Şimdi Ara

Filozof ne yapar, Zizek ve yatağı anlatıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar az evvel denk geldiğim ve çok da beğendiğim bir video oldu. Sizle paylaşmak istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=dp8aTYUrPi0

Türkçe okumak isteyen arkadaşlara kendimce çevirmeye çalıştım:

Bence filozoflar cevap bulmazlar. Felsefenin büyüklüğü tam da burada yatar. Şu milletin dediği: "filozoflar bize sadece sorular sorar" gibi laflardan bahsetmiyorum.
    Söylemek istediğim, felsefe denen şey nedir?

Bi kere felsefe, birilerinin sandığı gibi MUTLAK DOĞRU hakkında kafa patlatmak falan değildir. Sonra da bulduğun o DOĞRUyu benimseyip, hayata karşı şüpheci bir tavır takınma gibi şeyler değildir.

Kimisi de şöyle der: "Bizler, gerçek, ölçülebilir, çözülebilir problemlerle uğraşırız. Filozoflar ise sadece aptalca metafizik sorular filan sorarlar. MUTLAK DOĞRU gibi, ulaşılması imkansız kavramlarla oynayıp dururlar." Hayır, bence felsefe oldukça mütevazi bir disiplindir.

Felsefe; yani gerçek felsefe, farklı türden bir soru sorar. Mesela bir filozof, özgürlük problemine karşı nasıl yaklaşır? Olay özgür müyüz değil mi? tanrı var mı yok mu? gibi şeyler değildir. Filozof, çok daha basit bir soru sorar. Hermeneutik bir soru: "Özgür olmak ne anlama gelir?" gibi.

İşte bu, felsefenin asıl yaptığı iştir. O sadece, belirli kavramları kullandığımız zaman sorular sorar. Belirli şeyler yaptığımızda sorar...

Peki bilmek denen olayın özü nedir?
    Bunun cevabı, "Doğru bilgi diye bir şey var mı?" gibi aptalca, ideal sorularda değil, hayır! Soru şu: Sen, "bu şey doğrudur" dediğin zaman, neyi kastediyorsun?

Yani görüyorsunuz, çok mütevazi bir olaydır aslında felsefe. Filozoflar, ölümsüz bir gerçeğin peşinden koşan deli adamlar falan değildirler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 11 Nisan 2018; 18:46:3 >

• Platon: “Felsefe merakla başlar” der.

Ona göre felsefe: insanı doğadan ayıran ve kendi doğasını oluşturmasına fırsat veren “doyumsuz merak” anlayışıdır.
    Felsefe merakla başlamıştır, merakın farklı şekilleri olarak yaşamını sürdürmüştür.
    Felsefe şahsi olandansa evrensel olanı, olayların görünmeyen taraflarını, işin aslını; günlük olandansa genele ilişkin olanı merak eder.
    Merakı merak etmektir, ya da düşünmeyi düşünmektir denilebilir.

İnsanlık tarihi merak ve arayışla şekillenmiştir.
    İnsanlar vahşi doğada ayakta kalmak ve ötekilere karşı savunmak için yeni yollar türetmiştir.
    Doğanın olumsuz taraflarından merak sayesinde sıyrılmıştır.
    İnsan yaşamını tehdit eden olayları sorgulayarak olumsuz etkilere çözümler bulmuştur.
    Peki yaşamsal ihtiyaçları temin edince, geriye ne kalmıştır?
    Kendini oluşturma imkanı diyebiliriz.
    Boş bir zaman ortaya çıkar ve özgün üretimlere olanak sağlar.
    Kimileri bunu, diğerlerini sömürme fırsatı olarak değerlendirmiştir.
    Kimi de sorgulamaya başlamıştır.
    Burada felsefe, sadece zor durumlarda değil,
    rahatlıkta da sorgulayan, merak eden, düşünen insanlarda ortaya çıkar.

Felsefe özellikleriDoğadan merak yönümüzle ayrılmıştık.
    Önce insanlar arasındaki ilişkilerimizi sorguladık. Toplumsal canlılar olduk.
    Karşımdakine neden saldırayım? Belki öldürmek yerine yaşatmak ve işbirliği yapmak daha iyidir?

Vahşiliği sorguladık ve toplumsal canlılar olduk.
    Birbirimize acımak, iletişim kurmak, eğitmek, öğrenmek yoluyla bugünkü anlamda insan olmuştuk.

Birbirimizin farkına varmıştık. Önceleri doğayı sorgulamıştık.
    Şimdi de insanın doğasını sorgulamalıydık.

Filozof adlı kişiler de burada ortaya çıkar.

İnsanlık gerçeğini fark eder. Doğal olayları sorgulayarak insan olunur,
    insanı da sorgulayarak filozof olunmuştur.
    İnsanı doğadan farklılaştıran, filozofu da insandan ayrı kılan benzer bir merak anlayışıdır.
    Filozof olmayanların yarı yolda bıraktığını söyleyebiliriz.

Filozof ise yetinmeden sorgulamaya, merak etmeye devam etmiştir.

• Özgür olmak ne anlama gelir?
  • filozof orada olmayan adamı oynayan adamı oynayan adamdır.

o bir aktördür hayatın rol kestiği.

ancak bu rolu kendi adına oynarsa geleceğe bırakıt olarak bırakacağı miras kendisi gibi gözükecekken, orada olmayan adamı oynayarak her daim kurgusal bir kişiliği oluşturur ve aslında o adam benmişim mottosunu hayale getirir.

bu şekilde filozof bir bakıma arayış içinde olan kişinin giydiği elbise gibidir. felsefenin bu yaklaşımı kişiseli değil bir husus en kişisel dahi olsa aslında bahsettiği varlığın kişisel olamayacak hallerini vurgular.

filozof bireyselliğe vurguyla, sen ben veya o denebilir der. ancak sen ben veya o dersen bir gün sen de ben sen veya o yerine biz demek zorunda kaldığında felsefenin ne olduğunu anlarsın demektedir.

bana göre felsefenin düşünsel boyutu kişilerin hafızalarında izdüşümlerinin toplamına bakış içerir. her bir izdüşüm bir kurguyu oluştururken son izdüşümün aksettiği ve oluştuğu perdede kişi insan denen varlığın olması gereken görüntüsünü görecektir.

..........................

filozofa teklif edilen insan ile aynı filozofun çizdiği insan görüntüsü arasındaki fark düşünsel çabanın ta kendisi olarak görülür.

filozof ne amaçlar?

aynadaki senin fiziksel gerçekliği ile aynada görülmeyen beklentileri ve hayalleri olan senin gerçekliğin arasında bir bağ var der. eğer ki bu bağı doğru şekilde kurarsan görüntün denen halin anlatamadığı şeyleri anlatma fırsatı sunacak bir aklediş sürecin oluşacak diyerek, sanal olanı somuta indirme bakımından gerçekten fiili bir çaba gösterimi mevcuta getirebilir.

• Okul uzadı galiba!
    Filozof ne yapar, Zizek ve yatağı anlatıyor
  • Yani basit bir şekilde söylersek söz edilen filozof veya felsefe, kavramların karşılaştırılmasını veya kavramların varlığını yokluğunu veya doğru olup olmadığını değil, kavramlardan ne çıkarılması gerektiği veya kavramların ne anlama geldiğini sorar.
    Mesela tanrının varlığını veya yokluğunu tartışmadan önce "tanrı" kavramının nasıl tanımlandığını, ne anlama geldiğini açıklar, antropomorfik bir tanrıdan mı söz edeceğiz yoksa panteist bir tanrıdan mı gibi.. mi acaba?
  • Burası bi özel ortam, yatak diye bi mekan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bana biraz dil bilimi ile karıştırıyorsun gibi geldi
    kavramlara anlam vermek veya ne anlama geldiğini sorgulamak
    yanlış mı anladım acaba

bana göre felsefe hangi bilim dalından gelirse gelsin eldeki verinin en iyi şekilde insan hayatına nasıl katılacağının arayışıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmt042 -- 11 Nisan 2018; 19:49:39 >
  • evet Şuan aydınlanmaya başladım sanki.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.