Şimdi Ara

Gtx 1060 - i5 2500k 3.6 Ghz Darboğaz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 2012 yılında topladığım sisteme upgrade yapmak istiyorum. Şuanki ekran kartım Asus HD 6970 ( 6950'den BIOS ). Vatan'da Zotac 1060 indirime girmiş. Araştırdığım kadarıyla bottleneck yapmıyor ama emin olamadım. 4.5 ghz gibi yüksek rakamlarda oc yapamıyorum çünkü stok fan kullanıyorum ( 3.6 ghz de en fazla 60-65, 4.5 ghz'de 100+ ). Sizce bu kart bana sorun çıkartır mı ? Sistemimi aşağıya bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler

Intel i5 2500K 3.6 Ghz || MSI Z68A GD-55 (G3) || ASUS HD6950 (to 6970 BIOS ) DirectCU II 2 GB 256 Bit || G.Skill RipjawsX 2x4 Dual Kit Ram || Seagate 1 TB Sata 3 7200 Rpm HDD || Cooler Master HAF 912 Plus || XIGMATEK 600w 80+ Bronze Power

• en azından bir hyper212 evo alıp oc yapmaya bak işlemcini. gtx1060a geçiş yapacaksan. öteki türlü darboğaz problemi olasılığı yüksek.
  • Anakartın nedir ?

İşlemci takoz değil ise benim gibi voltaj vermeden 1.2v def. voltaj ile 4.0ghz'de günlük stok fan ile kullanabilirsin, kasa içi havalandırman da iyi ise çok sıkıntı yaşamazsın, zira 4ghz üstü performanslar da soğutucu şart.
  • 4 ghze çıkarın işlemciyi hocam gerçekten fark görürsünüz 200mhz bile fark yaratıyor işlemciye yüklenen oyunlarda.
  • Soğutucu alıp 4.4-4.8GHz aralığına çıkmaya bakın. İşlemci gerektiren işlerde bayağı darboğaz yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bblokee

4 ghze çıkarın işlemciyi hocam gerçekten fark görürsünüz 200mhz bile fark yaratıyor işlemciye yüklenen oyunlarda.

Hocam overclock yaparım yapmasına da voltaj konusunu tam bilmiyorum voltaj değerini verirseniz yaparım. Kasa havalandırması iyi şuan def. voltaj ile 3.6 ghz'de kullanıyorum en fazla 60 derece görüyor ama anakarttaki ocgenie II ile ( 4.5 ghz ) 100 dereceye ulaşıyor stress testinde o yüzden 4.5 ghzlere çıkamam sanırım.

Bir de acaba gtx 1060 ölü yatırım mı diye düşünüyorum yani yazın yeni bi bilgisayar toplamak yerine ekran kartını değiştirsem beni 1-2 sene daha götürür mü yoksa bekleyip sıfırdan bilgisayar toplamak daha mı mantıklı ?

Anakart MSI Z68A GD-55 G3 hocam bu arada.

• ben 4.4 için 1,320mv veriyorum işlemciye göre değişir.

bu arada hangi kartı düşünüyorsunuz 3gb mi 6 gb mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: selmand

ben 4.4 için 1,320mv veriyorum işlemciye göre değişir.

6 GB hocam
  • 4Ghz altı kesmez. Ayrıca ram miktarınızı 16GB'a çıkarmanızı öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rothture

quote:

Orijinalden alıntı: selmand

ben 4.4 için 1,320mv veriyorum işlemciye göre değişir.

6 GB hocam

6 gb için en az bi 4ghz olsa iyi olur hocam. 3,4 de çalışıyorsa sıkıntı olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

4Ghz altı kesmez. Ayrıca ram miktarınızı 16GB'a çıkarmanızı öneririm

Hocam şimdi ram diyince de DDR4 ramler çıktı DDR3 almak ilerisi için mantıksız olur. Ramleri alsam ileride yeni anakart + işlemci alsam DDR4 ramler için bi daha ödeme yapıcam. Yani sadece ekran kartı + işlemciye overclock ile sıkıntı yaşayacaksam 6-7 ay bekleyip sıfırdan yeni pc toplamak daha mantıklı olmaz mı ?
  • quote:

quote:

Hocam şimdi ram diyince de DDR4 ramler çıktı DDR3 almak ilerisi için mantıksız olur. Ramleri alsam ileride yeni anakart + işlemci alsam DDR4 ramler için bi daha ödeme yapıcam. Yani sadece ekran kartı + işlemciye overclock ile sıkıntı yaşayacaksam 6-7 ay bekleyip sıfırdan yeni pc toplamak daha mantıklı olmaz mı ?

Hayır alakası yok. Pratikte DDR3 ile DDR4 ramler arasında oyunlarda neredeyse hiç fark yok.

Ayrıca elinizdeki işlemci ile yeni nesil I5'ler arasında aşırı bir fark yok, ki acayip overclock delisi bir işlemcidir 2500K, yaparsın günlük 4.2-4.5, I5 6600'ü aratmaz.

• quote:

quote:

quote:

Hayır alakası yok. Pratikte DDR3 ile DDR4 ramler arasında oyunlarda neredeyse hiç fark yok.

Ayrıca elinizdeki işlemci ile yeni nesil I5'ler arasında aşırı bir fark yok, ki acayip overclock delisi bir işlemcidir 2500K, yaparsın günlük 4.2-4.5, I5 6600'ü aratmaz.

Hocam almışken en iyisi olsun derim DDR4 ram almadan durmam heralde anakartı değişirsem. Şimdi ne yapmamı önerirsiniz ekran kartını alayım, işlemciyi 4 ghz oc yapıp para biriktirip 200 liraya işlemci soğutucusu alıp 4.5 ghz lere mi çıkayım yoksa yazı bekleyip sıfırdan bi pc mi toplayayım ? Alacağım model de ya Zotac AMP Edition ya da MSI olacak bu arada.

• 3.6'da sorun yaratacağını sanmıyorum.
  • Elinizde oyle bi islemci varken bence hic yenileme isine girmeyin. Karti alip ustune forumda ikinci elden guzel bir sogutucu alip 4 ghz e cektiginiz zaman sizi cok rahat goturur.
    Bence gereksiz harcama olur ama siz bilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    3.6 da bf gta tarzı oyunlarda sabaha kadar darboğaz olacaktır nasıl sanmıyorsunuz anlamıyorum yıllardır bu forumdasın hiçbişey yapmasan sadece okusan ordan bile artık bişeyleri anlamış olman lazımdı dominik
  • konuya gelirsek 100-150tl arası herhangi bi soğutucuyla ufak voltajla 4.3 4.4ghz çok rahat görür takoz değilse bu durudmada darboğaz olsa bile minumuma iner işi kurtarır daha ölmedi 2500k
  • quote:

Orijinalden alıntı: RNNN

konuya gelirsek 100-150tl arası herhangi bi soğutucuyla ufak voltajla 4.3 4.4ghz çok rahat görür takoz değilse bu durudmada darboğaz olsa bile minumuma iner işi kurtarır daha ölmedi 2500k

Hocam ölmedi de uzun vadede beni yarı yolda bıraksın istemiyorum. En küçük fps dropu algılıyorum sinirlerim bozuluyor cidden. Alsam mı almasam mı çok ikilemde kaldım
  • eğer o kadar ince detaylara takılıyorsan ve uzun vadeli düşünüyorsan sistemi komple değiş ama yeni sistemin ekran kartıda minumum gtx1070 olsun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: RNNN

eğer o kadar ince detaylara takılıyorsan ve uzun vadeli düşünüyorsan sistemi komple değiş ama yeni sistemin ekran kartıda minumum gtx1070 olsun..

Zaten yeni pc toplarsam aklımda gtx 1070 var hocam 6 ay beklesem mi yoksa 1060'ı alsam mı karar veremedim ..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.