Şimdi Ara

FERRARİ SAAT YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar şu linkteki saat hoşuma gittihttp://ferrari.hizlisaat.com/0830044 , ferrari markası iyi midir sizce o paraya değer mi ? benim hoşuma giden saatler genelde bu tarz oluyor, çelik kasa kahverengi deri kordon, içi beyaz bu tarzın genel bir adı var mı ? ve bu tarzda tavsiye edebileceğiniz markalar var mı? teşekkürler.

FERRARİ SAAT YARDIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çölde bir kum tanesi -- 17 Temmuz 2013; 0:23:37 >

• up
  • Moda saatlerini geçiniz.Gönül isterki kronograflı otomatik saat alasınız.Ama bütçe söz konusu olduğunda o fiyat aralığında Swiss Made Quartz kronograflı saat alınabilir.
    Örneğin;
     FERRARİ SAAT YARDIM

https://www.saatvesaat.com.tr/saat/Certina/C0016391603701/PD

• quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Moda saatlerini geçiniz.Gönül isterki kronograflı otomatik saat alasınız.Ama bütçe söz konusu olduğunda o fiyat aralığında Swiss Made Quartz kronograflı saat alınabilir.
    Örneğin;
     FERRARİ SAAT YARDIM

https://www.saatvesaat.com.tr/saat/Certina/C0016391603701/PD

Teşekkurler hocam cevap için. Peki butcem bin lira civari desem baska onerebileceginiz markalar var mi ? Ve ferrariden kesinlikle uzak mi durayim dersiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bin TL civarı kronograflı otomatik saat bulmanız zor.Ancak ETA 2824,2834,2836 mekanizmalı Swiss Made kronografsız otomatik saat alabilirsiniz.
    Ferrarinin içinde muhtemelen (ki en pahalısı ile en ucuzu arasında 50 dolar oynar) ucuzundan bir quartz makine vardır.Ki kaliteli bile olsa bin TL civarında bir para ile ben olsam pilli saat almazdım.

Certina, Tissot gibi markaların kronografsız modellerine bakın.Ve en güzeli saati kolunuzda görüp öyle alın.
  • mekanizmasını bilemem ama ismi yeter sonuçta ferrari
  • Hocam bunu alırsanız ilerde yanına bir de Ferrari araba çekmek gerekir o yüzden astarı yüzünden pahalı patlar Bu tarz saatler bakıyorsanız Tissot , Victorinox , Seiko gibi markalara yönelebilirsiniz. Tercihe göre Quartz , otomatik farketmez

• quote:

Orijinalden alıntı: thejollyjoker

Hocam bunu alırsanız ilerde yanına bir de Ferrari araba çekmek gerekir o yüzden astarı yüzünden pahalı patlar Bu tarz saatler bakıyorsanız Tissot , Victorinox , Seiko gibi markalara yönelebilirsiniz. Tercihe göre Quartz , otomatik farketmez

Hocam cevap yazdiginiz icin tesekkurler, dediginiz markalari da arastiricam fakat sormak istedigim birsey var, ben bu saat islerinde acemiyim pek bilgim yok, yani otomatik saat olunca niye fiyat uçuyor quartz olmasi kotu birsey mi beni aydinlatirsaniz sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Bin TL civarı kronograflı otomatik saat bulmanız zor.Ancak ETA 2824,2834,2836 mekanizmalı Swiss Made kronografsız otomatik saat alabilirsiniz.
    Ferrarinin içinde muhtemelen (ki en pahalısı ile en ucuzu arasında 50 dolar oynar) ucuzundan bir quartz makine vardır.Ki kaliteli bile olsa bin TL civarında bir para ile ben olsam pilli saat almazdım.

Certina, Tissot gibi markaların kronografsız modellerine bakın.Ve en güzeli saati kolunuzda görüp öyle alın.

Hocam sagolun cevap icin tavsiyelerinizi goz onunde bulunduracagim fakat saat konusunda teknik bilgim yetersiz beni yonlendirebileginiz bir kaynak vs var midir ? Biraz arastirip oyle almaya karar verdim, bu saat işi sandığimdan karışık çıktı.

• quote:

Orijinalden alıntı: çölde bir kum tanesi

quote:

Orijinalden alıntı: thejollyjoker

Hocam bunu alırsanız ilerde yanına bir de Ferrari araba çekmek gerekir o yüzden astarı yüzünden pahalı patlar Bu tarz saatler bakıyorsanız Tissot , Victorinox , Seiko gibi markalara yönelebilirsiniz. Tercihe göre Quartz , otomatik farketmez

Hocam cevap yazdiginiz icin tesekkurler, dediginiz markalari da arastiricam fakat sormak istedigim birsey var, ben bu saat islerinde acemiyim pek bilgim yok, yani otomatik saat olunca niye fiyat uçuyor quartz olmasi kotu birsey mi beni aydinlatirsaniz sevinirim.

Rica ederim. Temel'de en büyük fark mekanizma farkından kaynaklanır. Quartz makinelerin maliyeti bellidir. 3000 tl ' ya satın alacağınız Tag Heuer marka quartz bir saatle 600 TL ' ya alacağınız Tissot quartz modelle hemen hemen aynı maliyetli ve aynı mekanizmalar kullanılır. Dolayısıyla mekanizmalar farklılık gösterse de mekanizmaların fiyat aralıkları quartz mekanizmalarda üç aşşağı beş yukarı aynıdır. İster Eta olsun , ister Miyota , Seiko vs... Ucuz maliyet kısacası.

Otomatik saatler için böyle bir durum söz konusu değildir. Mekanizma faktörü önemli yer arz eder. Ve bu sebepten dolayı da pahalıdır. Maliyeti , bakımı da pahalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thejollyjoker -- 21 Temmuz 2013; 1:39:46 >

• abi ne uğraşıyosun al bi rolex daytona
     FERRARİ SAAT YARDIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkygc -- 29 Temmuz 2013; 0:51:20 >
  • Otomatik saat alınca ne okuyor bir türlü çözemedim daha karmaşık daha pahalı bir aket takmanın psikolojik rahatlığımı ? Yoksa bilmediğimiz bir artısımı var pilli sistemlere göre?

• quote:

Orijinalden alıntı: ubeceren

Otomatik saat alınca ne okuyor bir türlü çözemedim daha karmaşık daha pahalı bir aket takmanın psikolojik rahatlığımı ? Yoksa bilmediğimiz bir artısımı var pilli sistemlere göre?

MEKANİK SAATLER

Kurmalı ve otomatik saatler olarak iki çeşittir.

1-Kurmalı saatler: Kurma kolundan el ile(manuel) kurulur. Zemberek yayının açılıp kapanma suretiyle mekanik enerji depolar. Kurmalı saatler makinasının özelliğine göre belirli zaman aralıklarıyla kurularak sürekli çalışması sağlanır. Eğer enerjisi bittiğinde kurulmazsa saat çalışmaz.

2-Otomatik saatler: Yapı itibariyle kurmalı saatler gibidir. Tek farkı makineye takılı bir rotor sayesinde kurma işlemini kendi kendine yapmasıdır. Saat kolda hareket halindeyken rotor ileri geri dönerek zembereği kurar. Böylece kurma işlevi otomatik olarak sürekli yapılmış olur. Eğer otomatik saatler enerjisi bitinceye kadar hareketsiz kalırsa saat durur ve tekrar enerji depolamaya başlayıncaya kadar çalışmaz. Buda el ile kurmayla veya saati hareket ettirmeyle mümkündür. Mekanik saat üretiminde İsviçre çok gelişmiş teknolojiye sahiptir.Mücevher süslemeli son derece dakik mekanik saatler yapılmaktadır. Mekanik saatlerin ömrünü uzatmak için çarkların sürtünme noktalarına değişik sertliklerde taş ve madenler kullanılmaktadır. Bu sürtünmede aşınmayı en aza indirme saate uzun süre bakım yapılmamasını sağlayıp ömrünü uzatmaktadır.

Mekanik saatlerin ileri geri (balans)ayarı her kişiye göre değişir. Çok hareketli insanlarda saat ileri giderken daha hareketsiz insanlarda aynı saat geri kalabilir. Bu tarz durumlarda mekanik saatler o kişiye has ayarlanmaktadır. Aynı zamanda mekanik saatlerin ileri geri(balans) ayarını yerçekimi kuvveti de etkilemektedir. Bu etkiyi sıfıra indirmek için birazda pahalı olan Tourbillion sistemi geliştirilmiştir. Tourbillion saatin çalışan mekanizmasının yerçekimi kuvvetinden etkilenmemesini sağlayan bir sistemdir. Bu tür saatler İsviçre saat teknolojisi ile yapılmaktadır.

QUARTZ(PİLLİ) SAATLER

1952 yılında pil teknolojisinin saatlere uyarlanması ile mekanik saatlerde saatin mekanik enerjisini sağlayan zembereğin yerini quartz saatlerde pil almıştır. Yalnız pil tek başına yeterli olmamış gerekli enerjiyi ritmik ve düzenli seviyede tutmak için entegre ve bobin kullanılmıştır. Pilli saatlerde Analog ve digital (elektronik) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

1-Analog (Quartz) saatler: Akrep, yelkovan ve saniye ibreli olup kadran üzerine saat ve dakika göstergesi çizilerek saatin kaç olduğu bilinmektedir. Bu saatlere tarih, alarm, zaman tutucu (chronograph) özelliği de eklenmiştir. Hem digital hem analog bir arada olan saatlerde dünyada öncülüğünü yapan Casıo firmasının çok modelleri vardır ve bu saatlere pusula (compass), basınç ölçer (barometer), sıcaklık ölçer (thermometer), yükseklik ölçer (altimeter), derinlik ölçer (depthmeter) özelliklerini eklemeyi başarmıştır. Tissot firması bir adım daha ileri giderek bu özellikleri bir araya getiren saate 1999 yılında ilk kez dokunmatik safir camı kullanarak bir devrim yapmıştır.

2-Digital (elektronik) saatler: Analog saatlerdeki bobin bu tür saatlerde yoktur. Pil, entegre ve mürekkepli cam sayesinde elektronik olarak çalışarak zamanı gösterir. Digital saatlerde saniyenin ritmini ve enerji dengesini entegre üzerindeki parçalar sağlar.

Digital saat çok hızlı gelişen bir teknolojidir. Bu saatlere her türlü özellik eklenmektedir. Alarm, perpetual tarih, kronometre (cronograph), pusula (compass), basınç ölçer (barometer), sıcaklık ölçer (thermometer), yükseklik ölçer (altimeter), derinlik ölçer (depthmeter), fotoğrafve video kaydı, ses kaydı, mp3 çalar, kalori ve tansiyon ölçer, nem ölçer (hygrometer), internete bağlanabilen, hafızalı ve konuşan saatler üretilmektedir.

HEM PİLLİ HEM MEKANİK SAATLER

Bu saatlere İsviçre Autoquartz ismini verirken Japan Seiko firması kendine has bir özellikle Kinetic ismini vermiştir. Seiko kinetic enerjiyle (hareket enerjisiyle) çalışan bu saatlerde çok kaliteli modeller yapıp dünya saat sektöründe adından bahsettirmeyi başarmıştır. Hareket enerjili bu saatler, pilli saatler gibi pil enerjisini kullanırlar farkı ise şudur; otomatik saatlerde kullanılan rotor bu saatlerde zembereği değil de makinaya has özel şarjlı pili doldurur. Bu şarjlı piller küçük bir jenaratördür, ömrü 15-25 yıl arasında değişmektedir. Saatin kolda hareket etmesi ile rotorun dönmesi sonucunda şarjlı pil sürekli şarj olmakta ve aynı zamanda normal pil gibi saatin çalışmasını da sağlamaktadır. Bu da saatin uzun yıllar pil ihtiyacını gidermektedir.

IŞIK ENERJİLİ SAATLER

Bu tarz saatlere casio ve orient firmaları light power ve tough solar ismini verirken citizen firması eco drive ismini vermiştir. Bu saatlerde şarjlı pil kullanmaktadır, yalnız kineticlere göre farkı rotor kullanılmamıştır. Işık enerjili saatlerde saatin kadranına ışıkenerji sistemi yerleştirilmiştir. Işığı gören bu sistem ışığı enerjiye dönüştürüp pili şarj eder. Pil sürekli şarz halinde olduğu için saat düzenli çalışır. Bu yapıdaki saatlerde hem analog hem digital olarak mevcuttur.

3-SAATLERDE KULLANILAN TERİMLER-MALZEMELER ve ÖZELLİKLER

QUARTZ: Saatin pil enerjisi ile çalıştığını gösterir.

AUTOMATIC: Saatin pilsiz olup hareket enerjisi ile dolduğunu gösterir.

MECHANİC : Saatin pilsiz olup kurma kolundan kurulduğunu gösterir.

KINETIC: Saatin pilli sistemde hareket enerjisi ile şarj olup çalıştığını gösterir.

AUTOQUARTZ: Saatin pilli sistemde hareket enerjisi ile şarj olup çalıştığını gösterir.

ECODRIVE (LIGHT POWER): Saatin pilli sistemde ışık enerjisi ile şarj olup çalıştığını gösterir.

ANALOG: Saatin Akrep-Yelkovan göstergeli olduğunu gösterir.

DIGITAL: Saatin elektronik olduğunu gösterir.

ANADIGI: Tek saat içinde hem analog hem digital saatin birlikte olduğunu gösterir.

DUALTIME: Çift zaman göstergeli, yani iki ayrı saat göstergesi.

GMT: Ülkelerin saat farkı göstergesi kısaca dünya saatleri deniyor.

SAPPHIRE: Safir cam. Çizilmez, sert cam.

MINERAL GLASS (KRİSTAL CAM): Kırılmaya dayanıklı cam.

CHRONOGRAPH: Zaman tutucu. Piyasada kronometreli diye tabir edilen özellik aslında chronograph’tır.

CHRONOMETER: Saatin şaşma payının olmadığı, doğru gittiği test edilmiş olup bu konuda sertifikalı olmasıdır. Böyle sertifikalı saatlerin sertifikası, her yıl yenilenir. İsviçre'nin resmi test istasyonlarında (c.o.s.c ) 'nin zorlu testlerinden başarıyla geçmiş saatlere verilen tanım olmakla beraber kronometre ibaresi her saat yapımcısının kendi kendine saatin üzerine yazabileceği bir ibare değildir. Söz konusu testler 15 gün ve gece süren , saatin 5 ayrı pozisyonda ve hızla değişen ısılar altında yapılan testlerdir.

RETROGRADE: Analog saatlerde ibrenin kendiliğinden otomatik olarak sıfırlanmasıdır.

PERPETUAL CALENDER: 2100 Yılına kadar saatin takvimini ay sonlarını şaşmadan otomatik olarak kendi kendine ayarlamasıdır.

MOONPHASE : Ayın evrelerini gösterir.

HYGROMETER: Havanın nem oranını ölçer.

STAINLESS STEEL: Birinci sınıf kaliteli cerrahi çelik. Bütün saatlerde stainless steel yazmasına rağmen, çeliğinde markadan markaya farkı ve kalitesi vardır.

TITANIUM: Çelikten sağlam olup %40 daha hafif bir madendir ve çizilmeye de dayanıklıdır. Çeliğe alerjisi olanlar için çok iyidir. Çünkü anti alerjiktir.

BICOLOR: Çift renkli. Saatlerin sarı beyaz, kızıl beyaz gibi iki renkli olmasından dolayı kullanılan tabirdir.

PEARL: Sedef kadran.

LIMITED EDITION: Saatin sınırlı sayıda üretilmiş olduğunu gösterir. Numaralıdırlar.

JEWELS: Çarkların sürtünme noktasındaki aşınmayı engellemek için yerleştirilen taş sayısı. Örneğin: 21jewels-21 taşlı demektir.

SCREW-IN CROWN (VİDALI-KİLİTLİ TEPE): Saatin su geçirmezlik oranını yükselten kurma kolu.

INDIGLO: Analog saatlerde zemin aydınlatma ışığı.

ILLUMINATOR: Elektronik digital saatlerde zemin aydınlatma ışığı.

KADRAN: Saatin üstten iç görüntüsünü sağlayan levha.

FLYBACK: Cronograph’ın tek tuşla aniden sıfırlayıp tekrar baştan start almasıdır.

ANTI-REFLEKTIVE: Yansıma yapmayan cam. Saatlerde tek taraflı ve çift taraflı anti-reflekte cam olmak üzere iki çeşit kullanılmaktadır.

POWER RESERVE: Güç göstergesi. Saatin enerji seviyesini gösterir.

BEZEL (DÖNER ÇERÇEVE): Saatin üstündeki döner çerçeve. Chronograph (zaman tutucu) özelliği olmayan saatlerde chronograph (zaman tutucu) olarak kullanılır.

CERAMIC: Saatin seramikten yapıldığını gösterir. Seramikten yapılan saatler çizilmezler. Yalnız saatlerde seramiğe başka madenlerde karıştırılarak kırılmaya dayanıklı olması için esnekleştirilirler.

TUNGSTEN: Saatin tungsten madeninden yapıldığını gösterir. Bu tarz saatlerde çizilmezler.

TACHYMETER : Araçların hızını ölçmeye yarar. Bu özelliği genelde pilotlar kullanır.

TELEMETER :Mesafe ölçer.

RADIO CONTROLLE: Frekans kontrollü saat. Bu özellik Avrupa'da vardır. Bu sistem Türkiye’de kurulu değildir. Sistemin kurulu olduğu bölgelerde saat frekans alarak otomatik olarak kendini ayarlar. Ayarı bozulmaz.

TOUCH SCREEN: Camdan dokunarak ayarlanıp fonksiyonlarının aktif hale getirilmesi.

• Harika bir bilgilendirme olmuş, pilli saate çok para verilmez söylemi nedir peki şu linteki saatin pilli olduğunu açıklamalarınız sayesinde çözmüş oldum, şimdi pilli olduğu için aşırı pahalı mı sayılmalı bu fiyat?
    https://www.saatvesaat.com.tr/saat/Certina/C0084271605700/PD
  • quote:

Orijinalden alıntı: ubeceren

Harika bir bilgilendirme olmuş, pilli saate çok para verilmez söylemi nedir peki şu linteki saatin pilli olduğunu açıklamalarınız sayesinde çözmüş oldum, şimdi pilli olduğu için aşırı pahalı mı sayılmalı bu fiyat?
    https://www.saatvesaat.com.tr/saat/Certina/C0084271605700/PD

Saatin pilli olup olmaması ile ilgisi yok aslında fiyatların, fiyatlandırma tamamen marka bazlıdır, yani tüm ürünler için geçerlidir, bknz: triko, ayakkabı, vs.
    Yani, pilli olmanın da etkisi kısmen var tabiiki, ama 10TL'ye mal edilen bir Quartz saati Q&Q firması ( Citizen'in alt firması ) 30TL'ye satar, aynı saati ,atıyorum, Rolex minimum 1000TL'ye satar.
    Şimdi burada yanlış anlaşılma olmasın, marka diyince sadece fiyat farkı oluşmuyor. Bir marka oluşana kadar geçtiği süreç onu marka yapıyor, yani o uzun süreçte kalitesini, farklılığını belli edebilenler marka oluyor. Mesela Rolex dedik, adamların saatlerindeki işçilik çok farklı, saat dünyasına kattığı teknoloji ve tasarımlar tartışılmaz. Yani Rolex, Rolex olana kadar 40 fırın değil, 40000 fırın ekmek yemiştir ve bugünki konumuna gelmiştir. Elbette seviye olarak daha yükseği de var, daha alçağı da hatta saat dünyasına daha fazla etki bırakanı da daha az etki bırakanı da var. Bu farklar da markaların değerlerini ve saatlere koydukları fiyatları etkiliyor.

Ayrıca, Mekanik saatlerde bir sanat eseri var diyebiliriz. Şöyle düşünün, bir pilli saatte, elektronik bir devre var ve pille besleniyor, ufacık bir kutu ( açıp baktınız mı bilmiyorum ), ama mekanik saatte 150-200 parçadan oluşmuş bir makine mevcuttur ve bu şey kurduğunuz sürece kendi kendine çalışır.

Şimdi Quartz saatleride yerdiğim sanılmasın, çünkü devrim niteliğinde bir buluştur. Hatta İsviçre saat dünyasını iflasa kadar götürecekken, onların da Quartz yapıp kendilerini kurtardığı ve saatlerin takı haline gelmesi ile yeniden mekaniklerin yaygınlaşması ile bugüne geldiği bir gerçektir. Quartz devrimini Seiko yapmıştır ve zamanında çok fazla yeni ürünler ile İsviçre saat dünyasını çok zorlamıştır. Günümüzde ise Seiko da artık batı pazarına girmek istediği için mekanik makinelere yoğunlaşmakta ve yüksek fiyatlı saatler satmaktadır. Bugün ,şahsi kanaatim, teknolojik olarak en ileri firma Casio'dur. 5 motorlu, güneş enerjili, radyo kontrollü, kronograflı, pusulalı, perpetual takvimli ( gerçi tüm Casio'lar öyle artık) bir saati 1000TL civarına satmaktadır. İşçilik ve kalite olarak daha iyi modellerini ise sadece iç pazarda ( Japonya'da ) tuttuğu halde onları bile 2500-3000TL civarına satmaktadır.

Mesela Casio'nun yapmış olduğu özelliklerideki 1000TL'lik saati bir İsviçre markası üretmiş olsa değil 10000TL, 50000TL'den aşağı satmaz, ki gerçek bir örnek verecek olursak, yalnızca kronograf ve perpetual takvim eklenen, misal Rolex Cosmograph Daytona, fiyatı 20000TL civarıdır.

Bunları kafaya takmaya değmez, tipini beğendiğiniz bir SAAT markasını ( MODA markası değil ) kolunuza taktığınızda sizi tatmin edecektir, quartz yada mekanik farketmez. Mekanik saatler sadece biraz daha duygusal bağ oluşmasını sağlıyor ama şahsen ben elimdeki Quartz saatlere de zevkle bakıyorum :)

Ayrıca TORU-NAGA'ya bir teşekkürü borç bilirim, ellerine sağlık çok açıklayıcı ve çok güzel bir yazı yazmış

• merhabalar ben daha yeni ferrari scuderia saat aldım ama bir şey sormak istiyorum bazı saatlerde genelde saniyeyi gösteren kırmızı şey var o bende başka bir fonkisiyon olarak kullanılıyor ama onun kendisine ait bir başka göstergesi daha var o belirli bir kaç tur yaptıktan sonr o kırmızı şey ben nereye ayarlamışsam otamatik olarak orda FERRARİ SAAT YARDIM duruyor bu sizce normalmi yani saatin bir özelliğimi

• yardım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.