Şimdi Ara

Evrim nedir? [Ana Konu] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
15
Favori
5.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 günden beri mesaj girdigimde böyle oluyor. simdide zar zor girecek editleyip girecem .3-4 harf yazyp girdikten sonra editleyip uzun yazy yazynca anca giriyor yorum.

Evrim nedir? [Ana Konu]

< Bu mesaj 18.9.15 tarihinde kaybolan verilerden kurtarılmıştır >
  • Benimde dünki mesajlarym silinmi?. Sanyrym güncel veritabany hasar aldy, onaramadyklary içinde en son alynmy? veritabany yede?i yüklenmi?. Sh den ayryldyktan sonra site bir türlü diki? tutmady.

edit: oha 1 yollady?ym mesaj 3 kez gitmi?, silinmiyorda

• Okumadığım bir mesaj kendi kendine silinmiş bu nedir ya?

edit:ayrıca bildirimler eksik

2.edit:şimdi de bu konu kültür ve bilim konusu olarak gözüküyor

• Forum, resmen çöktü. Yazdığım son birkaç mesaj gitmiş. Mesaj yazıyorum hata veriyordu. Bu sabah foruma bile giremedim.
  • benim son mesajlarım silinmiş. alışveriş yaptığım arkadaşların bilgileri uçtu
  • Nur topu gibi bir sorunumuz daha oldu. Hala açıklama yapmamaya devam edecek misiniz ?
  • Benimde dünkü mesajlarım silinmiş, anladığım kadarıyla güncel veritabanı bozulmuş. Bir önceki veritabanını yüklemişler. Düzen tutmadı bir türlü sadecehostingten ayrıldıktan sonra.
  • Benimde dünki mesajlarım silinmiş. Sanırım güncel veritabanı hasar aldı, onaramadıkları içinde en son alınmış veritabanı yedeği yüklenmiş. Sh den ayrıldıktan sonra site bir türlü dikiş tutmadı.
  • Forum yine bilgisayarı kastırmaya başladı.
  • Aynen öyle. Takılıp takılıp duruyor.
  • konuyu tekrardan bilimselliğe getirdiğimizde evrim bilimsel degildir

çünkü türlerin dönüşümü (teori) ispatlanabilir degil çünkü uzun bir zaman süreci gözlemlenebilir degil ..

bu bir teoridir inananları vardır ayrı bir konu ..

mesela ilk videolarda dawkins şempazelerle ilgili şempazeden gelmiyoruz ortak bir atadan geliyoruz diyor kim adına konuşuyorsa

6 milyon yıl önceyi gösteriyor ortak atayı ne kadan bilimsel gördünüz demi 6 milyon yıl önceyi tabloda

ve şempazelerle kuzen oldugunu söylüyor yani buna inanıyor

ben şempanzelerle kuzen felan degilim

• Ok hocam. Evrim yok. Türler her nasılsa dönüşmeden kaybolmuş. Fosiller bunu ispatlamaz. Dünya düz. Gunes dunyanin etrafinda donuyor. Evrimi ispatlayan virüsler falan yok. Zaten grip virüsüde yok. Hamam boceklerine bocek ilaci sıktıgimizda direnc kazananlarin genetik olarak bunu bir sonraki nesle aktarmasıda yalan. Omurgalı canliların benzerlikleri falan deli saçması. Nergiz cicegi ile bile dna mizin bir kisminin ayni olmasida yalan. Dunya 50000 yasinda. Zaten icinde bulundugumuz yilda 2015 degil 1000 demi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cadence1 kullanıcısına yanıt
    Evrim inancsa darwin ne oluyo? Peygambermi? Amma sacmalamisin. Biyoloji anabilim dali olarak yillardir vardir. Evrim biyolojinin konularindan yanlizca biridir. Evrime inanmayan insan bilime inanmiyor demektir. Kimyaya inanmamasi gerekir cunku kimyasal olaylarla aciklamalar ve deneyler vardır evrimde. Fizige inanmamasi lazim cunku fiziksel testler yapar karbon yasi vs. Matematige inanmamasi lazim cunku isin icinde aritmatik olasilik gibi matematiksel kavramlar vardir. Bunlarin hepsi anabilim dalidir. Yani evrime inanmadigini acikca söylemenin karsiligi cahilliktir ve cahile laf anlatamazsin. Mevzuyu bilmez çünkü. Ama bilimi anlatmak için çaba sarfedip su bilgileri paylasan insanlarin bunu senin ve senin gibi insanlar okusun ve ogrensin demesi kadar dogal birseyde yok. Bu sorulan her soruyu cevaplamistir evrim. Okumak gerek cahillikten kurtulmak icin ama malesefki atalarimizdan kalan bisey olsa gerek herkesin okuyup anlamasida beklenemez. Neyse aslinda mevzu bukadar uzun degil.kesin ve nettir bilim ve bilim herseyi sorgular. Su an enerjiyi maddelestirme ve zamanda yolculuk gibi testler cernde yapiliyor. Bilim bir surectir ve bu sorularin cevabini bulana kadar sorgulayacaktir. Evrim sorusu coktan cevaplandi bilimsel olarak. Nereden geldigimizden cok gelecegevyonelik calismalar var sen farketmesende.

• Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Evrim-Kuran hakkında bunu oku.
    https://serdargunes.wordpress.com/2014/09/11/mustafa-ozturk-insan-yaratilis-ve-evrim-meselesi/

• quote:

Orijinalden alıntı: soghan

Evrim inancsa darwin ne oluyo? Peygambermi? Amma sacmalamisin. Biyoloji anabilim dali olarak yillardir vardir. Evrim biyolojinin konularindan yanlizca biridir. Evrime inanmayan insan bilime inanmiyor demektir. Kimyaya inanmamasi gerekir cunku kimyasal olaylarla aciklamalar ve deneyler vardır evrimde. Fizige inanmamasi lazim cunku fiziksel testler yapar karbon yasi vs. Matematige inanmamasi lazim cunku isin icinde aritmatik olasilik gibi matematiksel kavramlar vardir. Bunlarin hepsi anabilim dalidir. Yani evrime inanmadigini acikca söylemenin karsiligi cahilliktir ve cahile laf anlatamazsin. Mevzuyu bilmez çünkü. Ama bilimi anlatmak için çaba sarfedip su bilgileri paylasan insanlarin bunu senin ve senin gibi insanlar okusun ve ogrensin demesi kadar dogal birseyde yok. Bu sorulan her soruyu cevaplamistir evrim. Okumak gerek cahillikten kurtulmak icin ama malesefki atalarimizdan kalan bisey olsa gerek herkesin okuyup anlamasida beklenemez. Neyse aslinda mevzu bukadar uzun degil.kesin ve nettir bilim ve bilim herseyi sorgular. Su an enerjiyi maddelestirme ve zamanda yolculuk gibi testler cernde yapiliyor. Bilim bir surectir ve bu sorularin cevabini bulana kadar sorgulayacaktir. Evrim sorusu coktan cevaplandi bilimsel olarak. Nereden geldigimizden cok gelecegevyonelik calismalar var sen farketmesende.

Dünyanın etrafını ateşten ve yıldırımlardan bir kürenin sardığını, uzaya çıkılamayacağını ve dünyanın dönmediğini savunabilen birisine cevap yazıyorsun. Kendini yorma bence bir yere varılamıyor

• quote:

2- Yapısal Benzerlik (Homoloji)

İki şeyin birbirine benzerliği birçok farklı seviyede olabilir. Örneğin sarı elma ile armutu kabaca birbirine benzetebilirsiniz; bu çok da şaşırtıcı olmaz. Benzer şekilde, detaylı incelemediğiniz varlıkları bir arada kategorize edivermek anlaşılırdır: "uçan şeyler kuştur" gibi. Ancak bilimsel bir perspektifte bakmaya başladığınız zaman, işler değişir. Eğer ki birbirinden tamamen bağımsız gruplar olan balıklarda (bazı gruplarında), amfibilerde, sürüngenlerde, kuşlarda ve memelilerde bulunan uzuvlarda aynı kemik düzeninin ("1 kemik, 2 kemik, çok sayıda kemik ve parmaklar" şeklinde giden düzen) görüyorsanız, durup düşünmeniz gerekir. Birbirinden bağımsız olarak var olan yapıların birbirine benzemesi şart değildir. Örneğin bir tekne, bir bisiklete benzemez. Bağımsız işler yapmak üzere tasarlanmış, apayrı üretim hatlarının ürünüdürler. Ancak Coca Cola ile Fanta birbirine benzer. Ortak bir geçmişi paylaşmaktadırlar. Şaşırtıcı bir şekilde, tamamen bağımsız ortamlarda yaşayabilecek şekilde uzmanlaşmış türlerin vücutlarında sayısız benzerlikler görürüz. Bilimsel bir şüphecilikle bunu sorguladığımızda, bu canlıların ortak bir geçmişi paylaştıkları sonucuna varmamız gerekir. Bir balina ile bir insan, aynı üretim hattının ürünüdürler. Sadece birbirlerinden çok önce ayrılmışlardır ve farklı ortamlara adapte olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Ancak atalarından kalan izleri halen birebir taşırlar. Yabanarıları ve bal arılarının iğneleri, fazlaca evrimleşmiş ovipozitor adı verilen dokunma organlarıdır. Bütün canlıların yapısında, sol-elli aminoasitler bulunur, halbuki tamamen sağ-elli aminoasitlerden oluşsalardı da sorunsuz bir şekilde işlerlerdi. Doğada bu sağ-elli aminoasitler var; ancak buna rağmen tüm canlılar sol-elli aminoasitlerden oluşuyor. Bağımsız bir üretim, bu tür benzerliklere ihtiyaç duymamaktadır. İşte ortak bir evrimsel tarihten kaynaklanan bu benzerliklere, yapısal benzerlik (homoloji) adını veriyoruz.

bu konu kişiden kişiye değişir mesela bir araba yaparkende bisiklet yaparkende aşağı yukarı aynı parçaları kullanabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: neuro

quote:

Orijinalden alıntı: HeLLsTeR

Evrim kesinlikle yoktur demiyorum ama ilk insan diye bir varlığın olduğuna eminim, gerek din olarak gerekse kendi düşüncem olarak. Koyduğun bir videoda balıktan geldiğimizi söylemiş. Saçmalığın daniskası

Sadece mitokondrial dna bile dünyadaki bütün insanların tek bir insandan gelmediğini kanıtlar.

Çok güzel demişsiniz sadece mitokondrial dna bile evrimin kanıtıdır

• Konuya günlerce giremedim konu her sitede, her tartışmada olduğu gibi evrim~din çatışması olmuş.
    Şu konuyu gayet açıkca anladım ki öğrenmek istemeyen insana sayfalarca yazı yaz, videolar at, konferansları dinlet, hatta al eline kağıt kalem çiz bak böyle böyle deniyor diye gene de bir işe yaramıyor konu dönüp dolaşıp sen şimdi cidden her şeyin şans eseri olduğunu mu sanıyorsun diyor, bu kaynaklar bence öğrenmek isteyen için faydalı karşı çıkanlar için(ki hala anlamasam da madem bu kadar koyu şiddetle karşı çıkılıyor neden birileri çıkıp aksini iddia eden ya da bu elimizdeki teorinin yanlışlarını ortaya atan bir şeyler çıkarmıyor) sadece tartışma alanından ibaret.

Buna karşı çıkan sevgili arkadaşlarım şunu göremiyorsunuz bu babamızın teorisi değil, darwin benim dedem değil, evrim benim inancım değil, evrim benim yaşam stilim değil, evrim arkasına sığındığım gerçekliğim değil. Bu evrim teorisi dediğimiz şey canlıların gelişimini şu ana kadar en iyi şekilde açıklayan insan buluşu bir teori. Gördüğünüz gibi şu ana kadar en iyi şekilde açıklayabilen dedim, yarın bir gün birileri gerçekten ( eğer siz gelip bu teori yanlıştır diyip gerçekten bilimsel bir şekilde bulduğunuz sonuçları bizimle paylaşırsanız, ben sizin sunduklarınızı okurum bilimsel çevrelerde ne deniyor bakarım şayet teoriniz olayları daha açık bir şekilde ortaya koyuyorsa ben insanların bilinçlenmesi için sizin teorinizi anlatmaya çalışırım.) cevaplanamayan sorulara verilecek cevapları olan bir teori ortaya atabilir(ama şunu da söyleyeyim bundan tamamen farklı bir şey olmayacak ufak ayrıntılar değişir belki ) , tıpkı Einstein'ın gelip Newton denklemleri yerine daha iyi işe yarayan bir şeyler koyması gibi. Bugün hala Newton denklemlerini kullanıyoruz çünkü işe yarıyor,doğru sonuçlar veriyor. Bilimin güzel yanı bu işte kesin inandığın şeyler yok gözün kapalı evet bu kesindir demiyorsun hiçbir şeye, daha da önemlisi inanmıyorsun, bilmek istiyorsun.

6 milyon yıl önce ki şey gözlemlenemediği için bilimsel değil demiş bir arkadaş .
    Bildiğiniz gibi Cern'de deney denilen şey kısmen büyük olan parçacıkların çarpıştırılıp daha küçük parçacıkların olup olmadığına arkalarında bıraktıkları izle bakılıyor. Evet evet parçacık tam olarak gözlenmiyor ( Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin doğrusunu öğreneyim.) Konumuz Cern değil ama güzel açıklıyor şu video
    https://www.youtube.com/watch?v=M9tvf1SgaB8
    Misal Bknz:
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Higgs_bozonu
    Belki buna " matematiksel olarak zaten öngörülüyor, belli özellikleri uyan parçacığa evet bu parçacık diyorlar" diyebilirsin. (Gerçi bizim milletimizin çoğunun büyük gururu Cerndeki Türk sayısıyla övünmek ama belki ciddi anlamda bilenler vardır.)

Karadelikler de görülemiyor etkilerinden farkediliyor. Ya da karanlık madde galaksilerin dış kollarının da içiyle aynı hızlı döndüğüne veya kütle çekimsel merceklenmeyle açıklanıyor.
    Bknz:https://tr.wikipedia.org/wiki/Karanl%C4%B1k_madde
    Özür dilerim çok fazla uzattım ama demek istediğim bilimsel olarak ortaya atılan her şeyin pat diye " Aaaaa evet görüyoruz, duyuyoruz." şeklinde olmayacağı.

Yukarda bahsettiğin ve o kim oluyor diye aşağıladığın adamın demek istediği " Maymunlara benziyoruz biraz kambur bir şekilde yürüsek tıpkı onlar gibi oluyoruz o zaman demek ki çok yakın akrabayız " demek değil. Buyrun yukarıyı okumadıysanız
    http://www.evrimagaci.org/soru-cevap/13
    http://www.evrimagaci.org/makale/33
    Daha bunun gibi bir sürü yazıyı atabilirim okumanız için, bunu sadece o çizilen soy ağacının doğru resmedildiğini göstermek için attım.

Sen istediğine inanabilirsin. İster komplo teorilerine inan istersen evrim diye bir konu ortaya atmışlar her gelen ekmeğini yiyor bu yalanın de. İnan bana keşke bilim düzeyince birileri çıkıp bu yanlıştır dese. Benim Türkçe kaynaklardan bulduğum evrim karşıtı şeylerin hepsinin altında "H. Yahya" yazıyor, kusura bakma her hangi bir üniversitede çalışmamış, her hangi bir bilimsel derecesi olmayan, bir makalesi bilim dergisinde yayınlanmamış bir insana güvenemem. Belki senin tabirinle bilim denilen yalanın parasını yiyen şarlatanlara inanıp doğruyu göremiyorum, olsun benim için sorun yok adamlara hakkını vereyim. Gerçekten mantıklı kanıtlar bulup güzel bir teori ortaya atmışlar.

• fbgencer kullanıcısına yanıt
    Emeğin için teşekkürler onu diyen kişi zaten dünyanın döndüğünede inanmıyor konuları var ne döndüğüne nede güneşin etrafında döndüğüne inanıyor muhtemelen inancına ters diye güneşe çıkıp izledikmiki dönsün diyor. Zorlasak dünyanın yuvarlak olmadığınıda söylüyecekdir muhtemelen kendisi 2 ay banlı bu bölümden tamamen troll bir kişilik eğer ciddi ise vay halimize
  • Bu gece 12 de Habertürkte Ergi Deniz Özsoy var.Caner Taslaman da varmış sürpriz bir şekilde!
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.