Şimdi Ara

FSI YAKIT TÜKETİMİ YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
31.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2007 model Passat FSI araba almak üzereyim.Aylardır bakınıyorum.Düz vites 40 binkmde fsı siyah renk 36.500 gibi bitecek pazarlık.
    Konfor,kalite herşey güzel sadece yakıt sarfiyatı beni düşündürüyor.Günde 50 km yol yapıyorum.ağırlıklı olarak 50km'nin 40 km si şehir sanayi arası açık düz açık trafikte geçiyor.
    350krş altında kalırmı yoksa 400krş geçermi sarfiyat.Tabi sakin kullanım için konuşuyorum.
    Şimdiden teşekkürler,

• Hız yapmaz ve sakin olursanız 30 kuruş.

(1.6 FSI için konuşuyorum. 2.0 FSI için 35 kuruş)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokturk010 -- 17 Mart 2011; 16:18:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokturk010

Hız yapmaz ve sakin olursanız 30 kuruş.

(1.6 FSI için konuşuyorum. 2.0 FSI için 35 kuruş)

30 kuruş olmaz,olamaz.30 kuruş olması için bu arabanın şehiriçinde 7.4 lt/100 km yakması lazım.Fabrika verisi 10 lt/100 km.Zaten dizelinki 7.2lt/100 km.

Şehiriçi yakıt tüketimi (tabi burada büyük bir şehirden bahsediyorum,dur-kalk olacak yani) 9-11 lt/100 km arasında olur.En iyisinden 9 lt/100 km dersek,

9x4.04 TL=36.36 TL

36.36/100= 36 kuruş.

Ben 3-4 bin devirde vites atarım,9-10 lt/100 km arasında yakar.
  • FSI lar ülkemizde pek tutulmadı diye biliyorum . Sebeplerden bir de yakıt herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: tgezer

FSI lar ülkemizde pek tutulmadı diye biliyorum . Sebeplerden bir de yakıt herhalde
    SELAMLAR...

2006 FSI aracımla şehir içi tüketim değerim; 9,6 Litre=100 km.

Bunun altına düşürmem pek mümkün olmadı. Şehirlerarası düz yolda, yada otobanda diyelim cruise açıkken ve 130 set edilmişken de 7,5 lt. yakıyor.

Yine otobanda sebat edip 6. viteste 90 ile giderseniz 5,5 lt tüketim değerleri var.

Bu tüketim değerleri ile şehir içindeki km. başına tüketimi 400 - 420 kuruş... 1500 kg. bir aracın 10 lt. altında yakıp 9' un altına düşmesi kesinlikle mucizedir.

Evet FSI araçlar çok yakar. Peki MPI araçlar az mı yakıyor? Hayır 11 lt. yaktıranlar var. VW B6 kasayı 2005 yılında çıkardığında zaten FSI motorlar devrim niteliğindeydi.

Motordaki enjektörler dizel motorlarda olduğu gibi benzini direkt olarak pistonlara püskürttüğünden tüketim değerleri aşağıya çekildi ve aracın hp. si arttı.

Şu an için FSI motorlara LPG uygulması başarı ile yapılıyor duruma gelindi. Piyasada binlerce FSI motorlu araç var. Bu araçlar üstelik sadece PASSAT' ta değil, golf, jetta, passat, eos...

Şimdi bu kadar FSI araç sahibi aracından vaz mı geçecek? Yada evinin garajında çürümeye mi terkedecek? Ya da satsa başka insanlar "aaa bu FSI aman kaçalım" mı diyecek?

Hayır............! Bu araçlar paşalar gibi kullanılacak ve de VW olduğundan rağbet görmeye devam edecek. Kadın, erkek herkesin hayalinde bir VW olarak kalmaya devam edecek...

O yüzden LPG bağlatıp yola devam etmek gerek... Ya da sayın hükümetimizin vergi oranlarını düşürmesi için çaba sarfetmek gerek...

Ya da benim gibi yurtdışına sık sık çıkıp, depoyu fulleyip gelmek gerek. 70 lt. saf ithal benzin x 2,5 TL = 175 TL! Ne kadar da güzel bir rakam değil mi? Ahhh, ahhhhh... bu ÖTV bitirdi bizi....

Sevgili Türkiyem' de gezecek o kadar çok yer var ki.... Ama nerdeeeeee.... Bu fiyatlarla hafta sonu pikniğe gitmek bile ağrımıza gidiyor....

Saygılar

Mr.RyaN

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.RyaN

SELAMLAR...

Bunun altına düşürmem pek mümkün olmadı. Şehirlerarası düz yolda, yada otobanda diyelim cruise açıkken ve 130 set edilmişken de 7,5 lt. yakıyor.

Yine otobanda sebat edip 6. viteste 90 ile giderseniz 5,5 lt tüketim değerleri var.

Bu tüketim değerleri ile şehir içindeki km. başına tüketimi 400 - 420 kuruş... 1500 kg. bir aracın 10 lt. altında yakıp 9' un altına düşmesi kesinlikle mucizedir.

Evet FSI araçlar çok yakar. Peki MPI araçlar az mı yakıyor? Hayır 11 lt. yaktıranlar var. VW B6 kasayı 2005 yılında çıkardığında zaten FSI motorlar devrim niteliğindeydi.

Motordaki enjektörler dizel motorlarda olduğu gibi benzini direkt olarak pistonlara püskürttüğünden tüketim değerleri aşağıya çekildi ve aracın hp. si arttı.

Şu an için FSI motorlara LPG uygulması başarı ile yapılıyor duruma gelindi. Piyasada binlerce FSI motorlu araç var. Bu araçlar üstelik sadece PASSAT' ta değil, golf, jetta, passat, eos...

Şimdi bu kadar FSI araç sahibi aracından vaz mı geçecek? Yada evinin garajında çürümeye mi terkedecek? Ya da satsa başka insanlar "aaa bu FSI aman kaçalım" mı diyecek?

Hayır............! Bu araçlar paşalar gibi kullanılacak ve de VW olduğundan rağbet görmeye devam edecek. Kadın, erkek herkesin hayalinde bir VW olarak kalmaya devam edecek...

O yüzden LPG bağlatıp yola devam etmek gerek... Ya da sayın hükümetimizin vergi oranlarını düşürmesi için çaba sarfetmek gerek...

Ya da benim gibi yurtdışına sık sık çıkıp, depoyu fulleyip gelmek gerek. 70 lt. saf ithal benzin x 2,5 TL = 175 TL! Ne kadar da güzel bir rakam değil mi? Ahhh, ahhhhh... bu ÖTV bitirdi bizi....

Sevgili Türkiyem' de gezecek o kadar çok yer var ki.... Ama nerdeeeeee.... Bu fiyatlarla hafta sonu pikniğe gitmek bile ağrımıza gidiyor....

Saygılar

Mr.RyaN

Alıntıları Göster
    Mr.RyaN, yazdıklarınıza aynen katılıyorum.Bende de aynı değerler var yaklaşık.Bu ağırlıkta bir aracın şehir içinde 10 litre tüketmesi gayet normal.Tanıdığım birinde Opel astra var 1.6 ve şehir içinde 13 litreden aşağıya düşmüyor diyor tüketimi.
    Üstelik dizelleri saymazsak bu yeni az yakıyor denen 1.4 TSI larda şehir içi pek 8 den aşağı düşmüyor.2 Lt için fsi dır diye kaçmanın bi anlamı yok.Üstelik uygun fiyatada bulunabiliyor bu fsi Passatlar.Böyle bir imkan varken uygun fiyatlı bir fsi alınıp Passat keyfi sürülmeli bence.Zaten yakıtı çok fazla kafaya takan kişiler dizelden başka yada LPG liden başka seçenek düşünmemeliler.Bu durumda aracın Passat olmasınında çok önemi kalmıyor hedef sadece az yakıt tüketmek ise...

• quote:

SELAMLAR...

Saygılar

Mr.RyaN

Alıntıları Göster
    Merhaba,
    Ryan arkadaşım bilgileri için çok teşekkürler.Geçekçi rakamlar sanrım normal bir sürüşte 400kuruş.Siz neredesiniz bilmiyorum ama ben Gaziantepteyim.Burada birçok insan Suriyeye gidip dediğiniz rakamlardan depolarını dolduruyor.LPG şimdiye kadar biraz sorunlu olarak duyuyorum,ama özellikle FSI için çalışmalar yapıyorlar.Sanırım 1 seneye kadar FSI morotlara LPG furyası başlayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: aldas

Merhaba,
    Ryan arkadaşım bilgileri için çok teşekkürler.Geçekçi rakamlar sanrım normal bir sürüşte 400kuruş.Siz neredesiniz bilmiyorum ama ben Gaziantepteyim.Burada birçok insan Suriyeye gidip dediğiniz rakamlardan depolarını dolduruyor.LPG şimdiye kadar biraz sorunlu olarak duyuyorum,ama özellikle FSI için çalışmalar yapıyorlar.Sanırım 1 seneye kadar FSI morotlara LPG furyası başlayacak.

Selamlar,

Aldas arkadaşım bende GAZİANTEP' teyim... :))

FSI için şu anda son aşama nedir inanın bende bilmiyorum. Araştırmak lazım.

Ancak benim 2. aracım olduğu için ve de yılda PASSAT' ımla maksimum 10.000 km. yaptığım düşünülürse bol ÖTV' li "Made in Turkey" benzinini kullanmaya devam edeceğim.

Passat forumunda sayın Taner GÖDE 2008 TSI passatına şehir içinde 9 küsurlu değerlerde benzin yaktırıyor. Belkide tüm passat severlerden çok seviyor aracını ve de ilgileniyor...

Ancak aracın 1500 kg. olması TSI - FSI farkını yalnızca 1 litre olarak veriyor.

115 hp' ye karşılık 122 Hp. turbo motor. Mutlaka torku bizim araçlardan oldukça iyidir, ancak 7 hp. farkın şu anda 2. elde bedeli en az 10 - 15 bin tl...

Neredeyse bir evin 2. araba parası... O yüzden FSI passata devam...

Saygılar

Mr.RyaN

• quote:

Orijinalden alıntı:
    da benim gibi yurtdışına sık sık çıkıp, depoyu fulleyip gelmek gerek. 70 lt. saf ithal benzin x 2,5 TL = 175 TL! Ne kadar da güzel bir rakam değil mi? Ahhh, ahhhhh... bu ÖTV bitirdi bizi....

Asfaltı da Suriye'lilere yaptıralım o zaman :)

not: 30 kuruş hesabım 50 km şehirdışı sanayi yoluna göredir. 20 liralık benzin alıp sigara almaya gidip gelmek için kullanırsanız 10 litre yakarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokturk010 -- 19 Mart 2011; 21:41:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokturk010

quote:

Orijinalden alıntı:
    da benim gibi yurtdışına sık sık çıkıp, depoyu fulleyip gelmek gerek. 70 lt. saf ithal benzin x 2,5 TL = 175 TL! Ne kadar da güzel bir rakam değil mi? Ahhh, ahhhhh... bu ÖTV bitirdi bizi....

Asfaltı da Suriye'lilere yaptıralım o zaman :)

not: 30 kuruş hesabım 50 km şehirdışı sanayi yoluna göredir. 20 liralık benzin alıp sigara almaya gidip gelmek için kullanırsanız 10 litre yakarsınız.

Alıntıları Göster
    Merhaba,
    FSI ve TSI fiyat farkını benzinli ve dizel motor farkına benzetiyorum.En az 10bin TL oynuyor kıyasladığım FSI ve TSI'lar arasında.Verdiğiniz bilgileride değerlendirdiğimde tahminim FSI aracımı aldığımda 350krş civarı bi yakıt tüketimim olur.8 ay önce 3 sene kullandığım 2004 model 1.6 102Ps passatımı satmıştım.O bile bugünkü benzin fiyatlarına göre seri kullanımda 340krş yakıyordu.Yaklaşık aynı değerleri FSI motorda da alacağıı ümid ediyorum.

• quote:

Merhaba,
    FSI ve TSI fiyat farkını benzinli ve dizel motor farkına benzetiyorum.En az 10bin TL oynuyor kıyasladığım FSI ve TSI'lar arasında.Verdiğiniz bilgileride değerlendirdiğimde tahminim FSI aracımı aldığımda 350krş civarı bi yakıt tüketimim olur.8 ay önce 3 sene kullandığım 2004 model 1.6 102Ps passatımı satmıştım.O bile bugünkü benzin fiyatlarına göre seri kullanımda 340krş yakıyordu.Yaklaşık aynı değerleri FSI motorda da alacağıı ümid ediyorum.

Selamlar,

Aynen yorumunuza katılıyorum. Tıpkı belirttiğiniz üzere benzinli ve dizel motor farkı. Bir nevi arz ve talep farkı...

Yapacak çok bir şey yok benim için... Şimdilik FSI' ye devam...

Saygılar

Mr.RyaN

• quote:

quote:

Merhaba,

Selamlar,

Aynen yorumunuza katılıyorum. Tıpkı belirttiğiniz üzere benzinli ve dizel motor farkı. Bir nevi arz ve talep farkı...

Yapacak çok bir şey yok benim için... Şimdilik FSI' ye devam...

Saygılar

Mr.RyaN

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Passat FSI almaya kesin karar vermiştim.
    Ancak denk geldi bugün Passat 2009 TSI için kapora verdim.

• quote:

Merhaba,

Arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ederim.
    Passat FSI almaya kesin karar vermiştim.
    Ancak denk geldi bugün Passat 2009 TSI için kapora verdim.

Alıntıları Göster
    Sayın Aldas,

Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun...

Bulduğunuz aracı ne kadar aldınız?

Birde model ve km. sini belirmenizi rica ederim.

Saygılar

Mr.RyaN
  • quote:

Sayın Aldas,

Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun...

Bulduğunuz aracı ne kadar aldınız?

Birde model ve km. sini belirmenizi rica ederim.

Saygılar

Mr.RyaN

Alıntıları Göster
    Merhaba,

2009 TSI Comfortline
    arka iki kapı boyalı ve sağ ön çamurluk değişmiş.
    55bin km.
    40.000TL

Aracın geçmişine baktım,düzenli servise girmiş. boyalar sürtmelerden dolayı.
    Bana çok cazip geldi.boyasız olanlar bu modelde 47.000 TL'den başlıyo.Özellikle de 2009 model olması alma kararımda büyük etkendi.En az 5 yıl binmeyi planlıyorum.

Saygılar,

• quote:

Merhaba,

2009 TSI Comfortline
    arka iki kapı boyalı ve sağ ön çamurluk değişmiş.
    55bin km.
    40.000TL

Aracın geçmişine baktım,düzenli servise girmiş. boyalar sürtmelerden dolayı.
    Bana çok cazip geldi.boyasız olanlar bu modelde 47.000 TL'den başlıyo.Özellikle de 2009 model olması alma kararımda büyük etkendi.En az 5 yıl binmeyi planlıyorum.

Saygılar,

Alıntıları Göster
    istanbulda 1.6 FSİ triptronik için ortalama tüketim şehir içi 11 Lt altına düşmüyor. trafikte kalınca ise yol bilgisayarının gösterdiği rakamı söylemek bile istemiyorum. 30 kuruş olması mümkün değil. 25-26 kuruş astra 1.3 CDTİ ile yakalayabiliyorum şehir içi.

• quote:

Orijinalden alıntı: iphone3G

istanbulda 1.6 FSİ triptronik için ortalama tüketim şehir içi 11 Lt altına düşmüyor. trafikte kalınca ise yol bilgisayarının gösterdiği rakamı söylemek bile istemiyorum. 30 kuruş olması mümkün değil. 25-26 kuruş astra 1.3 CDTİ ile yakalayabiliyorum şehir içi.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar, 1 yıldır jetta fsi comfortline kullanıyorum. Gönül rahatlığı ile fsi araca binebilirsiniz. Malatya'da ş.içi yaklaşık 35 krş ş.dışı 26 kuruş gibi değerlerim vardı. Yaklaşık 1 ay önce romano lpg taktırdım. En son denememde (depoların ikiside fullendi) 60km ş.içi 209 km ş.dışı (toplam 269)lpg +benzin toplam 48 tl yaktı (depolar aynı pompalardan fullendi. 37 tl lpg 11 tl benzin aldım)

km'ye 0,175 krş yaktı.

• Aradan 4 yıl geçti çok şükür kazasiz belasiz... jetta fsi romano kit ile devam
  • quote:

Orijinalden alıntı: harputt

Aradan 4 yıl geçti çok şükür kazasiz belasiz... jetta fsi romano kit ile devam
    sa bende bugünlerde 2006 passat 1.6 fsi brc lpg kitli 91.000 de bir araç buldum öğretmen arkadaştan fakat kafamı çok bulandırdılar çevremdekiler
    şu anda elimde 2010 1.3 ctdi opel astra sedan 85.000 km var
    aracımı satıp bu passatı alayım mı ?
    kafamı şunlar kurcalıyor: passat fsi nin kasa motora ağır geliyor muş hantalmış
    yakıt tüketimi fazlaymış
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyazbora

sa bende bugünlerde 2006 passat 1.6 fsi brc lpg kitli 91.000 de bir araç buldum öğretmen arkadaştan fakat kafamı çok bulandırdılar çevremdekiler
    şu anda elimde 2010 1.3 ctdi opel astra sedan 85.000 km var
    aracımı satıp bu passatı alayım mı ?
    kafamı şunlar kurcalıyor: passat fsi nin kasa motora ağır geliyor muş hantalmış
    yakıt tüketimi fazlaymış
    fsı passat hakkında yorumlar hep eski yani lpg taktıralım mı taktırmayalım mı zamanları
    bu aracı kullanan arkadaşlar arcın performans ve yakıt değerleri konusunda yorumalrını yazabilir mi ?
    kullanmayanlar lütfen havai yorum yapmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iphone3G

1,6 FSi passat istanbul trafiğinde 30 kuruş yaksın benimkini benzin döküp yakarım.

ya benim FSİ da bi sorun var ya da 30 kuruşlardan bahseden arkadaşlar hesap yapmayı bilmiyor.

benzin 4.11 iken bile 55 kuruş yakıyordu. hesap yaparken dopuyu doldururum. ışık yanınca tekrar doldurur. ödediğim parayı yaptığım km ye bölerim.

30 kuruş yaktıran arkadaşların benzin fişlerinin resimlerini koymasını rica ediyorum.

lpg konusunda 3600 tl ye işletme dahil maloluyor ve %35-40 tasarruf sağlar.

herkese saygılar..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.