Şimdi Ara

FX 6300 uçar,gider.Kimse tutamaz. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
2
Favori
9.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • oda sıcaklığında duran bir bilgisayarın oda sıcaklığının altında bir değer göstermesi mümkün değil.

soğtucu dediğimiz aletler üzerinde buz dolabında çalıştığı gibi gazlı bir soğutma sistemi yok ise sadece ısıyı işlemciden uzaklaştırma işlemini yaparlar. Bunu ne kadar başarılı ve ne kadar hızlı yaptığı ile alakalı olarak başarısı artar ve normal şartlarda maksimum oda sıcaklığına indirebilir.

aynı soğutucuyu alın üzerinde fan çalıştırın normal şartlarda derece olarak ölçseniz belki oda sıcaklığından 1 2 derece aşağıda ölçüm yaparsınız. ama soğutucunun altında sürekli ısınma eğilimde bir işlemciyi 5 6 derecede tutabilmek için soğutucunun ısıyı aldığı panelde ısının - ( eksi ) değerlere inmesi gerekir ki bu imkansızdır. öyle olsa klima yapmak için kompresörler ve gazlar kullanmak yerine yüyük radyatörlere büyük fanlar takardık olur biterdi.....

dereceyi ölçen programda bir algoritma hatası nedeniyle bu uçuk değerlerin okunduğunu söyleyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnTEC -- 11 Şubat 2013; 17:04:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OnTEC

oda sıcaklığında duran bir bilgisayarın oda sıcaklığının altında bir değer göstermesi mümkün değil.

soğtucu dediğimiz aletler üzerinde buz dolabında çalıştığı gibi gazlı bir soğutma sistemi yok ise sadece ısıyı işlemciden uzaklaştırma işlemini yaparlar. Bunu ne kadar başarılı ve ne kadar hızlı yaptığı ile alakalı olarak başarısı artar ve normal şartlarda maksimum oda sıcaklığına indirebilir.

aynı soğutucuyu alın üzerinde fan çalıştırın normal şartlarda derece olarak ölçseniz belki oda sıcaklığından 1 2 derece aşağıda ölçüm yaparsınız. ama soğutucunun altında sürekli ısınma eğilimde bir işlemciyi 5 6 derecede tutabilmek için soğutucunun ısıyı aldığı panelde ısının - ( eksi ) değerlere inmesi gerekir ki bu imkansızdır. öyle olsa klima yapmak için kompresörler ve gazlar kullanmak yerine yüyük radyatörlere büyük fanlar takardık olur biterdi.....

dereceyi ölçen programda bir algoritma hatası nedeniyle bu uçuk değerlerin okunduğunu söyleyebiliriz.

Sıcaklık değerlerini coretemp ile bakıyorum varsa başka program söyleyin birde onunla bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: cokbaska

quote:

Orijinalden alıntı: OnTEC

oda sıcaklığında duran bir bilgisayarın oda sıcaklığının altında bir değer göstermesi mümkün değil.

Sıcaklık değerlerini coretemp ile bakıyorum varsa başka program söyleyin birde onunla bakalım

Hwmonitor yada realtemp 3.70 deneyin . 4,2 ghzde prime 95 testi yaparken bir resim çekin lütfen .

• Core temp yanlış ölçüyor,oda sıcaklığının altında bir işlemci nasıl olabilir bana söyler misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • işlemci sıcaklığının oda sıcaklığı altına inememesi durumu bana göre kuruntudur. cooler master 212 EVO kullanıcısyım, oda sıcaklığı 25 30 arası(kalorifer var ve 40a ayarlı) iken işlemci boşta 18 dereceye kadar inebilmekte, kasadaki 12lik fanları çalıştırdığımda ise sıcaklık 14e düşmekte. son termal macunumla durum budur, işlemci overclock açısından sınırda (4.1GHz bkz; imza). bu halde prime 95te 62 dakikalık testte ise (ilk testte yani eski macunla geçenkinde 75 derece idi) 55 dereceyi geçemedi.
    soğutucuyu bahane ediyorsanız eğer, stok soğutucu ile 3.83GHz overclockta boştayken 29 dereceye kadar iniyordu( fanlar açıkken oda sıcaklığı yine 25 30 arası seyrediyordu).
    2. olarak ise 212 EVOyu anakarta bağlamadan önce yine aynı oda sıcaklığında 12V ile çalıştırıp alttaki bakır boruların sıcaklığını ölçtüğümde derece 8 di, bu da oda sıcaklığının fazla etken olmadığını gösterir. gidip buzdolabında ölçmedim yani...
    işin birde şu tarafı var, yazları çoğumuz vantilatör kullanır bunda yalan yok. farklı bir ortamdan değil direk odadan alır havayı.
    oda sıcaklığı sirkülasyon sayesinde daha da düşer, bunda da aynı mantık var gibi duruyor

• quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

işlemci sıcaklığının oda sıcaklığı altına inememesi durumu bana göre kuruntudur. cooler master 212 EVO kullanıcısyım, oda sıcaklığı 25 30 arası(kalorifer var ve 40a ayarlı) iken işlemci boşta 18 dereceye kadar inebilmekte, kasadaki 12lik fanları çalıştırdığımda ise sıcaklık 14e düşmekte. son termal macunumla durum budur, işlemci overclock açısından sınırda (4.1GHz bkz; imza). bu halde prime 95te 62 dakikalık testte ise (ilk testte yani eski macunla geçenkinde 75 derece idi) 55 dereceyi geçemedi.
    soğutucuyu bahane ediyorsanız eğer, stok soğutucu ile 3.83GHz overclockta boştayken 29 dereceye kadar iniyordu( fanlar açıkken oda sıcaklığı yine 25 30 arası seyrediyordu).
    2. olarak ise 212 EVOyu anakarta bağlamadan önce yine aynı oda sıcaklığında 12V ile çalıştırıp alttaki bakır boruların sıcaklığını ölçtüğümde derece 8 di, bu da oda sıcaklığının fazla etken olmadığını gösterir. gidip buzdolabında ölçmedim yani...
    işin birde şu tarafı var, yazları çoğumuz vantilatör kullanır bunda yalan yok. farklı bir ortamdan değil direk odadan alır havayı.
    oda sıcaklığı sirkülasyon sayesinde daha da düşer, bunda da aynı mantık var gibi duruyor

Selamlar .

Havalı soğutmalar için kanıtlanmış bir fizik kuralı vardır . Daha doğrusu , hava soğutmalı bir sistem fizik kuralları dahilinde ortam derecesinin altında çalışamaz .

bunun binlerce internet sayfasında formül ve testleri mevcuttur .

google üzerinden ararsanız 10 milyon kadar sayfa bulursunuz bu konu hakkında .

Genel formül şudur :

Temperature = (Cooling Device Thermal Resistance in °C/W) x (Power Dissipation in Watt) + (Ambient Temperature)

burada Ambient olarak geçen isim , Ortam sıcaklığı dır . Ve formül dahilinde her zaman için + olarak işlemci ısısına eklenir .

yapılan testlerden bazıları ortam sıcaklığına göre cpu sıcaklığının nasıl değiştiğini örnek göstermiş ve kanıtlamış durumdadır .

/>

Eğer ki ciddi bir şekilde işlemcinizin stok yada başka bir hava soğutması ile ortam derecesinin 10- 15 derece altında çalıştığına inanıyorsanız , size en yakın üniversiteye başvurun .
    Fizik kurallarını yenen kişi olarak tarihe geçin .

• Her ne kadar fiziği sevsemde, şu ayrıntıyı gözünüzden kaçırıyorsunuz. Biz işlemcimizi direk olarak oda sıcaklığı ile soğutmuyoruz, Farkındaysanız, 2. bir kapalı alan olarak, metalden yapılan bilgisayar kasalarını kullanıyoruz. Bunca insan nasıl oluyorda, sıvı soğutmayla 4-10 15 dereceleri görüyor? halbu ki onlarda sıvıyı soğutmak için oda sıcaklığından yararlanıyor değilmi? Niçin bilgisayarınızın dış kasasına dokunduğunuzda daha soğuk hissedersiniz, yada herhangi bir alüminyum bakır tarzı metallere dokunduğunuzda daha soğuk hissedersiniz? Size peltier gibi elektriksel bir enerji dönüşümünden bahsetmiyorum. Sürtünen elementler ısınır, sürtünmeden hareket ettirilen elementler ise zamanla enerjisini en aza indirgediği için soğur, bu benim düşüncemdir. Hava molekülleri arasındaki boşluk fazladır, dolayısıyla bu bahsettiğiniz olay hava soğutmalı sistemlerde tamamen etkilemez. Bahsi geçen olay sıvı ve katı maddeler içindir. Atom-molekülleri birbirine çok yakın olduğu için hem kendilerini hem çevresini etkilerler.

Peki benim görüşüm hakkında Ne düşünüyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Fazla abartmaya gerek yok, 300TL lik anakart kullanılsa bile günlük 5 Ghz kullanmak çok mümkün değil bu işlemcilerde. 5Ghz e çekmek sorun değil ama stabil olmadıktan sonra bir anlamı yok. Onun dışında FX6300 alıp su soğutma ile kullanmakta ayrı bir mantıksız durum oluşturur o parayı cpu parasına eklersen intelden daha iyi cpu alırsın yada amd den.

FX6300 şuanda piyasada genel kullanımda orta-üst segment için biçilmiş kaftan bir işlemci.

180-200TL arası 970 Çipset bir anakart + Max. 70TL lik bir soğutucu ile FX6300 , günlük 4.2Ghz i Oc den az çok anlayan herkese stabil olarak herkese vaad ediyor diyebiliriz.
    Daha üzeri öncelikli olarak tecrübe, azim ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir.

Bu işlemcilerde derken kastınız fx 6xxx serisimi yoksa tüm fx işlemcilermi ? çünkü ben fx 8150'yi aldığım günden beri 5ghz'de kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

Her ne kadar fiziği sevsemde, şu ayrıntıyı gözünüzden kaçırıyorsunuz. Biz işlemcimizi direk olarak oda sıcaklığı ile soğutmuyoruz, Farkındaysanız, 2. bir kapalı alan olarak, metalden yapılan bilgisayar kasalarını kullanıyoruz. Bunca insan nasıl oluyorda, sıvı soğutmayla 4-10 15 dereceleri görüyor? halbu ki onlarda sıvıyı soğutmak için oda sıcaklığından yararlanıyor değilmi? Niçin bilgisayarınızın dış kasasına dokunduğunuzda daha soğuk hissedersiniz, yada herhangi bir alüminyum bakır tarzı metallere dokunduğunuzda daha soğuk hissedersiniz? Size peltier gibi elektriksel bir enerji dönüşümünden bahsetmiyorum. Sürtünen elementler ısınır, sürtünmeden hareket ettirilen elementler ise zamanla enerjisini en aza indirgediği için soğur, bu benim düşüncemdir. Hava molekülleri arasındaki boşluk fazladır, dolayısıyla bu bahsettiğiniz olay hava soğutmalı sistemlerde tamamen etkilemez. Bahsi geçen olay sıvı ve katı maddeler içindir. Atom-molekülleri birbirine çok yakın olduğu için hem kendilerini hem çevresini etkilerler.

Peki benim görüşüm hakkında Ne düşünüyorsun?

merhaba ,

mantık yürüten ve bunu düzgün ve anlaşılır bir şekilde dile getiren birine karşı dürüstçe saygı duyarım .

Kasanın içersi dışarıdan biraz daha serin olup olmadığını henüz denemedim , açık konuşayım , bilmiyorum .
    Ancak kasanın içersi ısı üreten elktronik parça dolu . ekran kartından tutun , işlemci , ram vs vs...

Öncelikle işlemcinin üzerinde soğutma olmadan ne kadar ısındığını ölçmek/bilmek gerek .

Bunu sadece görsel olarak algılanabilmesi için youtube da seyrettiğim ve çok hoşuma giden bir video ile göstermek istiyorum .

Eski bir işlemcidir , günümüzün standartları geçerli olmayabilir .

Ayrıca kendim de sıvı soğutma konusunda az çok bilgiliyim ve yaptığım testleri genelde daha sonra yine kullanabilmek için saklarım .

2500k ile başlamak istiyorum . Tamam o bir FX değil , ama anlatmak istediğim bu örnek ile daha anlaşılır duruma gelecektir .

kullanılan sistem XSPC Rasa sıvı soğutma setidir , kendi testlerimdir .

@3700mhz

FX  6300  uçar,gider.Kimse  tutamaz.

@4600mhz

2700k testi , yine ayni sıvı soğutma ile yapıldı :

sistem boşta ( idle):

sistem yük altında ( load ) :

bu da biraz önce normal hava soğutma ile yapılan test .

oda ısısı 20 derece gibi belki 22 dir .

minimum ve maximum değerlere bakın .
    burada sadece sensor test yapıldı ve cpu 2-3 saniyeliğine 100% çalıştı .
    cpu 4600mhz ye ayarlı , soğutucu TT contac30

Belirli sistemler ile oda sıcaklığının altına inebilirsiniz . Ancak hava ve sıvı soğutma sistemleri buna dahil değildir .

Kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 11 Şubat 2013; 19:27:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cokbaska

Soğuk oda deposunda yaşadığımız yok
    Kasamın soğutması idare ediyor.Üstte arkada ve önde 12cm fan var.Kasa kapağında 20cm fan var.Başkada bişiy yok.

Bilinen 4 soğutma yöntemi vardır. (Karpuzu/Rakıyı soğuk suya batırmak buna dahil değil !!! )

1. Sonik soğutma: Isının ses dalgaları ile transferi ile yapılır. Soğutulan hacmin ses dalgalarına uyan ve yön veren belli bir şekli olması gerektiğinden pratikte işimize pek yaramaz.

2. Peltier : Tek başına çalışmaz. Genelde hava veya benzeri bir soğutma sistemi ile soğutulacak nesne arasına konarak soğutma performansı artırılır. Mesela CPU ile fanlı soğutu blok arasına koymak gibi. Bu yöntemle işlemcinizi dondurabilirsiniz. Peltier plakası ısıyı bir yüzünden diğer yüzüne aktarır. Ama kendisi de soğutulmalıdır. Yoksa yanar. Ayrıca 125 W işlemciyi soğutmak için en az bir 125 W güç te kendisi harcar. Bu nedenle bu da pratik değil.

3. Kompresyonlu soğutma : Bildiğimiz buzdolabı, klima vb yöntemi. Thermaltake tarafından bir ara klimalı bir kasa çıkarılmıştı. Ancak üzerinde yalıtımı bozan dünya kadar delik bulunması zaruri kasalarda pek mantıklı değil. Belki sadece CPU için sıvı soğutma gibi kullanılabilir. Sonuçta kullanımı bunun da pratik değil.

4. Isı transferli soğutma : Bildiğimiz hava ve sıvı soğutmalı sistemler. Elimizde bulunan basit ve makul olarak uygulanabilecek tek yöntem. Isının soğutulacak nesneden başka bir nesneye ve çevresel ortama aktarılması esasına dayanır. Yani eninde sonunda odadaki havaya. Isı işlemciden soğutucu bloğa, oradan da ısı dağıtım plakalarına aktarılır. Metal üzerinden, heatpipe veya sıvı ile, fark etmez. Bir hava akımı ile de ısı aktarım plakalarından ortamdaki havaya aktarılır. Bilgisayar, araba vb fark etmez. Mantık aynıdır.

Bu durumda soğutulacak nesne ile ortam havası arasındaki tüm cisimler (CPU kılıfı, blok, heatpipe, sıvı vb vb) sonsuz ısı ıletim kapasitesinde kusursuz malzeme olsa bile cisim en fazla ortam sıcaklığına kadar soğutulabilir. Yani oda sıcaklığı 25 derece ise cisim teorik olarak en fazla bu ısıya kadar soğutulabilir.

Ancak tüm bu saydığımız ara kademeler sonsuz ısı iletimine sahip kusursuz malzemeler değildir. Isıl direç nedeniyle iletim kayıpları mutlaka olacaktır ve pratikte asla oda sıcaklığına kadar soğutamayız. Genel olarak günümüzde bu değerler sistem kalitesine göre 5-10 derece arasında fark yapmaktadır.

Bu durumda sizin CPU ısısını 7-8 derece görmeniz için en fazla 2-3 derece sıcaklıkta bir odada olmanız gerekir. Böyle bir odaya da olsa olsa soğuk hava deposu vb denir. Zevk meselesi, ne diyelim !!!

SONUÇ: Soğuk hava deposunda yaşamıyorsanız Yanlış ölçüyorsunuz. Yok hala iddialıysanız Trabzon'a bekliyorum. Testi beraber yaparız.
    NOT: Yol ve barınma masrafları bana ait !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 12 Şubat 2013; 11:28:09 >

• Fx8350 Uçar gider kimse tutamaz 5ghz hemde stok fanla bazıları inanmıyor 23 derece olduguna
  • İnanılmayacak birşey yok screenshotları gösteriyorsun. Tek sorun seninki özel bir duruma benziyor, 5GHz e overclocklanmış bir 8350 normal ev ve kasa koşullarında kesinlikle stok fanla o kadar soğuk olamaz, bunu gören bazı arkadaşlar yanlış kanıya düşüp stok fanla aynısını yapmaya çalışabilirler böyle birşey de tehlikeli olur.

Bence zaten Hyper 212 Evo tarzı bir soğutucu alıp 8350 gibi bir işlemciyi 4.7 ye kadar çıkarmak gayet yeterli çok da zorlamaya gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: ookami

İnanılmayacak birşey yok screenshotları gösteriyorsun. Tek sorun seninki özel bir duruma benziyor, 5GHz e overclocklanmış bir 8350 normal ev ve kasa koşullarında kesinlikle stok fanla o kadar soğuk olamaz, bunu gören bazı arkadaşlar yanlış kanıya düşüp stok fanla aynısını yapmaya çalışabilirler böyle birşey de tehlikeli olur.

Bence zaten Hyper 212 Evo tarzı bir soğutucu alıp 8350 gibi bir işlemciyi 4.7 ye kadar çıkarmak gayet yeterli çok da zorlamaya gerek yok

öncelikle alıntı yaparak cevap verin benimki özel durumda deil sadece stok fanı sonuna kadar anakart programıyla açıyorum 3579prmyle çalışıyor ondan öyle soğutuyor şimdide yapabiliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: tr123456

Fx8350 Uçar gider kimse tutamaz 5ghz hemde stok fanla bazıları inanmıyor 23 derece olduguna

Prime95 görüntüsü alabilirmisin . cpu boştayken yada iş yapmadığı süre 5ghz birşey ifade etmez .

60 dakika prime yap , durdurmadan da screen al . Merak etmiyor değilim sonuçları .
  • @melikulupinar
    cevabın için teşekkür ederim yeni gördüğüm için şimdi yazıyorum. Benim kısaca anlatmak istediğim elimde olan Phenom II X6 4ghz'te günlük fazla voltaj vermeden ve C&C, C1E açıkken kullanıyorum. Video editlemek ile photoshop'ta 18mp fotoları editleyip kullanmam gerekiyor benim için 30dk ile 40dk arası önemli ama %25 en iyi ihtimalle performans için iki kat para vermek benimde işime gelmiyor AMD'in APU'ları ilgimi çekiyor 2006 yılından beridir bekliyordum ama biraz geç geldiler ve ilk neslinde elimde Phenom II X3 720BE vardı ve anakartımla ve AMD sayesinde X4 975BE ayarına getirdim 3.6Ghz'te kullanıyordum şimdilerde de X6 1090T ile 4.0 ~ 4.2 Ghz'te kullanıyorum ve umarım 3. nesil APU'larda 4 modülü versitonları çıkarda onlara geçerim diye düşünüyorum.

sizinde dediğiniz gibi taksicilik yapmaksa ucuza 4 kişi taşıyabilen araç en iyisidir [ tabii ki en az yakanıda :) ] değerli görüşleriniz için teşekkür ederim iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VenomS -- 12 Şubat 2013; 12:28:05 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ookami

İnanılmayacak birşey yok screenshotları gösteriyorsun. Tek sorun seninki özel bir duruma benziyor, 5GHz e overclocklanmış bir 8350 normal ev ve kasa koşullarında kesinlikle stok fanla o kadar soğuk olamaz, bunu gören bazı arkadaşlar yanlış kanıya düşüp stok fanla aynısını yapmaya çalışabilirler böyle birşey de tehlikeli olur.

öncelikle alıntı yaparak cevap verin benimki özel durumda deil sadece stok fanı sonuna kadar anakart programıyla açıyorum 3579prmyle çalışıyor ondan öyle soğutuyor şimdide yapabiliyorum

Yaptığın şey bence yine de riskli (ya da çok gürültülü) açıkçası özel soğutma olmadan kimseye önerilecek iş değil. Yine de sana hayırlı olsun arkadaşım bence sen yine de kullanmayacağın işlemci enerjisi için işlemci ve fanının ömrünü kısaltma 200-300 MHz indir daha gönül rahatlığıyla kullanabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: trumpet

quote:

Fx8350 Uçar gider kimse tutamaz 5ghz hemde stok fanla bazıları inanmıyor 23 derece olduguna

Prime95 görüntüsü alabilirmisin . cpu boştayken yada iş yapmadığı süre 5ghz birşey ifade etmez .

60 dakika prime yap , durdurmadan da screen al . Merak etmiyor değilim sonuçları .

15 daka filan durdu sıkıldım kapadım ama o 50 ye kadar yolu vardı 36 derece yinede iyi :)

• quote:

quote:

quote:

15 daka filan durdu sıkıldım kapadım ama o 50 ye kadar yolu vardı 36 derece yinede iyi :)

Peki hocam büyüksünüz , ne diyebilirim ki . O kadar yazdik cizdik , örnek gösterdik . Siz 5 ghz de prime95 ve stok sogutucu ile aldiginiz degerlerden süphe duymuyorsaniz , diyecek baska birsey bulamiyorum .

Unutmadan , 15 dakika dediginiz prime95 testinde , test1 bitmeden screen almissiniz , yani 15 dakika dediginiz test 1 dakika falan calismis .
    Zaten 12:29 da test 1 i baslatip , 12:30 da screen almissiniz .

Kolay gelsin ...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Peki hocam büyüksünüz , ne diyebilirim ki . O kadar yazdik cizdik , örnek gösterdik . Siz 5 ghz de prime95 ve stok sogutucu ile aldiginiz degerlerden süphe duymuyorsaniz , diyecek baska birsey bulamiyorum .

Unutmadan , 15 dakika dediginiz prime95 testinde , test1 bitmeden screen almissiniz , yani 15 dakika dediginiz test 1 dakika falan calismis .

Kolay gelsin ...

kardeşim kusura bakma 2 tane resim vardı onu koymusum dur bekle tekrar 20 dakka lık bir test yapıcam kusura bakma ama sayiden yanlış resim diğer resimi bulursam yada yeni çekicem az bekle

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kolay gelsin ...

kardeşim kusura bakma 2 tane resim vardı onu koymusum dur bekle tekrar 20 dakka lık bir test yapıcam kusura bakma ama sayiden yanlış resim diğer resimi bulursam yada yeni çekicem az bekle

yeni çektiğim al bu sefer 16 17 dakka test 46 derece hep öyle kaldı

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.