Şimdi Ara

Gitar çalmak yetenek işi mi yoksa çalışma/azim/sabır işi mi? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
8.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: denizrock

quote:

Orijinalden alıntı: Historia Calamitatum

Kulağı olmayanlar asla başarılı olamaz, yani müzik yapamaz diye bir düşünce gördüm. Çoğu kişide kulak orta seviyede bulunuyormuş fakat bazılarında çok az derecede oluyormuş ve böylece müzik yapma olasılığı çok az oluyormuş. Selim Işık'ın söyledikleri bunlardı.

Kulağımızın olmadığını nasıl anlarız? Gözlemlediğiniz belirtileri var mıdır?

Eğer Duyduğu Bir Şarkıyı Mırıldanırken Aynı Tondan Söyleyebiliyorsa Müzik Kulağı Vardır Demektir.Bu En Basiti.İlk Okulda Hepmiz Fülüt Çalmışızdır Basit Bir Müzik
    Enstrumanıdır.Eğer Duyduğu Ve Daha Önce Çalmayı Hiç Denemediği Şarkıları Fülütle Çalabiliyorsa Müzik Kulağı Olduğu Belirtisidir . . .
    Ş Bir Çok Arkadaahsen Farkediyorumşımın Müzik Kulağı Yok.Alıştırmaya Çalışıyorum Bazılarını Ama Başarılı Olamadım . . . Size İyi Denemeler . . .

Örnekleme güzel olmuş, teşekkürler.

Tabii o mırıldanılan notaları müziğe yansıtabilmek için de gitarı iyi bilmek gerekiyor, değil mi? O halde kulak olup olmadığı ileride pratiklerle belli olacak.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: denizrock

quote:

Kulağı olmayanlar asla başarılı olamaz, yani müzik yapamaz diye bir düşünce gördüm. Çoğu kişide kulak orta seviyede bulunuyormuş fakat bazılarında çok az derecede oluyormuş ve böylece müzik yapma olasılığı çok az oluyormuş. Selim Işık'ın söyledikleri bunlardı.

Kulağımızın olmadığını nasıl anlarız? Gözlemlediğiniz belirtileri var mıdır?

Eğer Duyduğu Bir Şarkıyı Mırıldanırken Aynı Tondan Söyleyebiliyorsa Müzik Kulağı Vardır Demektir.Bu En Basiti.İlk Okulda Hepmiz Fülüt Çalmışızdır Basit Bir Müzik
    Enstrumanıdır.Eğer Duyduğu Ve Daha Önce Çalmayı Hiç Denemediği Şarkıları Fülütle Çalabiliyorsa Müzik Kulağı Olduğu Belirtisidir . . .
    Ş Bir Çok Arkadaahsen Farkediyorumşımın Müzik Kulağı Yok.Alıştırmaya Çalışıyorum Bazılarını Ama Başarılı Olamadım . . . Size İyi Denemeler . . .

Örnekleme güzel olmuş, teşekkürler.

Tabii o mırıldanılan notaları müziğe yansıtabilmek için de gitarı iyi bilmek gerekiyor, değil mi? O halde kulak olup olmadığı ileride pratiklerle belli olacak.

Aynen Öyle. . . Zaten İlk Pratiklerden Sonra Yavaş Yavaş Parmaklarımız Alışınca Ufak ''Solo'' Deneyimleri Kazanmaya Başlıyacağız.Sonrasında
    Duyduğumuz Kolay Bir Şarkının Notalarına(Tab Faketmez) Bakmadan Şarkıyı Gitarda Yakalayabiliyorsak(Akor Yada Solo,Akorda Çok Ses
    Olduğu İçin Biraz Daha Meşakatlidir,Kulağın Daha Çok Gelişmesi Gerekir) Müzik Kulağımızın Olup Olmadığı Burdan Da Anlaşılabilir. . .
    Ama Yine En Basit Örnek Fülüttür =)

• Ben bağlama çalıyorum da kulak olayını kendimce şöyle özetleyebilirim .

Mesela telefon konuşmaları kulak kavramı için en basit örnektir. Numarayı görmeseniz ama daha önce muhabbet ettiğiniz yani sesinin tonu hafızanızda kayıtlı olan bir kişi sizi aradığında bazı abes durumlar dışında hemen tanırsınız. Yani o ses hafızanızda vardır ve sadece bunu kullanırsınız.

Müzikte kulak kavramıda buna benzer. Bir enstrümana ilk başlayan herkes hemen ya bu nasıl akort edilir ya ben niye yapamıorum diye hayıflanır, halbuki zamanı gelince yeterince ilgilenen herkes yapacaktır, çünkü o tınıları hafızaya almışızdır artık.

Aslında başlık sadece gitarı değilde tüm enstrümanları içerebilirdi. Sonuç olarak yetenek ancak yolun yarısından sonra çalanları ayırmaya yarar. Yolun yarısına kadar getirende çalışmadır. Yoksa her çok çalışan insan usta olsaydı , ustadan geçilmezdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nasozby -- 25 Ağustos 2010; 15:54:14 >

• yeteneğini ve ilgini hırs süzgecinden geçirmeden bu iş olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Matt Heafy*

yeteneğini ve ilgini hırs süzgecinden geçirmeden bu iş olmaz.

Bu yorum bu konuyu kapatır
  • Abi çalışarak belli bir yere kadar gelinir evet güzel çalınır gayet grup murup konser olur ama belli bir noktadan sonrası yetenek kulak kabiliyettir bence Steve vai Paul Gilbert filan sırf çalışarak olunmaz
  • Yetenek bir tür "baharat" konumunda bence. Olmasa da olur ama olursa yemek daha lezzetli olur.
  • quote:

Gitar seçme aşamasında olan biri olarak epey hevesli sayılırım ve bu konuyu merak ettim, görüşlerinizi almak istedim.

Rastladığım görüşler şöyleydi;

-Yetenek sadece çalışmayı azaltır, çalışan ve sabreden adam her türlü iyi gitarist olabilir.
    -Yeteneğe inanmam. Çalışma, azim ve sabırla çok iyi gitar çalınabilir.
    -Yetenek dediğimiz olay, yani kulak olmadan hiçbir türlü gelişilmez.
    -Yetenek yoksa ünlü gitaristler kadar iyi olunmaz.
    -Yetenek aslında azimdir ve ilgidir. Aynı dil, matematik ve daha değişik konularda olduğu gibi. Sadece öğrenme isteğini artırır. Yeteneği, yani ilgisi olmayan adam da zaten sıkılıp bırakır.
    -Yetenek çalışmayla gelişir. Kulak da aynı şekilde.

Sizin görüşleriniz ne yönde? Özellikle de iyi gitar çalabilenlerin.

Mesela "mutlak kulak" denilen insanlar var. Yerde seken topun hangi nota olduğunu bile bilebiliyor bu insanlar anında. İnsan çalışarak en fazla bunun yarısı kadar geliştirebilir kendini. O yüzden yetenekle de ilgili.

Fakat bu yeteneğin dışında daha az ölçüde bir yetenek sadece harcanan zamanı azaltır. Çalışan kişi her türlü kulağını, çalışını geliştirebilir. Ama aşırı yeteneksiz insanlar da yok değil Onlar ne yapsa geliştiremez kendini. Evet gerçekten var öyleleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0RK

quote:

Gitar seçme aşamasında olan biri olarak epey hevesli sayılırım ve bu konuyu merak ettim, görüşlerinizi almak istedim.

Rastladığım görüşler şöyleydi;

-Yetenek sadece çalışmayı azaltır, çalışan ve sabreden adam her türlü iyi gitarist olabilir.
    -Yeteneğe inanmam. Çalışma, azim ve sabırla çok iyi gitar çalınabilir.
    -Yetenek dediğimiz olay, yani kulak olmadan hiçbir türlü gelişilmez.
    -Yetenek yoksa ünlü gitaristler kadar iyi olunmaz.
    -Yetenek aslında azimdir ve ilgidir. Aynı dil, matematik ve daha değişik konularda olduğu gibi. Sadece öğrenme isteğini artırır. Yeteneği, yani ilgisi olmayan adam da zaten sıkılıp bırakır.
    -Yetenek çalışmayla gelişir. Kulak da aynı şekilde.

Sizin görüşleriniz ne yönde? Özellikle de iyi gitar çalabilenlerin.

Mesela "mutlak kulak" denilen insanlar var. Yerde seken topun hangi nota olduğunu bile bilebiliyor bu insanlar anında. İnsan çalışarak en fazla bunun yarısı kadar geliştirebilir kendini. O yüzden yetenekle de ilgili.

Fakat bu yeteneğin dışında daha az ölçüde bir yetenek sadece harcanan zamanı azaltır. Çalışan kişi her türlü kulağını, çalışını geliştirebilir. Ama aşırı yeteneksiz insanlar da yok değil Onlar ne yapsa geliştiremez kendini. Evet gerçekten var öyleleri.

Evet, dediğin gibi öğrenme isteği veriyor yetenek. Dil konusundaki yeteneğimle gitarı karşılaştırınca yetenekli olduğumu söylemek komik kaçıyor. Okula başlamadan İngilizce kelime dağarcığımı geliştirmeye başlamıştım, fakat şu an daha alt-üst vuruşlarda büyük bir umutsuzluğa kapıldım ve gram istek kalmadı! Kendimi nasıl motive edebileceğim konusunda da fikrim yok. Kimse anasının karnından Vai doğmuyor ama daha ilk aşamada böyle bir durum da düşündürüyor.

• En büyük gitarist dediğimizi insanlar gitara hayatlarını adamış insanlar, kimisi büyük virtüözlerden ders almış Musicians Institute'ye gitmiş o şekilde büyük gitarist olmuş kimisi de kendi uğraşıyla çabasıyla büyük gitarist olmuş. Demek oluyor ki ilgi, istek ve azim işi. Yeteneği olan 3 yılda çok iyi olursa yeteneği olmayan 5 yılda olur, ama olur yani.
  • gitar veya herhangi bir enstürmanı çalabilmek yetenek değil, disiplinli çalışma ve sabır işidir. yetenek varsa elbette daha iyi olur; ama sadece yetenekle iyi bir gitarist/müzisyen olunmaz.. disiplinli çalışmayla, azimle, sabırla olur bana göre.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Açık ve net çalışma işidir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ÇALIŞMA İŞİDİR İLLA YETENEĞE GEREK YOK ALEX FOX OLSAN BİLE ÇALIŞMAN GEREK
  • Hem Yetenek Hem Sabır
  • Dostum ben 2 yıldır gitar çalıyorum ileri derece calmak istiyorsan nota ve armoni bilmen gerek böylece minor ve majör dizilere uygun solo atabilirsin ama gitar neymiş bir ucundan bakiyim demek istiyorsan temel minar /major 7 li ve 9 akorlari ogrenmen yeterlidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.