Şimdi Ara

4 yıl önce alınan sertifika ile ehliyet alma!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
19.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Selam arkadaşlar,

  Eşim bundan 4 yıl önce ehliyet almaya hak kazandı fakat trafik şubeye gidip ehliyetini almak için başvurmadı.(Bekarken ekonomik durumlardan dolayı alamadı ehliyeti) Şimdi almak istiyoruz fakat nette 4 yıllık sürenin çok fazla olduğunu ve hakkımızın yandığını söyleyen yazılar okuyorum. Trafik şubeye ulaşamadım bir türlü telefonlarını açmıyorlar. burdan size sorayım dedim.

  sizce eşim 4 yıl önce alınan sertifika ile ehliyetini şimdi alabilir mi? • sertifikanın 1 yıl süresi var diye biliyorum.
  Yeniden kursa gitmeniz gerekbilir. büyük ihtimal böyle.
  Siz yine de bir araştırınız.
 • alamaz büyük ihtimalle
 • Varsa bile böle bişey gidip dava açilir .

  Nasil alinamiyormuş bir hak elde edilmiş.

  Saglik raporu yenilenmesi gerekir belki.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Basit bir yol izlemeniz yeterli.

  Eşiniz hangi yılda sertifikasını aldı?

  Şayet bu yılı biliyorsanız o yılda geçerli olan ehliyetlerle ilgili yönetmeliğe bakın.

  Yönetmelikte açıkça yazar sertifika kullanım süresini.

  Şayet orada bir sınır belirtilmediyse ehliyet alabilir hakkıdır.
 • şöyle bir yazı buldum internette gezerken

  " Sayın kursiyerler 29 Mayıs 2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan MTSK yönetmeliği ile daha öncesinde sertifaka almaya hak kazanmış tüm kursiyerlerin, sertifikalarını yönetmelik yayınlanma tarihinden 2 yıl itibari ile (29 Mayıs 2015) ehliyet kartına dönüştürmemeleri durumunda, sertifikalarının iptali söz konusudur. Bu konuda daha öncesinde sertifika almaya hak kazanan tüm kursiyerlerin, ivedilikle sertifikalarının ehliyet kartına dönüştürülmesi gerekmektedir.

  Yeni dönemde sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerinde, sertifika almaya hak kazandığı tarihten itibaren 2 yıl içersinde sertifikalarını ehliyet kartına dönüştürmeleri gerekmektedir.
  "

  edit : Sertifikaların sürücü belgesine dönüştürülmesi

  MADDE 45 – (1) Kursu başarı ile bitiren kursiyerler, sertifikalarını kursun bulunduğu mahaldeki trafik tescil şubelerine, kurs mahallinde trafik tescil şubesi bulunmaması hâlinde ise o yerleşim biriminin bağlı bulunduğu il veya ilçedeki trafik tescil şubesine, sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmek üzere en geç iki yıl içinde başvururlar. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanılamaz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serseri006 -- 26 Kasım 2014; 17:16:31 >
 • Aynı durumu ben ve eşim de yaşadık, 1.5 yıl kadar bekledi sertifika, sonra gittik aldık ehliyet, sadece yeni bir sağlık raporu alup gittik bir sorun çıkmadı. Ama 4 yıl uzun bir süre, bence bulunduğunuz ilin trafik şube müdürlüğünü arayıp sorun.
 • 16 yil sonra alan bile olmuş.ama yonetmelik degismiş mayis 2015 sonmuş.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 29/05/2015 tarihine kadar ehliyetini alabilir.

  Daha önce süre kısıtlaması yoktu, 29 Mayıs 2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik ile 2 yıllık süre kısıtlaması yapıldı.
  Yasa, 2013 ve öncesinde sertifika alıp ehliyet almayanları da bağlıyor.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.