Şimdi Ara

Geçici Sürücü Belgesi'ni Aldım Sonunda! :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
7.132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçici Sürücü Belgesi'ni aldım sonunda! Sırada ikinci el motosiklet bulmak kaldı.

Pazar günü direksiyon sınavı vardı. Geçtim. A2 ehliyeti için. Çarşamba günü sms geldi sürücü kursundan dosyaların hazır olduğuna dair. İşten izin alamadığım için dün sabah (Perşembe) gidebildim. Sürücü kursundaki kadın bana dedi ki önce bankadan harç yatıracaksın (Ziraat, Halk veya Vakıfbank'tan biri), sonra Nüfus Müdürlüğüne gideceksin, bu kadar. Gittim Ziraat'a, gişeden yatırılmıyor, ATM'den yatırdım ("Vergi ödemeleri, harç..." kısmına giriliyor, oradan "sürücü belgesi" kısmına, oradan da "yeni sınıf seçme" gibi birşey yazıyor o seçilecek, diğer seçenek "belge yenileme" kısmı bizi ilgilendirmiyor. Yeni sınıf seçme kısmında A ve diğer seçenekler bulunuyor, ben yatırmayıp sürücü kursuna gittim, dedim ki ben A2 için yatıracaktım fakat A gözüküyor ATM menüsünde, A1 ve A2'yi göremedim. Meğerse A'yı seçecekmişim, A1 alanlar bile aynı parayı, 399 TL ödemek zorundalar yani. Bunu bilseydim A ehliyeti için yazılırdım kursa, neyse artık. Oradan kaymakamlık binasına gittim, Nüfus Müdürlüğü orada, gişeden sıra alma hatasına düştüm, sakın siz yapmayın. Neden mi? sürücü belgesi işlemleri farklı bir odada yapılıyor, sürücü, pasaport işlemlerinin yapıldığı bir yer, oraya gidince memurun biri diyor ki telefondan 199'u arayıp randevu almalısınız. Ben direkt orada aradım, kadın dedi ki normalde randevuyu 2 dakika sonrasına bile verebilirdim fakat T.C. numaranızla gişeden sıra almışsınız Nüfus Müdürlüğünde, 24 saat boyunca randevu alamazsınız. 24 saat sonra tekrar aramam gerekecekti 199'u. Telefonu kapattıktan sonra ben memura konuşmayı anlattım, O da direkt ismimi yazdı kağıda, yani randevu almış oldum, sağolsun. Sürücü kursunun verdiği dosyaları uzattım, dijital olarak bütün parmak izlerimi aldılar, ve paylaşmış olduğum fotoğraftaki Geçici Sürücü Belgesi'ni verdiler, bununla trafiğe çıkabilirmişim. Yakın bir zamanda adresime gönderilecekmiş 10 yıl geçerli sürücü belgesi.

Geçici Sürücü Belgesi'ni Aldım Sonunda! :)

• Hayırlısı olsun abi,süreci paylaştıgın için sağol..
  • Hayırlı olsun abi, bende cb125r la takılmak istiyorum ama seneye kaldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zibidi Gonzales

Hayırlısı olsun abi,süreci paylaştıgın için sağol..
    Teşekkür ederim Süreci ayrıntılarıyla anlatmamın en önemli sebebi bu işlerle uğraşacak olanlara bilgi sağlamaktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: MHEC

Hayırlı olsun abi, bende cb125r la takılmak istiyorum ama seneye kaldı
    Teşekkürler Motosiklet piyasasına hakim değilim ama bahsi geçen motosikletin çok az yakıt harcadığı, sağlamlığı ve ikinci el piyasasının hareketli olduğuna dair öğrenmişliğim var, A1 almış olsaydım ben de onu tercih ederdim Seneye kadar bisikletle devam, denge için bisikletle başlamak en iyi yol deniyor

• Aylar geçmiş, siz Falcon Freedom'u alıp yola çıkmışsınız bile ama yeni görüyorum. Ben de bugün derslere başladım, darısı başıma. Freedom 250'yi önerir misiniz hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoppeR.

Aylar geçmiş, siz Falcon Freedom'u alıp yola çıkmışsınız bile ama yeni görüyorum. Ben de bugün derslere başladım, darısı başıma. Freedom 250'yi önerir misiniz hocam?
    Evet, tahminimce çok küfür yemişimdir trafikte, fakat şu an profesyonel gibi kullanıyor gibi hissediyorum, son viteste motoru yatırarak dönüyorum ufak virajlarda :D Tamamen alıştım yani. İşe de motorla gidiyom, markete de, süre süre tecrübe kazandım. Şehir içinde kullanınca daha iyi tecrübe kazanılıyor, özellikle trafik sıkışıklığında iyi geliyor, çünkü debriyajla çok haşır neşir olunuyor.

Freedom 250'yi kullananlar önermiyor ve satışa koyup başka modele geçiyorlar. Fakat Freedom 250 f/p ürünü. Görünüşü de cabası. Fakat 120'yi geçmiyor düz ve rüzgarsız yolda. Hantal. Son vites ve son gazdayken 125 cc'lik CBR beni rahat solladı. Fakat hız motoru değil sonuçta, konfor biraz, cruiser/chopper sonuçta. Fakat aslında konfor konusunda da olumsuz bir yanı var: Hız 100'ü bulunca fena titreşim oluyor motorda. Şehirler arası otobanda benzin gösterge ibresi kopmuştu titreşim yüzünden, düşün artık nasıl titriyor motor :D Yaptırdım tabii. Şu an ise benzin göstergesi çalışmıyor, sadece 1 gün yağmurun altında kalmakla bozuldu. Akü de bozuk, ayakla vurarak çalıştırıyom, sabah soğuğunda 20 dakika sürüyor yola çıkmam. Ki az ilerdeki ilk trafik ışıklarında da stop ediyor sabah soğuğunda, stop etmesin diye hep gaz veriyor ilk yola çıktığımın 2 dakikasında, motor ısındıktan sonra gerek kalmıyor. Bir de stok lastikleri berbat, yere bir sürahi su dök yatıramazsın motoru, çok fena kayıyor lastikler. Param olmadığı için lastikleri değiştiremedim, zaten motoru da kredi çekerek almıştım, servisine de en 600 TL masraf yapmışımdır, şu an bahsettiğim sorunlar olsa da götürmüyom servisine, para yok.

Yine de seviyom bu motoru, o yüzden satmayı düşünmüyom :D Zaten bu saatten sonra ikinci el almam, bu motoru satar, üstüne kredi çeker sıfırını alırım. İki sene sonra kredi borcum bitecek, o zaman değiştiririm motoru.

İlk motorun olacağından kesinlikle ikinci el al, gerçekten, özellikle debriyaj konusunda hiç kimse iyi kullanamaz Dünya'nın en zeki insanı da olsa. O motor kesinlikle yıpranacak, yıpranmaz deme, ben de kendime çok güveniyordum, takmıyordum motorcuların bu dediklerini ama tecrübe edince hak verdim adamlar bu konuda. Ama sadece bu konuda hak verdim orası ayrı :D

Motor alcaksan bu mevsimde mutlaka al, yaz mevsiminde aldığım motor iki bin TL daha ucuz şimdi, yazın fiyatlar daha yüksek oluyor.

• Daimon88 kullanıcısına yanıt
    Hocam cevap için çok teşekkürler, ehliyetimi almak üzere sayılırım dediğim gibi bugün direksiyon (gidon :D) dersim başladı. Kuba Superlight 200 ve Freedom 250 arasındayım ama şu mevsimde bile ikinci el fiyatları 10 bine yakın ikisininde, benim bütçe ise yarısı kadar... İçler acısı
  • hayırlı olsun hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoppeR.

Hocam cevap için çok teşekkürler, ehliyetimi almak üzere sayılırım dediğim gibi bugün direksiyon (gidon :D) dersim başladı. Kuba Superlight 200 ve Freedom 250 arasındayım ama şu mevsimde bile ikinci el fiyatları 10 bine yakın ikisininde, benim bütçe ise yarısı kadar... İçler acısı
    Herkesin bütçesi farklı, hangisi alabiliyorsan onu al tabii, zaten ilk motosikletinin ucuz olması en mantıklı olanı, çünkü ilk ay yıpratacaksın bazı parçaları, mesela debriyaj dişlilerini falan, 2-3 ay sonra elin iyice alışmış olacak kontrollere. İkinci motosiklete geçiş yapabilirsin o saatten sonra. Eğer bütçe yoksa birkaç sene para biriktirmeye bak. Şahsen ben de iki sene borçlarımı ödeyeceğim, sonraki 1-2 sene de para biriktireceğim, yani tahminimce 3-4 sene değiştireceğim bu motosikletimi. Benim bütçe durumu o kadar berbat :D

• quote:

Orijinalden alıntı: xburak

hayırlı olsun hocam
    Teşekkürler hocam :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.