Şimdi Ara

GAZİ İMALAT MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA BİLGİ

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
23
Cevap
1
Favori
8.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu bölümde okuyan arkadaslar düsüncelerini bölümü gelecegi ve en önemlisi sonucunda alınan imza yetkisi hakkında bilgi verirse cok makbule gecer tesekkurler :)

• up 2gether
  • updullah
  • gazi üniversitesinin kendi sitesinde yayınladığı resmi yazı http://tf-eem.gazi.edu.tr/posts/view/title/imza-yetkisi-ile-ilgili-aciklama-51247 elektrik-elektronik mühendisliği için geçerli bi yazı fakat tüm mühendislik alanalarını da kapsayan yazı
  • quote:

Orijinalden alıntı: sf_bstk

gazi üniversitesinin kendi sitesinde yayınladığı resmi yazı http://tf-eem.gazi.edu.tr/posts/view/title/imza-yetkisi-ile-ilgili-aciklama-51247 elektrik-elektronik mühendisliği için geçerli bi yazı fakat tüm mühendislik alanalarını da kapsayan yazı

anladıgım kadarıyla bütün mühendislik dallarında (imalat müh dahil) imza yetkisi oldugundan bahsediliyor dogrudur di mi

• Evet.zaten İmza yetkisiz bi mühendis olamaz. Bunu türkiye mimarlar ve mühendisler odası birliği(tmmob) ' de kabullendi sonunda...
  • adamlar kamuda ya da özel sektörde çalışabilmek için imza yetkisinin şart olmadığından bahsetmiş sadece,imza yetkiniz var dememiş ki..

teknoloji fak.takiler imzalarını sadece staj defterine ve yoklama kağıdına atabilirler
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlbam

adamlar kamuda ya da özel sektörde çalışabilmek için imza yetkisinin şart olmadığından bahsetmiş sadece,imza yetkiniz var dememiş ki..

teknoloji fak.takiler imzalarını sadece staj defterine ve yoklama kağıdına atabilirler

aynen
  • quote:

adamlar kamuda ya da özel sektörde çalışabilmek için imza yetkisinin şart olmadığından bahsetmiş sadece,imza yetkiniz var dememiş ki..

hocam detaylı bilgi verirseniz seviniriz :)
  • S: Teknoloji Fakültesi mezunlarının imza yetkisi olmayacakmış deniyor. Bu doğrumu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

C: Bu kesinlikle doğru değildir. Türkiye’de mühendislik eğitimi veren diğer kurumların yetkisi ne ise Teknoloji Fakültelerinin yetkisi de odur. Çünkü sahip olduğu bölümler Mühendislik programlarıdır. Ülkemizde kimlerin Mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir.

İlgili Kanun:

(Resmi Gazete ile neşir ve ilanı : 28/VI 1938-Sayı: 3945)

No.3458 Kabul tarihi 17-VI-1938 (28 Haziran 2000 tarihinde yayınlanan 601 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiştir.)

Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti hududları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve salahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:

a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteblerinden verilen diplomalar;
    b) Programlarının yüksek mühendis veya mimar mektebleri programlarına muadil olduğu kabul edilen bir ecnebi yüksek mühendis veya yüksek mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler;

c) Türk Teknik Okulu mühendis kısmı ile programlarının buna muadil olduğu kabul edilen memleket dahilindeki diğer mühendis veya mimar mekteblerinden verilen diplomalar;

d) Programlarının Türk Teknik Okulu Mühendis kısmı programlarına muadil olduğu kabul olunan bir ecnebi mühendis veya mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler.
    Madde 2 - Yukarıki maddenin (b) ve (d) fıkralarında yazılı ecnebi memleketlerden mezun olanlara ruhsatname verilebilmek için çıktıkları mektebin asli talebesi olarak tahsil dereceleri geçirmiş ve mektebin bütün tedrisatını muntazaman ve fiilen takib etmiş ve mektebde cari usullere göre geçirilmesi lazım gelen bütün imtihanları bitirmiş bulunmaları şarttır.
    Madde 3 - Birinci maddenin (a) ve (b) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara (Yüksek mühendis) veya (Yüksek mimar) ve (c) ve (d) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara da (Mühendis) veya (Mimar) unvanı verilir. Bu unvanlar diploma veya ruhsatnamelere de derç olunur.

• oranın hocaları yazıyor onları,gayet normal,onlarda öğrencilerini rahatlatma peşindeler..
  • quote:

oranın hocaları yazıyor onları,gayet normal,onlarda öğrencilerini rahatlatma peşindeler..

hocam siz hangi okulun mühendislik fakültesindeydiniz ?
  • tlbam kullanıcısına yanıt
    Ah zavallılar. Sizler anca sağa sola çamur atarak karalamaya çalışarak yalanlarla halkı kandırarak haraket edersiniz

http://www.tefmed.org/2014/09/11/tmmobnin-mezunlarimizin-odalara-uye-olabilecegine-dair-yazisi/

TMMOB teknoloji fakültelerini odaya kaydını yapıyor. Ayrıca resmi gazetede mühendislik fakültesiyle teknoloji fskultelerinin her ikisininde mühendislik fakültesi olduğu her bakimdan yetki hak hukuk ve imza yetkisi nekadar her alanda her yönden her bakimdan eşit olduğu yayınlandı Bunu o sürekli övundugunuz dehasa beyinlerimiz neden algılanıyor acaba. Dahası YÖK ikisininde esit hak hukuk ve yetkilerde olduğunu hiç bir fark olmadığının kararını aldı. Karar Yazıları heryerde var. O bahsedilen davaların hepsinde de yargı teknoloji fakultesi mezunlari mühendistir dedi ve davayı tekonoji fakulteleri kazandı. Daha sizler halen şımarık mızıkçı çocuklar gibi sataşip yaygara çıkarın.
    E meyve veren ağaç taşlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Mühendis_ -- 11 Şubat 2016; 22:44:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba Gazi imalat mühendisliğinde okuyorum 2.sınıfa geçtim makine mühendisliğinin alt dalı olarak görüyor ama durum aslında biraz farklı Makine mühendisliğinin aldığı çoğu dersi alıyoruz peki farkımız ne ?

bizler teorik eğitimin yanında Geleneksel İmalat süreçlerini bilen işi sadece teorikte değil pratikte de yapabilen sektörün aslında asıl istediği mühendisleriz yeri geldiği zaman sahaya inebilen. yeni makine mühendisliği mezunlarına ayar veren ustalara ayar verebilen mühendisleriz :) fakültenin en gözde bölümü puanı düşük olmasına rağmen imalat mühendisliği bölüme çok fazla yatırım yapılıyor İstanbul Teknikte bile olmayan makineler bizim bölümde var ( ilk başta inanmadım gidince gerçekten öyle olduğunu gördüm)

gelelim imza yetkisine Makine mühendisliği Okuyan arkadaşlar bizi pek sevmez rakipleriyiz sonuçta bu gayet normal ama onlara tavsiyem egolarından kurtulsunlar imza yetkimiz var vallahi var billahi var

kesinlikle MAKİNE ve İMALAT karşılaştırması yapmıyorum iki bölümde çok güzel

• batuakgn kullanıcısına yanıt
    merhaba imalat mühendisliğini bende secmeyi düşünüyorumda makine mühendisliği derslerini görüyorsunuz acaba teori dersleri nasıl acaba kasıyorlarmı bi makine mühendisliği kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: temannnn

merhaba imalat mühendisliğini bende secmeyi düşünüyorumda makine mühendisliği derslerini görüyorsunuz acaba teori dersleri nasıl acaba kasıyorlarmı bi makine mühendisliği kadar

Kasıyorlar sonuçta bir makine fakültesi bölümü. İtü teori Gazi pratik diğer okulları bilmiyorum. Ama tercihin bu iki yerden biri olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekürler bende gaziyi yazmayı düşünüyorumda hanı alan kısıtlıyoruz makine gibi teoride kasıyorlarsa imalat mühendisliğini seçmenin bi niteliği kalmıyor gözümde fizigim zayıf acaba gazi pratik açısından beni tahmin ediyor ama teori konusunda gerçekten gazi bitirmek zor bayaga kasarlar deniyor imalatı o kadar kasmanın bi mantıgı yok sankii sen hangi bölüm de okuyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: temannnn

teşekürler bende gaziyi yazmayı düşünüyorumda hanı alan kısıtlıyoruz makine gibi teoride kasıyorlarsa imalat mühendisliğini seçmenin bi niteliği kalmıyor gözümde fizigim zayıf acaba gazi pratik açısından beni tahmin ediyor ama teori konusunda gerçekten gazi bitirmek zor bayaga kasarlar deniyor imalatı o kadar kasmanın bi mantıgı yok sankii sen hangi bölüm de okuyorsun

beni boşver bi okuldan öbürüne geçiyorum okumadığım bölüm kalmadı neredeyse
  • temannnn T kullanıcısına yanıt
    Merhaba buralara pek uğrayamıyorum eskisi kadar onun için yeni gördüm. teori derslerimizi eksiksiz bir şekilde alıyoruz ama o kadar da zorladıklarını söyleyemem tabi kolay da denemez mesela benim kaldığı teorik dersleri var fakat bunlar tamamen benim yapmamam gereken hatalardan dolayı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • temannnn T kullanıcısına yanıt
    makine mühendisliği seçip imalat alanını seçmektense. En iyi imalat mühendisliği eğitimi veren 2 okuldan birinde imalat mühendisliği okumak daha mantıklı değil mi sizde de ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.