Şimdi Ara

Gtx 1060 - i5 2500k 3.6 Ghz Darboğaz ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • amd yi ne kadar güvenmesemde bekle derim kararını ona göre verirsin zaten dolar aldı başını gitti bu saatten sonra fazla uçmaz.
  • Overclock'ta her zaman manuel voltaj vermeyi deneyerek yapın, program ile yapılınca, sistemi stabil tutmak adına gereğinden fazla voltaj verir program yüzünden.

Cpu core voltajını 1.2v yazıp çarpanı 40 yapıp, açmayı dene sistemi, m.üstü gelince de uygulamaları kullanıp stress testine sokarsın stabil ise 1.2v ile günlük def. halde kullanırsın, sonrası için de soğutucu lazım tabi, voltaj vererek 4ghz üstünü görmeye çalışıcaz çünkü.
  • coolermaster hyper 212 evo,xigmatek darknight (bütçen varsa noctua)vs vs 12 cm fanlı kule tipi soğutucu al işlemci takoz değilse günlük 4.5-4.7 ghz eğer takoz ise 4.2.-4.4 ghz civarı kullanırsın.
    bende i7 2600k vardı 5204 mhz görüyordu 5 ghz de stabildi ısılarda 70-80 leri geçmiyordu (soğutucu coolermaster hyper 212 evo).
    i5 2500k güzel işlemci ama potansiyelini kullanmak lazım mümkünse günlük 4.5 ghz kullanım harika olur gtx 1060 için.
  • Ramleri 2 ghz ustu alirsan ddr4ten bir farkı kalmaz ancak anakart desteklemiyorsa ikinci el al en azindan zararin az olur.

Cpuya oc yapman şart.

1060 iyi karttir ama dx12 için rx 480 daha iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • cobi C kullanıcısına yanıt
    70-80 dereceler normal mi bir işlemci için ?
  • 72c kadar normal sonrasındada problem olmuyor ama uzun vadede sıkıntı yaratabilir artı olarak intelin bu işlemci için yazdığı stabil çalışabileceği önerilen sıcaklık max 72c.
  • RNNN kullanıcısına yanıt
    katılıyorum zaten bu bağlamda sormuştum. yalnız daha doğrusu 65 dereceden sonra cpular
    bayılmaya başlıyor ,

önceki konuda gördüm 2500k ile 4,5 ghz yada civarı hızlarda gtx1070 kartı darboğazsız kullanılabilir diyenler vardı, oyunlarda 2500k 2600k ile arada fark ypk diyenlerde var ama
    forumda nasıl oluyosa 2600k ile gtx 1070 kullanan var ama 2500k ile kullanan ben görmedim.
    yada darboğazın ne olduğunu bilmiyorlar bu konuya bir türlü açıklık getiremedik.
    2500k 2600k takılabilecek max. ekran kartın olayına...
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

katılıyorum zaten bu bağlamda sormuştum. yalnız daha doğrusu 65 dereceden sonra cpular
    bayılmaya başlıyor ,

önceki konuda gördüm 2500k ile 4,5 ghz yada civarı hızlarda gtx1070 kartı darboğazsız kullanılabilir diyenler vardı, oyunlarda 2500k 2600k ile arada fark ypk diyenlerde var ama
    forumda nasıl oluyosa 2600k ile gtx 1070 kullanan var ama 2500k ile kullanan ben görmedim.
    yada darboğazın ne olduğunu bilmiyorlar bu konuya bir türlü açıklık getiremedik.
    2500k 2600k takılabilecek max. ekran kartın olayına...

kendi cümleni yazayım

''5 ghz de stabildi ısılarda 70-80 leri geçmiyordu''

demişim

valla bunca yıldır overclock işleriyle felanda uğraştım 65 dereceden sonra bayılan sandy bridge görmedim.
    o 72 derece tj max fabrika değeridir fabrika o derecenin aşılmasını önermez ama 72 dereceyi geçmek stabil çalışmasına engel değildir.
    ısılar çok yüksek olursa cpu throttling yapar frekansını düşürür olmadı sistem kendini kapatır.
    ama şu dereceyi geçince bayılır çalışmaz diye birşey yok ;yeterli voltaj varsa 72 değil de 80 derecede olsa işlemci
    aynı performansta çalışır.

• O.C yapacaksam sağlam olsun dedim BIOS update attım ekrana görüntü gelmemeye başladı. BIOS pilini çıkarttım o sırada vatandan termal macun aldım onu yeniledim. Meğerse bi şekilde ekran kartına attığım 6970 BIOS yüzünden ekrana görüntü gelmiyormuş. Ekran kartındaki switchle görüntü elde ettim sonradan. Herhalde böyle bi yöntem buldular millet ucuza 6950 alıp 6970 olarak kullanmasınlar diye. 7 önceki BIOS versiyonu da denedim ama maalesef ondan daha önceki BIOS sürümlerine flashlamayı kapamışlar yani ekran kartında downgrade oldu bu bana. Ama en azından 4 ghz'e o.c yaptım işlemciyi stabil şuan. Fakat işlemciye o.c yapalım derken ekran kartı da 6970'den 6950'ye düşmüş oldu bu sayede ...

Edit : Bu arada BIOS'da overclock yapamıyorum. Ne çarpan ile oynayabiliyorum ne de voltaj ile. BIOS'dan windowsta o.c yapma seçeneği ile yaptım 4 ghz'i. BIOS atmadan önce böyle bi sorun yoktu çat çat halledebiliyordum acaba bi ayarı mı gözden kaçırıyorum ? Windowsta yapabilip BIOS'da yapamamam saçma değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KASNAKÇI -- 23 Aralık 2016; 22:58:14 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.