Şimdi Ara

Facebook zengin-fakir ayrımı yapabilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Maaş oldukça hassas bir konu olduğu için açıkçası insanlar mecbur kalmadıkça aylık ne kadar para kazandıklarını söylemekten kaçınırlar. Ancak gidişata bakılırsa Facebook, kazancınızı kendi başına çözebileceği için gelecekte bunu sizin ifşa etmenize gerek kalmayacak.

Ayrıca Bkz.Microsoft, Windows 10 S'i bağımsız bir sürüm yerine "S Modu" olarak sunacak
    Sosyal medya devi bu teknoloji için 27 Temmuz 2016'da bir patent başvurusunda bulunmuş durumda. Patente göre şirket kullanıcıların sosyo-ekonomik durumlarını tahmin etmek için eğitim, ev sahibi olma ve internet kullanımı gibi kişisel verilerini toplayan bir sistem kurmak istiyor.

Amaç Facebook'un hedefleme yeteneklerini geliştirmek

Facebook'un algoritması fotoğraflar, check-in'ler, durum güncellemeleri vb. yoluyla gönüllü olarak yüklemiş olabileceğiniz bilgilere dayanarak sizi işçi sınıfı, orta sınıf veya üst sınıf olarak gruplandırabilecek.

Patentin amacı Facebook'un hedefleme yeteneklerini iyileştirerek, kullanıcılara sosyo-ekonomik durumuna göre ilgi duyabilecekleri reklamları göstermek. Örneğin işçi sınıfında yer alan biri için lüks otomobil reklamlarının pek de bir anlamı olmayabilir. Her ne kadar sosyal medya devinin bu algoritmayı devreye sokma planının olup olmadığını bilemesek de, bir çok kişinin hayattaki ve toplumdaki statüsünün bir algoritmayla belirlenmesinden pek de hoşnut olmayacağı bir gerçek.

• Teknoloji çağında bile sınıflı toplum oluşturmanın patentini alıyorlar. Kafa yapısı değişmedikten sonra dünya dışı koloniler kursan uzayda ne fayda..

• Tanıyor olabileceğiniz kişiler, değişir.

SGK gelir testini Facebook aracılığıyla yapabilir.

Facebook dışında kendimizi her türlü haber kaynağından dışlarsak (yani dünyayı sadece Facebook üzerinden görürsek) iPhone X'un yeni modellerinin çıktığını duymamış olabiliriz. Dünya üzerinde yaşayan düşük gelirli insanlar pahalı hayatları, marka/modelleri görmeyecekleri için hayatlarını huzurlu bir şekilde sürdürebilirler. Görüp duyup erişemedikleri ürünler olmayacağından daha fazlasını istemeleri gerekmez. İnsanları yönetmek, kontrol etmek çok çok daha kolay olur. (bu yazdığım hayal ürünü gerçek olmuş olsa, Apple bugün 2018 yılında elinde kalan iPhone 6'yı tanıtır 2 bin liradan yeni çıkan iPhone diye düşük gelirlilere satar)

Distopya oldu biraz :)

• Firma açısından da benim açımdan da oldukça mantıklı gibi. Evet sınıf ayrımı gibi gözüküyor ama bana Mercedes, BMW reklamı göstermenin hiçbir anlamı yok. Onun yerine sakız reklamı görsem hem alabileceğim, hem de işime yarar bir şey görürüm. Firmada doğru kitleye ulaşır :D

• Sorsa söylerdik. Ben fakirim.

• Türkler'in gelir / yaşam şekli oranı bu algoritmayı çökertebilir. Don alacak parası olmayanın son model telefon sahibi olması vs vs.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aptalca bir sistem. Eğer elindeki Facebook'a bağlı olduğu cihaz sayısından yola çıkarak sistemi yönetiyorsa çok afallayacağı yer olur.

Bir de insanları böyle sınıflandırmak gericiliktir.

• Aslında Facebook için çok basit zengin adamın arkadaşlarıda zengin olur genelde. Para parayı çeker misali.
    Ancak zengin fakir ayrımı birçok kişinin telefonundan facebook uygulamasını silmesine neden olabilir !

• zaaten erdiremeyen nam delisi de bu sidik yarışına katılmadımı.
  • Güzel bir gelişme, artık bana reklam göstermezler umarım

• Ezikleri ayırsın önce..

• Facebook boş vakit geçiren adam zengin olsa ne olur ruhu fakirdir

• Ben çok zengin ve inanılmaz kaliteli bir adamımdır. Aynı zamanda çok zekalıyım.

• Yinede benden başkası bilemez boş uğraşlar bunlar

• İyi güzel de reklam sistemi tersine işlemiyor muydu? Yani fakir insana lüksü göstermek ve özendirmek? Bizim ülkemizde en uygun olanı zaten bu. Yani en son çıkan telefonun reklamlarını koy her yere, insanlar koşa koşa...

• CIA ve NSA'ya daha ayrıntılı bilgi lazım herhal?
  • Dötüne don alamayanlar altında araba, elinde son model telefonlarla geziyor. Bu uygulama bizim ülkemizde işlemez sınıfta kalır.

• Sosyal medyada herkes zengin. Boşa uğraşmasın tespitle filan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.