Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (213. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 211212213214215
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hava sıkışması yok.
    "fazla şarj" yüksek voltaj (işin içinde kullanıcı var) uygulanıyor ise: ısı artar, sıvı kaybı oluşur.
    gövdeyi ince imal etmiş olabilirler mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: yüta

hava sıkışması yok.
    "fazla şarj" yüksek voltaj (işin içinde kullanıcı var) uygulanıyor ise: ısı artar, sıvı kaybı oluşur.
    gövdeyi ince imal etmiş olabilirler mi

Gövdeyi ince imal etmiş de olabilirler. Ankara Sader ile bugün konuştum, aküyü deşarj ve şarj ederek test etmişler sorun yokmuş hatta elektrolit'in üstünde de tortu görmediklerini söylediler. Benim gördüğümü onlar nasıl görememiş şaşırdım.

Polonyalı bir vatandaş yeni aldığı akü için şikayetçi.

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2670728.html?l=pl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerem -- 16 Ocak 2017; 20:57:0 >

• "elektrolit'in üstünde tortu"
    ne kadarına var, ne kadarına yok diyolar bilmiyorum
    yüzeyde bişeyler hep olur (bağ evime sistem kurmaya çalışıyorum. ilgim bu)
    önemli olan performans
    iyidileklerimle
  • Gittigidiyordan 40w panel alacağım önerileriniz nelerdir.
  • Merhaba hocam istanbul büyükçekmece'de türbin istanbul var onlara danışabilirsiniz.
  • bedrim kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam tam olarak kafandaki soru işareti nedir ?
  • eran E kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam,

Öncelikle akünü kullanmaya devam et bi tane daha panel ekle çünkü sana enerji gelmeden akün yetmez zaten öncelikle panelini arttır baktın yetmiyor elindeki aküyü değiştirirsin zaten 30 amper şarjın var 2 tane daha 150 watt panel bile bağlayabilirsin detaylı bilgi için türbin istanbul'u arayabilirsiniz.
  • herkese merhaba,
    Muğla tarafına yapılacak olan müstakil eve aşağıda yer alan sistemi düşünüyorum.
    bu konu hakkında pek bir fikrim yok. yalnız her satıcı bir başkasını hatta bir başka sistemi kötüleyerek kendi ürününü ön plana çıkarmaya çalışıyor.
    ev elektriğinin büyük bir kısmını solar enerji panellerinden kullanmak istiyoruz. güneşlenme süresi oldukça yüksek bir yer muğla.
    ben de sizlere danışmak istedim.
    konu hakında yorum yaparsanız çok memnun olurum.
    yaz aylarında 1 tv, 2klima ve 100 watt toplam aydınlatma gideri olduğu düşünülürse nasıl bir sistem kurmak gerekir? neye mal olur? fikirleriniz benim için önemli.

https://www.solardukkan.com/detay.php?ur_id=NTUx&ur_seo=bosch-solar-zero-injection-2200-wp-70-kva-gunes-enerjisi-sistemi--on-grid-ve-off-grid-kullanilabilir--enerji-uretimi-1815tlsene

• ogunduz06 kullanıcısına yanıt
    "Not: İstanbul'da bu güneş enerjisi sistemi senede ~3300 kWs (kilowatt saat) elektrik üretir, bunun senelik geliri yaklaşık 2000 TL'dir.
    Bu güneş enerjisi sistemi yatırım maliyetini yaklaşık 4 veya 5 senede geri ödemektedir. Son 10 sene içerisinde ki tüketici elektrik fiyatlarında ki artış (0.04 TL/kWs 2000 senesinde, 0.55 TL/kWs 2016 senesinde) göz önünde bulundurulursa bu rakam 3 seneye gerilemektedir."

senelik geliri yaklaşık 2000 TL'dir x yaklaşık 4 veya 5 senede geri ödemektedir = 8 veya 10 000 TL
    galiba akü yok !!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: yüta

"Not: İstanbul'da bu güneş enerjisi sistemi senede ~3300 kWs (kilowatt saat) elektrik üretir, bunun senelik geliri yaklaşık 2000 TL'dir.
    Bu güneş enerjisi sistemi yatırım maliyetini yaklaşık 4 veya 5 senede geri ödemektedir. Son 10 sene içerisinde ki tüketici elektrik fiyatlarında ki artış (0.04 TL/kWs 2000 senesinde, 0.55 TL/kWs 2016 senesinde) göz önünde bulundurulursa bu rakam 3 seneye gerilemektedir."

senelik geliri yaklaşık 2000 TL'dir x yaklaşık 4 veya 5 senede geri ödemektedir = 8 veya 10 000 TL
    galiba akü yok !!!

"SENELİK GELİRİ" gibi bir ifade kullanılması yanlış.

Evine GES kuran vatandaş elektriği satmıyor. Kendi kullanıyor. GES ne üretirse üretsin benim faturam normalde kaç geliyorsa ben GES'e verdiğim paranın sadece o kadarını amorti etmişim demektir.
    Örneğin benim elektrik faturam ortalama 60 lira geliyor. Evimin elektriğini karşılayacak bir GES kurarsam bunu amorti etmem ayda 60 liradan heralde bir ömür sürer.
    Edit: Sürekli eklenen akü maliyetlerini katınca amorti etmem asla mümkün olmaz, aksine çok büyük zarara girerim.

İnsanların öncelikle şunu anlaması gerek. Güneş Enerjisi, satıcıların iddia ettiği gibi "bedava elektrik" değildir.
    İlk kurulumdaki maliyet hiç ucuz olmadığı gibi, belli periyotlarla değiştirilmesi gereken aküler de ucuz değildir.

GES'in en mantıklı olduğu yerler elektriğin sık kesildiği veya hiç olmadığı kırsal yerlerdir.
    Dağ başında elektriği olmayan yere bir kulübe yaptıysan GES en güzel çözüm.
    Elekrik hattının geçmediği tarlanda su pompalaman gerekiyorsa GES en güzel çözüm.
    Teknede veya karavanda yakıt yakmadan akünü şarj etmek istiyorsan GES en güzel çözüm.
    Ama "şehrin göbeğindeki evime GES kurup elektrikten kar yapacağım" diyen adam için GES tamamen para ziyanlığı, veya fantezi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Windows95 -- 15 Şubat 2017; 10:56:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• selamın aleyküm
    peki üstadlar sıkıntı çıkartan noktalardan bir tanesi sanırım sizlerinde belirttiği gibi akü fiyatları.
    Bu noktada bir sorum var.
    evde 1 adet 12lik klima tv ve buzdolabı için kurulacak olan sistemi sadece gündüz saatlerinde kullansak akü sistemi olmasa ne gibi bir durum ortaya çıkar.

sistem çalışırmı?
    dezavantajları nelerdir.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SİLENTHATE -- 26 Şubat 2017; 11:15:6 >
  • Akü olmadan olmaz,, akü kullanılacak gücün biriktiği can damar dır..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar solar paneli invertör ve akü kullanmadan doğrudan 12-15V 250--400 Watt ısıtıcıya bağlayabilirmiyim.
    Yoksa Paneller kendini kısa devre korumasına mı alır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SİLENTHATE

selamın aleyküm
    peki üstadlar sıkıntı çıkartan noktalardan bir tanesi sanırım sizlerinde belirttiği gibi akü fiyatları.
    Bu noktada bir sorum var.
    evde 1 adet 12lik klima tv ve buzdolabı için kurulacak olan sistemi sadece gündüz saatlerinde kullansak akü sistemi olmasa ne gibi bir durum ortaya çıkar.

sistem çalışırmı?
    dezavantajları nelerdir.?

Merhaba,elbette olabilir ama akülü sistemi hiç bir zaman tutmaz.Akü grubunun depolama yanında bir önemli avantajı da voltaj regülasyonudur.Ör;12V sistemde voltaj max.14-15Voltlardadır.keza 24V sistemde 28-29 voltlardadır.Ayrıca çekilen akım arttıkça,haddinden fazla voltaj düşümü yaşanacağından kararsız çalışma söz konusudur.Oysa çekilen akım artsa da akü büyük oranda kendinden karşılar.

Her neyse aküsüz olursa 2 unsur çok önemlidir.1=Kullandığımız panel voltajı-220VAC çevirici yani inverter giriş voltaj aralığı daha geniş olmalı(ör;18V panel grubunda 10,8-24VDC giriş destekli)
    2=Sanal da değil uygulama da gerçek,istenilen akımı verecek panel grubu oluşturmalıdır.Ör;1kw. akım güç gerekiyorsa panel grubumuz en az 1,3-1,4 kw. olmalıdır ki voltaj çökmesi olmasın..
    Sanal da derken panel üzerinde yazan max. güç üzerinden değil etiketinde yazan değerden en az % 25-30 daha fazla güçte panel oluşturmalıyız.

Sonuç olarak;şu şartlarda akülü sistem daha uygun olur.Çünkü hem daha fazla üretim değerlendirildiği gibi aküsüz sisteme uygun giriş voltajlı inverter bulmanız da çok zor olacaktır.

• Cevabınız için teşekkür ederim.
    Kafamdaki projeden biraz bahsedeyim.

Akdeniz bölgesi bol güneşli olduğundan gündüzleri evin sıcaklığını bir miktar yükseltmek için panele ısıtıcıyı doğrudan bağlayıp invertör ve akü maliyetinden tasarruf etmek istedim..
    akşamları zaten soba kullanılmakta.
    amacım gündüz belirli bir ılımanlık sağlamak..

üstadlara bir danışayım dedim, praoje bu şekilde doğrudan çalışırmı sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetzvdr

Cevabınız için teşekkür ederim.
    Kafamdaki projeden biraz bahsedeyim.

Akdeniz bölgesi bol güneşli olduğundan gündüzleri evin sıcaklığını bir miktar yükseltmek için panele ısıtıcıyı doğrudan bağlayıp invertör ve akü maliyetinden tasarruf etmek istedim..
    akşamları zaten soba kullanılmakta.
    amacım gündüz belirli bir ılımanlık sağlamak..

üstadlara bir danışayım dedim, praoje bu şekilde doğrudan çalışırmı sizce?

Plânınız gayet güzel.Kesinlikle yapılabilir ve çok faydası olacaktır.Yapılması gereken;panel grubu voltajına uygun rezistans teli hesabı yapıp,fanlı ısıtıcı yapıp keyfinize bakacaksınız.Bütçenizi değerlendirin,kaç wattlık panel alacaksanız voltaj ve max. watına uygun rezistans teli hesabını buradan ben size yaparım..Hatda fan için üretilen akımdan bir regülasyon ile 12V yada 24V sabit çıkış alınabilir.Böylece geniş voltaj aralıklarında rezistans çalışırken fan stabil çalışır...

• Merhaba arkadaşlar
    Kurmak istediğim güneş paneli 150 watt/12= 12,5 amperlik bir güç üretecek.
    Kullanmak istediğim 2000 watt 230 volt bir ısıtıcı çalıştırmak. Buda 2000 Wat/230 volt=8,70 amper.
    Akü kullanmadan 2000-3000 watt invertör ile benim güneş paneli bu ısıtıcıyı çalıştırırmı. Yaptığım hesap doğrumu.

Ayrıca yapmak istediğim güneş panelini Mono yoksa polo olanlardan mı yapmam benim için daha avantajlı olur. Bazı yorumlarda mono olan ısının fazla olduğu bölgelerde dezavanjlı olabilir denmiş bu konuda yol gösterbilirmisiniz. Yaşadığım il Elazığ.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hivay

Merhaba arkadaşlar
    Kurmak istediğim güneş paneli 150 watt/12= 12,5 amperlik bir güç üretecek.
    Kullanmak istediğim 2000 watt 230 volt bir ısıtıcı çalıştırmak. Buda 2000 Wat/230 volt=8,70 amper.
    Akü kullanmadan 2000-3000 watt invertör ile benim güneş paneli bu ısıtıcıyı çalıştırırmı. Yaptığım hesap doğrumu.

Ayrıca yapmak istediğim güneş panelini Mono yoksa polo olanlardan mı yapmam benim için daha avantajlı olur. Bazı yorumlarda mono olan ısının fazla olduğu bölgelerde dezavanjlı olabilir denmiş bu konuda yol gösterbilirmisiniz. Yaşadığım il Elazığ.

Malesef akımları değil güçleri denkleştirmek gerek.
    Diyelim ki 2000 watt panel aldınız. Bu sefer de panellerin tam gücünü verebilmesi için cayır cayır güneş olması lazım. Eh dışarıda öyle cayır cayır güneş olsa zaten ısıtıcı kullanmazsınız. :)

Bu arada düz mantıkla gittim, depolamayı falan hiç karıştırmadım. Zaten olmayacak bir iş için hesabı iyice karıştırmaya gerek yok.

• Hocam invertörün hiç bir avantajı yok mu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hivay

Hocam invertörün hiç bir avantajı yok mu.

İnvertörün güce bir katkısı yok, aksine kaybı var.

İnvertör voltajı yükseltir ama çekilebilecek olan akım düşer.
    İnvertörün verimi asla % 100 olamayacağı için toplam güç de düşer.

• 
Sayfa: önceki 211212213214215
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.