Şimdi Ara

Gurbetçiler neden oy kullanıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Cidden bunlar bu ülkede yaşamadıkları halde neden bizim geleceğimiz hakkında karar veriyor? Yüzde 5 gibi gayet yüksek bir etki kapasitesine sahipler üstelik.

Ben asla ve asla gurbetçilerin Türkiye'nin geleceğini düşündüğünü zannetmiyorum. Tek dertleri ülke biraz daha batsın, dolar/euro biraz daha fırlasın da biz de rahatça gidip tatilimizi yapalım, yatırımlık ev arsa alalım.

Gurbetçiler neden oy kullanıyor?

• Aşırı, aşırı saçma bir olay, yaşamadığın yeri kimin yöneteceğini seçememen lazım.

yılda 1-2 ay tatile geliyor maksimum ama oy kullanıyorlar.

O zaman herkes tatile gittiği ülkeler için oy kullabilsin.

Bence bir yasaya bağlanmalı yanlış hatırlamıyorsam İngiltere'de böyle bir şey vardı.

Atıyorum bir 5 sene yılın belirli bir süresinin üstünde Türkiye'de ikamet etmediyse buranın yönetimi hakkında seçim şansı olmamalı.

• Aşırı, aşırı saçma bir olay, yaşamadığın yeri kimin yöneteceğini seçememen lazım.

yılda 1-2 ay tatile geliyor maksimum ama oy kullanıyorlar.

O zaman herkes tatile gittiği ülkeler için oy kullabilsin.

Bence bir yasaya bağlanmalı yanlış hatırlamıyorsam İngiltere'de böyle bir şey vardı.

Atıyorum bir 5 sene yılın belirli bir süresinin üstünde Türkiye'de ikamet etmediyse buranın yönetimi hakkında seçim şansı olmamalı.

• Gelip bizi aşağılamak için oy kullanıyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • her gurbetçinin hayalidir hem almanyadan hem türkiyeden emekli olup antalya/izmir sahillerinde yaşamak

• Gurbetci derken baska ulkeden vatansligi olan derseniz zaten bircok ulkede yasak. Ama siz her calismaya giden ogrenci vs oy kullanmasin diyorsaniz sacmaliyorsunuz. Adamin vatandasligi yok nerde oy kullanacak o zaman?

• quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

Gurbetci derken baska ulkeden vatansligi olan derseniz zaten bircok ulkede yasak. Ama siz her calismaya giden ogrenci vs oy kullanmasin diyorsaniz sacmaliyorsunuz. Adamin vatandasligi yok nerde oy kullanacak o zaman?

Kullanmasın hocam.

Örnek: Ankara'lıyım kütük Ankara ama İstanbul'da yaşıyorum ikametim İstanbul. Yerel seçimlerde Ankaralı olduğum için Ankara belediye başkanını seçme hakkım olmuyor. İkamet ettiğim yerinkini seçmeme izin veriliyor.

Adam Türkiyeli ama Almanya'da yaşıyor aynı mantıklı kullanmaması lazım.

Oy kullanmak vatandaşlık hakkıdır, bu tamam ama iş bir yerde saçmalaşıyor. Öğrenciler kısa süreli çalışmaya gidenler falan tamam da 20 yıldır orada yaşayan sadece tatile gelen adam da kullanamasın ya. Bu saçma değil bazı ülkelerde uygulanıyor. Aşağıya yazıyorum: (kaynak: https://tr.euronews.com/2012/05/11/ab-vatandaslarinin-diger-ab-ulkelerinde-oy-kullanma-hakki )

-İrlanda, Birleşik Krallık, Danimarka, Macaristan, Güney Kıbrıs ve Malta, yurt dışında uzun süre ikamet eden vatandaşlarına oy kullanma hakkı konusunda bazı yasaklar getiriyor.

-Birleşik Krallık vatandaşları, yurt dışında 15 yıl ikamet etmeleri durumunda oy kullanma hakkını kaybediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: SıradanÇinkoKarbonPil

Kullanmasın hocam.

Örnek: Ankara'lıyım kütük Ankara ama İstanbul'da yaşıyorum ikametim İstanbul. Yerel seçimlerde Ankaralı olduğum için Ankara belediye başkanını seçme hakkım olmuyor. İkamet ettiğim yerinkini seçmeme izin veriliyor.

Adam Türkiyeli ama Almanya'da yaşıyor aynı mantıklı kullanmaması lazım.

Oy kullanmak vatandaşlık hakkıdır, bu tamam ama iş bir yerde saçmalaşıyor. Öğrenciler kısa süreli çalışmaya gidenler falan tamam da 20 yıldır orada yaşayan sadece tatile gelen adam da kullanamasın ya. Bu saçma değil bazı ülkelerde uygulanıyor. Aşağıya yazıyorum: (kaynak: https://tr.euronews.com/2012/05/11/ab-vatandaslarinin-diger-ab-ulkelerinde-oy-kullanma-hakki )

-İrlanda, Birleşik Krallık, Danimarka, Macaristan, Güney Kıbrıs ve Malta, yurt dışında uzun süre ikamet eden vatandaşlarına oy kullanma hakkı konusunda bazı yasaklar getiriyor.

-Birleşik Krallık vatandaşları, yurt dışında 15 yıl ikamet etmeleri durumunda oy kullanma hakkını kaybediyor.

Alıntıları Göster

Onlar surekli kalici vatandaslik alanlar orada oy vermek disinda hemen her hak ayni oranin vatandasi gibi. Ben de 1-2 yila onu almaya calisiyorum 5 yil dolunca Romanya da hak kazanacagim. Ama yinede ben Ataturkun verdigi secme ve secilme hakkinin baska ulkede oy hakki olmadikca kaldirilmamasi gerektigini dusunuyorum. Ulkeni sevmek soz sahibi olmak icin ulkende yasamak gerekmiyor.

O zaman Elciliklerde calisanlarda oy kullanmasin? Yurtdisinda 20 yildir yasayan elcilikler var surekli ulke degistiriyor.

Zaten oran ayni Turk heryerde Turk. Yani disardakilerin oylari ciktigi zaman oy verme orani ayni anda kuculcek. Herkes AKP ye vermiyor yurtdisinda ben konsoloslukta CHP ye verdim.

• Kullanmasında bir sakınca yok. Oy vermek için illa taşı toprağı yalamak mı lazım? Adam haberleri, fiyatları vs araştırıp ona göre bir karar verebilir. Adam akıllı oy kullanmak isteyen yapabilir bunu. belli bir kitleden dolayı oy hakkı alınamaz.

Akp'ye oy vermeleri bir şeyi değiştirmiyor. Sonuçta sistemde bu var. Adam isterse akpye oy veriyor isterse başka bir şeye.

"ülke hakkında hiçbir şey bilmiyorlar oy kullanmamalılar"

Türkiyedeki halk bile ülke hakkında hiçbir şey bilmiyor? Gurbetçiler neden oy kullanıyor?  Seçmenin yarısından fazlasını çöpe atalım o zaman.

Gurbetçilere takılmak yerine kendi halkımızı adam etmekle uğraşalım.

Eğer türkiyedeki halka da aynı muameleyi uygulayacaksan eyvallah. İstediğin kadar engel ol gurbetçilere. Ama aksi taktirde mantıksız olur.

Ben de karşıyım insanların kullandıkları oyların başkalarını da etkilemesine. Ama Türk halkına o hakkı veriyorsan türk vatandaşı olan gurbetçilere de o hakkı vereceksin.

Bu arada aktroll değilim. Gurbetçi değilim. Almanyadan gelen akrabam yok. Yani taşlayacaksanız başka şeyler bulun.

Bir takım kafasızlar beni aktroll zannediyor Gurbetçiler neden oy kullanıyor? 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bisikletçi76 -- 26 Kasım 2020; 18:16:1 >

• Ondan önce minimum 400 bin tl mülkü olmuyan kişilerin oy kullanmaması gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • niye kullanmasın? onlar da bu ülkenin vatandaşı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 26 Kasım 2020; 19:21:15 >
  • Türk vatandaşıysa Marsta bile yaşıyorsa oy kullanır.
    Çoğunuz Avrupa avrupa diye çığırıyor.Siz Almanyaya gidince ne olacaksınız Gurbetçi olacaksınız.
    Almanyada yabancı Türkiyede Alamancı.
    Sizde daha empati duygusu gelişmemiş...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dışarı da tuzu kuru olup 10 bin dolar maaş alıp ''reis çok iyi işler yaptı yaaa neden isyan ediyorsunuz''diyenlerden kurtulursak ilkin ilk engel den kurtulmuş olacağız emin olun!!

• Kesinlikle yasaklanmalı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.