Şimdi Ara

Frostpunk (2018) [ANA KONU] (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
9.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
    aylar sonra ilk kez oynayınca unutmuşum kanunu altlarda kalmış

bu arada ne kadar zamanında yollarsan yolla yiyecek göndermeyi bırakıyorlar. senaryo aynı yere geliyor her halükarda
  • TossA CoinTo Your Witcher kullanıcısına yanıt
    bi yöntem yok zaten fabrikayı kurunca uyarıyor jenatör yok bir işe yaramaz diye
  • Geçen ki Steam indirimlerinden aldım bu oyunu. Oyunu almamda ki en büyük nedenlerden biride orjinal Türkçe olmasaydı. İlk girişi yaptım çıktım. Bakalım bir süre bu oyunu oynayınca neler görücez. Ama soğuğu baya ekran karşısında hissedecek gibi bi izlenim verdi bana ilk 5 dk'de. Oyunu bir süre oynayıp izlenimlerimi yazarım almak ve oynamak isteyen arkadaşlar için..

• Playstation için indirim bekliyorum.
    Bende Almayı düşünüyorum. Yorumları okudum baya iştah kabartıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyun asiri sardi ama basaramiyorum :(
    Yiyecek ve komur sikintisi cekiyorum. Evler isinsin diye isitici koydum her tarafa ama evlere etki etmiyor nasil oluyorsa.
    Bir de komur madenlerinin deposu doluyor hemen. Toplama merkezini full kisiyle calistirmama ragmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bağa mı didin? -- 21 Ocak 2021; 11:36:17 >
  • Strateji tarzini sevmememe ragmen frostpunk kitledi beni basina. Muthis bir oyun yapmislar. Muzikleri bu kadar yakisir hatta cogu yerde hans zimmer tadi bile aliyorsunuz. Asmis muzikler.

Oyun da insani dert sahibi yapiyor. Yola cikarken "kimseyi incitmeyecem cok adil yoneticem ihihi" mottosuyla baslayip "laaggn calisacaggniz coluk cocuk herkes calisacak isler yetismiyor yoruyinn!!!" diyen bir diktatore donusmek zorunda kaliyorsunuz. Dertten derte kosuyoruz oyunda ama nasil da bagliyor. Muthis olay yapmislar.

• Neredeyse 30 sene olacak oyun hayatımda Witcher 3 Blood and Wine main theme'in yanına yakıştırabildiğim bir soundtrack listesi oldu bu oyunun. İlginçtir iki stüdyo da polonyalı.

Şunu koymak lazım buraya. Tüm zamanların en iyileri arasına girdi bende. Siz ne yaptınız böyle ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 7 Mart 2021; 19:38:20 >
  • Nasıl desem... Böylesine bir deneyimi türe alışkın olmayan biri olarak daha önce hiç yaşamamıştım!

+ Türe alışkın olmamama rağmen oyun için eğiticiler gayet yeterli, eğiticiler oyun mekaniklerini çok iyi aktarıyor

+ Alınan her kararın oyunun gidişatına bu kadar etki ettiği oyun azdır. Örn. aldığınız bir karar anlık olarak belki 30 kişinin ölmesine neden olurken aldığınız o karar sayesinde 150 kişinin hayatını kurtarabiliyorsunuz

+ Taktiksel zekayı efektif kullanmak gerekiyor yoksa topluluğu hayatta tutmak o kadar kolay değil

+ Lider sizsiniz bu yüzden zaman zaman despotluk topluluğu hayatta tutan yegâne şey olabiliyor bu durumu oyun içinde aldığınız kararlarda görmek size daha da güç veriyor

+ Grafikler kamera açısına rağmen çok hoşuma gitti

+ Arka fondaki müzikler oyun ile baya baya uyumlu

+ Oyundaki soğukluğu ve çaresizliği damarlarınızda hissediyorsunuz

+ Hikaye sunumu sizi oyunda ciddi manada tutuyor, oyundan çıkmak istemiyorsunuz

+ Olayların sunumu, karşılaştığınız sorunların çözümleri, topluluğa karşı aldığınız tavır ve tutumlar gayet detaylı aktarılmış

+ Kısacası başa çıkma mekanizmalarınıza katkı sağlayacak bir oyun türe alışkın olmasanız dahi bu deneyimi kaçırmamak gerekiyor

- Ana hikaye biraz kısa geldi biraz daha uzayabilirdi onun dışında eksi diyebileceğim bir tarafı yok

Frostpunk (2018) [ANA KONU]

• yiyeceğim var ama insanlar aç neden

• Arkadaş şu oyuna bir zorluk koyar insan. Çok zor. Yetişemiyorum soğuklar gelince her şey mahfoluyor. Valla Yeni bir Yuva senaryosunu 100 defa oynadım ama bir türlü bitiremedim, yaklaşamadım bile. Çok ama çok zor. Becerene helal olsun. Ben kendimi daha fazla buhrana sokmamak için sildim oyunu, bununla mı uğraşıcam.

• quote:

Orijinalden alıntı: hetşat

Arkadaş şu oyuna bir zorluk koyar insan. Çok zor. Yetişemiyorum soğuklar gelince her şey mahfoluyor. Valla Yeni bir Yuva senaryosunu 100 defa oynadım ama bir türlü bitiremedim, yaklaşamadım bile. Çok ama çok zor. Becerene helal olsun. Ben kendimi daha fazla buhrana sokmamak için sildim oyunu, bununla mı uğraşıcam.

Oyunda zorluk seviyesi var diye biliyorum. 4-5 ay önce oyunun tüm senaryolarını bitiren biri olarak tam hatırlamasamda oyunda o tarz seçenekler var diye hatırlıyorum. Ayrıca oyun zaten hayatta kalma oyunlarının strateji versiyonu gibi birşey mecbur biraz zor olmalı. Ama şöyle söyliyim ben senaryoya başladığımda ilk 2 sefer başaramadım sonrasında oyunun mantığını kavrayınca çok uzun saatler oynadım ve müthiş keyif aldım..

İlk zamanlar alışma evresi zor çünkü oyunun mantığı zor olmak zorunda zaten..

Ayrıca oyun Epic Games'te ücretsiz veriliyor bu hafta boyunca. Orjinal Türkçe altyazılı kaçırmayın derim..

• quote:

Orijinalden alıntı: canercel

yiyeceğim var ama insanlar aç neden

Yeterli sayıda yemekhanen yoktur o yüzden aç kalabilir insanlar veya yeterli sayıda yemekhanen olsa bile yemekhanede çalışan personelin çok azdır yetişemiyorlardır. Yani insanların aç kalmaması için yeterli sayıda yiyeceğin yeterli sayıda yemekhanen ve bu yemekhanelerde çalışacak yeterli sayıda insan gücüne ihtiyacın var. Bunları tamamlarsan ve yeterli yiyeceğinde olursa sorun çözülür..

• Oyunda yeniyim. Atölye de ısıtıcı yı araştırdım açıklamada işyerlerinde ısıtıcı kullanabilirsin diyor ama ben bulamıyorum yardım eder misiniz

• Gazişehirli G kullanıcısına yanıt

ıstmak istediğiniz binanın üzerinde tıklayın açılan sekmede ısıtıcı şekli çıkıyor ordan aktif ediliyor.

• 1.oynayışımda açlık ve hastalıktan beni şutladılar

2.oynayışımda dedim bu böyle olmaz bi taktik belirlim ne yapım öncelik sağlık ve yiyecek dedim 4 5 tane sağlık merkezi kurdum 2 tane ava giden merkez kurdum falan herşey güzel gidiyordu odun kömür Çelik baya teknoloji de açtım herşey güzel gidiyorken birden soğuklar bastırdı ve jeneratör güçleri artırınca birden kömür sayısı düştü geceleri jeneratör çalıştıramadım ve dolayısıyla insanlar hasta oldu öldüler işe gidemediler kömür verimi düşürdüler derken tak huzur düştü umut düştü herşey mahvoldu

Şimdi ben atölye 2. Açtığımda bu teknoloji daha öı çabuk araştırılıyor yani orayı tam anlamadım 2. Atölye kurdum ama birinci ne araştırıyorsa oda onu araştırıyordu

Diğer konuda kömür sorunsalı malasef oyun çok zor bi anda herşey kontrolden çıkıyor sadece çarpı 3 de izliyorsun valla 2 gündür oyuna gömüldüm bi türlü çözemedim kömür sorununu falan teknoloji de araştırma öncelikleri neler oluyor bi yardım etseniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mdiler27 -- 7 Ekim 2021; 11:7:17 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• frostpunk trainer kullan hocam, hatta fling trainer öneririm. yoksa manyak olursun

• abartmıyorum, savaşsever gençlerin yarısı cod yerine bunu oynasa, bir nesil içinde dünyada ordular, sınırlar, devletler, dinler filan ortadan kalkar, kel kafalı kaptanlarla uzak galaksilere gidip john lennon heykelleri dikeriz.

oyun çok güzel, steam yaz indiriminden aldım ve indirimsiz haline de değer bence, helali hoş olsun. ama ilk oynayışta oyun mekaniğini çözünce, mütemadiyen gerçek potansiyeline ulaşamadığı hissini veriyor.

daha zorlayıcı olması lazım: belli bir eşiği aşınca, neredeyse hiç zor karar vermek zorunda kalmıyorsun. ben de çoğu kişi gibi bolluk içinde bitirdim, usul usul yanan sobanın önünde 5 arkadaş oturmuş gitar, cigara, alkol eşliğinde öldürdüğümüz sniperların hikayelerini anlatıyorduk. savaş bitmesin diye dua eder haldeydiler, normal hayatta öyle lüks bulamazlar.

tekrar oynanabilirliği düşüren de bu. son oynayışımda artık heyecan olsun diye, dolap tıka basa sebzeli et yemeği doluyken 3 gün aç bıraktığım adamımı bir de sarhoş edip, ertesi gün o halde askeri üsse saldırıya yolladım. hem de elinde kürekle (evde yataktan çok makineli tüfek vardı). en azından üstüne çelik yelek verdiğim için biraz dayandı.

şimdi bu güzelim eseri özel yapan böyle fantaziler yapmak değil, ne bileyim yardım istemeye gelen çocukları soğukta kapıda bekletmek, kapitalist papazı levyeyle öldürmek, yaramı iyileştiren doktoru soymak, tecavüze kalkışan askeri kapı deliğinden izleyip eve dönünce rakının dibine vurmak değil. bunu özel kılan o korku ve belirsizlik hissi, hiç bir zaman rahat edemeyeceğimizin bilincinde seçimlere zorlanmak. mesela...

oyun ilerledikçe evimiz yanlışlıkla bombalansa, yangın çıksa, bazı görevlere iki kişi çıkabilsek, daha önce temizlediğimiz mekanlara başkaları gelip bize dalaşsalar, değişik yağmacı gruplarıyla ittifak kurabilsek, savaşta taraf tutabilsek, evde siyasi tartışmalar çıksa, faşistle komünisti aynı yatak odasında yatırsak, karakterlerin hikayeleri oyunu daha çok etkilese, ailelerini bulmaya çalışsak, sevdikleri bize gelip sığınsa, komşuların evine gidebilsek, komşu kızına aşık olsak, daha güzel bir yer bulursak oraya taşınabilsek, saklanıp bize de pusu kurabilseler, komşu kızını hain bir terör örgütü pususunda yitirip psikopata bağlasak, bizim elemanları yağmaya giderken yağmalasalar, kadın karakterimize tecavüze yeltenseler, hayalarına bi tekme atıp kurtulsak, gece kabuslar görsek, etlerimiz bozulsa, buzdolabımız bozulsa, halımıza işese yağmacılar, kışın ayı gelse eve, ayıyı evcileştirip gece bekçisi yapsak, çok daha farklı eşyalar toplayabilsek, kamera bulup savaş suçlarını kaydetsek, telsizle bm'ye raporlar versek amerikan mandası istesek, bilgisayar bulup bodrum katında bi counter atsak, elektrik olmadığını öğrenince jeneratör yapsak, benzin istasyonu yağmalasak, petrol rafinerisi kurup opec'e rakip olsak, banka soyup yüzlük dolarları sobaya atsak, mahzenlerden güzel şarap yağmalayıp alem yapsak, bisiklet yapıp daha uzak mekanlara gidebilsek, iltica etmeye çalışsak, motosiklet yapıp oyundan çıksak yan oyuna geçsek...

bunları ingilizceye çevirip bir bir yazıyorum üretici firmaya, ikinci versiyonunda görürsünüz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.