Şimdi Ara

HACETTEPENİN SAÇMA BİR ŞEKİLDE ABARTILMASI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
9
Favori
11.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konuyu görüp geldim belki bir faydam dokunur diye de hacettep yıldız kıyaslaması yapılmış, komik buldum.

Yıldız'a laf atılmış da, ben yıldız inşaat lisans mezunuyum, geçemediğim dersi yaz okulunda itü'den alıp geçmiştim, şimdi de odtü'de yüksek yapıyorum, şunu çok net söyleyebilirim, bu ülkenin en iyi inşaat mühendisliği bölümü yıldız'dadır, net. Diğer mühendislikler bilemem ama Yıldız İnşaat kadar boru gibi bir bölüm zor bulunur.

Okul takıntım yoktur, bu tip okulla övünme işini de ancak ya üniversiteliler ya da mesleklerinde yeterliliği olmayan insanlar yapar. Kendi pr'ımı ve reklamımı yapmasını da bilirdim odtü'lüyüm diye veya yıldız'lıyım diye ama bu tip şeylerle hiç işim olmadı olmaz da. 4 sene oldu lisans eğitimim biteli, sektörde de Yıldız gerçekten öndedir. Ankara'da yaşıyorum ama şu da bir gerçek ki Ankara'daki hiçbir üniversite İstanbul'la kıyaslanacak seviyede network ve pr oluşturamaz bir insana.

Sorulacak sorularınız varsa (okul, bölüm, şehir, sektör vs) pm ile iletirseniz cevaplarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gravaze -- 13 Ağustos 2020; 23:58:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Gravaze

Konuyu görüp geldim belki bir faydam dokunur diye de hacettep yıldız kıyaslaması yapılmış, komik buldum.

Yıldız'a laf atılmış da, ben yıldız inşaat lisans mezunuyum, geçemediğim dersi yaz okulunda itü'den alıp geçmiştim, şimdi de odtü'de yüksek yapıyorum, şunu çok net söyleyebilirim, bu ülkenin en iyi inşaat mühendisliği bölümü yıldız'dadır, net. Diğer mühendislikler bilemem ama Yıldız İnşaat kadar boru gibi bir bölüm zor bulunur.

Okul takıntım yoktur, bu tip okulla övünme işini de ancak ya üniversiteliler ya da mesleklerinde yeterliliği olmayan insanlar yapar. Kendi pr'ımı ve reklamımı yapmasını da bilirdim odtü'lüyüm diye veya yıldız'lıyım diye ama bu tip şeylerle hiç işim olmadı olmaz da. 4 sene oldu lisans eğitimim biteli, sektörde de Yıldız gerçekten öndedir. Ankara'da yaşıyorum ama şu da bir gerçek ki Ankara'daki hiçbir üniversite İstanbul'la kıyaslanacak seviyede network ve pr oluşturamaz bir insana.

Sorulacak sorularınız varsa (okul, bölüm, şehir, sektör vs) pm ile iletirseniz cevaplarım.
    ankarada olanın pr ı düşükse o halde bilkent ve odtü , itüden kötüdür gibi bir çıkarım yapabilir miyiz hocam. merak ettim de

• WhoiS_AttaCK W kullanıcısına yanıt
    Bu ülkenin ticari kalbi İstanbul'dur, Ankaralı ve Ankara sevdalısı birisi olarak bunu ifade etmem gerekir. Bu yüzden de İstanbul'da okuyanın oluşturulabilen network Türkiye'de hiçbir şehirde oluşturulamaz. Ankara'da savunma sanayi networku var, bu da bir gerçek ancak orası ne kadar parlak olursa olsun çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Bunu Linkedin'den teyit edebilirsiniz.

İş her yerde bulunuyor ama iyi bir pozisyon için iyi bir network mutlaka gerekiyor. Bilkent iyi bir okul ancak Bilgi mezunu birisi İstanbul'da çok daha geniş yelpazede bir iş skalasına sahip oluyor. Mesela, aktüer bir arkadaşım vesilesiyle sigorta şirketlerinin içini biliyorum, burada adını bile geçirmeyeceğiniz bir üniversitenin mezunları şirketin kilit yerlerini domine ediyor hep.
  • quote:

Bu ülkenin ticari kalbi İstanbul'dur, Ankaralı ve Ankara sevdalısı birisi olarak bunu ifade etmem gerekir. Bu yüzden de İstanbul'da okuyanın oluşturulabilen network Türkiye'de hiçbir şehirde oluşturulamaz. Ankara'da savunma sanayi networku var, bu da bir gerçek ancak orası ne kadar parlak olursa olsun çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Bunu Linkedin'den teyit edebilirsiniz.

İş her yerde bulunuyor ama iyi bir pozisyon için iyi bir network mutlaka gerekiyor. Bilkent iyi bir okul ancak Bilgi mezunu birisi İstanbul'da çok daha geniş yelpazede bir iş skalasına sahip oluyor. Mesela, aktüer bir arkadaşım vesilesiyle sigorta şirketlerinin içini biliyorum, burada adını bile geçirmeyeceğiniz bir üniversitenin mezunları şirketin kilit yerlerini domine ediyor hep.
    ODTÜ bu açığını kendi mezunlarına sahip çıkarak kapatmaya çalışıyor.En güçlü mezunlar derneği,Mezun öğrenci işbirliği ODTÜ'de kesinlikle.Bilkent network anlamında gerçekten kısır kalıyor ama onların da sektör değilde master kabullerinde falan etkili,referansı değer gören hocaları var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ağlayanmezun -- 14 Ağustos 2020; 0:12:37 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

bu aslında liyakata ters. biraz da saçma. yani gerçek olduğuna şüphem yok böyle olması saçma.

• transverse T kullanıcısına yanıt
    daha iyi bir akademik kadroya sahipken bölümün reputationı nasıl daha düşük oluyor acaba bir açıkla da bilelim biz de
  • ağlayanmezun A kullanıcısına yanıt
    Bunların alayı tıraş, okulmuş odaymış dernekmiş bunların etkinliği çok kısıtlı. En fazla lokalleri oluyor senede bir toplanıp pasta yiyorlar. Elbette etkinlikleri var ancak imkanları çok kısıtlı. ODTÜ mezunu kendi mezununa/mensubuna ne destek veriyormuş mesela? Biz niye göremiyoruz bu durumu?

Okulun fazla bir önemi olmadığını bu eğitim tedrisatından geçince daha iyi anlayacaksınız. O devasa isimli okulları çok büyütmeyin gözünüzde, çoğu şey kişinin kendisinde bitiyor yine de. Verilen eğitimi ve bölüm zorluğunu, okulun kişiye sağladığı bağlantı iimkanlarını kıyaslıyorum sadece. Yoksa okulda gördüğün neyi uyguluyorsun meslek hayatında deşeler epey bir düşünmem gerekirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-523C67B3C

2 üniversitede de okumamış insanların eğitimlerini karşılaştırması mantıksız . Derslere girmeden erasmus imkanlarını, kulüp faaliyetlerini, kampüsü, ulaşımı vb. karşılaştırabilirsin ancak eğitimlerini bilemezsin .
    Yüksek lisansını, doktorasını güzel yerlerde yapan kişiler çok kötü bir eğitimci de olabiliyor . 1-2 hafta önce Hacettepe ' nin olumsuz yönleri başlıklı bir konu vardı ve Hacettepe Ceng ' de bazı hocaların slaytı okuyarak hiç ekleme yapmadan anlattıklarını söylüyorlardı . Belki bu hocalar yüksek lisans , doktorasını güzel yerlerde yapmıştır ancak anlatamadıktan sonra bir önemi yok .
    O kadar hoca içinde 2 3 tane slayt okuyan hoca çıkar ODTÜ de de vardır mesela hocam boun da da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: amönyak

daha iyi bir akademik kadroya sahipken bölümün reputationı nasıl daha düşük oluyor acaba bir açıkla da bilelim biz de
    Birincisi daha iyi akademik kadroya sahip lafına bir tarafımla gülerim. Zira google scholar, scopus dataları önümde. İkincisi ülkedeki açık ara en yüksek Ar-Ge'li araştırma merkezlerine sahip olup, ARDEB vb. en fazla proje tamamlamış, onyıllardır endüstri standardını belirlemiş bilim adamları yetiştirmiş bir bölümden bahsettiğinin de farkındasındır umarım.
    https://www.topuniversities.com/university-rankings/930698/university-subject-rankings/2020/engineering-electrical-electronic/compare/2110/58

• Street of dreams S kullanıcısına yanıt
    Hocam benim vurgulamak istedigim Hacettepe ‘ nin egitimi kotu demek degil . Bir universitenin hocalarinin yurtdisinda yuksek lisans veya doktora yapmis olmasi bir artidir ancak o universitenin egitimi iyi demek anlamina gelmiyor . Insanlarda boyle bir yanilgi var .

Odtü'de kaç tane IEEE fellowu var acaba ? Sen o önündeki google scholar datalarına doğru düzgün baktığına emin misin ? Ayrıca işin içine üniversite sıralamalarını sokacaksak THE ve URAP da Bilkent'in daha iyi olduğunu söylüyor ona bakılırsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-523C67B3C

Hocam benim vurgulamak istedigim Hacettepe ‘ nin egitimi kotu demek degil . Bir universitenin hocalarinin yurtdisinda yuksek lisans veya doktora yapmis olmasi bir artidir ancak o universitenin egitimi iyi demek anlamina gelmiyor . Insanlarda boyle bir yanilgi var .
    Hocam iki değişken birbirine bağlı olmak zorunda değil tamamen haklısınız fakat hocaların ilgili olduğu zaten ayrıyeten de belirtiliyor

• ağlayanmezun A kullanıcısına yanıt
    Odtü de ne okuyorsun ?

• quote:

Odtü'de kaç tane IEEE fellowu var acaba ? Sen o önündeki google scholar datalarına doğru düzgün baktığına emin misin ? Ayrıca işin içine üniversite sıralamalarını sokacaksak THE ve URAP da Bilkent'in daha iyi olduğunu söylüyor ona bakılırsa.
    IEEE fellowu olması akademik bir kıstas mı anlamadım ilk defa bu kadar absürd bir argüman duydum ama yine de "senior membership" olan bizzat 5 hoca biliyorum ki ikisi dönemsel chairman idi.
    Fellow olması tabii ki bir kıstas çekilişle dağıtmıyorlar bunu sonuçta.
  • YTÜ ve Hacettepe kıyaslaması yaparken tek bir kritere bakmak yeterli :) Akreditasyon. muhahahaha gelip YTÜ ekol diyen var ya puhahaha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monamo -- 14 Ağustos 2020; 0:32:37 >
  • HAHAHAAHAHAHHAHAAHHAAHHA YAZIK YA

• quote:

Fellow olması tabii ki bir kıstas çekilişle dağıtmıyorlar bunu sonuçta.
    Elif Hoca mesela, MIT'de MSc yapıyor, PhD Stanford'u birincilikle tamamlıyor. Ama IEEE fellowu yok. Napacaz şimdi :) İçi dolu konuşun.
    Dediğin o kadar cahilce ki... Elif hocayı tanırım ve çok severim ama dediğin okulalrda okumanın iyi akademisyenlik ya da iyi eğitmenlikle alakası yok. Üstte yazdıklarını da okuyup üzülmüştüm, düşüncelerim perçinlendi. Konuştuğun konu hakkında fikrin yok

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.