırması) ve aracın normalde onarılabileceği ancak benim isteğim üzerine yapılan piyasa araştırması sonucunda 24.000 YTL pert bedeli saptandığı için 24+18= 42.000 'den istersem anlaşma olabileceğini söylüyorlar.
    Ancak benim sigorta poliçem 1 Nisan 2013 öncesi yapılan bir sözleşme ve alternatif servislerde alternatif parçalar ile onarımı kapsamıyor. Bu konuda fikir birliği olmadığı ancak Sigorta Tahkim Kuruluna gidilebileceği söyleniyor. Buda 2-3 aylık bir süreç gözüküyor. Bu işlemler çözülmediği için ben halen bu aracım kredi borcunu ödemekteyim ve 3 ay sonra çözülse bile o güne kadar faizleri ödemiş olacağım.
    Acaba yapılabilecek birşey varmı , biliyormusunuz.
    Yardımcı olursanız sevinirim,
    Teşekkürler.

0km alınan ve kaskolanan araclarda ilk 1 yıl içinde çalınırsa, pert olursa vs sıfır km aracın değeri ödeniyor diye biliyorum. Sizin poliçede bu yazmıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: hüseyni

aracımı hasarından dolayı Autoking e bırakmıştım sonra ertesi gün vazgeçip feragatname doldurarak servise bıraktım tramer de aynı hasardan 2 kayıt görünüyor, bunların biri kapalı.
    İlk dosyanın işlem yapılmadığı halde sigortacıların ekranında hasar kayıdı var ve kapalı şeklinde görünmesi normal midir, yoksa kasko yenileyeceğim zaman dosya sayısından dolayı ücretlendirmeyi etkiler mi? Teşekkür ederim

Tramere iptal geç ulaşabilir.
    Acentenizden detayı alabilirsiniz
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hasanyy

quote:

İyi günler
    23 Temmuz akşamı 110 promil alkollü bir başka sürücünün yandan vurması sonucunda orta refüjden takla atarak karşı şeride geçtim. Trafik kaza raporunda karşı taraf %100 kusurlu bulundu. Benim kasko şirketim Anadolu Sigorta. Aracım Skoda Yeti. Henüz 6 aylık ve 9.000 km'de. Kasko Bedeli 50.900 YTL.
    Yetkili Skoda Servisi Anadolu Sigorta ile anlaşmalı olmamasına rağmen aracı oraya çektirdim ve eksper aracı gördü. Servis 27.000 'e yakın masraf çıkardı. Şimdi ikinci bir liste istemiş ve onunda fiyatı aynı gözüküyor. Pzt eksper tekrar değerlendirecek galiba..
    1. Aracım daha yeni ve ağır hasarlı olduğu için pert sayılması adına benim yapabileceğim bir şey varmı?
    2. Sigorta şirketi veya eksper ile benim veya acentamın görüşmesine (pert sayılması için) gerek var mı?
    3. Eğer pert kabul etmezse benim yapabileceğim veya haklarım nelerdir.

Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

1 27 binlik rakama pert olması muhtemeldir
    2 acenteniz takip etmeli, etsin
    3 sigortaya karşı bşey değil de vuran tarafa araç değeri düştüünden maddi tazminat davası açabilirsiniz

geçmiş olsun

Hasan Bey,
    Ekspertiz sonucunda yetkili servis sizin rakamınıza çok yakın bie değer verdi ancak sigorta şirketi yedek parçayı kendisi temin ederek bir başka anlaşmalı servisten 18.000 ytl anahtar teslim fiyatı almış( ekspertiz tarafından alternatif fiyat araştırması) ve aracın normalde onarılabileceği ancak benim isteğim üzerine yapılan piyasa araştırması sonucunda 24.000 YTL pert bedeli saptandığı için 24+18= 42.000 'den istersem anlaşma olabileceğini söylüyorlar.
    Ancak benim sigorta poliçem 1 Nisan 2013 öncesi yapılan bir sözleşme ve alternatif servislerde alternatif parçalar ile onarımı kapsamıyor. Bu konuda fikir birliği olmadığı ancak Sigorta Tahkim Kuruluna gidilebileceği söyleniyor. Buda 2-3 aylık bir süreç gözüküyor. Bu işlemler çözülmediği için ben halen bu aracım kredi borcunu ödemekteyim ve 3 ay sonra çözülse bile o güne kadar faizleri ödemiş olacağım.
    Acaba yapılabilecek birşey varmı , biliyormusunuz.
    Yardımcı olursanız sevinirim,
    Teşekkürler.

siz aracın borcunu ödemeye devam edin

ben sizin yerinize olsam, acentem ile birlikte hareket ederdim
    haaa acentem ilgisiz kalıyorsa, o zaman gerekli hukuki haklarımı kullanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: hay2010

başlık açtım ama buraya yazmam daha uygun galiba...
    bugün ufak bir kaza yaptım.
    dur kalk sırasında dikkatsizlikle önceki araca yavaşça çarptım. iki araçta da tamponda boya alış verişi ve ufak çizikler oluştu.
    adam durdu, para istedi yaptırmak için ben de vermedim, (adama belli etmesem de sinirlendim. tamam suçluyum ama inanın hiç bir şey yok, biraz pasta cila ile bir şey kalmaz) çıkardım tutanağı doldur dedim. o da acelem var dedi telefonları aldık yarın buluşacaz.
    şimdi adama 50 lira falan para mı versem daha mantıklı diye düşünüyorum. tramerde kaza gözükür mü 20-30 liralık masraf için? ayrıca sigorta ücretim artar mı?
    teşekkür ederim...

tramerde onun aracı kazalı gözükür
    siz de sigortadan yaptırırsanız sizin de gözükür

ama tampon ahsarları araç satışlarında pek dikkate alınmaz

onun varsa kaskosu kasko delinmeden otokınge yaptırır
    illa para diyorsa ona para verme yerine gier bir serviste o tamponu yaptırırım

adam parayı alıp peşinden aracıma hasar verdi diye sizi tekrar tehdit etse ne olacak_?

maalesef aramızda o kadar çok boş adam var ki_?

geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanyy -- 25 Eylül 2013; 13:46:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: enorton

Hasan Bey merhaba 13 yaşında aracımız var, sıfır almıştık ogün bugundür kaskolu. Geçen aksam arac kapının önünde dururken gelip çarpıyorlar, polis geldi tutanak tutuldu. Adamalr %100 suçlu tabiki, aracın tampon lastiğe sürtüyor o yüzden çekici çağırdık ve yetkili servise çektirdik. Ancak eksper bugün aradı 3000 TL hasarın 1000 TL sini sizin ödemeniz lazım diyor. Neden dedik, kaskomuzda 10 yıldan büyük araçlarla ilgili bir madde varmış ve kesinti yapıyorlar. Diyoruz siz karşı taraftan alcaksınız hasarı, yok diyor yine de... İsterseniz kaskoyu hiç karıştırmayın direk trafik sigortasından açtırın dosyayı, bu sefer de trafik sigortası yetkili serviste onarım yapmayacak ve kendi anlaşmalı servislerinde yedek parça ile onarım yapacak. Başına boyle bir olay gelen var mı? Sizce ne yapmayılım. Bu arada sigortayı yaptırırken ne acenta ne de sigorta şirketi bizi hiçbir şekilde bilginlendirmedi.

Normal hasar olup benden bu kesintiyi yapsalar anlayacağım ama %100 Rüculu hasarda neden kesinti yapıyorlar anlamış değilim...

Madde şu:

KIYMET KAZANMA TENZİLİ İSTİSNASI KLOZU

Kasko Sigortası Genel Şartlarının B.3/3.3.2.3 maddesi hükmünün aksine, sigortalı aracın maruz kalabileceği,
    poliçe teminatına giren, herhangibir hasarı sonucunda tespit olunacak hasar tutarından, 10 yaşa kadar olan
    Hususi ve Jeep, 7 yaşa kadar olan Kamyonet, Panel/Glass Van, Minibüs/Midibüs, Kamyon, Otobüs, Traktör,
    Çekici, Römork ve İş Makinası kullanım tarzındaki araçlarda kıymet kazanma tenzil edilmez. Lastik , akü ,
    antrifriz , motor yağı vb. süreli kullanım gerektiren malzemeler istisna olup, herhangi bir yaş sınırlamasına
    bakılmaksızın asgari %50 olmak üzere hasar tespiti doğrultusunda kıymet kazanma tenzili uygulanır. Kıymet
    kazanma tenzilinde araç yaşı, aracın poliçe başlangıç tarihindeki trafiğe çıkış tarihi ile hesaplanacaktır. 10
    yaşı geçen (Hususi ve Jeep) araçlarda aracın trafiğe çıkış tarihi dikkate alınarak sadece yeni verilen; elektrik
    sistemi, havalandırma sistemi, kilit sistemi, döşeme ve trim ile aydınlatma sisteminde kullanılan yedek
    parçalardan asgari %25, kaporta, gövde, amblem ve çıtalar, dış aksesuarlarda kullanılan yedek parçalardan
    asgari %30 , mekanik aksam, süspansiyon, aktarma organları, fren sistemi ve direksiyon sisteminde
    kullanılan yedek parçalardan asgari %35 olmak üzere her yıl %5 artarak her bir grup için azami %50 olmak
    kaydıyla hasar tespiti doğrultusunda kıymet kazanma tenzili uygulanır. 7 yaşı geçen (Kamyonet, Panel/Glass
    Van, Minibüs/ Midibüs, Kamyon, Otobüs, Traktör, Çekici, Römork ve İş Makinası) araçlarda aracın trafiğe
    çıkış tarihi dikkate alınarak sadece yeni verilen; elektrik sistemi, havalandırma sistemi, kilit sistemi, döşeme
    ve trim ile aydınlatma sisteminde kullanılan yedek parçalardan asgari %30, kaporta, gövde, amblem ve çıtalar,
    dış aksesuarlarda kullanılan yedek parçalardan asgari %35 , mekanik aksam, süspansiyon, aktarma
    organları, fren sistemi ve direksiyon sisteminde kullanılan yedek parçalardan asgari %40 olmak üzere her yıl
    %5 artarak her bir grup için azami %50 olmak kaydıyla hasar tespiti doğrultusunda kıymet kazanma tenzili
    uygulanır.

çoğu sigortada 10 yaş üzeri araçlarda hasarda değer kaybı yok
    adamın 2003 aracı var aldığından beri kaskolu şimdi bu adam ne yapacak arabayı mı satsın
    devir ekonomi devri benim de aracım 9 yasında ama çoğu sıfır araçlardan daha üstün özellikler var
    bence kaskonuzda sorun var
    dediğim gibi çoğu kaskoda kesinti yok
    bırak 10 yaşı, 97 model aracın hasarını yaptık
    kasko kuruşunakadar ödedi
    ara acenteni yardımcı olsun
    yadımcı olmuyorsa yenilemede baska acente seçersiniz

bazı trafiklerin anlaşmalı yetkili servisleri mevcut bulunduğunuz ili ve sigortanın adını yazsaydınız servis yönünden yardımcı olurudum
    ama er ne kadar yetkili serviste de araç yapılsa, yedek parça muadil yan sanayi oluyor
    bence kako üzerinden gidin, acenteniz yardımcı olmuyorsa çarpandan alın farkı

geçmiş olsun

• SLM.
    Şöyle bir sorunum var ve bilgisi olanlardan ACELE yardım bekliyorum arkadaşlar.

3 gün önce bir kaza yaptım. Normal şeridimde 2. vites ile düşük hızda giderken keskin bir virajda karşı yönden gelen bir araç (sürücüsü polismiş) ön çamurluktan girdi ve arka kapıya kadar gitti. Karşı taraf benim şeridime girerek bu kazaya sebep oldu. 3000 TL civarında bir masrafı var arabanın, kapı falan değişecek.
    Kendimden emin bir şekilde işlemleri yapıp tutanakları tutup çekmiş olduğum fotoğraflarla birlikte aracımı servise bıraktım. 2 gün sonra eksper gelmiş araca bakmış gitmiş. Bu gün de servisten aradılar kusur oranı %50 ye %50 olarak verilmiş dedi ve şok oldum. Ben adamdan aracımın değer kaybı ile ilgili dava açmaya hazırlanırken kusurlu bir duruma düştüm.

Bu durumda ne yapabilirim hiç suçum yokken 1500 TL gibi bir rakam cebimden çıkacak.
    Sigorta eksperinin kararına itiraz edebilirmiyim.
    Bunun için dava mı açmak gerekiyor acaba...

• quote:

Orijinalden alıntı: Turgay__123

SLM.

3 gün önce bir kaza yaptım. Normal şeridimde 2. vites ile düşük hızda giderken keskin bir virajda karşı yönden gelen bir araç (sürücüsü polismiş) ön çamurluktan girdi ve arka kapıya kadar gitti. Karşı taraf benim şeridime girerek bu kazaya sebep oldu. 3000 TL civarında bir masrafı var arabanın, kapı falan değişecek.
    Kendimden emin bir şekilde işlemleri yapıp tutanakları tutup çekmiş olduğum fotoğraflarla birlikte aracımı servise bıraktım. 2 gün sonra eksper gelmiş araca bakmış gitmiş. Bu gün de servisten aradılar kusur oranı %50 ye %50 olarak verilmiş dedi ve şok oldum. Ben adamdan aracımın değer kaybı ile ilgili dava açmaya hazırlanırken kusurlu bir duruma düştüm.

Bu durumda ne yapabilirim hiç suçum yokken 1500 TL gibi bir rakam cebimden çıkacak.

rapor nevi nedir

anlaşmalı tutanak mı_?
    polis zabtı mı_?

• evet anlaşmalı tutanak.

karşı taraf keskin viraj olduğundan çarpıştık diye yazdı.
    ben de benim şeridime girerek aracıma çarptı diye yazmıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turgay__123

SLM.

tramere itiraz edebilirsiniz
    acenteniz bu işi yapabilir

dava son safha

geçmiş olsun

• Merhabalar,

Dün arabama arkadan vurdular, daha doğrusu sürtme,
    ilk kazam olduğu için hangi evrakları istemem gerektiğini bilmiyordum,
    adam ruhsatı bulamadı,
    ehliyet fotokopisi
    sigorta fotokopisi
    tutanak hepsi var

ama ruhsat fotokopisi yok, adam şuan beni oyalıyor, ruhsat fotokopisini vermemek için,
    nerden alabilirim ? Ford servisine gittiğimde ruhsat fotokopisi olmalı dedi....
    emniyet verir mi?

yardım lütfen.
  • Merhaba,
    Bu gece bir kaza yaptım. Suçlu benim kendi aracımda bir sorun olmamakla beraber karşı tarafın sol çamurluk, tampon ve far hasarlı. Hasarsızlık indirimim var 20 yıldır herhangi bir kazamız yok. Yine de hasarsızlık sigortam bozulur mu? İlk kazada bozulmadığına dair bazı şeyler duydum ama teyit etmek istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar,

aracımın kırmızı olarak işaretlediğim kısmı dolgu yaptırmam gerekiyor.(plastik parça)

difüzör taktırıcamda bu yüzden soruyorum.

gördüğünüz gibi 15 cm uzunluğunda 2-3 cm derinlikte dolgu yapılması gerekiyor.

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR...

buda tamponun yandan görünümü.

HASAR UZMANINDAN, HASARINIZLA İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR...

sorumda şu : bu dolguyu nasıl yaparız veya macun atsak tutarmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykpnrgz -- 1 Ekim 2013; 14:18:00 >

• merhaba

Geçen hafta bir kaza yapmıştım ve bu hafta tramer sonucuna göre karşı taraf yüzde 100 kusurlu çıktı benim aracımda sadece trafik sigortası var karşı tarafta ise hem trafik hem kasko var ben kazadan sonra aracı peugeot yetkili servise götürdüm bana aracın orjinal parçalarının 7bin lira olduğu işçilikle toplam masrafın 9bin tl olduğu söylendi sonrasında ise karşı tarafın experi demişki trafik sigortası orjinal parçayı karşılamaz yan sanayi ürün ayarliyacağız demiş ben internette araştırdım herkesin bu yönde şikayetleri olduğu gördüm karşı taraf anadolu sigortadan sigortalı olduğu için oranın müşteri hizmetlerini aradım bana onlarda yan sanayi ile onarım yapılır dediler bu bana çok saçma geldi kaza oluyor bende yüzde 100 haklı oluyorum aracı yetkili servise götürüyorum ancak yan sanayi takılacak ben hem haklıyım aracımın kaza nedeniyle hemde yan sanayi nedeniyle değeri düşcek nasıl bir ülke burası hakkımızı nasıl arayacağız bile varmı karşı tarafın kaskosunu devreye sokamazmıyım ne yapacağımı şaşırdım

• quote:

Orijinalden alıntı: BuMé®@NG

Merhaba,
    Bu gece bir kaza yaptım. Suçlu benim kendi aracımda bir sorun olmamakla beraber karşı tarafın sol çamurluk, tampon ve far hasarlı. Hasarsızlık indirimim var 20 yıldır herhangi bir kazamız yok. Yine de hasarsızlık sigortam bozulur mu? İlk kazada bozulmadığına dair bazı şeyler duydum ama teyit etmek istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu sizin kasko sözleşmenize göre değişir. Bazı kaskolar da ilk kazada hasarsızlık indirimi bozulmuyor. Tabii ki bunların kasko maliyetleri de daha fazla. Kasko sözleşmenize bir göz atın böyle bir madde varsa bozulmaz, yoksa malesef indirimi kaybedeceksiniz.
  • merhaba,

Kendi adıma 2 yılı aşkın süredir aracım yok, şu anda 96 model bir araç almayı düşünüyordum ancak sigortacı yeni biten bir poliçem olmadığı için ve almak istediğim aracın yaşı 10 dan büyük olduğu için kasko yapılmadığını söyledi. Şok oldum bunu duyunca. Doğru bilgi midir başka sigortacılara da sormama gerek var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReturnOfSeXy

Merhabalar,

Dün arabama arkadan vurdular, daha doğrusu sürtme,
    ilk kazam olduğu için hangi evrakları istemem gerektiğini bilmiyordum,
    adam ruhsatı bulamadı,
    ehliyet fotokopisi
    sigorta fotokopisi
    tutanak hepsi var

ama ruhsat fotokopisi yok, adam şuan beni oyalıyor, ruhsat fotokopisini vermemek için,
    nerden alabilirim ? Ford servisine gittiğimde ruhsat fotokopisi olmalı dedi....
    emniyet verir mi?

yardım lütfen.

ruhsat şart
    acentesinde de olabilir
    o araç yapılmıyor mu
    belki servise bırakmış olabilir

ruhsat şart

geçmiş olsun

• Merhaba,

Benzer sorular vardır mutlaka ama denk gelemedim...

İlk kez bu yıl 375 TL'ye imzamdaki Clio'yu sigortalattım (İlk sigorta).

Bugün bir olay neticesinde %50-50 kusurlu yada %100 kusurlu olabileceğim bir kaza geçirdim. Karşı tarafın masrafı 500 TL civarında.

Sorum: Gelecek yıl trafik sigortam kaç TL civarında olur?

Teşekkür ederim.
  • Herkese hayırlı bayramlar,benim aracıma mayıs ayında trafik ışıklarında beklerken arkadan çarptılar.sürücü alkolluydü bizde polis çağırdık.bunun üzerine sürücü kaçtı.yalnız o esnada kaçtığını gören devriye polisleri vardı.sonra karakola git ,şikayetçi ol falan filan.trafik polisi tuttuğu raporda kaçan adamı devriye polslerininde gördüğünü raporunda belirtt.sonuçta hem tanığm var hemde polis şahidim var.davam kısa süre sonra olacak..benim merak ettiğim kısım ise avukat tutmama gerek var mı,b,r avukat arkadaşım yok dedi ama bilemiyorum,birde şöyle söylüyorlar kaskonun avukatı ilegilenir diyorlar...avukat tutmalımıyım? iyi bayramar herkese...
  • quote:

Orijinalden alıntı: physiokubi

Herkese hayırlı bayramlar,benim aracıma mayıs ayında trafik ışıklarında beklerken arkadan çarptılar.sürücü alkolluydü bizde polis çağırdık.bunun üzerine sürücü kaçtı.yalnız o esnada kaçtığını gören devriye polisleri vardı.sonra karakola git ,şikayetçi ol falan filan.trafik polisi tuttuğu raporda kaçan adamı devriye polslerininde gördüğünü raporunda belirtt.sonuçta hem tanığm var hemde polis şahidim var.davam kısa süre sonra olacak..benim merak ettiğim kısım ise avukat tutmama gerek var mı,b,r avukat arkadaşım yok dedi ama bilemiyorum,birde şöyle söylüyorlar kaskonun avukatı ilegilenir diyorlar...avukat tutmalımıyım? iyi bayramar herkese...

kesinlikle avukat tutun
    sonuçta karakolda "çaprtım" diye ifade vermedikçe kaskonuz bozulur

geçmiş olsun

• 
Sayfa: önceki 99100101102103
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.