Şimdi Ara

Gökyüzünde kayan ışık süzmeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
11.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her gece muhakkak 6-7 tane görürüm nedir bunlar orta mesafedeki bi yıldızla aynı parlaklıkta görülüyor ama bi uçak gibi gidiyor bir süre sonra gözden kayboluyor gerçekten çok merak ediyorum nedir bunlar bilen var mı

• Uzaylı kedilerdir. Karanlıkta gözleri parlıyordur, sonra kafalarını öteki tarafa çevirince göremiyorsun tabii
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tükenmiş Kalem

Uzaylı kedilerdir. Karanlıkta gözleri parlıyordur, sonra kafalarını öteki tarafa çevirince göremiyorsun tabii

Tabi tabi
  • HEPİMİZ ÖLÜCEEEĞZ
  •  Gökyüzünde kayan ışık süzmeleri
  • Aurora dicmde o kutupta oluyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • nyan cat olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KayhanKaan

Gökyüzünde kayan ışık süzmeleri

Aklıma bu geldi ama Gaziantep de her gece yapan var mıdır ki
  • bana da denk gelmişti önce yıldız kayıyor sandım fakat iyice bakınca yıldız olmadığını anladım sonra birden kayboldu

CSB değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: lanetolsunbuhayat

bana da denk gelmişti önce yıldız kayıyor sandım fakat iyice bakınca yıldız olmadığını anladım sonra birden kayboldu

CSB değil

Garip bir şey olmadığı kesin gecede 6-7 tane görüyorum diyorum her sene hemde ama ne meraktan çatlıycam
  • quote:

Orijinalden alıntı: KiowagEE

quote:

Orijinalden alıntı: lanetolsunbuhayat

bana da denk gelmişti önce yıldız kayıyor sandım fakat iyice bakınca yıldız olmadığını anladım sonra birden kayboldu

CSB değil

Garip bir şey olmadığı kesin gecede 6-7 tane görüyorum diyorum her sene hemde ama ne meraktan çatlıycam

ben ilk kez geçen hafta görmüştüm de üzerinde durmamıştım pek

• çok ince bi nokta gibi yavaş gidiyor sonra kayboluR?
  • Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.Bende çok gördüm.Hatta her gece baksan görürüsün.Yani o derece sık görülüyor.
    Bu arada bu konuyu kültür-bilime açsan daha iyiydi.Çünkü burda ciddi bir cevap alamazsın.Şekil A'da görüldüğü gibi her konuyu dalgaya alırlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -doctoR-

çok ince bi nokta gibi yavaş gidiyor sonra kayboluR?

Aynen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sunset Sarsaparilla

Her gece muhakkak 6-7 tane görürüm nedir bunlar orta mesafedeki bi yıldızla aynı parlaklıkta görülüyor ama bi uçak gibi gidiyor bir süre sonra gözden kayboluyor gerçekten çok merak ediyorum nedir bunlar bilen var mı
    merhaba,

neden bahsettiğinizi sanırım anlayabiliyorum. en basit değimiyle ilerleyen bir yıldız diyebiliriz, ama meteor düşmesi gibi ani ve hızlı bir ilerleme ile kaybolup gitme değil bu, ağır ağır ve uzun süreli bir ilerleme.

bunu ilk gördüğümde ne olduğuna anlam verememekle birlikte, mantık yürütmeye çalışarak bunun yörüngesinden çıkan bir yıldız olduğunu düşünmüştüm. baya araştırdım, sonunda şunu buldum; bu internette bulduğum benim gördüğüme en yakın tasvir diyebilirim:

benim gördüğüm ışıklar da bi süre sonra kayboluyodu. peki bu nedir? internette yazılana göre bu dünya çevresindeki yörüngesinde ilerlemekte olan bazı uyduların solar enerji panellerinin güneş ışığını bize yansıtmaları sonucu oluşan bir ışık. ilk duyduğumda baya ilginç gelmişti ama sanırım gördüğümüz bu. sanırım uydular yüksekte oldukları için gece biz güneşi göremesek dahi onların irtifasında güneş görünüyor ve enerji panelleri gerekli açıyı sağlarsa güneş ışığını bize yansıtıyolarmış.

en.wikipedia.org
    Satellite flare - Wikipedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_flare

şu videoda da bu durum görüntülenmiş sanırım, ama hızlı çekimde. özellikle 1:00 ile 1:40 arasındaki bölümde hızlı geçişler var. bunların birçoğu meteor düşmesi aslında ama dikkat ederseniz bazıları çok uzun mesafeli ilerliyo. işte bunlar yine bu yansıma durumundan olsa gerek:

vimeo
    Atacama Starry Nights
    http://vimeo.com/36957362
    (HD izleyin)

ayrıca burda da bir örneği var; bu örnekte geçiş çok kısa, benim gördüklerim çok daha uzun süreli geçişlerdi:

videonun başındaki kırmızı kareye dikkat.

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

merhaba,

neden bahsettiğinizi sanırım anlayabiliyorum. en basit değimiyle ilerleyen bir yıldız diyebiliriz, ama meteor düşmesi gibi ani ve hızlı bir ilerleme ile kaybolup gitme değil bu, ağır ağır ve uzun süreli bir ilerleme.

bunu ilk gördüğümde ne olduğuna anlam verememekle birlikte, mantık yürütmeye çalışarak bunun yörüngesinden çıkan bir yıldız olduğunu düşünmüştüm. baya araştırdım, sonunda şunu buldum; bu internette bulduğum benim gördüğüme en yakın tasvir diyebilirim:

/>

benim gördüğüm ışıklar da bi süre sonra kayboluyodu. peki bu nedir? internette yazılana göre bu dünya çevresindeki yörüngesinde ilerlemekte olan bazı uyduların solar enerji panellerinin güneş ışığını bize yansıtmaları sonucu oluşan bir ışık. ilk duyduğumda baya ilginç gelmişti ama sanırım gördüğümüz bu. sanırım uydular yüksekte oldukları için gece biz güneşi göremesek dahi onların irtifasında güneş görünüyor ve enerji panelleri gerekli açıyı sağlarsa güneş ışığını bize yansıtıyolarmış.

en.wikipedia.org
    Satellite flare - Wikipedia

şu videoda da bu durum görüntülenmiş sanırım, ama hızlı çekimde. özellikle 1:00 ile 1:40 arasındaki bölümde hızlı geçişler var. bunların birçoğu meteor düşmesi aslında ama dikkat ederseniz bazıları çok uzun mesafeli ilerliyo. işte bunlar yine bu yansıma durumundan olsa gerek:

vimeo
    Atacama Starry Nights
    http://vimeo.com/36957362
    (HD izleyin)

ayrıca burda da bir örneği var; bu örnekte geçiş çok kısa, benim gördüklerim çok daha uzun süreli geçişlerdi:

Öncelikle beni ciddiye almanıza ve bu kadar uğraş vererek cevap hazırlamnıza teşekkür ederim.

Video dakiler bana meteor kayması olarak geldi ama üste koyduğunuz hareketli resimdeki tam olarak ne demek istediğimi yansıtıyor sanırım uydu benimde aklıma geldi bi yerde daha okumuştum uydu olayını olabilir gibime geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Sunset Sarsaparilla

quote:

merhaba,

http://vimeo.com/36957362 (HD izleyin)

Öncelikle beni ciddiye almanıza ve bu kadar uğraş vererek cevap hazırlamnıza teşekkür ederim.

Video dakiler bana meteor kayması olarak geldi ama üste koyduğunuz hareketli resimdeki tam olarak ne demek istediğimi yansıtıyor sanırım uydu benimde aklıma geldi bi yerde daha okumuştum uydu olayını olabilir gibime geliyor

Alıntıları Göster
    rica ederim.

vimeo videosundakilerin çoğu meteor kayması, ama dikkatli bakarsanız bazıları ufuk çizgisine paralel ve çok uzun mesafeli bir çizgide ilerliyo. hızlı çekim olduğu için hızını bilemiyorum ama bence bunlar meteor kayması değil.

youtube videosundakinin de yavaş ilerlemesinden dolayı meteor kayması olduğunu hiç zannetmiyorum. çıplak gözle sayısız meteor kayması gördüm bugüne kadar, ama bukadar yavaş olanını hiç görmedim.

• quote:

rica ederim.

vimeo videosundakilerin çoğu meteor kayması, ama dikkatli bakarsanız bazıları ufuk çizgisine paralel ve çok uzun mesafeli bir çizgide ilerliyo. hızlı çekim olduğu için hızını bilemiyorum ama bence bunlar meteor kayması değil.

youtube videosundakinin de yavaş ilerlemesinden dolayı meteor kayması olduğunu hiç zannetmiyorum. çıplak gözle sayısız meteor kayması gördüm bugüne kadar, ama bukadar yavaş olanını hiç görmedim.

youtube videosundaki çok parlıyor hiç o kadar parlıyanını görmemiştim

Belki açıyla alakalıdır ama bilemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sunset Sarsaparilla -- 27 Haziran 2012; 22:13:13 >
  • evet benim gördüklerim de okadar parlamıyodu.
  • quote:

evet benim gördüklerim de okadar parlamıyodu.

Hem konunun devamı ve hemde sorumun cevabını tam alamadığımdan ayrıca seninde bu konuyla ilgili olduğundan alıntı yapıyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.