Şimdi Ara

Evrime inananlar gelebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sadece merakımdan soruyorum, neden kayıtsız şartsız evrime inanıyorsunuz? Yani sizce başka birşekilde gelmiş olmamaz mıyız? Yaratılış demiyorum belki bizden çok gelişmiş uzaylılar bizi tasarladı yada hepimiz bir PC oyunuyuz aslında (Simülasyon Teorisi), belki de katır gibi iki farklı canlının çiftleşmesinden oluştuk ama kısır değiliz o yüzden çoğaldık?

Benim merak ettiğim şey şu: Müslümanları görmediği şeye inanmakla suçluyorsunuz ama siz açık açık tanık olmadığınız deneylere inanıyorsunuz. Hadi biz müslümanlar yaratılışa inanmak zorundayız ama sizin dini sorumluluğunuz da yok? Sizi kendi deneylerinizi yapmak yerine başkalarının deneylerine inanmaya iten şey nedir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu bir inanç meselesi değildir. Şu videoyu baştan sona izle dikkatlice.

https://www.youtube.com/watch?v=LO90FpCRoCk

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Kayitsiz sartsiz inanmak diye bir sey olmaz bilimde. Her sey yanlis olabilir yaklasimi var.

Darwin'in evrim teorisini tamamen curutecek bir kanit yok(henuz). Zaman icerisinde teorideki yanlis yaklasimlar duzeltiliyor ve daha dogru hale geliyor. ( Basit bir makale:http://epicofevolution.com/dialog/evolution-of-evolution.html )

Evrim teorisi bu gece curutuldu diyelim. Cok acaip bir kanit bulundu ve gitti koca teori varsayalim. Bu, tek basina; Islam tanrisini ya da herhangi baska bir tanriyi daha inanilabilir kilmaz. 2+2 isleminin sonucuna bir taraf 8 diyor; diger taraf 10 diyor. Bu aksam 8 olmadigi anlasilinca 10 diyenler "Bak bizimki dogruymus" diye seviniyorlar. Bu cok sacma ama yillardir bu forumda evrim teorisine saldiran cahillerin durumu bu. Inanclarinin yanlis olma ihtimalini hissettikleri an icine dusecekleri bosluktan kurtulmak icin diger cevaba saldirip kendi kanitsiz cevaplarini daha dogru kilabilme umudu icerisinde lise biyolojisine dahi hakim olmadan atip tutuyorlar yalnizca. Bu yuzden hic "Neden manyetizma teorisine inaniyorsunuz" diye soran dindar yok. O teori kendi inancinin koltugunu sallamiyor cunku. Iste bu yuzden de, dindar birisiyle evrim tartismak imkansiz, cunku aslinda tartisilan sey hep din.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 27 Kasım 2018; 22:31:35 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kayıtsız şartsız ne demek? Yok öyle birşey. Keşke daha iyi bir teorimiz olsa, evrimin yüzüne bakmayız. Dediklerin de mümkün ama desteksiz hipotezler sadece. Test edelim desen edemezsin. Belki de dev bir çaydanlıktan damlayan suyun içindeydik, dünyaya düşünce büyüdük filizlenip insan olduk? Senin örneklerin ne kadar geçerli ise bu da o kadar geçerli.

Açık tanık olmaktan ne anlıyorsun? Her yıl yüzlerce-binlerce makale çıkıyor evrimle ilgili. Yapılanlara güvenmiyor musun? Aynı deneyi kendin yap. Bakalım sonucun aynı mı olacak farklı mı. Zaten sen yapmasan da başka binlerce ekip tatmin olmadıklarında tekrar kendileri yapar deneyleri. Sonuç farklıysa herkes bakar, hangisi doğru ortaya çıkar.

• Evrim bir inanç değil, dolayısıyla soru baştan çöküyor. Bu mantığa göre kimse annesiyle babasının çocuğu olduğunu da ispat edemez. Öyle olmadığına dair onlarca iddia ortaya sürülebilir.
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Dediğim gibi, benim dini sorumluluğum var ama başkası evrime inanıyorsa benim değil onun kendi işi banane. Benim merak ettiğim neden tüm ateistler tek ağız birleşmiş evrim de evrim diyor? Aralarından farklı fikir çıkaranı görmedim daha.

Hadi fikri olsa test etse derim ki "adam kendi fikrini test etmiş yanlış olduğuna kanaat getirmiş o yüzden evrimci olmuş" ama böyle bir durum yok? Bunun nedenini merak ediyorum sadece.

Yoksa biri ineğe tapıyormuş, diğeri ateşe secde ediyormuş, başkası inancı için günde 20 vakit amuda kalkıyormuş bu benim derdim değil.

Birden fazla evrim teorisi var. Hic biri ateistlerin tekelinde degil. Ateizmin bu konu ile hic alakasi yok.

Evrim kesin bir olay. Inanc degil. Gozlemlenen bir olgu. Bunu aciklayan da birden fazla teori var, sec begen al istedigini.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lamarckism
    https://en.wikipedia.org/wiki/Altruism_(biology)#Biological_market_theory
    https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Queen_hypothesis
    https://en.wikipedia.org/wiki/Common_descent

Bilimsel teorilerin din ile isi olmaz. Uzerine alinan, bunu ateizmin sizin inanclariniza karsi sundugu bir propaganda zannedip tribe giren sizsiniz : )

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Benim tribe girdiğim yok, "Evrim kesin bir olay" diyerek kimin tribe girdiği de belli.

Teori kelimesinin anlamını öğren de gel.

Ironik oldu son mesajin. Sen bilmiyorsun neden bahsettigini. Evrim bir gercek. Kesinlikle var olan bir olgu. Evrim teorileri bunu acikliyor/ aciklamaya calisiyor. Kesin olmayan sey "evrim teorisi" , evrim degil : )

• quote:

Orijinalden alıntı: Anti Fanboy

Dediğim gibi, benim dini sorumluluğum var ama başkası evrime inanıyorsa benim değil onun kendi işi banane. Benim merak ettiğim neden tüm ateistler tek ağız birleşmiş evrim de evrim diyor? Aralarından farklı fikir çıkaranı görmedim daha.

Hadi fikri olsa test etse derim ki "adam kendi fikrini test etmiş yanlış olduğuna kanaat getirmiş o yüzden evrimci olmuş" ama böyle bir durum yok? Bunun nedenini merak ediyorum sadece.

Yoksa biri ineğe tapıyormuş, diğeri ateşe secde ediyormuş, başkası inancı için günde 20 vakit amuda kalkıyormuş bu benim derdim değil.
    Evrimi veya teorisini neden inanç haline geldiği belli aslında.

Alıntıdaki arkadaş aslında objektif şekilde yanıt vermiş, dürüst olmak gerekirse.

Her ateisti kastetmiyorum ama inanç haline ister istemez geliyor, bunun en iyi örneği, evrimin içine herşeyi sokmaları, inan bazıları kendileri bile inanmıyor, inandığı şeyi önkabul olarak görüp, mutlaka bi açıklaması vardır evrimin içinde diye düşünüyor. Bunuda aklı sıra bilimsel kılıfa büründürüyor.

Malum siteleri en güzel örneği bunun!

İşte bu durumda inançan farkı kalmıyor.

Buna akademisyenlerde dahil. Çok örneği var.

Amacım evrim tartışmak değil, girmiycem buraya.

Her ateistin evrimi savunma derdi de yok aslında, en azından kendi çevremde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.