Şimdi Ara

Hakim VS Savcı ( kim daha rütbeli )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
28
Cevap
0
Favori
41.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet 80 yıldır akıllarda tek bir soru.. Hakim mi daha Dassagli Savcımı

yorumlarınız neler?
    bir savcı, Hakim'e emir verebilirmi?
    dışarda Savci daha rütbeli diyorlar
    ama adliyede hakim veya karar merciginde
    Hakim Karar verir hükmü verir Savciysa delil toplar
    biraz mantikla Karar hükmü herşeyin uzerinde gibi duruyor?

Tabi normal savcidan üstün olabilir kanımca ama
    Türkiye Cumhuriyeti Baş savcisindan üstün olamaz gibi geliyor bana..

• RTE
  • Avukat
  • Savcı İDDİA makamıdır.

Avukat SAVUNMA makamıdır.

Hakim ise bu iki makamı dinleyerek karar veren YARGILAMA makamıdır.

Dolayısıyla Hakim > Savcı.
  • reguse kullanıcısına yanıt
    Evet Hâkim 1 tık daha rütbeli bencede
    lâkin hakimin Turkiye Cumhuriyeti Baş savcisindan daha rutbeli oldugunu pek düşünmüyorum Hakim>Savci diyebiliriz ama BaşSavci>Hakim bence
  • wowwow
  • Böyle saçma soru olabilir mi :)
    Yargı sürecinin üç aşaması vardır.
    1. Polis 2. Savcı 3. Hakim
    Polis suçluyu yakalar savcıya gönderir, savcıda dava açar hakime gönderir, hakimde yargılar.
    Savcı veya hakim birbirine emir veremez. Dava açma yetkisi savcıdadır hakim veya avukat savci hareket etmeden dava açamaz. Savcıda ben bu kişiye 10 yıl hapisi uygun gördüm diyip hakime gönderebilir hakimde isterse serbest bırakır burayada savcı karışamaz.
  • Adalet gibi hassas noktalarda rütbe,prestij karmaşası yaşanması doğru değil.

Avukat savunma, savcı iddia, hakim hüküm makamıdır. Her biri aynı fakülteden mezun olmuş, pozitif hukuku(kanunları) uygulayan insanlardır.

Her birinin görevi ayrı ayrı önem taşır. Silahların eşitliği ilkesine göre avukat ve savcı denk pozisyonda olmasına karşın hakimin rolü 1 tık ötededir.

Türkiye şartlarını soruyorsan prestij açısından en düşüğü avukat olmakla beraber kötü bir algıdır. Mahkemedeki en büyük rollerden biri avukata aittir.
  • Haklisin reis
  • -hakim daha d..şaklı yoksa savcı mı?
    Fakülteyi bitirir bitirmez bayramda köye gitmiştim ve istisnasız sorulan sorudur.

İkinci soruysa şöyle;
    -Biraz daha okuyup hakim/savcı olamadın mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9DB7A8DFB -- 23 Temmuz 2019; 0:17:38 >
  • Avukatmisiniz? sizin cvbiniz nedir

ben açıkçası Hakim>Savci diyorum ama
    türkiye cumhuriyeti Baş savcısı>Hakim diyorum
    baş savcının, Hakimden üstün oldugunu düşünüyorum sizce?
  • savcının eli her yere uzanır ama karar bakımından hakim son sözü söyler. Aksiyonu seven biriysen savcılık iyidir...
  • hort
  • boş konu açmayın
  • Protokol oturumunda hakim ile savcı eşittir fakat protokol oturuşunda aynı hizada oturamama durumlarında hakim önceliklidir.
  • bi ulkede en ust memur hakimdir
  • İkisinin de birbirine üstünlüğü yok. Ayrıca başsavcının da hakime karşı bir üstünlüğü yok. Ama başsavcı diğer savcılardan daha üstün.
  • Yeri geldiğinde hakimi de savcı sorgulayabilir.Savcı daha üstündür buna göre.
    Bkz:
    “Çünkü öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o hesabı soracak olan cumhuriyet savcısı’dır.” -Mahmut Esat Bozkurt
    Konu kapanmıştır
  • rütbe farkı yok yapılan iş farklı. ast üst meselesi yok. yapılan yorumlara baktıkça gülesim geldi. :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.