Şimdi Ara

FX 6300 uçar,gider.Kimse tutamaz. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
176
Cevap
2
Favori
9.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

Orijinalden alıntı: cokbaska

Soğuk oda deposunda yaşadığımız yok
    Kasamın soğutması idare ediyor.Üstte arkada ve önde 12cm fan var.Kasa kapağında 20cm fan var.Başkada bişiy yok.

Bilinen 4 soğutma yöntemi vardır. (Karpuzu/Rakıyı soğuk suya batırmak buna dahil değil !!! )

1. Sonik soğutma: Isının ses dalgaları ile transferi ile yapılır. Soğutulan hacmin ses dalgalarına uyan ve yön veren belli bir şekli olması gerektiğinden pratikte işimize pek yaramaz.

2. Peltier : Tek başına çalışmaz. Genelde hava veya benzeri bir soğutma sistemi ile soğutulacak nesne arasına konarak soğutma performansı artırılır. Mesela CPU ile fanlı soğutu blok arasına koymak gibi. Bu yöntemle işlemcinizi dondurabilirsiniz. Peltier plakası ısıyı bir yüzünden diğer yüzüne aktarır. Ama kendisi de soğutulmalıdır. Yoksa yanar. Ayrıca 125 W işlemciyi soğutmak için en az bir 125 W güç te kendisi harcar. Bu nedenle bu da pratik değil.

3. Kompresyonlu soğutma : Bildiğimiz buzdolabı, klima vb yöntemi. Thermaltake tarafından bir ara klimalı bir kasa çıkarılmıştı. Ancak üzerinde yalıtımı bozan dünya kadar delik bulunması zaruri kasalarda pek mantıklı değil. Belki sadece CPU için sıvı soğutma gibi kullanılabilir. Sonuçta kullanımı bunun da pratik değil.

4. Isı transferli soğutma : Bildiğimiz hava ve sıvı soğutmalı sistemler. Elimizde bulunan basit ve makul olarak uygulanabilecek tek yöntem. Isının soğutulacak nesneden başka bir nesneye ve çevresel ortama aktarılması esasına dayanır. Yani eninde sonunda odadaki havaya. Isı işlemciden soğutucu bloğa, oradan da ısı dağıtım plakalarına aktarılır. Metal üzerinden, heatpipe veya sıvı ile, fark etmez. Bir hava akımı ile de ısı aktarım plakalarından ortamdaki havaya aktarılır. Bilgisayar, araba vb fark etmez. Mantık aynıdır.

Bu durumda soğutulacak nesne ile ortam havası arasındaki tüm cisimler (CPU kılıfı, blok, heatpipe, sıvı vb vb) sonsuz ısı ıletim kapasitesinde kusursuz malzeme olsa bile cisim en fazla ortam sıcaklığına kadar soğutulabilir. Yani oda sıcaklığı 25 derece ise cisim teorik olarak en fazla bu ısıya kadar soğutulabilir.

Ancak tüm bu saydığımız ara kademeler sonsuz ısı iletimine sahip kusursuz malzemeler değildir. Isıl direç nedeniyle iletim kayıpları mutlaka olacaktır ve pratikte asla oda sıcaklığına kadar soğutamayız. Genel olarak günümüzde bu değerler sistem kalitesine göre 5-10 derece arasında fark yapmaktadır.

Bu durumda sizin CPU ısısını 7-8 derece görmeniz için en fazla 2-3 derece sıcaklıkta bir odada olmanız gerekir. Böyle bir odaya da olsa olsa soğuk hava deposu vb denir. Zevk meselesi, ne diyelim !!!

SONUÇ: Soğuk hava deposunda yaşamıyorsanız Yanlış ölçüyorsunuz. Yok hala iddialıysanız Trabzon'a bekliyorum. Testi beraber yaparız.
    NOT: Yol ve barınma masrafları bana ait !!!

Trabzondayım zaten ama kasayı tutup gelemem Başka bir zaman bilgisayar için değilde bir çay içmeye gelebilirim.

Oda sıcaklığı konusuna gelirsek , odam gayet soğuk 7/24 camlar açıktır malum sigara içiyoruz dumanaltı oluruz yoksa.
    Değerler doğrudur coretemp hatalı denildi AIDA64 Extreme Edition ile tekrar kontrol ettim.
    Yanlız dikkatimi çeken bir şey var ona değinmeden edemiyeceğim.

Coretemp tek tek core'lerin sıcaklıklarını söylüyor.AIDA64 de yine aynı değerler verilmiş fakat aida64 çekirdeklerin üstünde toplam bir sıcaklık veriyor.
    Doğrumudur bilemem kimseye yanlış bilgi vermemek için söylüyorum.

Örnek ;

FX  6300  uçar,gider.Kimse  tutamaz.

• 3619 RPM !
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

Soğuk oda deposunda yaşadığımız yok
    Kasamın soğutması idare ediyor.Üstte arkada ve önde 12cm fan var.Kasa kapağında 20cm fan var.Başkada bişiy yok.

Bilinen 4 soğutma yöntemi vardır. (Karpuzu/Rakıyı soğuk suya batırmak buna dahil değil !!! )

1. Sonik soğutma: Isının ses dalgaları ile transferi ile yapılır. Soğutulan hacmin ses dalgalarına uyan ve yön veren belli bir şekli olması gerektiğinden pratikte işimize pek yaramaz.

2. Peltier : Tek başına çalışmaz. Genelde hava veya benzeri bir soğutma sistemi ile soğutulacak nesne arasına konarak soğutma performansı artırılır. Mesela CPU ile fanlı soğutu blok arasına koymak gibi. Bu yöntemle işlemcinizi dondurabilirsiniz. Peltier plakası ısıyı bir yüzünden diğer yüzüne aktarır. Ama kendisi de soğutulmalıdır. Yoksa yanar. Ayrıca 125 W işlemciyi soğutmak için en az bir 125 W güç te kendisi harcar. Bu nedenle bu da pratik değil.

3. Kompresyonlu soğutma : Bildiğimiz buzdolabı, klima vb yöntemi. Thermaltake tarafından bir ara klimalı bir kasa çıkarılmıştı. Ancak üzerinde yalıtımı bozan dünya kadar delik bulunması zaruri kasalarda pek mantıklı değil. Belki sadece CPU için sıvı soğutma gibi kullanılabilir. Sonuçta kullanımı bunun da pratik değil.

4. Isı transferli soğutma : Bildiğimiz hava ve sıvı soğutmalı sistemler. Elimizde bulunan basit ve makul olarak uygulanabilecek tek yöntem. Isının soğutulacak nesneden başka bir nesneye ve çevresel ortama aktarılması esasına dayanır. Yani eninde sonunda odadaki havaya. Isı işlemciden soğutucu bloğa, oradan da ısı dağıtım plakalarına aktarılır. Metal üzerinden, heatpipe veya sıvı ile, fark etmez. Bir hava akımı ile de ısı aktarım plakalarından ortamdaki havaya aktarılır. Bilgisayar, araba vb fark etmez. Mantık aynıdır.

Bu durumda soğutulacak nesne ile ortam havası arasındaki tüm cisimler (CPU kılıfı, blok, heatpipe, sıvı vb vb) sonsuz ısı ıletim kapasitesinde kusursuz malzeme olsa bile cisim en fazla ortam sıcaklığına kadar soğutulabilir. Yani oda sıcaklığı 25 derece ise cisim teorik olarak en fazla bu ısıya kadar soğutulabilir.

Ancak tüm bu saydığımız ara kademeler sonsuz ısı iletimine sahip kusursuz malzemeler değildir. Isıl direç nedeniyle iletim kayıpları mutlaka olacaktır ve pratikte asla oda sıcaklığına kadar soğutamayız. Genel olarak günümüzde bu değerler sistem kalitesine göre 5-10 derece arasında fark yapmaktadır.

Bu durumda sizin CPU ısısını 7-8 derece görmeniz için en fazla 2-3 derece sıcaklıkta bir odada olmanız gerekir. Böyle bir odaya da olsa olsa soğuk hava deposu vb denir. Zevk meselesi, ne diyelim !!!

SONUÇ: Soğuk hava deposunda yaşamıyorsanız Yanlış ölçüyorsunuz. Yok hala iddialıysanız Trabzon'a bekliyorum. Testi beraber yaparız.
    NOT: Yol ve barınma masrafları bana ait !!!

Trabzondayım zaten ama kasayı tutup gelemem Başka bir zaman bilgisayar için değilde bir çay içmeye gelebilirim.

Oda sıcaklığı konusuna gelirsek , odam gayet soğuk 7/24 camlar açıktır malum sigara içiyoruz dumanaltı oluruz yoksa.
    Değerler doğrudur coretemp hatalı denildi AIDA64 Extreme Edition ile tekrar kontrol ettim.
    Yanlız dikkatimi çeken bir şey var ona değinmeden edemiyeceğim.

Coretemp tek tek core'lerin sıcaklıklarını söylüyor.AIDA64 de yine aynı değerler verilmiş fakat aida64 çekirdeklerin üstünde toplam bir sıcaklık veriyor.
    Doğrumudur bilemem kimseye yanlış bilgi vermemek için söylüyorum.

Örnek ;

yaptığı tek şey smart cpuyu açmış ve cpu soğutucu son güçle çalışıyor 3567prm normal ama seni bide prime 95 testinde görelim

• Toplam 22 derece ısı doğru olabilir yüksüz ama çekirdeklerin 7 derece olması imkansız. Hala yanlış ölçüm var.

Prime95 gibi yarım saat ivarı bir test yap. Öyle ölç.

Ölçüm için AMD Overdrive yazılımını kullanabilirsiniz. CoreTemp vb gibi SMbus üzerinden değil direkt işlemciden alır değerleri.
  •  FX  6300  uçar,gider.Kimse  tutamaz.

Sistem boştayken 3 derece gördüm bugün havalar biraz soğudu

Tam yük altında yeni testler yaptım.Buyrun resimler aşağıda

• bende de 6300 var fakat aida nın stress testini vs yaparken turbo çalışmıyor turboyu 4.5 ghz ye normal modu 3.8 yaptım stress testte 3.8 in üstüne çıkmıyor neyi yanlış yapıyorum? turboyu kapatıp normal olanı mı 4.5 ghz yapmayalım bunun + ve - leri neler olur?
  • quote:

Sistem boştayken 3 derece gördüm bugün havalar biraz soğudu

Tam yük altında yeni testler yaptım.Buyrun resimler aşağıda

E dediğim gibi olmuş.
    Kış ortasında camı pencereyi açıp işlemciyi hiç yüke sokmadan test yaparsan olacağı odur. Oda olmuş soğuk hava deposu.

İyi ki Kars falan gibi bir yerde değilsin. Bize hava soğutma ile -10 derece vb de diyebilirdin maazallah !!!

Zaten yük altında çekirdek 35 toplam 44 derece falan diyor ki soğuk bir odada bu da normal.

Çay içmeye beklerim.

• başlık iyi olmuş yalnız

bu arada boşta 3 derece alan arkadaş Grönland damı yaşıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

başlık iyi olmuş yalnız

bu arada boşta 3 derece alan arkadaş Grönland damı yaşıyor

Evindeki ortam sicakligi -15 / -20 derece ise sorun yok :D .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet %100 yükte 1 saat test resimleri geldi Buyrun

@melikulupinar
    Çay içmeye gelirim bir gün.

@trumpet
    Resimlerde istatistik bölümlerinide koyuyorum.Minimum ve maximum değerler orda mevcut.

• quote:

Evet %100 yükte 1 saat test resimleri geldi Buyrun

@melikulupinar
    Çay içmeye gelirim bir gün.

@trumpet
    Resimlerde istatistik bölümlerinide koyuyorum.Minimum ve maximum değerler orda mevcut.

prime 95 iele test edip eklermisiniz yarım saat 45 dakika

• Bi de Trabzon'da cam-pencere açık odada nasıl oturuyorsunuz o ayrı.

Hava o kadar nemli ki normal soğukta bile üşüyor insan. Ben Tunceli'de -29 derecede bu kadar üşüdüğümü bilmem.

Hani bize grip virüsü bulaşıyor da, makineye hangi virüs bulaşıyor ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 52

Anakart asus M5A990X EVO.
    970 evo ilede aynı değerleri yakalarız sanırım.

metin abi bir sorunum var numaranı pm atabilirmisin rica etsem.
  • Üstadlar merhaba bende bu işlemciği aldım anakartımın desteği war bu fx 6300 ddr2 ram ile çalışıyormu denesem sıkıntı olurmu anakart bozulması falan
  • quote:

Orijinalden alıntı: altanbilisim

Üstadlar merhaba bende bu işlemciği aldım anakartımın desteği war bu fx 6300 ddr2 ram ile çalışıyormu denesem sıkıntı olurmu anakart bozulması falan

ddr2 anakart bulursan ve bu işlemciye3 desteği varsa çalışır
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

quote:

Üstadlar merhaba bende bu işlemciği aldım anakartımın desteği war bu fx 6300 ddr2 ram ile çalışıyormu denesem sıkıntı olurmu anakart bozulması falan

anakart modeli : Asrock N68C-GS FX hem ddr2 hem ddr3 desteği var ama denesemmi diye düşünüyorum bazı arkadaşlar çalışmaz diyor
  • quote:

quote:

quote:

anakart modeli : Asrock N68C-GS FX hem ddr2 hem ddr3 desteği var ama denesemmi diye düşünüyorum bazı arkadaşlar çalışmaz diyor

amdnin sitesinde ddr3 1866 ya kadar diyor.ttneti,n mantığına göre oluyor ama yinede bi mail atsan amdye iyi olur

• quote:

quote:

Arkadaşlar hem 1066mhz ile hemde 800mhz ile denendi fanlar çalıştı ama görüntü yok ram hata sesi bile yoktu, işlemci sadece ddr3 destekliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu forumda bulunan bazı ulu muazzam varlıkları gördükçe,bu dünyada ne kadar insanoğlu olarak ne kadar aciz canlılar olduğumuzu tekrar tekrar anlıyorum.Trumpet orada açıklamış,etmiş adam elinden geleni yazmış ve melikulupinar arkadaşımızda elindeki bilgileri bizimle paylaşmış,ikinizinde eline sağlık.Özellikle powerled pcb lerde soğutma için pasif soğutmayı tercih ettiğimizden ötürü,hiçbir zaman oda sıcaklığından aşağıya inmeyi başaramadık.Peltieri de çok kullandım,birincisi merak ikincisi ise soğutma kapasitesini görmek içindi ve bahsedildiği gibi bir parçayı soğutayım derken peltier ısınıyor ve onun ısısını olduğu noktadan göndermeye çalışıyorsun.Kasa içi sıcaklığın,kasanın dışındaki ortamdan daha serin olabilmesi için,buzdolabı prensibi ile çalışıp en ufak bir açıklık olmadan içinde soğuk havayı hapsetmeyi başarması lazım ki,bu da çok zor bir ihtimal onun haricinde basit yöntemler ile ortamdaki sıcaklık değerinden daha aşağıya inilemez.Oda sıcaklığı 25 ise en az inilebilecek derece 25 olur,tabii bu da tüm kasa içindeki sıcaklığın ve diğer parçaların ısılarının mükemmel biçimde ısıyı dışarıya atmasıyla mümkün olur.Bu kadar kişinin sıvı soğutma yöntemlerine başvurma nedenide işte tam olarak bu dur,hava soğutmanın yetersiz kaldığı kısımlarda sıvı soğutmaya başvururlar.Benim sıvı soğutma deneyimim pek yoktur,o nedenle bunu bilen arkadaşlar anlatırsa daha iyi olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kir$of -- 12 Mart 2013; 2:01:59 >

• quote:

Evet %100 yükte 1 saat test resimleri geldi Buyrun

Kasanın içinde böyle sarkıtlar oluşuyor mu?

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.