Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2020 (39. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
791
Cevap
59
Favori
353.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

13 sene tecrübeyle 5400 maaş

öyle oluyo mu

• Tanıdığım biri:
    Bilgisayar mühendisi
    KİT’lerden birinde (399’a bağlı)
    Tecrübe yok, KPSS 95 ile atandı
    11200 aldı 3 ay, vergi dilimine girdi
    10700’e düştü nisanda.
    Asaleti almış hâli.
    Bundan sonraki zamlar, memurlara verilen zamlarla aynı olacak. Temmuzda %7,5 zam olacak mesela, enflasyon farkı da ekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nakahella -- 4 Mayıs 2022; 9:10:37 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • reodentreomantik R kullanıcısına yanıt

mevcut şirkette 2 yıl, toplam tecrübe 3.5 yıl. aws ağırlıklı backend.

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt

ben de embeddedcıyım. acaba fullstack'a mi kaysam maaşları çok iyi çünkü. yorumunuz nedir

• Amma boş yapmış arkadaşlar var... !

Yok 20k 30k felan filan... İnanmayın!!!!! BODRO atın BODRO... Ama sadece maaş..

Ben Elektrik Elektronik mühendisiyim.. Zayıf akım sektöründe entegratör bir firmada çalışıyorum 3 senedir.

Aldığım para 9.5k + Yol + Ticked

Boş yapmayın!

• kızgın boğa K kullanıcısına yanıt

hocam yorumun beni gülümsetti. zamanında birkaç pozisyonu olacak şekilde staj açan bir şirkete embedded taraftan başvurmuştum. embdedded'cı olursam gerçek mühendis olacağımı düşünüyordum, backend'e bile küçümseyerek bakıyordum. sonra elektronik tarafım zayıf olduğu için kabul almadım staja, şirket de oldukça güzel bir şirketti ama tek taraftan başvurabiliyordum. daha sonra backend'ine giremediğim için pişman oldum sonra saçmasapan bir şirkette yaptım ilk stajımı olaylar olaylar. pişmanlıklarımdan biri o şirkete backend tarafından başvurmamaktır.

ama ikinci pişmanlığımı sorarsan, ikinci staj yaptığım firmanın bana ios stajı teklif etmesine rağmen yine mühendis olmak istiyorum kafasıyla yok ben backend istiyorum dememdir.

gerçek şu ki web application tarafında paralar çok yüksek şu anda. ama embedded tarafında da ciddi açık olduğunu biliyorum, çünkü yeni eleman çok yetişmiyor. çoğu e-ticaret firması açtığı bootcamp'ler ile piyasayı süpürüyor daha öğrenciler mezun olmadan verdiği 15 bin liralık maaşlar ve harika yan haklar(indirim, yaz kampı vs) ile.

backend/cloud/client tarafına kayarsan daha güzel bir ortamın olur bence. renkli koltuklu, etkinliği ve happy hour'u bol şirketlerde çalışma şansın olur. maaş olarak embdedded'den az kazanmazsın kolay kolay.

ama bana sorarsan birkaç yıl tecrübesi olan bir embdedded'cı 30 bin lira altında kazanıyorsa bence kendinin farkında değildir. web tarafında bile ciddi eleman açığı varken embedded tarafını düşünemiyorum. bence her çalışan senede 1-2 kere yeni teklif alıp piyasayı yakından takip etmeli iş değiştirmeyi düşünmüyor bile olsa. 2 hafta önce maaşıma yüzde 25 zam aldım sırf bu sayede.

embedded'dan sıkıldım ama hem para hem rahat iş olsun diyorsan bence client developer olmalısın, bunların içinden de ios developer en mantıklısı gibi geliyor bana. ios'a giriş yapmak zor ekipman pahalılığı sebebiyle, ek olarak zaten eleman açığı ve backend kadar stresli iş değil.

• lowss kullanıcısına yanıt

Malesef oluyor, fakat şuan IT sektörüne geçtim, 2 katı alıyorum yaklaşık

• wozniak kullanıcısına yanıt

IT ne hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dr. Alfred Blalock kullanıcısına yanıt

Yazılım sektörü hocam.

• wozniak kullanıcısına yanıt

Acilimi nedir hocam it'nin

• Dr. Alfred Blalock kullanıcısına yanıt

information technology hocam

• ben elektrik elektronik mühendisliğini bitirdim. donanım da yazılım da ilgimi çektiği için bu alanları kapsayan bir alanda çalışmak istedim. C,C++ ile algoritmalar geliştirdiğim için ileride farklı alanlara(robotik, görüntü işleme vs.) kayma ihtimalim de olur dedim. ve gerçekten mühendislik yapmak istedim. backendcı, frontendcı olacaksam neden ee bitirdim? lise mezunu adam bile bu alanlarda uzmanlaşabiliyor. ayrıca ileriye yönelik lead engineer olmak için uygun bir alan çünkü rekabet az. embeddedcıların %95'i ee mezunu. ama backend vs. dediğin alanlardan her bölümden görüyorum neredeyse. geçen trendyolu'nda itü makine mezunu full stackci gördüm. yani düşüncem bu şekilde fakat e ticaret firmalarının kar marjı yüksek olduğu için iyi para veriyorlar. gözüm orada kalıyor. bakalım en azından cool bir alanda çalışıyoruz diye kendimizi avutuyoruz  

• veri bilimci falan mi hocam? Ne is yapiyorlar tam olarak

• nasıl öğrendin tekrar okula mı gittin yoksa internetten kendin mi çalışarak öğrendin

eğer kendin çalıştıysan elinde bir diploma ya da belge olmadan seni işe nasıl aldılar

• KuzuXx kullanıcısına yanıt

yazılım sektöründe maaşlar öyle hocam siz de geçin yazılıma

• Yarı zamanlılar sizden daha yüksek maaş alabilirler hocam. Neden inanmıyorsunuz anlamadım. ABD'de yazılımcılar yılda 600 bin dolar kazanıyorlar. Tabi buna tax dahil değil ama Türkiye'de 20-30 bin para değil. Ev kiralarından geçim masraflarından haberiniz yok sanırım. Şirketler o ücretleri de ödemezlerse zaten mühendislerin çoğunun yurt dışında çalışma kapasitesi var adam kendini atar yurt dışına sen de çaylak mühendislerle kalırsın.  

• Return to Monke kullanıcısına yanıt

Aynen 600 bin dolar kazanıyor aynen

Liseye yeni mi geçtin kaynaşabildin mi arkadaşlarınla alışırsın ya

• Return to Monke kullanıcısına yanıt
    Yanlisin var 1 milyon dolardan asagi alan yazilimci bulamazsin

• KuzuXx kullanıcısına yanıt
    Bos falan degil bu arada makinaci ve eeci arkadaslarim bile 22k+ aliyolar 4-5 sene tecrube ile, ben ve yazilimci cevrem ise ayni tecrube ile 25-30k civari aliyor

• ozan1910 O kullanıcısına yanıt

Evet benim dediğim istisnaidir o kadar yüksek maaşa çalışan çok kişi yoktur fakat alabilecekleri miktarı söylüyorum. Burada bahsettiğimiz maaşlar çok uçuk gibi görünüyor ama şirketlerin ne kadar kazandıklarını unutuyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.