Şimdi Ara

Excel için yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler 10 tane excel formatında dosya düşünün.Her birinde formül var.Formüller aynı. Yapmak istediğim herbirine ayrı ayrı girmek yerine topluca formüldeki değeri değiştirmek. Bunu yapabilirmiyim?

• up

• Tüm hücreleri seç, formülünü yaz. Formülü girmek için enter'e değil. CTRL+Enter'e bas hocam.

• Linkteki dosyada makro ayarlı.

Dosyayı açıtktan sonra ALT+F11'le yada geliştirici sekmesinde Visal basic seçerek

VBA editörü açın. Sol taraftan Module1 bulup seçin. Aşağıdaki satırı kendinize uygun olarak değiştirin.

Worksheets("Sayfa1").Range("A1").Formula = "=$A$2+$A$3"

Sayfa1 yerine, açılan dosyada hangi sayfada işlem yapılacaksa onun ismi,

A1 yerine, hangi hücreye formül yazılacaksa onun adresi,

=$A$2+$A$3 yerine de, formülünüzü yazın.

VBA editörü kapatın. (Dosyayı kaydedin)

Başla düğmesine basıp değişiklik yapılacak dosyaların olduğu klasörü seçin. İşlem bittiğinde "İşlem Tamam" yazısı çıkacak.

Not:

Makro alt klasörlere de işlem yapıyor. İşlem yapmak istediğiniz dosyaları, yeni bir klasör oluşturup oraya atın.

İşlem yapmadan önce dosyalarınızın yedeğini alın.

• Figo kullanıcısına yanıt

Demek istediğim 3 tane excel dosyası düşün.Hepsinin içinde bir kutucukda formül var.Bu formülün değerini değiştirmem gerekiyor.hepsine tek tek girmek istemiyorum.Bu şekilde nasıl yapabilirim ?

• International kullanıcısına yanıt

Formülün değeri derken neyi kastediyorsunuz ?

Atıyorum formülde =5+3 yazıyorda siz bunu =5+2 mi yapmak istiyorsunuz ?

Yoksa formül sonucu çıkan 8 değerini mi değiştirmek istiyorsunuz ?

Eğer formülünüzü =5+3 den 5+2 ye çevirmek istiyorsanız:

Yukarıda verdiğim dosyayı incelediniz mi ? 100 tane de dosya olsa hepsini tek tek açıp formülü değiştirir ve dosyayı kaydedip kapatır.

Tabi dosyalarda formüller hep aynı hücrede olmalı ve hep aynı değişikliği yapmalısınız.

(Yukarıdaki makroyu söylediğim şekilde kendinize göre uyarlamalısınız.)

Formül değeri diyerek başka bir şeyden bahsediyorsanız. Neden bahsettiğinizi anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 16 Mart 2022; 19:51:58 >
  • cdemir kullanıcısına yanıt

Aynen dediğin gibi 5+3 değerini 5+2 şeklide değiştirmem gerekiyor.200 tane excel dosyası var ve bu formül hepsinde aynı kutucukta.Verdiğin dosyayı ve işleme bakıcam fırsatım olmadı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.