Şimdi Ara

Gitar çalmak yetenek işi mi yoksa çalışma/azim/sabır işi mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
8.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gitar seçme aşamasında olan biri olarak epey hevesli sayılırım ve bu konuyu merak ettim, görüşlerinizi almak istedim.

Rastladığım görüşler şöyleydi;

-Yetenek sadece çalışmayı azaltır, çalışan ve sabreden adam her türlü iyi gitarist olabilir.
    -Yeteneğe inanmam. Çalışma, azim ve sabırla çok iyi gitar çalınabilir.
    -Yetenek dediğimiz olay, yani kulak olmadan hiçbir türlü gelişilmez.
    -Yetenek yoksa ünlü gitaristler kadar iyi olunmaz.
    -Yetenek aslında azimdir ve ilgidir. Aynı dil, matematik ve daha değişik konularda olduğu gibi. Sadece öğrenme isteğini artırır. Yeteneği, yani ilgisi olmayan adam da zaten sıkılıp bırakır.
    -Yetenek çalışmayla gelişir. Kulak da aynı şekilde.

Sizin görüşleriniz ne yönde? Özellikle de iyi gitar çalabilenlerin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Historia Calamitatum -- 24 Ağustos 2010; 5:30:57 >

• Bence biraz da yetenek olması lazım.Mesela biri matematik örneği vermiş katılıyorum ona
  • kısaca söylemek gerekirse: ilgi işi
  • ben de bir şarkıdan örnek vereyim.
    açın GP de Metallica One solosunu.
    5 gün çalışın bak nasıl çalıyorsunuz. önemli olan çalışmak.ezberlemek.
    futbol gibi değil.futbol yetenek işi bence. gitar ezber işi gibi geliyor.
  • kesinlikle yetenek işi... yıldır gitarım var. hala aynı tel üzerinden çalıyorum şarkıları. hergünde en az iki saat alırım elime keratayı halbuki. bide akor etmesi var. zor iş. o yüzdende tek tel de kalmış olabilirim. olaya bak ya 6 telli çalgı tek tel bana yetşyo zuahaha sevinsemmi üzülsemmi bilemedim.
  • Yetenek bi'yere kadardır. Yetenek gitarı eline aldığında seni virtüöz yapmaz , ama çalışmak yapar. Yetenek her insanda mevcuttur , o potansiyeli ancak çalışarak ortaya çıkaran başarılı olabilir.

Yine de çalışarak John Petrucci olunmaz , çalarken parmak sayısı 2'ye katlanıyor adamın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SonArtikBuİsim -- 25 Ağustos 2010; 20:54:43 >
  • Yetenek önemlidir fakat yetenek kadar çalışma da önemlidir.

Gitara aşırı yetenekli insan bir parçayı 1-2 günde çalışmayla çok iyi çalabilirken, yeteneği az olan biri 4-5 günde çok iyi çalar. Ama çalar yani.. Önemli olan çalışmak

Kulak olayı da şöyle. Kulağı çok iyi bir insan çaldığı parçaların yanında beste de yapabilir. Ama kulağı zayıf olan ya da hiç olmayan insanlar da dinleyerek en azından başkalarının parçalarını çalabilirler..
  • Azim, Sabır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Night Train

Yetenek önemlidir fakat yetenek kadar çalışma da önemlidir.

Gitara aşırı yetenekli insan bir parçayı 1-2 günde çalışmayla çok iyi çalabilirken, yeteneği az olan biri 4-5 günde çok iyi çalar. Ama çalar yani.. Önemli olan çalışmak

Kulak olayı da şöyle. Kulağı çok iyi bir insan çaldığı parçaların yanında beste de yapabilir. Ama kulağı zayıf olan ya da hiç olmayan insanlar da dinleyerek en azından başkalarının parçalarını çalabilirler..

aynen.
  • Açıklayıcı yorumlar geliyor.

Night Train

Peki kulak geliştirilebilir mi? Kulağın olduğunu nasıl test edebiliriz?
  • %20 yetenek diyelim %80 de çalışma işi, eğer yetenek olmazsa zorlanırsın ama yetenek olduğu sürece daha rahat yol kat edersin. Buda senin kısa sürede gelişip iyi bir gitarist olmanı sağlar. Tabiki yetenek olduktan sonra çalışmasan ne fayda oda ayrı bir konu.
  • Çoğunuzun dediğine katılıyorum yetenek sizi çok hızlı ilerletiyor. Ama yeteneğiniz yoksa üzülecek bozulacak bişiy yok.Çalışır elimizden geleni yaparız modunda olmalıyız ;).
    Amfiniz sizinle olsun...
  • Yetenek,Yani Müzik Kulağın Varsa ,Azim Hırs Ve İlgi İsteyen Bir İştir. . .
    Müzik Kulağın Yoksa Eğer,Çalışıp Müzik Kulağını Da Geliştirebilirsin .
    Yetenek Sadece Bir + Dır ,Ama Gitar -----ÇALIŞMAK ,ÇALIŞMAK,ÇALIŞMAK
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri

ben de bir şarkıdan örnek vereyim.

Fakat gitar GP'de Metallica One'un solosunu çalmaktan ibaret değil. Birde o soloları yazmak var.
  • quote:

Gitar çalmak solo ezberlemekten ibaret değildir. O soloyu yazabilmek, geliştirebilmektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

Gitar çalmak solo ezberlemekten ibaret değildir. O soloyu yazabilmek, geliştirebilmektir.

Hacı bunlarda o şekil yapıp gitar çalıyorum diye geçiniyorlar işte

Gitar ezber işiymiş. Peh ! Zaten Jimmy Hendrix'de küçükken GP programından tablara bakarak büyük gitarist oldu (!)

• Gitarı iyi çalmak çalışmayla olur. Ama tabi müzik kulağınızın da olması gerekiyor. Kuzenimden örnek vereyim, konservatuar mezunu, her türlü enstrümanı çalıyor ama ilgisi ağırlıklı olarak klasik gitara. Ne zaman görsem elinde gitar pratik yapıyor ve şu an inanılmaz çalıyor. İstanbul'da ciddi anlamda iyi müzisyenlerle birlikte çalışıyor. Hem merak hem çalışma hem de yetenek olmalı yani iyi olmak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noir Désir

quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

Hacı bunlarda o şekil yapıp gitar çalıyorum diye geçiniyorlar işte

Gitar ezber işiymiş. Peh ! Zaten Jimmy Hendrix'de küçükken GP programından tablara bakarak büyük gitarist oldu (!)

Ben O Youtube dan Ezberliyor Diye Hatırlıyodum

• Kulağı olmayanlar asla başarılı olamaz, yani müzik yapamaz diye bir düşünce gördüm. Çoğu kişide kulak orta seviyede bulunuyormuş fakat bazılarında çok az derecede oluyormuş ve böylece müzik yapma olasılığı çok az oluyormuş. Selim Işık'ın söyledikleri bunlardı.

Kulağımızın olmadığını nasıl anlarız? Gözlemlediğiniz belirtileri var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Historia Calamitatum

Kulağı olmayanlar asla başarılı olamaz, yani müzik yapamaz diye bir düşünce gördüm. Çoğu kişide kulak orta seviyede bulunuyormuş fakat bazılarında çok az derecede oluyormuş ve böylece müzik yapma olasılığı çok az oluyormuş. Selim Işık'ın söyledikleri bunlardı.

Kulağımızın olmadığını nasıl anlarız? Gözlemlediğiniz belirtileri var mıdır?

Eğer Duyduğu Bir Şarkıyı Mırıldanırken Aynı Tondan Söyleyebiliyorsa Müzik Kulağı Vardır Demektir.Bu En Basiti.İlk Okulda Hepmiz Fülüt Çalmışızdır Basit Bir Müzik
    Enstrumanıdır.Eğer Duyduğu Ve Daha Önce Çalmayı Hiç Denemediği Şarkıları Fülütle Çalabiliyorsa Müzik Kulağı Olduğu Belirtisidir . . .
    Ş Bir Çok Arkadaahsen Farkediyorumşımın Müzik Kulağı Yok.Alıştırmaya Çalışıyorum Bazılarını Ama Başarılı Olamadım . . . Size İyi Denemeler . . .

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.