Şimdi Ara

Fırıncılar derneği, İBB'yi Valiliğe şikayet etti: Ücretsiz ekmek dağıtımına son versinler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 ay
 • Cevaplayan Üyeler 23
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 18 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • mechatengu (6 mesaj) Mete Can Karahasan (4 mesaj) sarkat (3 mesaj) Redeemertr (2 mesaj) wehrmacht (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (18 mesaj) Mobil (13 mesaj) Mini (5 mesaj)
 • @
26 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Fırıncılar derneği, İBB'yi Valiliğe şikayet etti: Ücretsiz ekmek dağıtımına son versinler
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  221 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan ekmeğin siyasete karıştırıldığını öne sürerek İBB'yi şikayet ettiklerini açıkladı.


  Son zamanlarda peş peşe zamlanan ekmek fiyatları İstanbul'da 2 lirayı gördü. Fırınlar ekmeği 2 liraya satarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Halk Ekmek'in 1 liraya satması bazı fırıncıları sinirlendirdi. İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan, 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek İBB'ye bağlı İstanbul Halk Ekmek (İHE) Anonim Şirketi'nin yaptığı faaliyetler ile ekmeği siyasete alet ettiğini öne sürerek şikayetçi olduklarını açıkladı.

  Halk Ekmek'in kamu imkanlarını kullanarak sokak ve caddelere yerleştirdiği büfelerde ekmek satmasının fırınlara karşı haksız rekabet ve adaletsizlik olduğu savunuldu.

  Dilekçede, "İstanbul'a yakışmayan görüntüler oluşturan hijyen kurallarına aykırı ekmek satışı yapan büfelerin" kaldırılması istenerek "650 büfenin kaldırılması sonucu; ekmek, 9 bin zincir market ve 150 bin civarındaki bakkal, market ve benzer yerler aracılığı ile satışa sunulmalıdır" önerisi getirildi. Ayrıca dernek, "İhtiyaç sahiplerine şova yönelik ücretsiz ekmek dağıtımına son verilmesini" de istedi.


  https://www.birgun.net/amp/haber/firincilar-dernegi-ibb-yi-valilige-sikayet-etti-ucretsiz-ekmek-dagitimina-son-versinler-335098?__twitter_impression=true
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?

  benim gördüğüm kadarıyla fırınlarda ekmek her zaman kapış kapış gider, ekmek mi satamıyorlar da ağlamışlar yoksa birilerinden emir mi almışlar?

  Hijyen yokmuş halk ekmekte.halk ekmek kapalı poşet satıyor. Ulan haftasonu ekmek aldım fırından adam eliyle poşete koydu. Ben mi körüm yoksa bu şerefsizler mi yalan söylüyor
  40 yaşındayım ben bildim bileli halk ekmek her daim fırınlardan ucuz satmıştır. Refah partisi ,fazilet partisi yada ak parti zamanı hepsinde. Ben öyle hatırlıyorum en azından..

  40 yıldır ucuz satılan ekmek ne olduda şimdi sıkıntı yarattı...
  İşte bunlar bana samimi gelmiyor İstanbul belediyesi ak parti de iken şikayet edilmişmi ihe yada refah partisideyken fazilet psrtisndeyken ... Edilmişse affola ama sanmıyorum.. Ne olmuşda şimdi sıkıntı olmuş ekmeğin ucuz dağıtılması..
 • Yüzbaşı
  437 Mesaj
  [07 Haziran 2021 14:20:52 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

  benim gördüğüm kadarıyla fırınlarda ekmek her zaman kapış kapış gider, ekmek mi satamıyorlar da ağlamışlar yoksa birilerinden emir mi almışlar?

 • Yüzbaşı
  287 Mesaj

  Haklılar.


  Belediyenin işi ekmek yapıp/dağıtıp fırıncı batırmak değil.


  Dar gelirli vatandaşa ekmek yedirmek istiyorlarsa günlük üzerinde tarih yazan kupon dağıtsınlar vatandaş da gitsin bu kuponlarla ekmeğini istediği fırından(öyle anlaşmalı vb değil) indirimli ya da ücretsiz olarak alsın.


  Hem fırıncı kazansın hem de vatandaş ucuza ekmek yesin.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 22 Şubat 2021; 21:59:1 >
 • Yarbay
  8665 Mesaj

  İbb bedava ekmek dağıtmıyor zaten.


  Dar gelirli aileler kart ile halk ekmek alabiliyor sadece.
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  mechatengu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1977 Mesaj
  Akp belediyesini şikayet etmişler mi hiç?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Teğmen
  249 Mesaj

  Valla burada fırıncılar haklı. Serbest piyasaya aykırı tamamen.


  Ben para kasmak için fırıncı açayım ama sen halkın ve benim ödediğim vergilerle benim yarı fiyatıma ekmek sat hatta bazen bedava dağıt.


  Kendi ödediğim vergiyle bana rakip/kazancımı baltalayan kurumları fonlamak beni hafif şey hissettirirdi. İlla yardım yapacaksan yukarıda dendiği gibi ekmek kuponu dağıt, vatandaş o kuponlarla istediği fırıncıdan ekmek alabilsin.
  Yine de her şeye rağmen İmamoğlu belediyesi AKP belediyelerinden 10 kat daha iyi, AKP'liler duyar kasmaya kalkmasın.


  İmamoğlu eleştirilecekse onu da biz eleştiririz.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 22 Şubat 2021; 22:13:5 >
 • Teğmen
  221 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  mechatengu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Onbaşı
  34 Mesaj

  Halk ekmek satışları tavan yapmış durumda. Geçen seneye göre 2-3 kat daha fazla satıyor, bu da fırınların 2-3 kat daha az satması demektir. Bizim burada halk ekmek nerde bilmezdim, artık önünde upuzun kuyruklar oluyor oradan anladım nerede olduğunu
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Redeemertr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Uzaklaştırılmış 3 gün cezanın, 2 gün 2 saat 32 dakika kadarı kaldı.
  Hijyen yokmuş halk ekmekte.halk ekmek kapalı poşet satıyor. Ulan haftasonu ekmek aldım fırından adam eliyle poşete koydu. Ben mi körüm yoksa bu şerefsizler mi yalan söylüyor  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sissil -- 23 Şubat 2021; 0:5:8 >
 • Yarbay
  2213 Mesaj
  Fakire Kuru ekmeği de çok görmeye başladılar.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Çavuş
  97 Mesaj
  Kirk yillik kurumda ucuz veya ucretsiz ekmek verildiğini yeni mi ogrenmiş bu saflar. :)  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  437 Mesaj
  [07 Haziran 2021 14:20:52 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
  quote:

  Orijinalden alıntı: Aberrant Warden

  Halk ekmek satışları tavan yapmış durumda. Geçen seneye göre 2-3 kat daha fazla satıyor, bu da fırınların 2-3 kat daha az satması demektir. Bizim burada halk ekmek nerde bilmezdim, artık önünde upuzun kuyruklar oluyor oradan anladım nerede olduğunu

  sayıları kaynakları ile verir misiniz?

  |
  |
 • Yarbay
  5613 Mesaj

  Aslında birşeyleri bedava dağıtmak sorunun çözümü değil tersine sorunu büyüten bir konu. Asıl sorun ekmek fiyatlarının artışı. Asıl sorun her alandaki yüksek vergiler. Asıl sorun genel olarak yükselen fiyatlar ve önüne geçilemeyen eflasyon.


  Herşeyden önce defalarca kez söyledik ve yine söylüyoruz. Türkiye'de asıl çözüm bedavacılık değil tersine devletin her alandan elini çekip oralar için harcadığı devasa kaynağı maaş vergilerinde kdv ve ötvde indirim yoluyla halkın cebine aktarması. Vergiler düşer, bürokrasi azalır ve bu sayede yolsuzluk ve sırf çalışıyor gibi gösterip tonlarca havadan para yiyen asalaklar temizlenirse genel bir refah sağlanır.


  Ekonomi büraokrasi, vergiler, adam kayırmacılık, hukuksuz ihaleler ve bürokrasi yüzünden çalışamaz hale geldi.


  devlet kaynakları o kadar kötü kullanılıyor ki bir sürü ek vergi ile kamburlarımız her geçen gün büyüyor bunun çözümü size sus payı olarak atılacak 1 tane ekmek değil üstüne o ekmek sizin paranızsa. Asıl sorun devletin kendisi devlet sadece denetleme alanında bulunmalı. BDDK, KİK, RTÜK ve diğer pekçok denetim kurumu özerk hale getirilmeli. Devletin görevi kimsenin tekel haline gelmemesini sağlamak olmalı bugünse tam tersi devlet eliyle tekeller yaratılıyor ve bunun için orta sınıfı yokeden vergiler kullanılıyor.


  Bu arada fırıncılar derneği, şu derneği, bu odası. Bu tarz kurumların esas amacı tekelleşme ve fiyatları arttırmaktır. Rekabeti ortadan kaldırıp halkı pahalı yemek zorunda bırakmaktır. Bu nedenle denetim kuryumları en çok böyle öberkleşmiş odalar ve derneklere karşı tetikte olmalıdır. Çünkü ekonomiye ve serbest piyasaya zarar vermek dışında çok bir işlevleri yoktur. Aidat adı altında haraç toplayıp, yaptıkları meslekte insan sayısını sınırlı tutarak fiyat düşüşünü engellemek temel amaçlarıdır.


  Şunu sakın ama sakın unutmayın gerçek kapitalizm sadece sıradan vatandaşa değil. Girişimci ve para babalarına karşı da acımasıuz olan kapitalizmdir. Gerçek kapitalizm ne zenginlerin neden fakirlerin hiçkimsenin gözünün yaşına bakmaz özünde. Kapitalizmde batmak zengin olmak kadar doağl birşeydir. Eğer kaptializmi zenginin dostu olarak görmeye başlamışsanız o kapitalizmde sorun var demektir. Gerçek bir kapitalizmde şirket sahipleri yaptıkları ufak hatalarda bile bedeli iflas ile ödemek zorunda kalırlar. Fakat son 10 yıllarda devletler halkın vergilerini kullanarak malesef patronların hatalarının bedelini iflasla ödemelerinin önünü kapatıyor. Buda kapitalizmi hasta hale getirip, tekelleşme riskini arttırıyor.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 23 Şubat 2021; 1:2:57 >
  |
  |
 • Yarbay
  3383 Mesaj
  40 yaşındayım ben bildim bileli halk ekmek her daim fırınlardan ucuz satmıştır. Refah partisi ,fazilet partisi yada ak parti zamanı hepsinde. Ben öyle hatırlıyorum en azından..

  40 yıldır ucuz satılan ekmek ne olduda şimdi sıkıntı yarattı...
  İşte bunlar bana samimi gelmiyor İstanbul belediyesi ak parti de iken şikayet edilmişmi ihe yada refah partisideyken fazilet psrtisndeyken ... Edilmişse affola ama sanmıyorum.. Ne olmuşda şimdi sıkıntı olmuş ekmeğin ucuz dağıtılması..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  569 Mesaj
  Bence ekmek üretimini ya tamamen devlet üstlenmeli ya da hiç bulaşmamalı ama üretim yapılan yerleri çok sık ve katı kurallar ile denetlemeli.

  Devlet üretirse hijyen ve belli standartlara daha iyi uyma konusunda çok güzel olur ama işsizlik biraz artabilir çünkü çok temel bir meslek ve bu işten geçinen çok insan var. Fakat eğer devlet üretmeyecekse denetimlerini çok sıklaştırmalı çünkü fırınlardaki ekmeklerin hakkaten ekmek olmak ile alakası yok. Üstelik hijyenik ortamlar da değil genellikle.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  7244 Mesaj

  Arkadaşlar normalde ekmek yemiyorum ama bu aralar sardık işte ekmeğe.


  Pandemiden dolayı bunun örneklerini görüyorum, fırıncılar ekmeklerini poşede koyduğu zaman ekmekler çok geç bayatlıyor ve adamların satışları düşüyor.


  Bu adamlar istiyor ki "ekmekler bayatlasın ve atılsın biz de marketlere sabah akşam yeni ekmek yollayalım."  Bir markete gidiyordum bu uygulamayı her zaman yapmıyorlar. Poşetliyi görmeyince o marketten vazgeçip öbürüne gidiyorum onda da iki gün bulsam


  üçüncü gün poşetli ekmek bulamıyorum..


  Memlekette bir çok esnafta olduğu gibi bazı fırıncılar da haindir. Normalde akşama taze ekmek bulamazsın ama poşetli olunca daha öğlen üretilmiş gibi


  ekmeği alıp gidiyorsun. Bunu fırıncı bırakır mı yanına?

  |
  |
 • Çavuş
  73 Mesaj  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Romanitas -- 23 Şubat 2021; 3:51:56 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  287 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: sarkat

  Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?

  Evet dedim.


  CHP li belediye başkanını eleştirmek için AKP li mi olmak gerekiyor?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 23 Şubat 2021; 5:31:21 >
 • Teğmen
  221 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: mechatengu

  Evet dedim.


  CHP li belediye başkanını eleştirmek için AKP li mi olmak gerekiyor?  Alıntıları Göster
  https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/23/33/18/2333188246836c0924a2e3a258081b80.jpeg&t=0&width=480&text=1

  Çıkar göster
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
Instagram takipçi satın al
Bitcoin Alım Satım
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,687
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.