Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (139. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.090
Cevap
710
Favori
806.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
63. Sırada  bugün en iyi #10
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: EyesOnYou-TR

quote:

Orijinalden alıntı: fordt

herkese merhabalar.

bir süre önce delonghi icona 310 espresso makinesi aldım. Kahve öğütücü olarak da (her ne kadar espresso için iyi öğütmüyor dense de) kg79 aldım. İlk denemede gerçekten de KG79'un yeterli incelikte öğütmediğini farkettim. Teknik servise telefon ettim ve sorunumu açıkladım.

Kendilerine götürdüğüm takdirde bıçak ayarı yapabileceklerini ve istenen seviyede çekebileceğimi belirttiler. Gerçekten de serviste bıçak ayarını yaptılar ve şu anda türk hahvesi inceliğinde bile çekebiliyorum. (maltepe'de bulunan servis)

İnternette garanti dışına çıkarak çeşitli yöntemler var fakat buna hiç gerek yok.

Bu mesajı da espresso için ucuz yollu burr grinder almak isteyen ama yeterli incelik seviyesi olmadığı için KG79 almayanları bilgilendirmek için yazıyorum :)

Eğer delonghi 310 kullananlarınız varsa hangi çapta tamper kullanıyorsunuz acaba? internette 52mm gördüm ama kullanan birinden cevap alabilirsem daha mutlu olurum.

Delongi 310, 155, 220 gibi makinelerde tamper kullanılmıyor diye diyorum. Hangi kullanım videosunu izlediysem hepsinde sadece düzleştirmek için kullanın diyor. Üstteki mesajdaki durum yeterli baskı uygulamadığımdan olabilir mi?

Delonghi'nin bildiğim kadarıyla tüm modellerinin sepet boyutu aynı. eğer öyle ise 51 mm sepet boyutuna sahiptir. ben de tampersız kullanıyorum bu arada. ama yakın zamanda porta filtrenin basıncını iptal edip deneyeceğimden burada fiyatlar çok yüksek olduğundan ve 51mm tamperı 2. el bulmak da zor olduğundan aliexpressten almayı düşünüyorum.

@EyesOnYou-TR sorunun tamper'dan kaynaklandığını sanmıyorum. ben de birebir aynı sorunları yaşadım. hatta çözemedim elektronik makine aldım :)) ama tahminim hız ve uygulanan baskı ile alakalı. yani vidayı yarım diş sıklaştırıyorsun toz oluyor, gevşetiyorsun french press çıkıyor ya da aynı ayarda bir oluyor bir olmuyor ya, bence uyguladığımız çevirme hızı ve basınçla alakalı. bence az az kahve koyarak en düşük baskı ve hız ile vidayı yavaş yavaş çevirerek tekrar teste koyul. bu teoriye bir destekleyici olay da aynı ayarda benim çevirdiğim kahve ile yeğenimin çevirdiği kahve arasında dağ gibi fark olması.
  • albati kullanıcısına yanıt
    ben de kendisinden geçen hafta sipariş vermiştim. tavsiye ederim. ayrıca almadan önce kahvelerle ilgili merak ettiğiniz tüm konularda sorularınızı sorup doğru cevapları alabileceğiniz bir arkadaş.
  • Akakın kullanıcısına yanıt
    Benim henüz kavurma tercübem yok ama ilerde düşünüyorum kesinlikle. İyi bir kahveseverin kendi kahvesini kavurması gerektiğine inanıyorum.
    Öneri istiyorsanız yukarıda bahsettiğim kahve satan arkadaş bu işi oldukça iyi yapıyor, kendisiyle iletişime geçerseniz ayrıntılı şekilde anlatacağına eminim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akakın

Manuel kahve kavurma aleti.Kahve kavurma makinası.
    Kullanılan malzemeler hurdacıdan alınma eski büyük boy tencere (altı kesilerek çıkartıldı)
    Kahveci çaydanlığı ve eski avizenin boru ve somun gibi malzemeleri.
    Seyyar tava kulbu.
    Yukarıda detaylı resimleri var.
    Bu da 2 dakikalık kısa bir video.
    https://www.youtube.com/watch?v=o2i4MAHCAJM&feature=youtu.be

Peki hocam siz onu çevirirken kahve de eşit şekilde çevriliyor mu?
    Çelik çok kaygan olduğunda kahve sabit kalıp da sadece dışı dönüyormuş gibi geldi bana.
    Kahve kavurucularının içinde sanırım kahveyi hareketlendirmek için çıkıntılar oluyor.
  • fordt kullanıcısına yanıt
    Merhaba, bu espresso için mi çekilmiş olan kahve? Öyleyse biraz kalın değil mi?
    Bence bir an önce başlayın :) kahve kavrulurken etrafa yayılan koku müthiş:) bu kokuyu bir bilseniz başlamaya sebep olur :)))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doritoch kullanıcısına yanıt
    Ilk resime dikkatli bakarsanız kahvelerin takla atacağına :) emin olabilirsiniz.kahveler dönsün diye 3 adet saç profilden kanat monte ettim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Benim henüz kavurma tercübem yok ama ilerde düşünüyorum kesinlikle. İyi bir kahveseverin kendi kahvesini kavurması gerektiğine inanıyorum.
    Öneri istiyorsanız yukarıda bahsettiğim kahve satan arkadaş bu işi oldukça iyi yapıyor, kendisiyle iletişime geçerseniz ayrıntılı şekilde anlatacağına eminim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akakın

Kendi imalatım olan Kahve kavurma aleti,manuel kahve kavurma makinası
    Kullanılan malzemeler hurdacıdan alınma eski büyük boy tencere (altı kesilerek çıkartıldı)
    Kahveci çaydanlığı ve eski avizenin boru ve somun gibi malzemeleri.
    İç kanatlar için saç profil.
    Seyyar tava kulbu.

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Böyle ev yapımı icatlar çok hoşuma gidiyor. Elinize sağlık. Son fotoğraftaki kahveler sanki biraz yağını salmış, biraz daha mı az kavurmak gerekiyor sanki yağını hapsetmek için. Çiğ kahve çekirdeğini nereden temin ediyorsunuz ve nerede nasıl muhafaza ediyorsunuz bozulmadan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talvehtia -- 20 Şubat 2015; 23:14:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Talvehtia

Demir tavada kavurduğum bebeklerim:

Peru SHB Grade 1 Organic Negrisa (Daha koyu kavurmak istedim):

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Colombia Supremo (benim için normal):

Homojenliğe çok kafayı takan birisi değilim, tavada yakalamak zor zira. Taze tüketmek ve tatmin edici bir lezzette olması yeterli benim için. Tüketeceğim zaman öğütüyorum

Peru Negrisa'yı kavururken ilk kez tereyağı kullandım. Normalde yağsız kavrulur biliyorum ancak büyük teyzem "biz eskiden biraz tereyağı atardık koku ve lezzet versin" şeklinde bir ipucu verince denemek istedim. Zaten yağlı bir beslenme rejimi takip ediyorum. Denedim ve enteresan oldu gerçekten. Yumuşak, belki yağı biraz fazla attığım için kahvenin aromasını biraz gölgeleyen ama yine de lezzetli ve ilginç bir kahve elde ettim. Benim gibi deney yapmayı seven birisiyseniz öneririm

Tabii normal kavurma tekniğine devam ediyorum. Kahvemi demledikten sonra termosuma biraz organik hindistan cevizi yağı atarım, tadını değiştirmeyecek ama yumuşatacak şekilde. Oldukça sağlıklı ve lezzetli oluyor. İş yerinde öğlene kadar içiyorum

İyi bir termosla güzel oluyor. 3 kupalık kapasitesi var. Her sabah Delonghi KG79'umda öğütüp, French Press'te demliyorum.

Tebrik ederim . Dediğiniz gibi kendiniz kavuruyorsanız homojenlikten çok tazelik ve tat önemli.Benim en çok hoşuma giden yanı kavururken çıkan müthiş koku.Evin her yerini sarıyor.İki üç gün koku siniyor :))) Tere yağı ile kavurmak ilginçmiş.Denemek lazım.Benim merak ettiğim bu kahveleri yeşil olarak kilosunu kaça ve nereden alıyorsunuz.
  • Orijinalden alıntı: cdsoft

Böyle ev yapımı icatlar çok hoşuma gidiyor. Elinize sağlık. Son fotoğraftaki kahveler sanki biraz yağını salmış, biraz daha mı az kavurmak gerekiyor sanki yağını hapsetmek için. Çiğ kahve çekirdeğini nereden temin ediyorsunuz ve nerede nasıl muhafaza ediyorsunuz bozulmadan?

Teşekkür ederim.Japonlar kömür karası kıvamın da kavuruyor :) Bir bildikleri var diyerek ben de o kıvama yakın kavurdum.Tadı da hoşuma gitti.
    Bu konu da çok bilgi sahibi değilim ama yanılmıyorsam italyan usulü bir kavur ma oldu benim kavurduğum sanki.300-350 gr kadar kavuruyorum.bir gün bekletip kavonozda oda sıcaklığın da kapalı dolapta muhafaza ediyorum.5-6 günde tüketiyorum.Bittikçe tekrarlıyorum.bu güne kadar 3kg yapmışımdır.Çiğ kahve çekirdeğini ilk bu siteden aldım.http://www.sanalbaharat.com/Yesil-Kahve-Arabica-1Kg-Kargo-Dahil,PR-91.html hem ucuz hem kargo bedava. 1kg sunda bir iki avuç kusur var.Ayıklamak gerekiyor.Fena sayılmaz.Kahveci mehmet efendiden aldım.Kusuru daha az.Deneme amaçlı ucuz kahve tercih ettim.Tecrübe kazanana kadar buralardan almaya devam edeceğim.
    Sonra ünlü kahvelerden alıp kavuracağım.
    e-gurme.com ve baristasepeti.com'u öneririm. Yukarıda bahsettiklerimi e-gurme'den aldım. Yöresel kaliteli çekirdekler için oldukça makul fiyata satıyorlar ve ilgililer. 250 gramlık olarak alıyorum. e-gurme'de 250 gramı 13-15 TL arasına geliyor.

Sizin bahsettiğiniz sitedeki fiyat da oldukça makulmüş, çekirdeklerin kalitesi nasıl? Kurt yenikleri, küflenme vs var mıdır? Bu kadar ucuza kahve çekirdeği ithal etmek şüphe uyandırdı zira. Bir de bir kilosunda bir iki avuçtan çok çok daha fazla olması lazım, 250 gramlıklar 2-3 avuç civarı oluyor ki ellerim büyüktür

EDIT: Alibaba gibi toptancı sitelerden getiriyorlar sanırım, Rio Minas 17/18 var çünkü. Ton başına 450$'a satan var ki fazla ucuza geliyor, $3000'a satan da var, tazelik, yetiştirme standartları ve kalite konusunda huylandırdı biraz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talvehtia -- 4 Şubat 2015; 15:06:58 >
  • Rio minas bizim bildiğmiz türk kahve çekirdekleri, nitelikli kahve değil. O çekirdeklerle de espresso olmaz. Siz espresso olarak mı tüketiyorsunuz tadı nasıl oluyor?
    @Akakın
  • cdsoft C kullanıcısına yanıt
    Doğru söylüyorsunuz, siz deyince hatırladım.

Ekşisözlük'te kahvedelisi lakaplı bir hanımefendi vardır, bu konuda oldukça iddialı yorumları vardı. Rio Minas en ucuz ve kalitesiz çekirdeklerden biri ve genelde kurtlu, küflü ve oldukça bayat şekilde ithal ediliyor şeklinde. O yüzden dikkat etmek lazım. Kilosu 45 cent ile 3 dolar arasında kahve çekirdeği satmak ya çiftçinin iflası veya en kötü mahsülünü satması demektir. Ki o rakamlar aracıların rakamları, kendi kar paylarını da ekliyorlar, çiftçiye ne kadar düşüyor siz tahmin edin

Kahvedelisi'ni twitter'da bulabilirsiniz:https://twitter.com/kahvedelisicom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talvehtia -- 4 Şubat 2015; 15:37:12 >
  • Talvehtia kullanıcısına yanıt
    Fiyatlar makulmuş.Zira yurt dışı siteleri incelediğimde 70 dolar sipping tutuyor.Alibaba da yüksek kilo almak gerekir ki biz ticaretini yapmıyoruz :)))
    kurt yeniği var küf yok denecek kadar az.Çok titizlıkle ayıklarsanız 200gr rahat çöpe gider :) Brezilya Rio minas Arabica kahvesi yolluyorlar.Onların demesine göre.Mercan'a çıkarken sağdan ikinci sokak ;hatta şöyle tarif edeyim tarihi sözen değirmenin hemen arkasında çıkmaz sokakta baharatçılar han var.İkin ci katın da sezgin mi seçkin mi adını tam hatırlayamadım oradada aynı tür kahve vardı.Hemen hemen kusurlar aynı. kg farkı 3 tl :) gittiğine değmez.Öteki kargo dahil yolluyor.
    Anladım, ben siteden sipariş verdiniz sandım, ilginçmiş.

Bahsettiğim sitelerdeki çekirdekler genelde tertemiz oluyor. Çekirdeğin de bir ömrü var malum :)

Bir de coffeefactory var fakat önermiyorum. Yeşil çekirdek kesinlikle satmıyorlar. İlla ki kavurucaz tarzı bir yaklaşımları var heriflerin ki beni şüphelendiriyor, çekirdeklerin kalitesini gizlemeye çalışmak olarak görüyorum zira.

Baristasepeti'nde de eşinizi, arkadaşınızı davet edip, alışveriş yaptırabilirseniz 20 TL hediye çeki veriyorlar. Ben aldım, elimdeki kahve stoğum bitsin, ordan da bir 250gramlık geçerim

EDIT: kahvedelisi'nin Türkiye'deki Türk kahvesi çekirdekleriyle ilgili birkaç resmini paylaşmak istedim. Buyrun:

https://twitter.com/KahveDelisiCom/status/281685444968722432/photo/1
    https://twitter.com/KahveDelisiCom/status/281690088411389953/photo/1
    https://twitter.com/KahveDelisiCom/status/281686583118270464/photo/1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talvehtia -- 4 Şubat 2015; 21:50:48 >
  • Talvehtia kullanıcısına yanıt
    Evet resimlerdeki kusurlar fazla..Mehmet efendinin kahvesin de kusur yok denecek kadar az.Elimdekiler biter bitmezwww.coffeenutz.net gidip Guatemala Costarica kahve almayı düşünüyorum.Bana yakın sayılır.baristasepetini de deneyeceğim.Dediğim gibi bu konuda önceki cevaplarımda belirttiğim gibi tavsiye alıyorum.Sonuçta amatörüm :):):)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akakın -- 4 Şubat 2015; 19:15:58 >
  • cdsoft C kullanıcısına yanıt
    O sizin iddianız .Olur neden olmasın.O da kahve bu da kahve.Arasın da tabiki kalite ve tad farkı olur.Fiyatlar ortada .Exper değilim sonuçta :)
    Ilk resime dikkatli bakarsanız kahvelerin takla atacağına :) emin olabilirsiniz.kahveler dönsün diye 3 adet saç profilden kanat monte ettim.
  • 
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.