Şimdi Ara

Gözlüğü sadece zorunluyken kullanmak (miyop-astigmat)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
1
Favori
127.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar yaşım 17 , 16 yaşından beridir gözde bir bozukluk olduğunu hissetmeye başladım ve tahtayı arka sıralardan okuyamıyordum o gün bugün kimseye söylemeye söylemeye geldi geçti ama artık babama açmaya karar verdim lens alınması için ama babamın arkadaşları sağolsun lensten soğuttular babamı o yüzden lense karşı çıktı.Neyse bugün gittik doktora doktor direk anladı zaten 1 dk sürdü muayene göz numaralarım :

Sol göz ve sağ göz ikiside 0.75 oranında miyop 0.25 oranında astigmat

Şİmdi beni korkutan astigmat çünkü astigmat hem ilerleyebiliyormuş ve gözlüğü sürekli takmak mı ne gerekiyormuş galiba.Fakat ben sadece bilgisayar başında , ders çalışırken ve geometri matematik derslerinde takıcam gözlüğü.

Soruma gelirsek gözlüğü ben sadece yukarıda yazdığım şekilde kullanıcam bu durum kötü bir sonuç doğurur mu ?

20 yaşında ameliyat olucam.O yüzden miyopu çok önemsemiyorum.Ama o astigmat beni çok korkutuyor tek korkum şu an o.Lens alsaydım sürekli takıcaktım ama hem doktor tavsiye etmedi birde babam hiç yanaşmıyor o konuya o yüzden yattı artık üniversiteye kadar malesef gözlük takıcam.

Gözlük kullanan arkadaşlar veya gözü bozuk olan arkadaşlar bu gözlüğü sadece gerektiği zaman takmak hakkında bilgi verirse sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar ..

• Şöyle açıklayayım.

Gözlük takmadığında gözün belli şeyleri eğik, bozuk göreceği için sen görebilmek için daha fazla odaklanacak ve gözünü daha fazla zorlayacaksın. Bu da hem gözünü daha fazla yoracak, baş ağrısı ve yorgunluğa sebebiyet verecek. Daha kötüsü astiğmatın ilerlemesine sebep olacak. Eğer gözünde bir bozukluk varsa gün içinde sürekli kullanmaya çalış. Sonuçda göz de sinir ve kaslardan oluşuyor. Sen arada gözlüğü çıkarttığında gözün kasılacak efor sarfedecek, gözlük takınca bir süre gözlüğe alışmak için kendini zorlayacak ve sonra kasları bırakacak. bunu sürekli tekrarladığın sürede göz kasların gevşeyecek ve senin görme yetin biraz daha bozulacak.

Gözlük kullanan astiğmatlı birisi olarak gözlüğü sürekli takmanı sadece akşamları bir süre çıkarıp gözlerini dinlendirmeni tavsiye ederim.

• Astigmat varsa geçmiş olsun, aslında o gözlüğü hiç çıkarmaman lazım.
    Lens gözlükten daha iyi birşey olsa gözlük takan doktor kalmazdı böyle düşün.
    Çerçevesiz titanyum bi gözlük alırsan takınca hissetmezsin bile.
    Geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Piêr Dé Sans

Şöyle açıklayayım.

Gözlük takmadığında gözün belli şeyleri eğik, bozuk göreceği için sen görebilmek için daha fazla odaklanacak ve gözünü daha fazla zorlayacaksın. Bu da hem gözünü daha fazla yoracak, baş ağrısı ve yorgunluğa sebebiyet verecek. Daha kötüsü astiğmatın ilerlemesine sebep olacak. Eğer gözünde bir bozukluk varsa gün içinde sürekli kullanmaya çalış. Sonuçda göz de sinir ve kaslardan oluşuyor. Sen arada gözlüğü çıkarttığında gözün kasılacak efor sarfedecek, gözlük takınca bir süre gözlüğe alışmak için kendini zorlayacak ve sonra kasları bırakacak. bunu sürekli tekrarladığın sürede göz kasların gevşeyecek ve senin görme yetin biraz daha bozulacak.

Gözlük kullanan astiğmatlı birisi olarak gözlüğü sürekli takmanı sadece akşamları bir süre çıkarıp gözlerini dinlendirmeni tavsiye ederim.

Hocam ilk önce teşekkür ederim cevapladığınız için.

Şimdi ben sadece geometri ve matematik derslerinde zorlanıyorum evet dediğiniz gibi okumak için kendimi zorluyorum ama mesela günlük hayatta hiç rahatsızlığını çekmedim evet bugün gözlük alıp etrafıma baktığımda renkler sanki canlanıyor.Şöyle bir örnek veriyim sevdiğiniz bir filmi düşük kalite izliyorum fakat gözlüğü takınca sanki bluray veya HD oluyor hayat renkler çok canlanıyor etraf netleşiyor gözlüğü takınca ama takmasamda olur asıl amacım zaten geometri ve matematik derslerinde hocaya hocam biraz daha büyük yazar mısınız demekten veya öne oturmaktan bıktım dersten çıkınca gözlüğü kabına koyucam diğer derslerde takmıcam eve gelip ders çalışınca veya pc başında kullanıcam buna göre yanıtlarsanız sevinirim hocam ..

• quote:

Şöyle açıklayayım.

numara fazla yüksek değil görme zorluğu çekersen tak , ama sürekli takmanı öneririm rahat edersin .

ben 26 yıldır gözlük kullanıyorum gözlük takmak ölümmüş gibi hissetme , lens kullanmak gözde sıkıntı yaratabiliyor önerilmiyor pek baban doğru yapıyor .

gözün numarası sen geliştikçe kafa tasın geliştikçe artar gelişme durunca durur , eğer gözün bozuk devam edersen lazer vs yapmadan 40 yaşına gelince düzelme başlar . eğer lazer yaptırırda düzeltirsen 40 yaş civarında tekrar bozulur tekrar gözlüğe başlarsın

sanırım 25 yaşında gelene dek ufak bir artış daha olur engelleyemezsin , lazer konusu riskli bir olay öyle 1-2 numara için kesinlikle önermem cik cik doktorlar para için herkesi bıçak altına alıyor lazerde gözünü kestiriyorsun basit birşey değil geri dönüşü olmayan bir olay en ufak bir yanlışlık hayatını karartır bu konuya kararlı isen işinde profesyonel işini para için yapmayan gözünü para hırsı bürümemiş bir doktordan fikir alarak bu işi yap

• quote:

Orijinalden alıntı: Pend0s

quote:

Şöyle açıklayayım.

Hocam ilk önce teşekkür ederim cevapladığınız için.

Şimdi ben sadece geometri ve matematik derslerinde zorlanıyorum evet dediğiniz gibi okumak için kendimi zorluyorum ama mesela günlük hayatta hiç rahatsızlığını çekmedim evet bugün gözlük alıp etrafıma baktığımda renkler sanki canlanıyor.Şöyle bir örnek veriyim sevdiğiniz bir filmi düşük kalite izliyorum fakat gözlüğü takınca sanki bluray veya HD oluyor hayat renkler çok canlanıyor etraf netleşiyor gözlüğü takınca ama takmasamda olur asıl amacım zaten geometri ve matematik derslerinde hocaya hocam biraz daha büyük yazar mısınız demekten veya öne oturmaktan bıktım dersten çıkınca gözlüğü kabına koyucam diğer derslerde takmıcam eve gelip ders çalışınca veya pc başında kullanıcam buna göre yanıtlarsanız sevinirim hocam ..

Alıntıları Göster
    Ben de senin gibiydim fakat bir süre sonra çabuk yorulduğunu farkedeceksin. çünkü sen anlamasanda göz nesneleri seçebilmek için kendini yoruyor. Daha fazla efor sarfedip göz kaslarını daha fazla kasıp bırakıyor. bu gözü yorar, beyni yorar, göz kaslarını yorar. Sen farketmesende daha çabuk zihin olarak yorulursun ve göz numaran farketmeden büyür. O yüzden gözlüğü sürekli olarak takmanda fayda var derim. öğrenci olduğunu ve sürekli birşeyleri okuyacağını düşünürsen gözlüğü kullanman senin yararına olacaktır.

ben gözlük kullanmadı 22 yaşına kadar. bir gün bir baktım yazıyı okumak için kendimi kasıyor. baş ağrısından duramıyorum. sonradan farkettim ki ben zaten bütün gün gözlerimi kısarak dolaşıyormuşum. şimdi bir gözde 0.50 diğer gözde 0.75 astiğmat var. ameliyatla çizdiremiyorsun da belli numaranın altındayken.

Ve düzgün bir çerçeve seçersen alışıyorsun da yük yapmıyor sana

• quote:

Ben de senin gibiydim fakat bir süre sonra çabuk yorulduğunu farkedeceksin. çünkü sen anlamasanda göz nesneleri seçebilmek için kendini yoruyor. Daha fazla efor sarfedip göz kaslarını daha fazla kasıp bırakıyor. bu gözü yorar, beyni yorar, göz kaslarını yorar. Sen farketmesende daha çabuk zihin olarak yorulursun ve göz numaran farketmeden büyür. O yüzden gözlüğü sürekli olarak takmanda fayda var derim. öğrenci olduğunu ve sürekli birşeyleri okuyacağını düşünürsen gözlüğü kullanman senin yararına olacaktır.

ben gözlük kullanmadı 22 yaşına kadar. bir gün bir baktım yazıyı okumak için kendimi kasıyor. baş ağrısından duramıyorum. sonradan farkettim ki ben zaten bütün gün gözlerimi kısarak dolaşıyormuşum. şimdi bir gözde 0.50 diğer gözde 0.75 astiğmat var. ameliyatla çizdiremiyorsun da belli numaranın altındayken.

Alıntıları Göster
    Yanlış anlamadıysam miyop için 20 yaşında ameliyat olacakmışın bendede miyop var uzun süredir gözlük takıyorum doktor miyop için lazer veya benzeri bir tedavi olmuyor dedi. Lazer olanlarında 1-2 yıla gözleri daha kötü hale geldiğini söyledi

• quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim küçükken hep gözlüklü insanlara baktığımda şükür ederdim iyiki benim gözlerim bozuk değil annemden babamdan bozuk gen geçmemiş diye ama günde 10-12 saat pc oynamak herhalde benim suçum ve cezasını çekiyorum dediğim gibi sadece arkadaşlarımla beraber olduğum vakit takmayacağım eve gelince takıcam artık full ama arkadaşlarım arasında takamam.Bu yaz gerçekten çok abarttım bazen sabah kalkardım hiç dinlenmeden gece yatana kadar bilgisayardan ayrılmazdım üzülüyorum şimdi bunu yaptığıma o kadar oyun bitirdim vakit öldürdüm bana getirisi ne kocaman bir hiç ve göz bozukluğu ..

• quote:

Alıntıları Göster
    Okurken kendimi gördüm.

Lise 1e giderken tahtadaki herşeyi arkadaşlarımdan bakıp deftere geçirirdim. Lise 2ye geçtim baktım iş iyice ciddiye bindi, dolmuş bekliyorum dolmuş yanıma gelene kadar numarasını göremiyorum, tam yanımdan geçerken görüyorum bu sefer de şöforun insafına kalıyorsun adam kimi zaman durmuyor. Sırf gözlük takmamak için direndim bir süre baktım olmuyor evdekilere söyledim. Doktora gittik hem miyop hem astigmat ve ikisi de 0.50 dedi gözlüğü şart koştu. Açıkçası ben akıllanmadım aynı sen gibi sadece derslerde, dolmuşa, otobüse binerken takarım diye düşündüm. Gözlük bir o cepte bir bu cepte derken bir gün sen üstüne otur gözlük kırıldı gitti. İşte o saatten sonra akıllandım, şimdi en az 3 senedir gözlüksüz yapamıyorum ve o gözlük kırıldıktan bir süre sonra alamamıştım yenisini. O süre zarfında hem miyop hem astigmat 1er numara oldu.

Sadece miyop olduğu zaman idare edebiliyorsun ama işin içine astigmat girdiği zaman lens ya da gözlük şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: .Runaway.

Okurken kendimi gördüm.

Lise 1e giderken tahtadaki herşeyi arkadaşlarımdan bakıp deftere geçirirdim. Lise 2ye geçtim baktım iş iyice ciddiye bindi, dolmuş bekliyorum dolmuş yanıma gelene kadar numarasını göremiyorum, tam yanımdan geçerken görüyorum bu sefer de şöforun insafına kalıyorsun adam kimi zaman durmuyor. Sırf gözlük takmamak için direndim bir süre baktım olmuyor evdekilere söyledim. Doktora gittik hem miyop hem astigmat ve ikisi de 0.50 dedi gözlüğü şart koştu. Açıkçası ben akıllanmadım aynı sen gibi sadece derslerde, dolmuşa, otobüse binerken takarım diye düşündüm. Gözlük bir o cepte bir bu cepte derken bir gün sen üstüne otur gözlük kırıldı gitti. İşte o saatten sonra akıllandım, şimdi en az 3 senedir gözlüksüz yapamıyorum ve o gözlük kırıldıktan bir süre sonra alamamıştım yenisini. O süre zarfında hem miyop hem astigmat 1er numara oldu.

Sadece miyop olduğu zaman idare edebiliyorsun ama işin içine astigmat girdiği zaman lens ya da gözlük şart.

Evet hocam aynı durum ikimizinde ama ben biraz daha şanslıyım galiba çünkü benim göz bozukluğu geçen sene ortaya çıktı ondan önce hiç yoktu şu an tek istediğim göz numuramın büyümemesi çünkü şu anki göz bozukluğuyla idare edebiliyorum çok fazla sorun çıkmıyor yukarıda belirttiğim gibi o yerlerde kullanıcam gözlüğü 17 yaşında olmam da avantaj galiba çünkü ergenlikten çıktığım anda göz numarasıda büyümeside duruyormuş.Numaranın 3.00 filan olmasını düşenemiyorum herhalde çok zor olur benim için

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: .Runaway.

Okurken kendimi gördüm.

Evet hocam aynı durum ikimizinde ama ben biraz daha şanslıyım galiba çünkü benim göz bozukluğu geçen sene ortaya çıktı ondan önce hiç yoktu şu an tek istediğim göz numuramın büyümemesi çünkü şu anki göz bozukluğuyla idare edebiliyorum çok fazla sorun çıkmıyor yukarıda belirttiğim gibi o yerlerde kullanıcam gözlüğü 17 yaşında olmam da avantaj galiba çünkü ergenlikten çıktığım anda göz numarasıda büyümeside duruyormuş.Numaranın 3.00 filan olmasını düşenemiyorum herhalde çok zor olur benim için

Gözlük kutusunu yanından eksik etme ama.

Benim gibi tak çıkart yaparken bir gün unutur, ceketin cebine koyup sonra üstüne oturursan anlarsın kıymetini.

• quote:

Merhaba arkadaşlar yaşım 17 , 16 yaşından beridir gözde bir bozukluk olduğunu hissetmeye başladım ve tahtayı arka sıralardan okuyamıyordum o gün bugün kimseye söylemeye söylemeye geldi geçti ama artık babama açmaya karar verdim lens alınması için ama babamın arkadaşları sağolsun lensten soğuttular babamı o yüzden lense karşı çıktı.Neyse bugün gittik doktora doktor direk anladı zaten 1 dk sürdü muayene göz numaralarım :

Sol göz ve sağ göz ikiside 0.75 oranında miyop 0.25 oranında astigmat

Şİmdi beni korkutan astigmat çünkü astigmat hem ilerleyebiliyormuş ve gözlüğü sürekli takmak mı ne gerekiyormuş galiba.Fakat ben sadece bilgisayar başında , ders çalışırken ve geometri matematik derslerinde takıcam gözlüğü.

Soruma gelirsek gözlüğü ben sadece yukarıda yazdığım şekilde kullanıcam bu durum kötü bir sonuç doğurur mu ?

20 yaşında ameliyat olucam.O yüzden miyopu çok önemsemiyorum.Ama o astigmat beni çok korkutuyor tek korkum şu an o.Lens alsaydım sürekli takıcaktım ama hem doktor tavsiye etmedi birde babam hiç yanaşmıyor o konuya o yüzden yattı artık üniversiteye kadar malesef gözlük takıcam.

Gözlük kullanan arkadaşlar veya gözü bozuk olan arkadaşlar bu gözlüğü sadece gerektiği zaman takmak hakkında bilgi verirse sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar ..

25 yaşındayım. Yaklaşık 6 senedir hem miyop hem astiğmat var bende de. Gözlük kullanıyorum ama sürekli değil. Sadece pc ve tv başında. İlerledi. Şuan insanları 5m ilerdeyken yüzleri bulanık. Çizdireceğim şimdi ilk fırsatta.

• 17 yasindayim tahtyi okuyamiyordum bende takmak cok zor geliyo miyop ve astigmat 1.25 sorun cikarir mi ilerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: nadircan1994

17 yasindayim tahtyi okuyamiyordum bende takmak cok zor geliyo miyop ve astigmat 1.25 sorun cikarir mi ilerde

Hocam valla sende benim gibi orta sıralardan okuyamıyorsan ya hep ön sıralardan okucaksın tahtayı ya da benim gibi gözlük alıp arka sıralardanda okuyup ders bitince kabına koyup kaldırırsın ..
  • hım sağol hocam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SworderDante

Yaklaşık 9senedir Astigmat yüzünden gözlük takıyorum
    Doktorla uzun uzun konuştum ben konuda senin sorunuda sordum
    Astigmat Gözünü kullandığın sürece bozulacak bozulmaması gibi bir durum yok ameliyat olsan bile 2-3yıl içinde gene gözlük takıcak seviyeye geliyorsun
    Gözünü Gözlükle kullanırsan Bu ilerleme yavaşlar Gözlüksüz kullanırsan bu hız artar
    Nedenini söyleyeyim
    Gözlük senin odaklamanı sağlıyor ve kolayca focus yapıp görebiliyorsun
    Gözlüksüz ise gözün kendisi odak yapmaya çalışıyor ve başaramıyor bu yüzden sürekli odaklamaya çalışıyor bozuk olduğundan.ve gözün gözlüğe oranlar katve kat fazla hızlı bozuluyor ama bu hız tabi ki bu hız yıl hızında yani 1aylık olay değil

Gözün çalışma mekanizması konusunda bahsedecek olursak
    Miyop ve Hipermetrop Gözün ayarlarındaki bozukluk gibi lens ayarlar gibi ayarlanarak düzeltiliyor ameliyatla ama gene bozulur
    Astigmat ise göz fazla kullanıldığı için bozuluyor bu fazla kullanma PC yada TV yüzünden değil genel sebepleri Uykudüzensizliği , Gözün Kuru kalmasını sağlayacak bir hastalık , Tansiyon hastalığı , Çok fazla odaklanarak çalışmak ve bunun gibi fiziksel faktörler yani PC ve TV gibi sanal şeylere bakmakla duvara bakmak aşağı yukarı aynı şey

Doktor tanıdığımdır sorun olursa iletirim ona benim bilmediğim birşeyse.

Hocam peki benim durumumun çok zararı olur mu bana gözlüğü sadece PC-ders çalışma-okuldaki geo-mat derslerinde tahtayı okumak için kullanma gibi durumlarında takıcam normal gezerken spor yaparken tv izlerken , arkadaşlarla sohbet ederken takmıcam bir anlamda gerektiği yerlerde takıcam gözlüğü ? bunun hakkında görüşllerinizi alabilir miyim ?

• yav bana da yazdı doktor.sağ göz 1.25 sol göz 0.75 miyopi astigmatmış.zor alışacağım gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: svykr

yav bana da yazdı doktor.sağ göz 1.25 sol göz 0.75 miyopi astigmatmış.zor alışacağım gibi duruyor.
    Hipermetrop astigmat var.2 yaşımdan 15 yaşıma kadar taktım. 5 senedir takmıyorum gözlerim 4tü en son geçen sene doktora gittik 3'e düşmüş. Astigmat illa artacak diye birşey yok. İlerde sıkıntı çıkarmasın diye bu aralar takmayı düşünüyorum hem değişik güzel modellere de denk geldim çevremdikiler de hep yakıştığını söylüyor bakalım deneyeceğiz. Geçen sene aldım 1 ay taktım attım kenara modelden soğuduğum için.
  • Gözlük burun yapısını bozar aklında bulunsun
  • Hocam yaşıyor musunuz?@Pend0s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Ramazan -- 29 Temmuz 2017; 5:33:42 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.