Şimdi Ara

FOTOĞRAF MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ VE ÖN İNCELEMELER (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.732
Cevap
21
Favori
1.196.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bilgine saglık

ben sony p200 - t7 veya canon ıxus 700 arasındaki farkları soracaktım
    ben hafif ve iyi bi makine istiyorum yardımcı olurmusun acaba?
  • t33,t3 ve t7 arasında cok fark varmı?Benim anladıgım sadece makine büyüklükleri ve cok ufak farklar var.Bu konuda bilgisi olan varmı?
  • quote:

Selamlar, forumu takip ediyorum gerçekten verdiğiniz bilgiler harika.
    Bende bu aralar bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum, ve kafamda şekillenen makinalar Nikon Coolpix 8800 yada Panasonic DMC-FZ20. DFM ler hakkında pek bilgim yok ve buralardan bişeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu makinaları kullanan arkadaşlar varmı siz almak isteseniz hangisini alırdınız, yada madem bu kadar para vereceksin şunu al diyebileceğiniz makina hangisidir.
    Teşekkürler

Ben Nikon 8800 kullanıyorum yaklaşık 1 aydır... Makine benim için oldukça iyi... Ne seviyede fotoğrafla ilgilendiğinizi bilmiyorum ama benim gibi yeni başlayan birisi için mükemmel, kesinlikle pişman olmazsınız... verdiğim paraya kesinlikle acımıyorum
    Makrolarda, yüksek (10X) zumda, gece çekimlerinde oldukça başarılı ve tabiki 8MP olması bilgisayarda inanılmaz ayrıntıları yakalamanıza olanak tanıyor. Gelişmiş özellikler makineyi elinize aldığınızda yüreklendiriyor fotoğraf çekmek için ve her özelliğini yaşayarak öğrenme arzusu içinizi kaplayıveriyor

Panasonic DMC-FZ20 makineyi alacağım günlerde kafamı oldukça kurcalamıştı (Bunun en büyük, belki de tek, sebebi Leica lens kullanmasıdır) ama son anda bir karar değişikliği yapmamak için pek de incelemedim...
    Bir de şunu söylemek isterim... Canon un TRde henüz bulunmayan ama yurtdışında satışa çıkan(ben çıktı diye biliyorum) Canon S2 IS modeli var. o da yüksek oranda zoom ve 0 cm makro özelliklerine sahip..
    Nikon 8800 kullanıcısı olarak cevap vermeye(hislerimi anlattım daha çok ) çalıştım ama tabi burada çok daha bilgili insanlar var, onlar daha iyi yardımcı olur...

• @kadirche verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İlk amacım yeni doğan kızımın resimlerini çekmek :) ama fotoğraf çekmeye çok meraklıyım bü yüzden ileriye yönelik düşünüp kaliteli bir makina almak istiyorum. Siz diğer makinaları pek araştırmayarak eniyisini yapmışsınız çünkü ben günlerdir forumlarda test sitelerinde ve alışveriş sitelerinde kayboldum artık :), bu yüzden tecrübeli ustalarımızdan öneriler almak istedim.
  • Sevgili Metin,
    Özellikle düz bir cevap vermemi istediğin için detaylara inmeden seçim listendeki makinelerden bir seçim yapmak gerekirse, manuel çekim modları istiyorsan A510 ya da A520 aksi taktirde Nikon 5200'ü öneririm.

----

Sevgili @Nitrogliserin
    Sony DSC-W7 de bulunan 30sn'lik min. perde hızının gece çekimleri için yeterli olacağını düşünüyorum.

----

Sevgili Önder,
    Sony DSC-T33/T3 ve T7 modellerinin teknik özellikleri neredeyse biribirinin aynısıdır. Bu sebeple bir de bu fotoğraf makineleri ile çekilmiş örnek fotoğrafları incelersen, aralarında en iyi tecihi yapabileceğine inanıyorum. Dilersen bunlara ek olarak Nikon Coolpix S1'i de inceleyebilirsin.

----

Sevgili Nevzat,
    Sevgili Kadir ile aynı düşünceleri paylaşıyorum. Eski bir Nikon 8700 kullanıcısı olarak Nikon 8800'ü şiddetle tavsiye ederim.

• Evet arkadaşlar tavsiyelerinize uyarak bu akşam Nikon 8800 aldım, ilginiz için teşekkür ederim. Ama asıl iş başlıyor ilk makinam ve hiçbirşey bilmiyorum diyebilirim. 8800 kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Özellikle Sevgili Mertkan hem bu işin profesörü hemde bir 8700 kullanıcısı olarak yardım ederseniz çok sevinirim. Bu makinayı kullanırken nelere dikkat etmeliyim? Performansından tam bir şekilde nasıl yararlanabilirim? ufak yardımlar ve tiyolar verirseniz sevinirim.
  • Sevgili Nevzat,

Öncelikle yeni fotoğraf makinen hayırlı uğurlu olsun, en güzel günlerde güle güle kullan. İyi fotoğraflar çekebilmek için ilk önerim; fotoğraf makinesinin kullanma klavuzunu iyice okuman ve bol bol fotoğraflar çekerek makineyi tanımaya ve özelliklerine alışmaya başlaman olacaktır. Daha sonra ise bölümümüzde üst konu olarak yer alan Ders: Fotoğraf Çekim Teknikleri ( Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsin ) başlıklı konuyu okuyabilirsin. Daha sonra takıldığın yerler olursa elimden geldiğince ve 8700'den hatırladığım kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü artık 8700 kullanmıyorum

• ileriye yönelik olmasında zaten D-SLR Like makineler son adım. Bu epey bir ileriye dönük çalışmalarınıza izin verecektir(kendim için öyle inanıyorum) bundan sonrası artık profesyonel işlere girer
    sevgili mtkn ın verdiği bölümdeki bilgiler makineyi anlamamı sağladı diyebilirim(mesela diyaframın ne olduğu hakkında bir fikrim yoktu) buradaki bilgiler insanın kendini geliştirmesi için oldukça iyi bir kaynak durumunda

Makineniz hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın,
    tecrübelerinizi paylaşmak isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirche -- 16 Mayıs 2005, 7:51:58 >
  • Sevgili @mtkn3 ve Sevgili @kadirche

iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar, zamanla öğrencez galiba hatta akşam çok önemli ilk dersimi aldım eğer makina açık ve ekrana görüntü gelmiyorsa hiç bi ayarla oynamadan ilk olarak objektif kapağını kontrol etmek gerekiyormuş :))))
  • Sevgili Mertkan,

ixus 50 ile Fuji FinePix A330 karşılaştırmasını yapabilirmisin.İkisininde gece çekimlerini gördüm.Fujinin çekimleri çok netti .Flaşımı daha güçlü?Oyunu kullanırsan sevinirim.

Şimdiden teşekkürler
    Ülkü
  • Sevgili Ülkü,

Öncelikle uzun bir süre bir şeyler yazmadığın için, fotoğraf makinesi aldığını düşünmeye başlamaıştım Ayrıca herhangi iki fotoğraf makinesinin gece çekimlerini test ederken, flash'sız uzun pozlama yapılmış fotoğraflar dikkate alınır. Şimdi seçmiş olduğun iki fotoğraf makinesini genel özelliklerine göre kısa kıyaslamaya çalışalım.

Canon SD400'ün (IXUS 50) artıları: Çok daha büyük çözünürlükte fotoğraflar çekip, büyük boyutlarda baskı alabilme imkanı, daha iyi ISO yelpazesi, biraz daha geniş açı ile fotoğraf çekmeye olanak tanıyan objektif, çok daha iyi macro odak mesafesi, beyaz ayarında manuel olarak ayarlama imkanı, çok daha iyi min. perde hızı (Gece çekimleri için), daha fazla metrajlama seçenekleri, daha büyük ve çözünürlüğü çok daha yüksek LCD ekran.

Fujifilm FinePix A330'un artıları: Biraz daha fazla zoom yeteneği, daha iyi max. perde hızı ve kalem pil ile çalışabilme özelliği.

Bu seçimde benim oyum Canon SD400'den yana

• Sevgili Mertkan,

ilgin ve yardımların için sağol.Açıklamaların bana çok yol gösterdi.Şu anda ixus 50 ye gönül rahatlığı içinde karar vermiş durumdayım.Bu hafta içinde almayı düşünüyorum.Şu anda en cazip fiyat metroda gözüküyor.Yalnız ellerinde türkçe kullanım klavuzu yoktu.Getirtecekler.Aldığım zaman kayıplara karışmammutlaka bu güzel haberi emeği geçen insanlarla paylaşırım.Bu kararımda çok yardımcı oldun.Teşekkürler

Ülkü
  • Türkiye'de microdrive satılıyor mu.. Ben internet mağazalarına bakıştırdım ama bulamadım bişey... Bunlar nasıldır nerden kaça alınır bir fikri olan var mı... Hafıza açısından çok güzel birşey 1gb 2 gb...

Birkaç sorum daha olacak:
    Tamrac DFM çantaları Türkiyede nerede satılır...
    Tripod için önerdiğiniz bir marka var mı yoksa hangisi olsa olur mu...

(Bir kaç ay içinde bu aksesuarlardan almayı düşünüyorum da yurtdışından mı getirtmek gerekecek acaba şimdiden araştırayım dedim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirche -- 16 Mayıs 2005, 12:46:24 >
  • Slmlr gecen hafta Sayın Komutanım yorumlarını incelemestım Olympus C765 i gecen cumartesi aldım,ben dış cekımlerde kullanmak ıcın makıne arıyordum,dün makineyi sarayburnunda denedim,haydarpaşa acıgında geçiş yapan bir yük gemisini resmini rahat cekebildim ( karadan mesafem 4,5 km idi).Albayımın degerli yorumlarını bekler hherkese slmlr.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kadirche

Türkiye'de microdrive satılıyor mu.. Ben internet mağazalarına bakıştırdım ama bulamadım bişey... Bunlar nasıldır nerden kaça alınır bir fikri olan var mı... Hafıza açısından çok güzel birşey 1gb 2 gb...

Birkaç sorum daha olacak:
    Tamrac DFM çantaları Türkiyede nerede satılır...
    Tripod için önerdiğiniz bir marka var mı yoksa hangisi olsa olur mu...

(Bir kaç ay içinde bu aksesuarlardan almayı düşünüyorum da yurtdışından mı getirtmek gerekecek acaba şimdiden araştırayım dedim)

Sevgili @kadirche microdrive kartlar bu adreste var ama bana fiyatlar baya yüksek geldi.

http://www.ideefixe.com/fotograf/kategori_urun.asp?tree=11011009

• Nikon 8800 için bende çanta arıyorum, satan yer biler arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.
  • sevgili @Cordial adres için teşekkürler... Çanta olayını ben de halen çözmüş değilim... Kendi çantası nasıl bilmiyorum sadece resmini gördüm ama beni pek çekmedi...
    Ben diğer aksesuarlarla beraber Tamrac çantalarından getirteceğim i.orders'dan adresi vereyim bir incele i.orders a bağlı sitelerde satılıyor bu model (amazon.com da var mesela) Artık o zamana kadar adi çantayla devam

Tamrac 5682

Not: Bu arada makinenin kendi çantasını (cp21 mi ne öyle bir model numarası var) satan bir yer ben de bulamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirche -- 16 Mayıs 2005, 18:26:06 >

• Sevgili Kadir,

Tamrac 5682 gerçekten güzel bir çanta. Ben Nikon 8700 kullanırken Unomat 1583 çanta ile idare ediyordum aslında gayet de memnundum.

Tripod konusunda ise önerebileceğim markalar; Hama, Silik, Manfrotto, Gitzo ve Alman malı Unomat. Tripod seçiminde özellikle kafa bölümününde kullanılan malzeme kalitesine dikkat edilmelidir. Örneğin bazı ucuz tripodlar kafa kısmından kırılabildikleri gibi dikey kadraj çekerken tam olarak 90 derece yatmamaktadır. Ya da tripod'a bir açı verildiğinde sıkıştırma elemanları tam olarak görevini yerine getiremeden fotoğraf makinesinin yavaşca kaymasına sebep olmaktadır. Bu durum özellikle uzun pozlamalarda hiç istenmeyen bir durumdur.

Yine ucuz tripodlardan örnek verecek olursam, bu tip bir tripod kullanan bir arkadaşım tripod yüzünden fotoğraf makinesinin tripod girişini kırmıştı. Ayrıca bir tripod'un ne çok ağır ne de çok hafif olmasına dikkat edilmelidir. Ağır olursa taşıması zor olur, hafif olursa da rüzgar ile sallanır.

Microdrive'lar gerçekten pahalılar, benim şahsi düşüncem alınacak olan bir SanDisk Ultra II (1GB) gayet yeterli olmaktadır.

• sevgili mtkn3
    yardımın için teşekkür ederim
    sanırım sana son sorum olacak çünkü 2 gün içinde bu işi sonlandıracağım
    canon 510/520
    pentax optio 40
    sony s40
    bugün bir pentax gördüm (başkasının elinde idi modelini soramadım)
    ufaklığı o kada r hoşuma gitti ki, nasıldır bu pentaxlar hiç bilmem
    foruma bakındım meğer eski markalardanmış.
    yine kaba bir cevaba sevinirim
    saygılar
  • Selamlar,

Uzunca bir süredir forumu takip etmekte ve yeni bir makina alma asamasindayim. Buradan epeyce bir fikir sahibi oldum. Emegi gecenlere tesekkurler..

Forumda yaptigim arastirmalar neticesinde, SLR-like olarak Nikon Coolpix 8800 secenekler arasinda tek kalmis gibi gorunuyor, ancak DSLR olarakta Canon EOS 350D ile Nikon D70 arasinda kararsiz kalmis durumdayim. Yuksek zoom ozelligine ihtiyacim olacagindan, DSLR larin kitlerinde bulunan lensler disinda baska lenslere de yatirim yapmak durumda kalacagim. Buda ekstra bir bütce anlamina geliyor.

Coolpix 8800 alsam yeterli olur mu? Yoksa "almisken bir kere alinir" deyip 350D ile D70 üzerine mi yoğunlaşsam?

Degerli fikirleriniz bana yol gosterici olacaktir.

Pesin tesekkurlerimle

Ziya TEKIN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cashftr -- 17 Mayıs 2005, 0:01:28 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.