Şimdi Ara

Güç Kaynağını Yüksek Almak Zararlı Olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 ay
  • Cevaplayan Üyeler 9
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 18 saat 27 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Muten Baba (3 mesaj) melikulupinar (3 mesaj) Saul Goodman (2 mesaj) SYLAS (1 mesaj) Griffith (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (8 mesaj) Mobil (6 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Kasa/Güç kaynağı >> Güç Kaynağını Yüksek Almak Zararlı Olur mu?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    396 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar merhaba, Ryzen 5 3600 ve GTX 1650 Super temelli bir sistem kuruyorum. Tüm parçalar hazır yalnızca güç kaynağı kaldı. High Power Performance GD 600W güç kaynağı almayı düşünüyorum ancak bunun yerine 750W olanını alsam ekonomik zarar haricinde başka bir problem olur mu yardımcı olur musunuz? (600W'ın sisteme çok rahat yeteceğini biliyorum ancak meraktan soruyorum)

|
    |
  • Binbaşı
    1617 Mesaj
    Bilakis faydası olur. Güç kaynağı daha uzun ömürlü olur daha sessiz ve az yükte çalışır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    396 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

O zaman 100 lira daha fazla verip uzun yıllar parçayı yormadan kullanmak daha mantıklı.
  • Yarbay
    6006 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Saul Goodman

O zaman 100 lira daha fazla verip uzun yıllar parçayı yormadan kullanmak daha mantıklı.
    Kesinlikle 750 alın.

Bir güç kaynağı en yüksek verimi %40-80 arası yükte verir ve genelde pik noktası %60 yük civarıdır. (80+ vb gibi şeyler %60 yük verimini esas alır).

Sistemin (toplamda ve OC filan sonrası) güç tüketimi PSU'nun %80 değerlerinin üstüne çıkarsa amper-volt değerleri bozulmaya başlar. Kaliteli PSU'da tabii daha az bozulur. Ayrıca PSU fazla yüke girdiğinden fazla ısınır, PSU ve fan ömrü ciddi derecede düşer ve riskli olur.

Sistemin max güç tüketimi (OC vb olmadan) %60 civarında olursa ideal olur, amper-voltaj değerleri en stabil halde olur ve verim en yüksek seviyededir. PSU az ısınır, fan delirmez, çok uzun yıllar sağlam, tutarlı ve güvenli olarak kullanırsınız.

Bendeki 750 watt Thermaltake Toughpower Qfan 80+ Bronze 11 yılı devirdi sanırım. Hala sıfır sorun.
    Ben alırken genelde 350-450 watt PSU yaygındı, 500-550 watt olana baba denirdi. 700-750 için de nööreceen derlerdi. Sanırım bu 11 yılda diğerleri 2-3 PSU değiştirmiştir.

• Kurmay Yarbay
    20641 Mesaj

Komitanım 1200W aldım torunlara bırakma ümidi ile
    Bu arda aynı sistemde Hydro 700W silver kullanıyordum , %70 yük üzerinde psu lar fan hızlı çevirdiği için rahatsız ediyordu.Şuan kafam rahat.
    |
    |
    melikulupinar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    9711 Mesaj
    Bana 550 yeterken 650 aldim. Daha doğrusu kasanin içinde vardi 650 ve 550 ama fiyat farki 100tl idi verdim 650 aldim. Daha iyi olur bence.

|
    |
  • Yarbay
    6006 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Komitanım 1200W aldım torunlara bırakma ümidi ile
    Bu arda aynı sistemde Hydro 700W silver kullanıyordum , %70 yük üzerinde psu lar fan hızlı çevirdiği için rahatsız ediyordu.Şuan kafam rahat.
    Hiç şansın yok.

CPU soket değiştirici kazıkçı intel kafayı PSU'ya da taktı sanırım.

PSU soketi vb değişebilir.
  • Yüzbaşı
    498 Mesaj
    Gtx 1650için önerilen PSU 450w. Ben 750w yatırımı yerine 600w 80gold tavsiye ederim aynı bütçeye...

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    20641 Mesaj

Ben Bi 10 sene rahat olduğumu düşünüyorum abi nedense, inşallah sorum yaşamam

|
    |
  • Yarbay
    6006 Mesaj

AMD devam edersen olabilir !
    |
    |
    Muten Baba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Kurmay Yarbay
    20641 Mesaj

2 sene 3900x kullansam, 5 sene de threateşpper, tamamdır

|
    |
  • Yüzbaşı
    968 Mesaj

Yalnız 3600+1650 sistemde 750lik psu'nun %60'ını bırakın oc yapıldığını varsayalım bu halde %40'ına bile ulaşılmaz diye düşünüyorum haksızmıyım? Sizin %40-60 değerlerine ancak 600lük ile ulaşabilir arkadaş bu sistem ile

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    10808 Mesaj
    Herhangi bir zararı olmaz.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    975 Mesaj
    500W PSU ile 2080S'li canavar sistemler kurdukça tüm bu 1000W PSU muhabbetleri nasıl komik geliyor anlatamam. Özellikle SLI ve Crossfire muhabbetinin 4-5 yıl önce öldüğünü göz önünde bulundurursak. Kaliteli bir 600W 80+ Platinum PSU'yu 1200W 80+ Bronze'a tercih ederim her zaman.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Masal Oku
ankara gülüş tasarımı
Sohbet
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,016
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.