Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2020 (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
791
Cevap
59
Favori
353.894
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam Baykar hakkında bilginiz var mı?
  • ern1905_ E kullanıcısına yanıt

yok maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: Özgür Güneş

TOBB Bilgisayar %25 burslu terkim(çok pişmanım), TOBB Makine'yi 2,5 ortalama ile bitirdim.

Çok hızlı büyüyen bir savunma sanayi firmasındayım ve sektörde rakibi yok diyebilirim, rakibi olmaması mevcut pozisyonumda kazandığım tecrübenin iş bulmamada işe yaramaması demek oluyor.

Covid patladığı ilk dönemlerde başladım, 6 ay işkurlu girdim, 1800 TL verdi devlet, şirket tek kuruş para ödemedi.

Şimdi ikinci 6. ayın içindeyim ve aday mühendisim hala, 3200 tl alıyorum, adaylık bitince zam dönemi de denk gelecek, 4500'i geçeceğini düşünmüyorum.

Ek mesai ücreti yok.

Eğitimim iyi olduğu için kritik bir görev yapıyorum, çalışma saatim 7:30-17:30, 17:30'da çıkabilirsem mutlu oluyorum :)

Hafta sonları çoğunlukla işe gidiyorum.

Servis ve öğle yemeği var. Mesai olursa akşam yemeği de var.

Evimden 60 km uzaklıkta

İş arıyorum, aradığımı anladığı için direktörüm ve müdürüm bana tavır yapıyor bu aralar.

İş bulamıyorum başka

Şimdiki aklım olsa, kesinlikle okumazdım. Anamın babamın eğitimim için verdiği emeğe ve paraya yazık. Ticaret yapar, herhangi bir şey yapar kesinlikle daha rahat bir hayat yaşardım.

Şu an bu şirkette sadece çok hızlı büyümesinden dolayı pozisyonumun kısa sürede iyileşeceği(kurumsal bir firmaya göre) ve İngiltere'de yeni fabrika açtığı için sıcak bakıyorum, beni oraya gönderme olasılıkları yüksek.

Saat 23:17, muhtemelen gece 2'ye kadar çalışıp sabahın köründe kalkıp işe gideceğim. Çoğunlukla kendimi göstermek için yırtınıyorum. Cumartesi sabah 8'de gelip gece sadece 2 saat bir köşede uyuyup Pazar öğleden sonra 3'te çıktığım günler oldu.

İş hayatının üzücü kısmı iş değiştirmeden kıymetin ve maaşın artmıyor, mevcut çalıştığım şirketin 2. veya 3. çalıştığım firma olmasını dilerdim.

Her geçen gün insana saygı azalıyor, yaşamak zor, ailem olmasa şu ortamda yaşamam çok zordu.

adaylıktan çıktım, bide yılbaşı zammını öne çektiler, net 5k oldu şu an, bu tempoya hala az ama şükür diyelim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilgisayar muhensi yeni mezunum, 2 gun once is görüşmem oldu olumlu döndüler. Dün kaç para maaş istiyorsun diye sordu IK lari 4500 dedim çok mu dedim acaba ya bakalım haftaya doneceklermi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi macorono34 -- 27 Şubat 2021; 5:27:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: macorono34

Bilgisayar muhensi yeni mezunum, 2 gun once is görüşmem oldu olumlu döndüler. Dün kaç para maaş istiyorsun diye sordu IK lari 4500 dedim çok mu dedim acaba ya bakalım haftaya doneceklermi.

Ondan düşüğü kabul etme normal bir maaş istemişsin.

• mühendisim kendimi geliştirdim yeni mezunum bedelli askerlik yapmak istiyorum ama para yok

işe girmek içinde askerlik şartı var

bu paradokstan nasıl kurtulabilirim

• Epsilon kullanıcısına yanıt

Aynı durum bende de vardı hocam, iş görüşmesind gittim askerlik sorun oldu. En sonunda askerliğe yedek subay olaral başvurdum. Hem askerde meslegimi yaptım, tecrübe edindim. Hem de para biriktirdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Syntas

Aynı durum bende de vardı hocam, iş görüşmesind gittim askerlik sorun oldu. En sonunda askerliğe yedek subay olaral başvurdum. Hem askerde meslegimi yaptım, tecrübe edindim. Hem de para biriktirdim.

yedek subay olabilmek için not ortalamasının 3 olması gerekiyomuş sanırım o koşuldan dolayı yattık hocam

bir de kurayla falan çekiliyomuş bizde şans yok hayatta çıkmaz hocam

hocam normal asker ile yedek subay arasında fark ne oluyor birde benim hiç bilgim yok ,ne farkı oluyor  

• Syntas kullanıcısına yanıt

askerde mühendis olarak mı çalıştınız?

• Epsilon kullanıcısına yanıt

Açıklayayım hocam. Yedek subay 12 aylık askerlik. Devlet ihtiyacına göre 2 şekilde yedek subay alıyor;

1) Takım Komutanı: 2 aylık acemi eğitiminden sonra 10 ay ustabirliğinde asteğmen olarak görev yapıyorsun. Meslegini de yapıyorsun ama genel olarak askeri islerle ilgileniyorsun.

2) Meslekci: 28 gün acemi eğitimi alıyorsun ardından devlet seni bir askeriyeye gönderiyor. Burada meslegini icra ediyorsun. Mesela ben MSB Malatya İnşaat Emlak Bölge Başkanlığını çektim kurada. İnşaat şube mimarı olarak görevimi tamamladım.

Her ikisi icin de ortalama önemli ancak bir yere kadar. 2 ortalaması olan da cok arkadasım vardı ancak yüksek olması sansını arttırıyor.(benim 3.56 idi).

Hem takım komutanı hem de meskekçi olarak asteğmen rütbesinde başlıyorsunuz. Gittiğiniz yerde memur gibi sabah 8 aksam 5 calısma saatiniz oluyor ardından serbestsiniz gez dolas istersen eve çık. Aylık maaş da, ben asteğmen iken 6 bin tl son 3 ay teğmen iken ise 6890 tl para alıyordum. Bu şekilde, yani oldukca güzel bir imkan sunuyor devlet askerlik için ama tabi biraz sansının olması lazım.

• Mimar olarak çalıştım.

• YEDEK SUBAY EĞİTİMLERİ

ASKERDE BİLİNMESİ GEREKEN 41 KURAL / ANTK-41

• Şubat 2021 de mezun oldum. Ocak 2021'de iş aramaya başlamıştım. Şubat ayında 3 tane teklif aldım.

Hangi mühendislik? Bilgisayar Müh.

Mezun olunan universite? Şuan tam burslu ilk 10k dan alan bir vakıf üniversitesi.

Kaç yıllık deneyim? 1 yıl (uzun dönem staj + okurken part-time çalışma)

Lokasyon? Istanbul (Pandemi nedeniyle şuan remote, pandemiden önce hibritmiş)

Çalışma şartları ve mesai saatleri? Çalışma saatleri esnek, günlük belli toplantılar var ama istersen işini gece yap kimse karışmıyor. hafta sonu tatil.

Güncel piyasadaki maaş analizi? (Alınan maaş) 7.5k net + aylık 800 liraya yakın ticket + özel sağlık sigortası + performansa ve büyemeye bağlı yıllık brüt maaşa ek olarak %20 ye kadar bonus imkanı.

Yurtdışı imkanları? şirket tr lokasyonlu fakat yurt dışına da açılmış durumda. yakın zamanda koşullar iyileşince amerikada da ofis açmayı düşünüyorlar.

• Elizabeth Woolridge Grant kullanıcısına yanıt

İstanbul cennet ya, her seviyeden insana ihtiyaç var, iş var staj var.

• Bazı yorumlara göz gezdirdim. Kıytırık back-end veya front-end vs. diye tabirler var. Sanırım onu yazan arkadaşlar o işlerin ne demek olduğunu tam olarak neleri kapsadığını bilmiyorlar. Veya yazılımı sadece hesap makinası yapma, ekrana yazı yazdırma vs. den ibaret sanıyorlar. Her işin olduğu gibi yazılım sektöründe yapılan işlerin birçok detayı, uzmanlık gerektiren incelikleri vardır. Gelelim maaş olayına size şu kadarını söyleyeyim: Ben yazılım alanındaki mühendislerden(bilgisayar,yazılım) bahsedeyim. Tamamen çalıştıkları firma, yaptıkları iş, ve tabi ki de bilgileri düzeyinde maaş alıyorlar. Yani mühendis olmaları çok fazla maaş alacakları anlamına gelmiyor. Herhangi iki yıllık yazılım bölümü okumuş biri eğer donanımlı ise çalıştığı şirket ve yaptığı iş kritik önemli ve kompleks ise mühendisten çok daha fazla maaş aldığına şahit oldum. Bu devirde özellilkle yazılım alanında kimin ne bildiğine ne yapabildiğine baklıyorlar. Hele bazı iş görüşmelerine gittiğimde bana bitirdiğim üniversiteyi ve bölümümü bile sormadılar tabiri caizse.

• Lisans:Ted Üniversitesi Yüksek: Hochschule Stralsund

Üniversite: Lisans:Ted Üniversitesi Y. Lisans:Hochschule Stralsund

Kaç yıllık deneyim: 2

Son çalışılan şirket: iş bankası

Lokasyon: Teknoloji ve operasyon merkezi istanbul

Çalışma şartları ve mesai saatleri: Haftada 40 saat. Mesai yok

Maaş: 9000 tl her sey dahil

sınırsız sağlık sigortası

toefl puan :87

Çalışma şartları: pandemide home office

Yaptığım iş: Data Analyst/Test Lead Banking Domain

• son zamla güncelleme yapayım
    Bilgisayar mühendisi mezunuyum.
    2 yıl 9 aydır aynı firmadayım
    Mayıs ayı zammıyla beraber 9800 net. Bayram mesaisi ve resmi tatil mesaileri eklenirse bu ay 10200 10300 civarı olacak.
    Senior siber güvenlik analisti olarak güncellendi pozisyonum.
    Bunlara ek olarak parasal değeri olan yan haklar:
    1050 tl aylık yemek kartı
    3700 tl online alışveriş çeki
    yılda 2 ile 3 maaş arasında prim.

1 yıllık Evliyim ancak çocuk yok henüz.
    lokasyon İstanbul.
    dandik denebilecek bir üniversitenin bilgisayar mühendisliğinden mezunum.
    Çalıştığım firma büyük kurumsal bir firma.

(50binden fazla mühendis çalışan var. saha elemanlarini eklersek 100bin kadar totalde çalışan var.)

edit:Pandemi başından beridir full evden çalışıyoruz. evden calisma nedeniyle harcanan elektrik masraflari icin senelik +1000 lira ödeme yapiliyor. Ek yazdigim seyler net maaşa dahil değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cinali1 -- 14 Mayıs 2021; 15:57:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SomeoneWicked

Mühendislik: Lisans:Elektrik-Elektronik Mühendisliği - Yüksek: Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği

Üniversite: Lisans:Bilkent Y. Lisans:University of Ollinois at - Urbana Champaign

Kaç yıllık deneyim: 4

Son çalışılan şirket: Thales Group

Lokasyon: Fransa - Paris

Çalışma şartları ve mesai saatleri: Haftada 40 saat. Projeye göre mesaiye kaldığım oluyor. Proje teslim tarihinden 1-2 hafta öncesinde haftalık 15 saat çalıştığım da oluyor.

Maaş: 8000 € + 3 ayda bir çift maaş.

Çalışma şartları: Genelde araç başında Arge. Pandemi dolayısıyla şu an Türkiye'den remote.

Yaptığım iş: Gömülü yazılım mühendisliği

Sorusu olan varsa, özelden sorabilir.

Edit: Tüm tecrübem savunma sanayii üzerine olduğundan, o alanda daha çok yardımcı olabilirim.

Thales güncel salary ne kadar hocam , visa sponsorship yapıyor mu iyi bayramlar

• Hocam 87 toefl düşük değil mi yurtdısında master yapmış birine göre

• Arkadaşlar Turkcell'den Java developer pozisyonu için teklif aldım. Maaş konusunu konuşmadık. Fikir alabileceğim biri var mı?

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.