Şimdi Ara

GPU Kullanımı ve FPS Ani Olarak Düşüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
12.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oyunda GPU kullanımı ve FPS ani olarak düşüyor ve oynanmayacak derecede takılmalar meydana geliyor. Sürücüyü güncelledim, BIOS'u sıfırladım, NVIDIA ayarlarından farklı denemeler yaptım, denetim masasından güç dengesini değiştirdim fakat sorun devam ediyor.

Ekran Kartı: GT 1030

Darboğaz söz konusu değil çünkü CPU kullanımı %100'e ulaşmıyor.

Ekran görüntüsünü ekliyorum, oyunda sabit 70-80 fps alıyorum fakat aniden 40-50'ye düşüyor ve saniyelik donmalar meydana geliyor.

Sorunu bütün oyunlarda yapıyor.

Sıcaklıklar vs de normal görünüyor.

Sorun nedir bir türlü çözemedim, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

• GT 1030'un performans testlerini izlediğimde GPU kullanımının %99'un altına hiç düşmediği görülüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cpu modeli nedir? Cpunun 100e vurmaması darboğaz olmadığı anlamına gelmiyor. Phenom x4 955 kullandığım zamanda cpu 100e vurmuyordu ama gpu kullanımı düşüktü ve drop meydana geliyordu. i5 4460'a geçtikten sonra gpu kullanımı tavan yaptı :)
  • hdd niz ne durumda
  • quote:

Orijinalden alıntı: emmre129

Cpu modeli nedir? Cpunun 100e vurmaması darboğaz olmadığı anlamına gelmiyor. Phenom x4 955 kullandığım zamanda cpu 100e vurmuyordu ama gpu kullanımı düşüktü ve drop meydana geliyordu. i5 4460'a geçtikten sonra gpu kullanımı tavan yaptı :)
    CPU AMD A8-7650K videodaki ile aynı işlemci.

GPU kullanımım videodaki ile aynı. Yalnız onun işlemci kullanımı %100 benim ki ise %100'e ulaşmıyor. %60 olsa bile gpu kullanımı artmıyor.

Yaşadığım takılma sorunu ise videonun 1:20 ile 1:22 saniyeleri arasındaki ile benzer. Anlık olarak videoda %29'a düşüyor ve tamamen kilitleniyor oyun yaşadığım sorun bununla benzer ve GPU kullanım düşüşlerinde aşırı bir hareketsizlik yaşıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=yW317b9dhq4

• quote:

Orijinalden alıntı: MB-CLS

hdd niz ne durumda
    1-2 ay önce HD Tune ile tam hata taraması yapmıştım yemyeşil çıkmıştı.

Benchmark ise 140.0 MB/Sec ile 180.0 MB/Sec arası yani normal gibi. Modeli: WD Blue 1TB 7200RPM.
  • Kullanım verileri ise resimdeki gibi.

GPU işlemci hızı oyun esnasında sabit 1700 fakat GPU kullanımı sürekli değişiyor ve 80 olan fps 50 ye düşüp akıcılığı bozuyor anlık olarak. İşlemci ise %100'e neredeyse hiç ulaşmamış.

Yuvarlak içindeki yerler oyun esnası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xStyks -- 17 Nisan 2018; 17:57:49 >

• Bu ise Battlefield 4'deki veriler.

GPU Kullanımı: %66
    CPU Kullanımı: %80
    FPS: 67

Normalde 80-85 fps fakat anlık olarak düşüyor. GPU ise örneğin 90'dan 67'ye düşüyor. CPU %100'e ulaşmamasına rağmen GPU %100'de çalışmıyor.

• Yaşadığım sorunun aynısına benzer bir video buldum. Fakat onun işlemci kullanımı %95'in üzerinde Benim ki 60-70-80 aynı düşüşler aynı takılmalar yaşanıyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=aWXkP4EWmFU

Aynı kişi başka bir işlemci ile denemiş, kullanım %99 civarı fakat bir sahne var orası biraz kafa karıştırıcı ani bir takılma yaşanıyor.

0:43 ile 46 arasında çarptıktan sonra ani bir takılmada kullanım %55'e düşüp geri yükseliyor fakat o sırada FPS sayacında düşüş meydana gelmiyor.

Mesela 5:00'dan sonra bir drop yaşıyor, CPU ise %100 değil o sırada.
    https://www.youtube.com/watch?v=KHSOauJOKFA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xStyks -- 17 Nisan 2018; 19:26:12 >

• Up

• xStyks kullanıcısına yanıt
    sorunu çözdünmü hocam ?
  • Oyu cpunun tüm cekirdeklerini kullanmaz, kullandığı çekirdekler 100 e geliyordur belki, ama cpu genel kullanim %100 olmaz çünkü boşta çekirdek kalıyordur, cpu1 cpu2 cpu3 cpu4 olarak ayri ayrı çekirdek kullanımlarını ölçün bir de

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Afacan Dennis

Up
    Konu sahibinin yolladığı resimlerde oyun oynarken ekran kartı ve işlemci sıcaklığına bakın. 40 derece altında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 23:13:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Afacan Dennis

sorunu çözdünmü hocam ?
    Malesef çözemedim.

Drop sorununa ayarları düşürerek çözüm buldum.

Dropları da haritanın bazı bölgelerinde yapıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xStyks -- 2 Haziran 2019; 2:55:34 >
  • xStyks kullanıcısına yanıt
    Hocam benim ekran kartında da oyun içinde sıfıra iniyor kullanım bazen ama ani fps düşüşleri yaşamadım. Bir tek Path of Exile'de yaşadım onda da işlemciyi strese sokuyor, CPU kullanımı 40 - 70 arası oynuyor.

Windows'u Güç Planı'ndan yüksek performansa alarak denediniz mi acaba? Bir de bazı oyunlarda multi-threading seçeneği vardır o aktif olmazsa da kasma yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KortX -- 3 Temmuz 2019; 12:47:10 >
  • Aynı sorun bendede var benim sistemim de ryzen 5 2600 , asus cerberus 1050ti 16 gb corsair 3200mhz ram sorunun ne olduğunu anlamıyorum cpu usage %30 u geçmiyor.
  • kimse sorunu çözememiş aynı sorunu bende yaşıyorum, nette gezerken kalitesiz psu nun fps droplar yaşatabileceğine dair şeyler gördüm diğer donanımlarda sorun olmadığı aşikarsa sorun bunda olabilir mi? nasıl anlarız?
  • 2018'de kurduğum dönemin son model ekran kartlarından olan 1050 ti aldığım günden beri aynı problemi yaşıyorum. Bilgisayar oyunculuğundan nefret ettim işten gelip iki Battlefield oynayalım diyoruz sürekli droplanma anlık olarak gpu kullanımı %0 dahi oluyor.
    Hdd taradım sıkıntı yok görünüyor nedir çözümü bilen varsa lütfen yardım.

Farming simulatorde bile drop yiyorum, ETS 2 de drop yiyorum,gta 5'de ha keza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi o0sk -- 12 Mayıs 2020; 16:53:29 >
  • ''Darboğaz söz konusu değil çünkü CPU kullanımı %100'e ulaşmıyor.''

öyle bir özgüvenle yazmış ki düzeltmeye dötüm yemedi
  • Aynı sorunu x4 950 işlemci ile gt 1030 da bende yaşamıştım . Sorunu işlemciyi değiştirerek çözmüştüm. 2200g ye geçince sıkıntı kalmamıştı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.