Şimdi Ara

günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
1
Favori
17.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki

günümüzdeki en geçerli mühendislik ne sizce..?

(En Son Oy Tarihi: 17.10.2021)
Giriş
  • son yazan kardeş inşaatın kontejyanı bu yıl acayip artacakmış toplam 7000 kişi hadi 7000 kişi rakibin kolay gelsin :)
  • Endüstri mühendisliği bence yükselen bir değer..
  • Branş ikinci plandadır önemli olan o branşta kendini geliştirebilmektir. Özellikle mühendislikte kendini geliştirebilmek belki de işin sırrı.

Mesela makina mühendisliğinden yeni mezun 10 bin kişi düşünelim yüksek ücretli bir işe başvuracak. İş veren bu 10 bin kişiden hangisini alır?

Elbette hiçbirini almaz gider deneyimli bir mühendis bulur onu alır. Yani ilk mezun olunca yüksek ücretli iş bulmanız çok düşük bir ihtimaldir ne kadar iyi olursanız olun.

Bu 10 bin mezun iş tecrübesi aldı ve tekrar yüksek işli yere başvurdu diyelim. Şimdi işveren değerlendirme yapacaktır. 10 bin kişiden 3 bini en az bir yabancı dil biliyor. Geri kalan 7 bini elendi. Kalan 3 binden 1000 tanesi firmanın kullandığı İngilizce dışı yabancı dili biliyor. 2 bin tanesi elendi. Geri kalan 1000 tanesinden 900'ü ise askerlik durumu, referansları, mezun olduğu üni ve notu... gibi şeylerle elendi. Geriye 100 kişi kaldı.

Alacağı 1 kişi için 100 kişi mülakata çağırılır ve sosyal hayatı ve kişisel becerileri kontrol edilir. Sonuçta en iyi mühendis o işi alır geri kalanı ise iş arar.

Tabii ki sayılar her zaman böyle değildir sadece fikir vermesi açısından verdim.

• Çevre mühendisliği okuyan arkadaşlar varsa bilgi verir misiniz?
  • yukarı
  • @fuzbing yaklaşım kesinlikle doğru. faydalı bilgiler için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: gitarist_ipod

hayret kaldırım mühendisliği gibi iğrenç bi espri yapan çıkmamış

ben başlığı gördüm daldım içeriye kaldırım mühendisliği yazacaktım ama yazanlar olmuş
  • Elektrik mühendisliği hakkında yorum yapar mısınız ?
  • yaa ben gıdanın ve mimarlığın nası old sölemenizi istiyorum ark lar ve diğer mesleklerden hangileri ii ve iş bulma imkanı var ?? söleerseniz sevinirim
  • Genetik mühendisliği tabi ki de
  • inşaat bitmez
    her şey biter inşaat bitmez

inşaat mühendisliği birçok mühendisliğe de iş alanı açar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Danilo Thann

Genetik mühendisliği tabi ki de

abicim nerden buldun konuyu upladın
    acaba şimdi konuyu açan kişi ne mühendisi? görürse cevaplasın lütfen
  • İşini iyi yapana her yerde ekmek var şumudur bumudur uğraşmadan hangi mühendislik sana cazipse yap ii yap ekmeğini kazan
  • quote:

Orjinalden alıntı: BetaMode

quote:

Orjinalden alıntı: salkinma

tabiki inşaat, inşaattan bol ne var bu ülkede :)
    inşaattan tut yapı denetlemesine her yerde iş bulabilirsin

inşaat diyosun da türkiyede depremlerden dolayı durma noktasına geldi diye biliyorum bu sektör..

EE depremden dolayı ev yapmayacak mı? Ayrıca hocamızın bize söylediği bir şey. "Depremde yıkılmacayak bina yoktur. Bize dayanabildiği yere kadar dayanan bina lazım". demişti.
  • şimdi bu 2010 da gireceqler için sistem iimi oldu yoqsa daha mı zor acaba ???
  • kimse gıdadan bahsetmemiş hemde en geçerli mühendislik iken. iyi bir gıda müh. olupta iş bulamayan görmedim ben. çünkü insanlık var oldukça gıda sektörü bitmez.
  • metalurji malzeme müh.
  • üretmeyen ülkede hiçbiri geçerli değil. sana tavsiye, neyi istiyorsan neyi yapmayı seversen onu yap.
  • Konu üzerinden yıllar geçmiş.

Şimdiki aklınız olsa yine bu meslekleri seçer misiniz acaba.

Konuda bundan 5 yıl önce tavsiye edilen Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin günümüzde de çok iyi bir meslek olduğunu düşünüyorum.

Bazı arkadaşlarımdan ve okuduğum yorumlardan bence tercih edilmesi gereken bir meslek diye düşünüyorum...
  • Allah benim belamı versin.. Girdim girdim, yıldız teknik makine mühendisliğine girdim, çıktım hatta çalışmaya başladım.. Kapitalizmin kölesi olmak için baya bi ders çalışmışım 5 sene sonra bunun farkına vardım..
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.