Şimdi Ara

fıskıye ve motor sorunu dizeldir!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • kia cerato 2006 model 1.5 dizel. 6 aydır bir km yapmadı askerlik dolayısıyla. akü bitmiş aküyü dün şarja verip bugün aldım.taktım araba ilk çalışmasında tıtıtıtıtttt diye ses geldi motordan. sonra beyaz dumanlı çalıştı ısınınca kesti ne olmuş olabilir?

ikinci problem ise fıskıye su basmaz olmuş kışın etkilenmesin diye antfrizli cam suyu koyup gitmiştim. şuan basmıyor. sigorta vs atmışmı baktım göremedim yaşayan var mı bu sorunu.

• su atan meme tıkanmıştır. toplu iğneyle girişin.
  • Memeleri ellemeyin.
    Su motorunu kontrol edin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ilahi yav, güldürdün akşam akşam

Hortum veya aradaki bağlantılar da tıkanmış olabilir, çözücüler ne kadar kullanılabilir orası tartışılır lakin.

• Motor çalışıyormu önce ona bir bakın basınca ses yapmadı lazım yapıyorsa su hortumları tıkanmıştır, üsten biraz sirke dökün su çıkışlarından, daha sonra suyun içinede biraz sirke koyun, çalışmıyorsa motor sıkışmış olabilir, kolay sökülür silecek motoru onu temizleyin, motor konusunda 6 ay çalışmayan motorun öyle yapması normaldir, hemen yağını değiştirtin aracın fazla kullanmadan.

• motordan ses gelmiyor baktım.
  • Biraz farklı bi cevap olacak ama.
    6 ay boyunca evde bir Allah ın kulu arabayı çalıştıramadı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: M.ERTEN

Biraz farklı bi cevap olacak ama.
    6 ay boyunca evde bir Allah ın kulu arabayı çalıştıramadı mı?

bilmedikleri için dokunmayın ve kimseye vermeyin deyip gitmiştim. o yüzden böyle oldu. hem akü bitti hem fıskıye bozuldu hemde motor ilk çalışmada ses çıkardı beyaz dumanlı çalıştı. düzelmeyen tek şey fıskıye çalışmaması onu da halledecem.
  • kutup başlarını sökmeniz lazımdı. akü bitmesi normal. benzinli motor yatırılmaz ama dizelin yatmasında sakınca yok. araç uzun süre yattığı için motordaki tüm yağ kartere iyice çekildiğinden başta sesli çalışması duman atması normal.
    cam suyu içinde diyeceğim. butona bastığınızda su pompasından hiç ses gelmiyorsa sigortayı sonra pompayı kontrol edin. eğer pompadan ses geliyor ama su gelmiyorsa büyük ihtimal sorun tesisattadır. yada pompanın kanatları çıkmıştır.
  • muradisdan kullanıcısına yanıt
    sigortası tam olarak hangisidir hiç fikrim yok biraz söküp söküp baktım sigortalara ama patlak bulamadım söktüklerimde. içeride ve kaputta sigortalar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuri37781

sigortası tam olarak hangisidir hiç fikrim yok biraz söküp söküp baktım sigortalara ama patlak bulamadım söktüklerimde. içeride ve kaputta sigortalar var.

pompaya 2 kablo girer. içerden butona basılı tutun buton basılıyken. pompaya giren kablolardan kırmızı olanına elektrik gelip gelmediğini avometre ile ölçün eğer avometre yoksa 12v lik herhangibi ampul bağlayın yanıp yanmadığına bakın. eğer lamba yanıyorsa elektrik varsa sigortalar sağlamdır pompa gidiktir. tabi kablolar takılı olduğu halde pompa çalışmıyorsa bu dediklerim geçerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muradisdan

quote:

Orijinalden alıntı: nuri37781

pompaya 2 kablo girer. içerden butona basılı tutun buton basılıyken. pompaya giren kablolardan kırmızı olanına elektrik gelip gelmediğini avometre ile ölçün eğer avometre yoksa 12v lik herhangibi ampul bağlayın yanıp yanmadığına bakın. eğer lamba yanıyorsa elektrik varsa sigortalar sağlamdır pompa gidiktir. tabi kablolar takılı olduğu halde pompa çalışmıyorsa bu dediklerim geçerli.

üstten bakınca bi tek su koyma ağzı görünüyor kablo görmek imkansız gibi alttan bakmak lazım galiba bilgiler için teşekkrler yapamadığım takdirde elektrikçiye gitcem mecburen

• quote:

kutup başlarını sökmeniz lazımdı. akü bitmesi normal. benzinli motor yatırılmaz ama dizelin yatmasında sakınca yok. araç uzun süre yattığı için motordaki tüm yağ kartere iyice çekildiğinden başta sesli çalışması duman atması normal.
    cam suyu içinde diyeceğim. butona bastığınızda su pompasından hiç ses gelmiyorsa sigortayı sonra pompayı kontrol edin. eğer pompadan ses geliyor ama su gelmiyorsa büyük ihtimal sorun tesisattadır. yada pompanın kanatları çıkmıştır.

benzinli motorun yatması sonucu ne gibi sıkıntılar oluşur, neden yatırılmaz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: car_26

quote:

kutup başlarını sökmeniz lazımdı. akü bitmesi normal. benzinli motor yatırılmaz ama dizelin yatmasında sakınca yok. araç uzun süre yattığı için motordaki tüm yağ kartere iyice çekildiğinden başta sesli çalışması duman atması normal.

benzinli motorun yatması sonucu ne gibi sıkıntılar oluşur, neden yatırılmaz ?

benzin dizel gibi değil benzinin bi ömrü var benzin 3-4 ay bekledimi dibinde iyice çökelti oluşturur pislik yapar parçacıklı parçacıklı olur okadar az beklemeyle yanması bile bozuluyor bizzat test ettim. hatta 1-2 sene beklerse komple iyice bozuluyor.
    çok ciddi bi zarar vereceğini zannetmiyorum ama genede benzinli araç illa yatırılacaksa deposu yakıt hortumları felan boşaltılmalı. onun dışında dizelden bi farkı yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.