Şimdi Ara

' HAGB Kararına Uyulmaması Nedeniyle Açılış... '

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
58.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2014 Yılında Ruhsatsız Silah Taşıma suçundan 10 ay Hapis 500 TL adli para cezası almıştım
    Sabıkam olmadığı için HAGB Kararı uygulandı.

Daha Sonra 2015 Yılında alkollü araç kullanırken yakalandım ve Mahkeye çıktım HAGB olduğu için
    hakim tekrar HAGB vermeyip 500 TL Adli para cezası verdi, bu para cezasını ödedim.

Trafikten adli para cezası aldığım için diğer mahkeme tekrar açıldı.
    Sormak istediklerim:

-Hüküm aynen açıklanır mı yoksa ertelenip seçenek yaptırımlara çevrilir mi ?
    (Yasada kasten yeni bir suç işlersek hükmün aynen açıklanacağına fakat denetim tedbirlerini ihlal edenlerin erteleme veya seçenek yaptırım-yeni bir hüküm kurulma ihtimaline- de değiniyor. Bu farkı anlamadım)
    -Erteleme veya Yeni Hüküm vs uygulanır mı ?
    -Bu cezanın yatarı var mıdır ?
    -Adli SİCİL kaydından adli ARŞİV kaydına 10 ay sonra düşer mi ? İnfazdan sonra.
    -Ben Öğretmenlik okuyorum, mesleğime girişte etki eder mi. Yüz kızartıcı bir suç değil ve 1 yılın altında.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muallim Murat -- 23 Kasım 2016; 15:02:16 >

• -hüküm aynen açıklanır.
    -Hakkınızda açıklanması geriye bırakılan hüküm aynen açıklanır , diğer yollar aranmaz.
    -Hayır.
    -Evet , düşer.
    -Asalet tasdik olmadı ise sorun olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blue Cloud -- 23 Kasım 2016; 10:53:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Blue Cloud kullanıcısına yanıt
    Son cumleni anlayamadim hocam biraz daha acar misiniz ?

Kanunda 1 yıl ve uzeriyse veya yuz kizarticiysa affa ugramis olsa bile suresi farketmeksizin memur olamaz diyor. Benim 10 ay ve yuz kizartici degil. Atanmama kanunen sorun cikarabilirler mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muallim Murat -- 23 Kasım 2016; 12:44:47 >
  • Atanmamışsınız anladığım kadarıyla ben şuan da aday memurluk yapıyorsunuz sandım o yüzden öyle yazdım. O zaman durum farklı olur yasal olarak bir engel olmaz .

• Ogretmen olabilirim yani net olarak?

Bir de hocam acik cezaevinde zaman gecirir miyim 3-5 gun yoksa direkt denetimden mi yararlanir miyim? Infaz hakkinda 1-2 cumle bilgi verir misiniz rica etsem

Cok cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muallim Murat -- 23 Kasım 2016; 15:03:10 >
  • Evet, yasal olarak bir engel bulunmuyor.
    "Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması " şeklinde değil "Cezanın Açıklanmasının Geri Bırakılması " şeklinde uygulanıyor genelde bu tür davalar ben denetimli serbestlik alacağınız yönünde görüşüm var cezaevine girmezsiniz.

CMK 231/11 üzerinden savunma yapabilir miyim cezayi verdiginde ertelemesi icin hocam. Yoksa ceza az oldugu icin kendisi cezanin aciklamasini erteler mi

• Şimdi mahkemede açıklamasını geri bıraktığı cezayı aynen açıklayabileceği gibi cezanın yarısında kadar kısmının infaz edilmemesine ,paraya çevrilmesine ,ertelenmesine karar verir yeni bir mahkumiyet hükmü kurabilir. Bu yoldan gidilecektir zaten aynı cezayı vereceklerini sanmıyorum dediğim gibi denetimli serbestlik gelir bu davadan görüşüm bu. Cezaevine filan gitmezsiniz.

Tamam. Çok tesekkur ederim hocam. Rahatladim vallahi

Hocam infaz bittiginde yani 10 ay gectiginde otomatik olarak mi arsive gecer yoksa biz dilekce mi yaziyoruz

• Cezanın infaz edilmesinden sonra kendisi arşive eklenir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Blue Cloud

Cezanın infaz edilmesinden sonra kendisi arşive eklenir.

Hocam 10 ay' ı yarıya indirip hapis cezasını erteledi hakim.
    20 günü de 500 TL adli parasına çevirip 5 taksite böldü.

Öğretmenlik gidecek diye çok korkuyorum vallahi.
  • Mereba kolay gelsın 2013 yılnda yaralamadan aldıgım 5 yıl ınfazım vardı fakat bu yıl alkolluarac kullanmaktan yakalandm torafıge ve mahkmeye cıktım para cezası verdıler ve bırde ınfazım yanmıs hagb kararyla yenıden bı dosyam daha acıldı bunun sonucu olur avukat tutmama gerek varmı yada ne yapmalıyım yardımcı olursanz sevınırım aımdıden teskur ederım.

• Feytullah53 F kullanıcısına yanıt
    5 yıl infazınız var ve avukattan yardım alıp almayacağınızı burda soruyorsanız. Bence 5 yılı bi alın elinize. Bundan sonraki hayatınızda kararlarınızı daha aklı selim vermenize yardımcı olur.
  • Haklısınızda anlamadm ne yapmam gerekıyor pekı benım

• Yanı bı bes yıl dahamı verır denetım serbestlık yoksa cezaevınemı gırerım bu daha onceko aldgım sucuda haksız yere aldım zaten delılımde kanıtımda vardı, bı sucum da yoktu fakat hıc dınlemedm

• merhaba herkese.17 haziran 2019 ayında motorsiklet ile evimin önünde seyir halinde iken dengemi kaybedip yere düşmem ile olay yerine polisler geldi.alkol testi yapıp 2,57 promil alkol olduğu saptandı.mahkeme dava acıp alkol ve uyusturucudan maddesi altındayken araç kullanmak suretiyle trakik güvenliği tehlikeye sokma suçundan mahkeme açıldı. 14 ocak 2020 mahkemem var. 2017 yılında hagb dan mahkemeye cıktım ve hakim bey bana hapis ve para cezası vermedi .5 yıl ertelemeli ceza verdi.17 haziran 2019 yılında ikinci kez bu olay oldu. ilk hagb ne ceza alırım?. ikinci mahkemeden hapis cezası mı yoksa para cezası mı alırım? lütfen yardımcı olun. durumum nedir ? tesekkkür ederim.
  • ali ferhat A kullanıcısına yanıt
    Son işlediğiniz trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan büyük olasılıkla adli para cezası alacaksınız. Bu cezanız kesinleştiği zaman da 2017 verilip açıklanmayan hükmünüzün açıklanması için o dosya yeniden açılacak ve hüküm açıklanacak. Geçmiş olsun

• bigs B kullanıcısına yanıt
    HÜKÜM AÇIKLANINCA HAPİS CEZASI MI VERECEK ? PARA CEZASI MI ? YOKSA ERTELEME Mİ VERECEK? 2017 YILINDA HÜKMÜN AÇIKLANMASINDA PARA VE HAPİS CEZASI VERMEDİ. SADECE 5 YIL ERTELEMİŞTİ. ŞİMDİ 2017 DAVA DOSYASI YENİDEN AÇILACAK HAPİS CEZASI MI VERECEK ? PARA CEZASI MI VERECEK ? YOKSA ERTELEYECEK Mİ? TEŞEKKÜR EDERİM.
  • büyük ihtimal direkt açıklar. zayıf ihtimal açıkladıktan sonra erteler ya da adli para cezasına çevirir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.