Şimdi Ara

Fransa Türkiye'den güçlü mü de ? (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
531
Cevap
3
Favori
56.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
Giriş
    arkadaşım konuyu senmi açtın bilmiyorumda konuda günümüzdeki askeri güç kıyaslaması var ta 70 yıl önceye gitmene gerek yok nazi almanyası dedgin dönemi senden çok daha iyi bilirim tartışmaya açıgım hangi konudan bahsedeceksen her türlü konuşuruz mantıksız şeyler yazmışsın almanyayı övücem diye senin son cümlede sart ettigin Şuan Almanyanın taarruz amaçlı silahlanması yasak zaten.
    kelimesini ben sana sölüyorum kaç yorumdur bana almanyanın savunma ordusu var diyorsun ..
  • Nazi almanyası hakkında tartışmak istersen tartışırız wikipediden okuduğun, nat geodan izlediğin iki belgeselle bana gelip burada ahkam kesme. Yaşın kaç bilmiyorum ama ben Nazi almanyası kitapları okurken sen boynunda beslenmeyle okula gidiyordun belkide
  • Abd=Barcelona
    rusya =Real Madrid
    İsrail =Bayern
    Çin= chelsea
    almanya=juventus
    Fransa= Arsenal
    Türkiye = Celtic

Malesef biz ne rusya ile ne fransa ile nede almanya ile savasıp kazanabilriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: YumurtadanÇıkanTavuk

Kendimizi çok küçük görüyoruz.
    O ekonomi kiminse teknoloji kiminse diyenlere cevabım var :
    1923 ve kurtuluş savaşı.Atalarımız teknoloji ile kurmadı bu toprakları.Ekonomi falan hayal.Yeterki istek olsun

Seninde Dedigin gibi 1923 de
  • pog P kullanıcısına yanıt
    ben tartışmya açıgım varsa bi eksigim düzeltirsin o iş yaşa bakmaz başa bakar :D wikipedi filan da bakmam evet çok belgesel izliyorum ama her türlü tartışırız senle sen yeterki tartışmak iste daha çok sovyet ve rus tarihi ilgimi çekiyor aslında 2. dünya savaşıyla ilgili bir çok belgesel ve film izledim :D sen istedgn kadar kitap oku nazi almanyasıyla ilgili senin bilmedigin birçok şey söleyebilirim sana
  • ancak bir aptal çözümü savaşta arar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fırat yalçın

ben tartışmya açıgım varsa bi eksigim düzeltirsin o iş yaşa bakmaz başa bakar :D wikipedi filan da bakmam evet çok belgesel izliyorum ama her türlü tartışırız senle sen yeterki tartışmak iste daha çok sovyet ve rus tarihi ilgimi çekiyor aslında 2. dünya savaşıyla ilgili bir çok belgesel ve film izledim :D sen istedgn kadar kitap oku nazi almanyasıyla ilgili senin bilmedigin birçok şey söleyebilirim sana

İzlediğin filmlerin çoğu Spielberg yapımı dostum. Piyasada dolanan 2. dünya savaşı filmlerinin çoğu yahudi yapımı. İzlediğin belgesellerde nat geo belgelidir muhtemelen.

Neymiş bakalım benim bilmediğim bir çok şey bakalım. Anlatta yeni bir şeyler öğrenmiş olalım bizde.
  • pog P kullanıcısına yanıt
    sen nerden bilecen izledgm filmleri filmin yöetmenlerine bakmıyorum genelde evet nat geo history channel ve daha bir çok yapım belgeselleri izledm bunda bişey yok dostum sende izle tavsiye ederim birçok şey ögrenirsin :D sen bana aç konuyu da ordan devam edelim bnce çünkü sıktı bu muhabbet sen sor ben sölyim sana ne bildigimi
  • rez
  • kralorti70 K kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: kralorti70
    Övündüğün alman subayı süvari subayıydı ayrıca general falan değildi bu biiir

Ben adamla övünmüyorum.

Bir fıkra vardır hani; "Abe ben pastacı mıyım? diye :)))
    Niye övüneyim? Ben Alman mıyım? :)

Ama sizin "Süvari subayı" dediğiniz adam, osmanlıya gelmeden önce alman rütbesine göre generaldi, Osmanlı devleti olarak onu biz kendi ordumuzu başına geçsin, çekip çevirsin diye davet ettiğimizde; Rusya, yüksek rütbeli alman subayların Osmanlı devletine gönderilmesine tepki gösterip, "savaş nedeni sayarım" açıklamasınını yaptı.

Bunun üzerine her ne kadar genen subaylar için danışmandır vs gibi açıklamalar ile Rusları bir süre oyaladıysak da, Osmanlı tarih arşivlerindeki yazışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla, Liman Paşa, şimdiki "savunma bakanı/genelkurmak başkanı" karışımı bir rütbeden sonraki en yüksek 2. rütbe olan "müşir" yani bugünkü rütbelere genel kurmay 2. başkanı olarak çevirebileceğimiz bir rütbeyle görevlendirildi...

Görüntüde resmi olarak sanki osmanlının emri altında çalışan yüksek rütbeli bir subaymış şeklinde de dursa, pratikte genel kurmay başkanlığı yaptığı, ve osmanlı savunma bakanı olan Enver Paşa ile osmanlı üst makamları arasında bu durumdan duyulan rahatsızlık ile ilgili yazışmalar mevcuttur.

çanakkale savaşında ise, liman von sanders paşa, 5 ordu komutanı olarak çanakkale savaşına en yükrek rütbeli komutan olarak
    -6 tümen
    -1 suvari tugayı
    -2 jandarma alayı
    -1 piyade alayına

Yani çanakkale savaşındaki tüm cephelere komuta etmiştir.

Eğer iddaa ettiğiniz gibi tarih arşivleri ile ilgilenseydiniz bilirdiniz. Bu biiiir :)

quote:

Övündüğün alman subayının saçma sapan taktikleri yüzünden çanakklr savaşı kaybedilecekti bu iki

Konu çanakkale savaşı olmadığı için derinlemesine girmek istemiyorum; nitekim yazmaya kalksak kitaplar yazılır ama kısa bir cevap yazıp geçeyim;

Alman arşivlerinde elbette almanların çanakkale savaşındaki rolüne verdikleri subay ve lojistik desteğine ciddi atıf yapılır. Ancak bizi bağlayan şey kendi arşivlerimizdir. Benim verdiğim bilgiler de tamamen kendi arşivlerimize dayanmakta. TC. Genel kurmay başkanlığının yayınlamış olduğu çanakkale savaşını lojistik, sıhhiye, komuta, eğitim gibi açılardan inceleyen kitaplar ile savaşa bizzat katılmış türk subaylarının yine genel kurmay tarafından yayınlanmış hatıratlarından öğrendiğimiz bilgilere göre;

1. Almanlar gerçektende hem çanakkale savaşından önce, hem de sonrasında çok ciddi komutanlık, lojistik, silah cephane ve eğitim desteği vermişlerdir. Bu inkar edilemez. Kesin ve yoruma açık olmayan bir bilgidir. Nokta.

2. gerçekten de Liman paşa, çıkarma beklenen bölgelerdeki asker dağılımı yüzünden eleştirilir. Ama bu adil midir? biz bugünkü bilgilerimizle, düşmanın nereden çıkarma yaptığını bilerek konuşabiliyoruz. Ancak o zamanın şartlarını tarafsız olarak değerlendirmeye çalışalım;

Askeri çıkarma stratejilerinde, şaşırtma/yanıltma çıkarmaları ile, düşman ihtiyat kuvvetlerini yanıltıp, esas çıkarmayı farklı bir yerden yapmak sık karşılaşılan bir taktiktir.

İngilterede, nihai hedefin istanbul olduğu; balkan savaşlarında sırp/hırvat/bulgarlardan oluşan "bir avuç çapulcuya" karşı savaş kaybeden "hasta adam" dedikleri osmanlıyı, "büyük ingiliz kuvvetleri"nin bir gün içinde mağlup edilerek aynı gün içinde istanbulun ele geçireleceği, bizzat osmanlı cephesinde görevlendirilen ingiliz komutanları tarafından verilen beyanatlarda, kibirli bir şekilde, açık açık konuşuluyordu… Bu beyanatları da gazetelerde açık açık yayınlanıyordu... Osmanlıyı hiç zorlanmadan yeneceklerinden o kadar emindiler ki, ciddi bir direniş bile beklemiyorlardı.

Ama bilmedikleri bir şey vardı; ittifak anlaşması imzalamış olan almanlar, bir süredir gizli gizli osmanlı birliklerini eğitiyorlardı. İngilizler çanakkaleye çıktıklarında karşılarında almanya ekolü savaş taktikleri ve silah sistemleri ile donatılmış bambaşka bir osmanlı gördüler.

Liman paşa, ne pahasına olursa olsun İstanbulun düşmemesi gerektiği düşüncesiyle, elindeki ihtiyat kuvvetlerinin çoğunluğunu, kendine göre şaşırtma çıkarmasından sonra ana çıkarmayı beklediği, çanakkalenin istanbula yakın tarafına yerleştirmiştir. Ha doğru yapmıştır, yanlış yapmıştır, orası aynı konu.

3. Ancak o dönemde almanlardan çok ciddi lojistik eğitim aldığımız, 40.000 civarı alman subayının eğitim ve bizzat cephelerde türk askerini komuta etmek üzere gönderildiği, bizim kendi arşivlerimizde de geçmekte…

Gelen bu alman subaylar, modern savaş teknikleri ve techizatına yabancı olan o zamanki batı ordularına göre disiplinsiz olduğu söylenen ormanlı ordusuna eğitimler vermişlerdir. Bunlar da yine bizim kendi arşivlerimizde geçmekte...

Çanakkale savaşında ise, alman subayları önce aktif olarak muharebeye katılmamış, ancak eğittikleri osmanlı topçu birliklerinin isabetsiz atışlar yapmaları üzerine, alman subayları komutanlığı bırakıp, bizzat topların başına geçmiş, ve ancak bundan sonra isabetli atışlar ile ingiliz kuvvetlerine ağır bir baskı oluşturulabilmiştir.

quote:

Bizi almanların denizaltısı kurtarmadı hiç tarih arşivlerine baktın mı almanlar bize ne vermiş diye buda üç

Almanlar bize denizaltı vermemişler. Ama kendi ubot denizaltılarını savaşta destek olarak göndermişler.

Ubotlar tarafından çanakkale savaşında batırılan düşman gemilerinin tam sayısını hatırlamıyorum ama, düşmanı psikolojik olarak baskı altına alabilecek ve bundan dolayı hareketlerini kısıtlayabilecek kadar gemilerini batırmışlar, ve yine lojistik gemilerinin gelmesinde ciddi sıkıntılar oluşturabilmişler.

Ben bizi alman denizaltıları kurtardı demedim. Ama bunlar hep etkendir; verdikleri silah, cephane vs lojistik, eğitim, ve ubot denizaltıları…

Sonra karadenizdeki rus donanmasının hakimiyetine son veren, sonrasında ise istanbul savunmasında ciddi rol üstlenen 2 savaş gemisi.

Ve yine ingilizlerin çanakkaleden çekildikleri tarihe bakacak olursan, almanların balkan cephesini yararak, çanakkale savaşına silah, cephane, ve asker desteği gönderdiği haberi alındığı tarihe denk gelmesi sizce tesadüf mü?

Çanakkale savaşı ön cephede ölüm pahasına, kahramanca savaşan rütbesiz askerler ile, başta mustafa kemal olmak üzere, görece küçük rütbeli subayların insiyatif alarak emre itaatsizlik pahasına devleştiği, gerçek bir kahramanlık destanıdır. Bu yüzden savaşı almanlar kazandı demek ne kadar mümkün değil ise de, almanlar olmasa da biz savaşı kazanırdık demek de, o kadar gerçeklerden kopmaktır. Bu üç :))

Hatta sana başka bir örnek de vereyim; Biz rus uçağı düşürdük değil mi? Doğrudur yanlıştır tartışmasına girmeyeceğim. Ama arkanda (her ne kadar seni kandırsa da) NATO olmasa rusyanın tepkisi böyle mi olurdu?
    Kimse kusura bakmasın ama Rusya, başka birr devlet müdahale etmese, irana, türkiyeye, ukraynaya ve suriyeye tek başına ve aynı anda girişeceği bir savaşta, bölgeyi bir haftada yaşanmaz hale getirebilecek askeri potansiyeli olan bir ülke...

Şimdi sen amerikadan aldığın f16'dan ateşlediğin, amerikan üretimi füze ile, amerikan ordusu tarafından eğitilmiş, ve neredeyse tamamı (eski de olsa) amerikan silahları ile donatılmış ordundan ve amerikan çok uluslu şirketlerinin askeri örgütü konumundaki NATO'dan aldığın cesaretle, rus uçağı düşürdün diye, amerika olmasaydı da rus uçağını düşürebilirdik diyebilir misin? Desen bile seni ciddiye alan çıkar mı?

Ne zaman ki uçağını füzeni yakın orta ve uzun mesafeli hava savunma sistemini kendin üretirsin, o zaman istediğine sonuçlarına katlanmak şartıyla artistik yapabilirsin:)

Bu Osmanlının son zamanında da böyleydi, malesef hala böyle...

Almanların durumu bundan da öte; alman subaylar bizzat topların başına geçmişler.

quote:

Tam olarak cahil diyemeyeceğim ama gözümde bilmediğin konular hakkında atıp tutan Türkiye tarihini Türk düşmanlarından öğrenmiş birisin ama üzülme senin suçun değil.

Keşke başkasına yarım cahil demeden önce, atıp tuttuğun konular ile ilgili biraz tarafsız kaynaklara baksaydın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sdymz -- 18 Haziran 2016; 14:36:53 >

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.