Şimdi Ara

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
4.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu yıl YGS ve LYS ardından üniversite tercihi yapmam gerekiyor. Ben ise 2 yıldır İTÜ'de GMİM istiyorum. Ancak bölüm hakkında edinebildiğim bilgiler çok az. Bu bölüm mezunu olan abilerim varsa yardımlarını bekliyorum çalışma şartları vs.

Şimdiden çok teşekkür ederim...

• bende gmim yazıcam bu sene ama ytü de yazıcam hiyerarşi yok ve okul beşiktaşta
  • oncelikle fazla bilgin olmadan secilecek bi bolum degil..

benim ogrendigim kadariyla gemide senin insaat iscisinden bi farkin yok. tek farki gemiden inince yasayacagin hayat farkli..

sorun varsa sor ben de istiyorum gmim.. az cok bilgim var merak ettiklerini yaz kaptan abilerde var burada

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kusura bakmayın ama her ikinizin de söylediği şeyler BANA GÖRE saçma. Gemide neden inşaat işçisinden farkı olmuyor olsun? Gemi Makine mühendisi gerek vardiya standartları gerekse çalışma saatleri bakımından, ayrıca gemi makinelerinde elektronik sistemlere geçilmesi nedeniyle bir Gemi Yönetimi (Kaptanlar vs.) çalışanından daha rahat olmasını sağlar. Sorumluluk aldığı noktalar daha azdır.

Hiyerarşiye gelince; okul bakımından düşününce herkesin kendi kararı fakat gemide hiyerarşik sistem OLMAZSA OLMAZDIR. Sen kendini üniversitede hiyerarşik sisteme alıştırmazsan gemide zorluk çekersin.

Ek olarak, denizcilik okuyorum. Sorunuz varsa bilgim kadarıyla seve seve cevaplarım.
  • Ooo gelecegin stajyerleri:)) Gelin gelin stajyer lazim.. :)) İnsaat iscisi tabiri gerçekçi bir tabir degildir.. Ben makine müh. okuyup itü de fark derslerini alarak makine zabiti olmus biri olarak söylüyorum ki ne olmak istiyosaniz olun.. Başkalarinin yorum ve düşünceleri umrunuzda olmasin.. Ufak bi örnek vereyim A üniverstesinde mak. müh olmak istemistim tercih yapiyorken bir büyügüm gelip o A okulun mak. muhendisligini biraktim ortam cok kotu demisti.. Bende tercih yapmadim.. Bir sonraki sene ayni üninin ayni bölümünü kazandim mezun oldum.. O büyügüme sordum "abi okul kötü demistin ortam filan ben begendim üniyi ne is" diye sordugumda bana verdigi tavsiyeyi bile hatirlamadi hatun yoktu bölümde o yüzden demişimdir dedi.. Onun için önemsiz olan hatirlayamadigi bir ayrinti benim 1yilima bedeldi.. O yüzden tavsiyeleri boşverin.. Denizcinin parasi pul karisi duldur.. Eğerki çocukluk gençlik döneminizde yokluk çekmediyseniz bu meslege adapte olma süreniz uzar sadece.. Rahat yetişmiş kişiler bu mesleği özellikle makineci olarak zor yaparlar... Başarilar..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ben yıldız gigmm mezunuyum. gemiyede gittim.
    şunu söliyim yıldız iyi rahat bir okuldur.
    bölüme gelince gemiye giderim sorun sıkıntı olmaz diyenler tercih etsin. aksi halde kara da iş bulma açısından sıkıntı çekersiniz.
  • Peki sektörün gelecegini nasıl görüyorsunuz

• Sektör de çok fazla okul var ve bunların arasından...

İtü
    Ktü
    Deü
    Prü

Mezunu isen işşiz kalmazssın fakat bunların dışında bir okul akıllı bir seçim olmaz...

Mesela beşiktas tanker açıklama yaptı... Bundan sonra ktü dışında hiçbir okuldan stajer almayacaz dedi... Yani okulun geçmisi de bu konuda rol oynuyor...

• Sizce duim olarak ktü mü itu mü bide duimmi yazmaliyim yoksa gemi makinaları işletme müh mi yardimci olursaniz sevinirim

• Arkadaşlar malum sınav yaklaşıyor tercih vs yapılacak ama ben hala kararsiz kaldim gmim mi yoksa duimmi yazsam diye Hangisinde para kazanabilirim acaba 2000 dolar başlangıç maaşı min. :D
    Sonuçta vardiya zabitliginde sektör dar bogazda bu durum gmim içinde geçerli mi acaba?

• 3. olarak biraz iş bulman zor olabilir ilk etapta.. Pis iştir fakat canina tak edip meslegi biraktiginda karada is bulma ihtimalin güverte zabitinden daha coktur.. Tabi maasi tatmin eder mi orasi sana kalmis..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eskalibur

Sektör de çok fazla okul var ve bunların arasından...

İtü
    Ktü
    Deü
    Prü

Mezunu isen işşiz kalmazssın fakat bunların dışında bir okul akıllı bir seçim olmaz...

Mesela beşiktas tanker açıklama yaptı... Bundan sonra ktü dışında hiçbir okuldan stajer almayacaz dedi... Yani okulun geçmisi de bu konuda rol oynuyor...

Valla genel olarak haklı olabilirler ama önyargıyla çok iyi zabitleri kaybedecekler. Ben şuan RTEÜ'de okuyorum ve bir devre arkadaşım şuanda tamamen torpilsiz ve kendi çabasıyla CMA CGM Corneille gemisinde. Tamamen yabancı personelle birlikte. İş kişinin kendinde bitiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChiefOfficer

Kusura bakmayın ama her ikinizin de söylediği şeyler BANA GÖRE saçma. Gemide neden inşaat işçisinden farkı olmuyor olsun? Gemi Makine mühendisi gerek vardiya standartları gerekse çalışma saatleri bakımından, ayrıca gemi makinelerinde elektronik sistemlere geçilmesi nedeniyle bir Gemi Yönetimi (Kaptanlar vs.) çalışanından daha rahat olmasını sağlar. Sorumluluk aldığı noktalar daha azdır.

Hiyerarşiye gelince; okul bakımından düşününce herkesin kendi kararı fakat gemide hiyerarşik sistem OLMAZSA OLMAZDIR. Sen kendini üniversitede hiyerarşik sisteme alıştırmazsan gemide zorluk çekersin.

Ek olarak, denizcilik okuyorum. Sorunuz varsa bilgim kadarıyla seve seve cevaplarım.
    Hocam tavsiye eder misiniz bölümü
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChiefOfficer

Kusura bakmayın ama her ikinizin de söylediği şeyler BANA GÖRE saçma. Gemide neden inşaat işçisinden farkı olmuyor olsun? Gemi Makine mühendisi gerek vardiya standartları gerekse çalışma saatleri bakımından, ayrıca gemi makinelerinde elektronik sistemlere geçilmesi nedeniyle bir Gemi Yönetimi (Kaptanlar vs.) çalışanından daha rahat olmasını sağlar. Sorumluluk aldığı noktalar daha azdır.

Hocam tavsiye eder misiniz bölümü
  • ersunhocaoglu E kullanıcısına yanıt
    Gmim diyorsanız tavsiye ederim hocam. Gemi hayatını biraz araştırın derim ama. Meslek olarak güzel meslek bence. Duim okumasam Gmim okurdum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    İtü, ytü ve piri reis iyidir. Denizcilik sektöründe kolay kolay işsiz kalmazsınız. İşsiz kalanlar yabancı dili olmayan ve kendini geliştirmemi? olanlardır.

Rica ederim. Okuldan çıktığınız zaman 3. Mühendis olarak başlayacaksınız. Uzakyol ba?mühendis olmak için 8 yıl mesleki tecrübe gerekiyor. Bilginiz olsun.

• ChiefOfficer kullanıcısına yanıt

Merhaba hocam.

Rahatsız ediyorum kusura bakmayın.acaba itü gmim de okurken makina müh ile çap yapmak zor olur mu biri tuzlada biri gümüşsuyunda 3.sene staj var hem siz ne dersiniz çap konusunda?

Ayrıca gemi adamı sağlık raporu alırken psikiyatriste göründüğümüz vakit.ben sınav kaygısı sebebi ile antidepresan aldım yatıştırıcı olsun diye doktor yazdı.hafif bir ilaçtı sizce bu raporda sıkıntı yaratır mı ?

• Merhaba hocam, GMİM eğitimi hakkında fazla bilgim yok ancak zor olacağını düşünüyorum. Sırf derslerinizi almak için bile Tuzla-Gümüşsuyu arası gitmeniz çok yorucu olur. Üstüne üstlük siz gemide çalışacaksınız sadece okul dersleri yetmez, kalan vakitlerinizde denizciliğinizi geliştirmeli, şirketlerle iletişim kurmalısınız.

Yalnız bildiğim kadarıyla gemi makineleri mezunu olduğunuz zaman karadaki makine mühendisi pozisyonlarına başvurabilirsiniz. Hatta deniz tecrübesi edinmiş bir gemi makineleri işletme mühendisinin karadaki işveren tarafından ilk tercih olacağını düşünüyorum.

Sağlık raporunu çok rahat alırsınız sorun etmeyin, ilaçlar da sorun olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: benhuur

Merhaba hocam.

Rahatsız ediyorum kusura bakmayın.acaba itü gmim de okurken makina müh ile çap yapmak zor olur mu biri tuzlada biri gümüşsuyunda 3.sene staj var hem siz ne dersiniz çap konusunda?

Ayrıca gemi adamı sağlık raporu alırken psikiyatriste göründüğümüz vakit.ben sınav kaygısı sebebi ile antidepresan aldım yatıştırıcı olsun diye doktor yazdı.hafif bir ilaçtı sizce bu raporda sıkıntı yaratır mı ?

İş imkanları çok geniş.

Hele de yukarıda belirtildiği gibi deniz tecrübesi var ise çok çok daha güzel imkanlar geliyor şiz aramadan.

Ben bu sayede ilk kara tecrübesi olarak kojenerasyon tesislerinden biyogaz enerji santrallerinde çalıştım. Burada enerji üretimi, ihaleler, satış pazarlama gibi alanlarda kendimi yetiştirdim. Sonra tekrar denizcilik sektöründe güzel bir kariyer edindim. Tersane lerde dizayn departmanlarında çalıştım. Gemi makineleri işletme mühendisi olarak gemi inşaatı bilgimiz gemi inşaatçı arkadaşlar kadar yok elbet. Ama kendinizi çizim programlarında geliştirip makinaciligin temellerinden olan teknik resim okumayı çok iyi bilirseniz ve de en en en önemlisi deniz tecruben iz var ise teklif geliyor. Neden mi? Daha bir gemi yapılmadan önce , planlama aşamasında senin fikirlerini soruyorlar. Bu bölgenin dizaynı böyle yapılacak. Sen gemide calissaydin burası rahatsızlık verir mi? Sen gemide çalıştın. Buradaki adam bu bölgede çalışırken bir sorun olur mu, olmaması için nasıl dizayn edelim vb konularda tecrübeleriniz devreye giriyor ve öyle bir geri dönüşler geliyor ki. Daha masraf yapılmadan hatayı engelleyebiliyirsunuz.

Dizayn isimden çok memnundum. Aşırı zevkliydi ama artık bir kamu kurumunda yine mesleğimi icra ediyorum.

Sorusu olan olursa da gerek blog sitemden, gerekse buradan yardımcı olmak isterim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.