Şimdi Ara

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bilgilendirme Konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
8
Favori
23.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorum 3.sınıf bitti sayılır seneye son senem olacak. üniversite ve bölüm hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum, internette pek fazla bilgi yoktu saü bilgisayar hakkında o yüzden böyle bir konu açmak istedim.

öncelikle sakarya üniversitesi kampüsü türkiye'nin sayılı kampüslerinden bir tanesi devasa, göl manzaralı, yeşil bir kampüsümüz var. şuan çoğu yeni vakıf üniversitesi tek bir apartman binasından ibaretken büyük bir artı olduğunu düşünüyorum. ayrıca bilgisayar mühendisliği için ayrı bir bina inşa edildi diğer mühendislik binalarından ayrı olarak içinde sadece bilgisayar mühendisliği öğrencileri var büyük ve imkanları(lab vs.) iyi bir fakülte oldu.

tercih yapmadan önce mutlaka akademik kadroyu inceleyin. saü bilgisayar'da 15-16 tane akademisyen ve 20 den fazla öğretim görevlisi var. bu sayılar türkiye şartlarına göre çok çok iyi incelerseniz görürsünüz zaten türkiye'de çoğu özel üniversitede ve anadolu'da ki üniversitelerde toplam 2-3 tane yardımcı doçent 1 tane doçent falan olduğunu görürsünüz.

sakarya staj ve çalışma imkanı açısından da diğer üniversitelere göre çok çok iyi imkanlara sahip sanayi şehri zaten onlarca fabrika var, kampüsün içinde onlarca yazılım firmasının olduğu bir teknopark var ayrıca bilgisayar mühendisliği fakültesinde ford ve toyota gibi firmaların ofisleri var buralara her sene öğrenci seçmeleri oluyor eğer girmeyi başarabilirseniz sizin için mükemmel bir tecrübe oluyor ayrıca fena olmayan bir ücrette alıyorlar. ford otosan'ın çoğu yazılımı buradaki mühendisler ve öğrenciler tarafından geliştiriliyor.

1.öğretimi 70 bin, 2.öğretimi 95 bin civarında en son öğrenci almıştı herhalde. bence olması gereken sıralamalar ile alakası yok. saçma sapan tek bir binadan ibaret vakıf üniversiteleri, toplam 2-3 tane hocayla daha yüksek sıralamalardan öğrenci almış. saü bilgisayar, kocaeli den gazi den vs. o ayarda bilgisayar müh. bölümlerinden eksisi yoktur ama bilgisiz rehber öğretmenlerin yönlendirmeleri sonucu sıralamaları değişken oluyor.

eğer ege,iyte,marmara gibi üniversiteleri kazanamazsanız başka seçeneklerden önce sakaryayı düşünmenizi tavsiye ederim.

eğer iyi üniversitelerde mühendislik okumayacaksınız bilgisayar mühendisliği sizin için doğru tercih olabilir çünkü tamamen kişi odaklı bir bölüm mezun olduğunuzda bir itü,ytü mezunundan sektörde daha fazla iş yapabilecek konumda olabilirsiniz. burada öğrenci-mezun buluşmaları oluyor çoğu mezunumuz iyi yerlerde kurumsal bankalarda çalışanlar, iyi yazılım firmalarında, büyük şirketlerde çalışan vs. bir sürü mezunumuz var bu sene iyi yerlerde olan bir çok mezunla buluşmalar gerçekleşti tanışma fırsatı bulduk.

aklınıza takılan bir soru olursa sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dexterrr17 -- 19 Mayıs 2017; 16:9:13 >

• ingilizcen nasıl acaba hazırlık yeterli mi ? ayrıca sakarya bilgisayardan mezun olup purdeu üniversitesinden doktora kabulü alan birisi var biliyormusun ?
  • takip
  • diğer üniversiteleri karalayarak katma değer kazanmak zor bir iş. tek binadan oluşan okulu seçen çocuklar aptal mı? neden 30 bin olup orayı seçiyorlar sence.
  • Birinci öğretimle ikinci öğretim arasında fark var mı? Saü hakkındaki yorumlarda kötü duyumlar aldım 2.öğretim için.
  • Evet sakarya hakkında konu açan biri var büyük cesaret. Youtube a girin bilgisayar mühendisliği kanalı var o kanala girin sonra videolarda bilgisayar müh dersleri var bi oraya girin sonra bakın neler olacak daha ilk dersten hoca öğrencileri beyinsiz zannediyor sanki karşısında 10 yaşında çocuk var ki o çocuğu bile küçük görmeyecksin . o hoca nasıl bir egoya sahip anlatamam sanırsın bill gates sanırsın merhum jobs sanki elon musk. dünyada ondan başka bilg. hocası yok . tamam kampüs çok önemli kesinlikle katılıyorum fakat sana dersi duvarlar vermeyecek. şimdi diyebilirsiniz gardeşim zaten sen kendini geliştircen ne hocası? doğru! fakat kısmen. Hoca iyi olursa kendini geliştime süren hocayla hızlanıyor büyük katkısı oluyor hocanın . bide kocaeliyi kötülemiş kesin kulaktan dolma bilgilerle yazmış yazıyı . anlicanız illa bilg. okuycam diyosanız ve son çare de sakarya ise tamam derim ama daha nice üniler var sakaryadan iyi

• quote:

Orijinalden alıntı: musaşi

Evet sakarya hakkında konu açan biri var büyük cesaret. Youtube a girin bilgisayar mühendisliği kanalı var o kanala girin sonra videolarda bilgisayar müh dersleri var bi oraya girin sonra bakın neler olacak daha ilk dersten hoca öğrencileri beyinsiz zannediyor sanki karşısında 10 yaşında çocuk var ki o çocuğu bile küçük görmeyecksin . o hoca nasıl bir egoya sahip anlatamam sanırsın bill gates sanırsın merhum jobs sanki elon musk. dünyada ondan başka bilg. hocası yok . tamam kampüs çok önemli kesinlikle katılıyorum fakat sana dersi duvarlar vermeyecek. şimdi diyebilirsiniz gardeşim zaten sen kendini geliştircen ne hocası? doğru! fakat kısmen. Hoca iyi olursa kendini geliştime süren hocayla hızlanıyor büyük katkısı oluyor hocanın . bide kocaeliyi kötülemiş kesin kulaktan dolma bilgilerle yazmış yazıyı . anlicanız illa bilg. okuycam diyosanız ve son çare de sakarya ise tamam derim ama daha nice üniler var sakaryadan iyi

O videodaki adam fetöden gitmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

ingilizcen nasıl acaba hazırlık yeterli mi ? ayrıca sakarya bilgisayardan mezun olup purdeu üniversitesinden doktora kabulü alan birisi var biliyormusun ?

Hazırlık okudum ben, kişiden kişiye çok değişiyor am is are bilmeden gelip çok iyi seviyeye gelen de oluyor pek bir şey katamayan da. Bana fayda sağladı açıkcası İngilizcem gayet iyi düzeyde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wepawet

diğer üniversiteleri karalayarak katma değer kazanmak zor bir iş. tek binadan oluşan okulu seçen çocuklar aptal mı? neden 30 bin olup orayı seçiyorlar sence.

Karalamıyorum sadece düşündüklerimi söylüyorum, üniversite hayatını bölümleri hocaları hiç bilmeden sadece rehber öğretmen yönlendirmesi ile seçim yapıyor çoğu öğrenci

• quote:

Orijinalden alıntı: Klaroline

Birinci öğretimle ikinci öğretim arasında fark var mı? Saü hakkındaki yorumlarda kötü duyumlar aldım 2.öğretim için.

Herhangi bir fark yok hocam ben 2.öğretim de okuyorum. Avantajları da var diyebilirim. Eğitim açısından vs bir fark yok

• quote:

Evet sakarya hakkında konu açan biri var büyük cesaret. Youtube a girin bilgisayar mühendisliği kanalı var o kanala girin sonra videolarda bilgisayar müh dersleri var bi oraya girin sonra bakın neler olacak daha ilk dersten hoca öğrencileri beyinsiz zannediyor sanki karşısında 10 yaşında çocuk var ki o çocuğu bile küçük görmeyecksin . o hoca nasıl bir egoya sahip anlatamam sanırsın bill gates sanırsın merhum jobs sanki elon musk. dünyada ondan başka bilg. hocası yok . tamam kampüs çok önemli kesinlikle katılıyorum fakat sana dersi duvarlar vermeyecek. şimdi diyebilirsiniz gardeşim zaten sen kendini geliştircen ne hocası? doğru! fakat kısmen. Hoca iyi olursa kendini geliştime süren hocayla hızlanıyor büyük katkısı oluyor hocanın . bide kocaeliyi kötülemiş kesin kulaktan dolma bilgilerle yazmış yazıyı . anlicanız illa bilg. okuycam diyosanız ve son çare de sakarya ise tamam derim ama daha nice üniler var sakaryadan iyi

Hangi üniversiteler acaba sayabilir misiniz? 60bin ile 100bin arası tüm üniversiteleri karşılaştıralım akademik personel ve fiziksel şartlar olarak sakarya bilgisayar ilk 3 e rahat girer ben yıldız ege kazanan kişiye sakarya yazın demiyorum zaten ama saçma sapan özel üniversitelere veya toplam 2 3 hocası olan devlet üniversitelerine gideceklerine aynı puana sakarya ya gelmek çok daha mantıklı

• quote:

Orijinalden alıntı: dexterrr17

quote:

Hangi üniversiteler acaba sayabilir misiniz? 60bin ile 100bin arası tüm üniversiteleri karşılaştıralım akademik personel ve fiziksel şartlar olarak sakarya bilgisayar ilk 3 e rahat girer ben yıldız ege kazanan kişiye sakarya yazın demiyorum zaten ama saçma sapan özel üniversitelere veya toplam 2 3 hocası olan devlet üniversitelerine gideceklerine aynı puana sakarya ya gelmek çok daha mantıklı

Çok saçma konuşmuşsun.Kocaeli Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği okuyorum, bölümden ziyade mühendislik ve eğitim-öğretim kavramından yola çıkarak konuşursak şu 3 puan daha iyidir diye konuşmak sidik yarıştırmaktan başka bir şey olmaz.

Kocaeli de Sakarya da sanayinin ortasında, sanayi ve istihdam bakımından Türkiyenin en gelişmiş şehirlerinden.Bu canlılık üniversitelerin kalitesine de yansıyor.
    Bölümü öğrenci değerlendiremedikten sonra 3 tane profesör 5 tane profesör olması hiç kimsenin işine yaramaz.70 bin diyorsun, sizin bölümde 40 bine öğrenci de vardır.Yine aynı şekilde Kocaelide de öğrenci profili yayılmış halde her üniversitede olduğu gibi.Biri en önde oturup ders dinler, üniversitenin imkanlarından yararlanır yürür, öteki derslere bile gelmez.

Yani demek istediğim bu sidik yarışı anlamsız, bi tanesi de yarın gelir bilgisayar mühendisliğine sallar yanlış diyemezsin.Senin yaptığın da yanlış çünkü.
    Mühendislik kavramı gittikçe farklılaşmaya başladı artık, piyasanın nitelikli mühendise ihtiyacı var.Mezun çok olunca nitelik de çok oluyor üniversiteden bağımsız olarak.

Bugün büyük firmaların yönetim departmanlarında, parmakla gösterilecek pozisyonlarında İTÜ YTÜ KOÜ SAÜ mezunlarını yan yana görebiliyorsun.Bu bile bunun göstergesi

• quote:

Orijinalden alıntı: eüzerixinintegrali

quote:

Orijinalden alıntı: dexterrr17

quote:

Çok saçma konuşmuşsun.Kocaeli Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği okuyorum, bölümden ziyade mühendislik ve eğitim-öğretim kavramından yola çıkarak konuşursak şu 3 puan daha iyidir diye konuşmak sidik yarıştırmaktan başka bir şey olmaz.

Kocaeli de Sakarya da sanayinin ortasında, sanayi ve istihdam bakımından Türkiyenin en gelişmiş şehirlerinden.Bu canlılık üniversitelerin kalitesine de yansıyor.
    Bölümü öğrenci değerlendiremedikten sonra 3 tane profesör 5 tane profesör olması hiç kimsenin işine yaramaz.70 bin diyorsun, sizin bölümde 40 bine öğrenci de vardır.Yine aynı şekilde Kocaelide de öğrenci profili yayılmış halde her üniversitede olduğu gibi.Biri en önde oturup ders dinler, üniversitenin imkanlarından yararlanır yürür, öteki derslere bile gelmez.

Yani demek istediğim bu sidik yarışı anlamsız, bi tanesi de yarın gelir bilgisayar mühendisliğine sallar yanlış diyemezsin.Senin yaptığın da yanlış çünkü.
    Mühendislik kavramı gittikçe farklılaşmaya başladı artık, piyasanın nitelikli mühendise ihtiyacı var.Mezun çok olunca nitelik de çok oluyor üniversiteden bağımsız olarak.

Bugün büyük firmaların yönetim departmanlarında, parmakla gösterilecek pozisyonlarında İTÜ YTÜ KOÜ SAÜ mezunlarını yan yana görebiliyorsun.Bu bile bunun göstergesi

Haklısınız hocam ben Kocaeli çok kötü falan demek istememiştim sadece saü ve koü arasında pek fark olmadığını belirtme niyetim vardı ama yanlış aktarmışım düzenlerim.

• ''eğer iyi üniversitelerde mühendislik okumayacaksınız bilgisayar mühendisliği sizin için doğru tercih olabilir''

dedinizya hocam ben makine mühendisligi düşünüyorum arkadaş çevrenizde var mıdır makine mühendisligi okuyan memnun olan genel olarak iyi yorumlar yapmışsınız makine mühendisligi içinde aynı şeyler söylenebilir mi ?

Hocam tabi herşeyden önce mesleği sevmekte önemli ama bu toyota ford gibi yerlerde başlangıç maaşları nasıldır bilginiz varsa bi açıklık getirebilir misiniz genel itibariyle forumda daha çok troll konular oluyor yanıltıcı şimdiden sağolun.
  • Hocam bende bilgisayar düşünüyorum.gazi yada Ege olmazsa Sakarya ya gelebilirim. Mezunların iş bulma olasılığı kaçtır? Tanıdığınız var mı?, Bolum %100 İngilizce mı?

• Sıralamalar yalan lys ygs yalan sen oraya lise başarınla girersin kendi çabanla ve azminle kalifiyeli eleman olursun bırakın şı koç odtü iyi ayakları ben de size standord m.i.t. daha iyi derim ama bunun iyi olmasını sebebi ögrencilerini özfarkındalıgıdır kimisi okula karı-kız için kimisi de okula kendini geliştirmek multimilyoner olmak için okur o yüzden obunun döver bu bu tokatlar geçer kim çalışmak istedi hangi ünideki hoca dur dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi I0SER_b0y -- 19 Mayıs 2017; 11:58:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trouble48

Hocam bende bilgisayar düşünüyorum.gazi yada Ege olmazsa Sakarya ya gelebilirim. Mezunların iş bulma olasılığı kaçtır? Tanıdığınız var mı?, Bolum %100 İngilizce mı?

Bölüm ingilizce değil ama eğer hazırlık okursan yada muafiyet sınavını geçersen bazı dersleri ingilizce olarak alıyorsun. Yazılım sektörü şuan en çok eleman arayan alan olabilir diğer mühendisliklere göre. Dediğim gibi mezun öğrenci buluşmaları oluyor okula gelen mezunlar hep çok iyi yerlerde, mesela 2013 yılında mezun olmuş birisi şuan bir banka da önemli bir pozisyondaydı maaşı da gayet iyiydi. Bilgisayar mühendisliğinde her şey kendinizde biter okul boyunca İngilizceyi güzelce öğrenip, iyi projeler yaparsan yani bomboş mezun olmazsan iş bulamama ihtimali %0 a yakın olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: gangsta_frog

Sıralamalar yalan lys ygs yalan sen oraya lise başarınla girersin kendi çabanla ve azminle kalifiyeli eleman olursun bırakın şı koç odtü iyi ayakları ben de size standord m.i.t. daha iyi derim ama bunun iyi olmasını sebebi ögrencilerini özfarkındalıgıdır kimisi okula karı-kız için kimisi de okula kendini geliştirmek multimilyoner olmak için okur o yüzden obunun döver bu bu tokatlar geçer kim çalışmak istedi hangi ünideki hoca dur dedi.

Öğrenci ne kadar çalışmak isterse istesin okulu her zaman önemlidir burada en kritik nokta öğrencinin çevresidir siz ODTÜ de mühendislik okumaya başlarsanız tüm sınıf muhtemelen çok çalışkan azimli olacak bu da ister istemez sizi etkileyip yukarı taşıyacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: 2pac.

''eğer iyi üniversitelerde mühendislik okumayacaksınız bilgisayar mühendisliği sizin için doğru tercih olabilir''

dedinizya hocam ben makine mühendisligi düşünüyorum arkadaş çevrenizde var mıdır makine mühendisligi okuyan memnun olan genel olarak iyi yorumlar yapmışsınız makine mühendisligi içinde aynı şeyler söylenebilir mi ?

Hocam tabi herşeyden önce mesleği sevmekte önemli ama bu toyota ford gibi yerlerde başlangıç maaşları nasıldır bilginiz varsa bi açıklık getirebilir misiniz genel itibariyle forumda daha çok troll konular oluyor yanıltıcı şimdiden sağolun.

Makine mühendisliğinden arkadaşlarım varda pek bilmiyorum mezuniyet sonrası durumları ama eğitimi fena değil diye biliyorum.

Yeni mezun birisi bilgisayar mühendisliği için konuşacak olursam kurumsal firmalara ilk giriş olarak 2500-3500 aralığında maaş alır bu tecrübeye göre artar. 5 sene tecrübeli kaliteli bir mühendis en az 5000 civarı alır.

• dexterrr17 D kullanıcısına yanıt
    Universitenize gelip ing sinavina girmesem ve hazirlik okumasam oluyor mu? İngilizce dersleri secmeyeceksem

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.