Şimdi Ara

GERÇEKÇİ MÜHENDİS MAAŞLARI 2020

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
791
Cevap
59
Favori
353.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba,2018-2019 maaşlarından sonra yeni bir konu açıldı.Herhangi bir mühendislik fakültesinden mezun olmuş,ortalama bir mühendisin piyasada ne şartlarda çalıştığını,ne kadar maaş aldığını bu başlık altında konuşabiliriz.
    Gerçekçi ve gözlemlenebilir olmasına dikkat edelim.
    Lütfen ütopik rakamlar girip troll yapmaya hiç gerek yok,konunun açılma sebebi mühendislik okuyan/okumak isteyen birinin günümüz piyasasındaki kıyaslamasını yapmasıdır.
    Maaşların net ya da brüt olduğunu belirtelim.
    Özel olarak gemi mühendislikleri maaşlarını merak etmekteyim :)

EDİT:Özelden birkaç istek aldım,gözlemleyen arkadaşlar şu sorulara göre cevaplayabilirler:

Hangi mühendislik?
    Mezun olunan universite?
    Kaç yıllık deneyim?
    Lokasyon?
    Çalışma şartları ve mesai saatleri?
    Kamuda mesleğin değeri ve şartlar?
    Güncel piyasadaki maaş analizi? (Alınan maaş)
    Çalışma şartları (şantiye,saha vs.)
    Yurtdışı imkanları
    .
    .
    gibi gibi çoğaltılabilir.

Piyasa kıyaslaması için:

2018 MAAŞLARI:https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2018--135639116
    2019 MAAŞLARI :https://forum.donanimhaber.com/gercekci-muhendis-maaslari-2019--137689735

Konuyu öne çıkararak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FEC8BB1EA -- 13 Ocak 2020; 22:19:30 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 6-7k 2 yıl için çok normal bi para. Üzücü olan sizin bunu yüksek görmeniz.

Havelsan-aselsan buralar 7k ile başlatıyor. (5-6k maaş ama 16 maaş olduğu için direkt 7k dedim, daha da aşmış olabilir)

Özel şirketlerde 5ten aşağı veren yok yazılımda. Teklif eden varsa koşarak kaçın.
    Arkadaş geçen 5klık işinden ayrıldı 6klık yere geçti. 2 aylık mühendis henüz. (Tobb-bilgisayar)
    Öbürü 2 yıllık 7k ile devam ediyor. (Hacettepe-bilgisayar)

8-9k ile başlayanlar da var. (Bilkent-elektronik)

Siz kendinizi küçük gördükçe işverenler de düşük teklif eder.
    alicho kullanıcısına yanıt
    alicho demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: alicho

Sallama konusuna hoş geldiniz hele 2 yıllık bile olmayan bir yazılımcının 7k maaş istemesine iyi güldüm 6 yıldır piyasanın içinde olan ve iş veren biri olarak yazın bakalım hayalleri durmak yok!
    yazmayacaktım ama bu kadar boş bir yorum görünce dayanamadım.

yazılım alanında mezun olduğu gün 9000~ civarı maaş verecek en az 10 tane şirket sayarım sana. iyi alışmışsınız anasını satayım, gariban gençlerin gözünü korkutmaya.

bak hatta bu maaşın yanında dahasını söyleyeyim sana; bu şirketlerin birçoğu yeni mezun çocuklara haftada 1 gün yüksek lisans izni veriyorlar, evlendiklerinde 1 hafta balayı izni veriyorlar. çocukları olduğunda 3-5 hafta arası babalık izni veriyorlar. esnek mesai sağlıyorlar; ama gerçekten esnek mesai. giriş saatinin sabit, çıkış saatinin sürekli sana esnediği bir tarzda değil. günde 8 saat çalışılması gerekiyorsa ister 8-16 çalış, ister 9-17 çalış diyorlar. maaşlarından beş kuruş kesmeden özel sağlık sigortası yapıyorlar. servis sağlıyorlar, sağlayamazlarsa yol parası veriyorlar.

yeni mezun mühendis arkadaşlara, özellikle yazılım alanındakilere tavsiyem böyle adamların laflarına kulak asmayın. ingilizce öğrenin, youtube'da aradığınız her şeyin tutorial'ı var. biliyorum işsizlik çok zor ama böylelerinin yanında hiçbir yere varmayacak işlerde çalışacağınıza 6 ay işsiz gezin mülakatlara hazırlanın.
    Şirketimde 2-3 yıllık çalışan 6.5-7.5 arası alıyor ve eminim ki aynı sektörde olan rakip şirketlerde de böyledir
    Asıl sorun bu paraları çok yüksek zannetmek ve 16 senesini okuyarak harcamış, iyi bir yerden mezun olmuş bir gencin bu paraları hak etmediğini düşünmek. Halbuki bu para yoksulluk sınırına eşit

Edit: Dört kişilik bir aile için aralık ayı açlık sınırı 2 bin 162 lira 70 kuruş, yoksulluk sınırı 7 bin 44 lira 62 kuruş
    Ondan sonra da derler ki bu gençler niye 30una kadar evlenmiyor
  • önlerden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Up önemli konu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2324 lira + SSK+ yemek

• Takip

Konu sahibi arkadaş şunları eklesin bence:

Hangi mühendislik?
    Kaç yıllık deneyim?
    Çalışma şartları ve mesai saatleri?
    Telefon 7/24 açık kalmak zorunda mı?
    Alınan para devletten fazla olsa da devlette çalışmayı tercih ederler mi?
    Vardiyalı çalışma ya/ya da arazide/şantiyede çalışma olayı var mı?

gibi gibi ...
  • up

• Önlerden

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2019 konusuna yazmak nasip olmadı sanırım buraya yazmak da nasip olmayacak. 2 yıldır işsiz makine mühendisiyim :) 10-15 iş görüşmem oldu onlardan aldığım bilgilerle bir miktar verebilirim sadece.

• tanıdığım 96 lı kız yeni mezun oldu istanbul kültür üniversitesinden. %50 bursluydu endüstri müh.. ekstra olarak akıcı derecede ingilizce konuşabiliyordu.

ülkerde 2 ay önce işe girdi. ilk iş deneyimi. 4500 tl aylığı var. fabrikada üretim planlama bölümünde çalışacak.

sabah 9 - akşam 5 . 1 saatte yemek araları var. normalde vardiyeleri 6 da bitiyordu ama bu sene yeni değişiklikle 1 saat daha kısaltmışlar vardiyeleri bunun çalışan performansını arttıracağını düşünerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 12 Ocak 2020; 14:17:18 >
  • üzüldüm açıkçası,umarım kendinize ait bir iş bulursunuz.

gözlemeyebildiğiniz her maaş mübahdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

tanıdığım 96 lı kız yeni mezun oldu istanbul kültür üniversitesinden. %50 bursluydu endüstri müh.. ekstra olarak akıcı derecede ingilizce konuşabiliyordu.

ülkerde 2 ay önce işe girdi. ilk iş deneyimi. 4500 tl aylığı var. fabrikada üretim planlama bölümünde çalışacak.

sabah 9 - akşam 5 . 1 saatte yemek araları var. normalde vardiyeleri 6 da bitiyordu ama bu sene yeni değişiklikle 1 saat daha kısaltmışlar vardiyeleri bunun çalışan performansını arttıracağını düşünerek.
    her ay aynı para mı yoksa bazen ekstra para veriyorlar mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheYips

her ay aynı para mı yoksa bazen ekstra para veriyorlar mı ?

Alıntıları Göster
    yok bazı aylar 3200 bazı aylar 5000 tarzı falan veriyorlar parayı. 12 aya bölünce aylık 4500 yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

yok bazı aylar 3200 bazı aylar 5000 tarzı falan veriyorlar parayı. 12 aya bölünce aylık 4500 yapıyor.

Alıntıları Göster
    İlk defa duydum böyle bir şey
  • BlackLead kullanıcısına yanıt
    ekstraları iyidir,4500 iyi mayış.

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    hangi bölüm hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: 098321

hangi bölüm hocam
    endüstri müh.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FEC8BB1EA

ekstraları iyidir,4500 iyi mayış.
    aynen hocam bende baya şaşırmıştım yeni mezuna aylık bazda 4500 tl gayet iyi maaş

demek ki benim kuzen ( kendisi de 32 yaşında, endüstri müh mezunu, 7 senedir falan ülkerde) en az 9-10k maaş alıyor.
  • Itü makina
    1 yıllık tecrübe(mezun olduktan 1 ay sonra iş başı yaptım)
    6.5k maaş
    8-18 mesai(p.tesi-cuma)

• Up

• Wounds kullanıcısına yanıt
    itü makine mezunları hep bu civarlarda mı alıyor?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.