Şimdi Ara

günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
1
Favori
17.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki

günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..?

(En Son Oy Tarihi: 17.10.2021)
Giriş

Orjinalden alıntı: METALLICA

Geçerli Mühendislik bölümü tabi ki Elektrik Elektronik Mühendisliğidir.

Hem Elektriksel hemde bilişim alanında herşeyi yapabilecek kapasite içerir.

" Mühendislik bölümünü öyle ve böyle bitirirsin, 4 yıl da olmasa 10 yılda olur " diyenler bence yalan söylüyor.

Ben Ahmet Yesevi Üni. Bilgisayar Müh. okuyorum. Fizik ve Kimya'dan kaldım 1 senemiz gidiyor.

Ayrıca 1 dönemde sadece 8 ders alabiliyoruz. Yani adamlar bizi okuldan atmak için elinde geleni yapıyor.

Hiç de öyle geçme geçme nası olsa geçirirsin mantığı yok. YÖK'e bağlı olmadığımız içinde olabilir tabi.

Yine de Mühendislik zor bir bölüm bunu daha iyi anladım artık. Sırf öğretmenlik için okuyoruz zaten.

yalan söylüyor olmamış kardeş...
    kimsenin yalan söylediği yok.
    genel not ortalaman 2,0 den düşükse uyarı alırsın.
    ikinci defa bu uyarıyı aldığında sana 3 sınav hakkı verilir. istediğin 3 dersi seçer sınavına girersin. örneğin kredileri yüksek FF ler..
    yinede 2,0 ortalamayı tutturamazsan okultan atılırsın. mahkeme açarsın. eğitim hakkı engellenemez, insan haklarına aykırıdır olayı sni tekrar okula sokar. kaybın en fazla 6 aydır. yani bir sömestir. bu olay böyle böyle devam eder. eğer 10 senede de bitirememişsen (aynı dersleri defalarca alıp kalıyorsan) çok daha yüksek bir yerden atlamalısın.

• YA DOSTLAR BEN BISEY ANLATCAM BELKI INANMIYCAKSINIZ..bizim karsı komşu su ürünlerı muh.ıst unıversıtesınde okudu gitti dardenel tonda 2 mılyara ıs buldu baslangıc son senesındede canakkalye gıdıp gelıyodu paso..
  • elektrik-elektronik,makine,bilgisayar üç tane ODTÜ diploman olucak bu mühendisliklerden seni artık kimse tutamaz.tıp okuycağına ODTÜ den şu üç diplomayı alıcan offff

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srkn_1 -- 21 Haziran 2008; 20:06:50 >
  • Metalurji ve malzeme mühendisliği özellikle metalurji yönü ile ağır bi rmeslek dalıdır.aşırı sıcak ortamlarda bulunman gerekebilir.(dökümhane)her zaman risk taşıyan bir meslek dalıdır.1'er aylık staj tecrübelerimde olsun çalıştığım firmalarda olsun bir kaç tane kaza atlattım.

sırf mühendislik olsun diye yazdığım bu bölüm hayatımın en büyük pişmanlıklarından biridir diyebilirim,

kaynak kontrol mühendisliğinden bahsedilmiş fakat ndt sertifikası almak da kolay bir olay değil( maddi olarak)

hayalinde proje bazlı mühendislik varsa,üretime dayalı metalurji'ye yaklaşma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

quote:

Orjinalden alıntı: Odysseus347

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

Odysseus347

bir makine mühendisinin 10,000 YTL net maaş alabilmesi için ya orta büyüklükte bir fabrikanın müdürü yada çok büyük bir fabrikanın departman müdürü olması gerekir.bir makine mühendisinin ilk giriş net maaş aralığı 600-2,000 YTL arasındadır.bunun ötesi rüyadır, bu rüyayı görenlere tavsiyem saatinizi kurun.
    :)

eğer amaç çok para kazanmak ise beyaz yaka olmanıza gerek yok.örneğin : argon kaynakçıları : genelde çok ince paslanmaz saç/boru kaynağı yaparlar.bu borular/tesisat genelde gıda sektöründe kullanılır.iç içe borulardır.(cidarlı) en ufak bir hata kabul edilemez.çok zor bir iştir.operatör doktor edasıyla kaynak yapılır.ben bu işte ustayım diyor isen giriş maaşın 2,500 YTL den başlar işe göre değişir.bi anlamda maaşını sen belirlersin.çünkü bu işi hakkıyla yapabilen kişi yok denecek kadar azdır.

ayrıca kesin bir nokta var ki oda : maaşla zengin olunmaz. ben ferrariye binecem diyorsan, ya peder zengin olacak, ya lotodan para çıkacak yada kendi işletmeni kendin kurup çalıştıracaksın. hesap yapılmış yukarıdaki mesajlardan birinde. ayda 10,000 den, 10 yılda 3,6 milyon YTL. oda hiç harcamadan. bu kadar parayı 6 ayda da kazanabilirsin. elbette maaş ile değil, sahibi olduğun şirket ile. bu kadar parayı tek bir iş/sözleşme ile kazanan orta okul mezunu şirket sahipleri olduğunu bilmek gerçekten çok acı.

çok para kazanacam diyenler ancak şöyle zengin olabilirler : ticaret yapacaksın, az bulunan, müşterisi çok, zahmeti az, karı fazla bir ürün yada hizmeti satacaksın.mühendisliği hobi olarak devam ettireceksin.bunun ötesinde ayda 20,000 de kazansanız nafile..

makine hakkında sorusu olanlara yardımcı olabilirim.
    çalışma ortamı, maaş, çalışma saatleri, ne işler yapılıyor...
    bir arkadaş CNC den bahsetmiş. artık köşedeki bakkal amca bile CNC tezgah alabiliyor. önemli olan CNC makinen yada bilgin olması değil, o makineyi 24 saat çalıştırabilecek iş potansiyeline sahip olmak.

şimdilik bu kadar

mechanical yazdıklarına inanamıyorum ya da inanmak istemiyorum
    nasıl olabilir böyle birşey; tıp tan sonra hatta belki eşit seviyede bir meslek dalı nasıl 10.000ytl alamıyor? mümkün değil inanamıyorum
    tanıdığım doktorlar sarıyer hangi 500.000ytl lik villayı alsak muhabbeti yapıyor mühendislik bu kadar ucuz olamaz
    ayıp olmazsa siz kaç senedir ne üzerine çalışıyorsunuz ve maaşınızı yaklaşık da olsa öğrenebilir miyim sırf meraktan soruyorum

ister inan ister inanma.
    ama durum maalesef bu. istisnalar elbette var. kaç doktorun sarıyerde 500,000 lik villası var ve türkiyede kaç doktor var muhasebesini yap bakalım.
    sonuç?
    hakkari devlet hastanesinde full nöbetçi çalışıp, devletten 3000-4000 alan doktor var, acıbademde günde 1 bademcik ameliyatı yapıp trilyonluk villalarda oturan doktorda var. her şeye rağmen tıp (doktor, diş hekimi ve eczacı) en kazançlı meslek grubu.
    mühendislik işine gelince. satınalmayıda mühendis yapar, imalatıda müh. yapar. kaliteyide müh. yapar..yani fabrikana bir mühendis alır her işi yaptırırsın.nasıl olsa sayıları oldukça fazla. işsiz mühendis çok. ama tıp için bunu yapamazsın. hasteneye doktor alıp bilgi işlemde çalıştıramazsın.
    aradaki ücret ve klas farkı bu nedenle oluşuyor.

ayrıca tıp okumakta öyle çok zor bir şey değil tammam 6 yıl da 2 yılı zaten staj birde zordur ama belli ünilerde vandaki tıp la cerrahpaşa tıpın zorluğu tabii aynı değil ama ikiside hemen iş buluyor kazancı gerçekten çok(tr ortalamasına göre)
    evet mühendislik gerçekten arkadaşın dediği gibi oolacak gibime geliyor artık mühendisler işçi olabilmek için başvuracak kontejyanlar seneye ve diğer senede artıyormuş ve her yıl üniler toplanm 1,6 milyon öğrenci alacakmış yök öle diyor ne diyelim okuyan herkez üniyi okuyacak artık valla ben size diyeyim eyer yurt dışı filan düşünmüyorsanız TR de mühendislik yapılmaz hayaller kurmayın yıkılırsınız tanıdığım bir çok mühendis hayallerle gidiyor son seneye geldiğinde iş bulmak için üniyi bitirdikleri enerji kadar enerji harcıyorlar hele birde böle başvuran oldumu adamlarr gidiyor 600-800 ytl alıyorlar hay Allahım diyesim geliyor bizim burda bahçelere çapaya gidenler bile aylık geliri 1000 ytl iken adam o kadar okuyor...
    birde şunu unutmamak lazım bu şartları arıyacağız idda ediyorum arıyacaz kontejyan artışlarından 5-6 yıl sonrası offffffffffffffffffffffffffffffff

• usta anket yapsana şunu
  • abartmayın yahu
    deli gibi makine mühendisi arıyor firmalar
    en kötüsünde hayatın boyunca imza atarsın 2000ytl civarı da para alırsın
    işe yeni giren röptezant 1.400-1.500ytl alıyor
    hiç bir mesleği aşağılamam ama mühendisliği de bu kadar düşürmeyin oldu olcak temizlik yapalım fabrikada diyiceksiniz o kadar da değil
  • mimarlık nasıl bi meslek peki,artıları eksileri kazancı nedir?
  • Gitgide konu aslından uzaklaşmaya başladı

Matematik bölümüne yönelenler ne gibi işlerde çalışabilirler?
    Kafam çok karışmış durumda oturduğum yer olan kocaelideki mekatronik kesin gibi bi şey ama 18 senedir yaşadığım bu şehirden uzaklaşmak yeni yerlerde tek başıma tecrübe kazanmak istiyorum.
    Kampüs hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Açıkcası liseye gider gibi evden üniversiteye gitmek istemiyorum.
    ----İstatistik yada çevre mühendisleri varsa aramızda onlarında fikirlerini almak istiyorum.
  • elektronik ve haberleşme mühendisliği(gsm sistemleri,anten ve radarlar üzerinde uzmanlaşılırsa)
    telekomünikasyon mühendisliği
    bilgisayar mühendisliği(ağ güvenliği üzerine uzmanlaşılırsa)

hiçbir zaman aç kalmazsın cokta iyi para kazanırsın
  • Teknikerlik nasıldır?İnşaat,petrol sondajı,makine gibi bölümünlerin düşük puanla 2 yıllıkları var.Mesela 2 yıllık inşaat'tan dgs ile 4 yıllığa geçiş zor mudur?
  • Matematik muhendisligini okuyanlarin iş bolumleri nelerdir ? Ne gibi işlerde calişabilirler acaba?
  • CUP HORT OY EKLENMİŞ
  • quote:

Orjinalden alıntı: ReNNeG@De

Matematik muhendisligini okuyanlarin iş bolumleri nelerdir ? Ne gibi işlerde calişabilirler acaba?

kısmen alakalı olduğum için cevap veriyim. Öğretmen olabiliyorlar sanırım formasyonla. O kısmı pek bilmiyorum

İş ilanlarında bilişimle ilgili ilanlarda, bilgisayar, elektronik müh istiyor, bazı iş ilanlarında matematik müh ve istatistik de geçiyor. Network, Server, Yazılım veya database gibi alanlarda kendilerini geliştirerek, güzel bir iş bulabilirler.
  • kontrol mühendisliği eklenmesini talep ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sovalye1991

kontrol mühendisliği eklenmesini talep ediyorum.

ekledim
  • quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

quote:

Orjinalden alıntı: ReNNeG@De

Matematik muhendisligini okuyanlarin iş bolumleri nelerdir ? Ne gibi işlerde calişabilirler acaba?

kısmen alakalı olduğum için cevap veriyim. Öğretmen olabiliyorlar sanırım formasyonla. O kısmı pek bilmiyorum

İş ilanlarında bilişimle ilgili ilanlarda, bilgisayar, elektronik müh istiyor, bazı iş ilanlarında matematik müh ve istatistik de geçiyor. Network, Server, Yazılım veya database gibi alanlarda kendilerini geliştirerek, güzel bir iş bulabilirler.

Teşekkurler

• Elektrik mühendisliği neden ne anketlere konmamış ne de hiç bahsedilmemiş ki?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Teknikerlik nasıldır?İnşaat,petrol sondajı,makine gibi bölümünlerin düşük puanla 2 yıllıkları var.Mesela 2 yıllık inşaat'tan dgs ile 4 yıllığa geçiş zor mudur?

bende bunu merak ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: caser

Elektrik mühendisliği neden ne anketlere konmamış ne de hiç bahsedilmemiş ki?

elektrik-elektronik müh. onu karşılar diye düşündüm hata mı ettm acaba :/
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.