Şimdi Ara

ETKİLİ BİR SOĞURMA YÖNTEMİ BAKMANIZDA FAYDA VAR

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar malum yazın ortasındayım bu ara 3k da gine bir artış var önlem almayan arkadaşlar burdan sesleniyorum xbox sunuzu sağlam kazığa bağlayın microsoftu hırsız tutmayın neyse bu yöntem örneği forumda çok ama yapılanlarda bana göre bazı eksiklier var gerçi burdada benim göremediğim sizin farkedeceğiniz mutlaka eksiklikler vardır ama burdan yazarsanız banada yardımcı olmuş olursunuz vede bu yöntem ile başkalarına bir fikir verdiysemde ben yardımcı olmuş olurum neyse benim 2 yılda edindiğim 3. xbox sahibi olarak topladığım bilglerin meyvesi inş işinize yarar ilkolarak

1- Makine resimlerdeki gibi çalışma masasına sabit ve 1 yıldır da orda bu fan modu için ve FW için yerinden oynatmam dışında

2- Altı bir kalem pil kadar yükseklikte

3- Hava akımı çok önemli soğuk havayı önden alıp dolabın arkasına veriyo yani aynı ortam içinde hava dönmüyor

4- Resimdede görüldüpü üzer üzerindeki fan normal bir fan değil ayarlı vede 8 cmlik en güçlü fanlardan tekbaşına arkadki xbox fanına bedel lakin son ayarda çalıştırmıyorum aşırı seli oluyo ama baktım makinede ısısı artarsa sonayar

5-Arka tarafta nyko intecoller dışardan adaptörle 12v çalşıyor dışardan olmasının artısı makine kapanınca yarım saat daha çalıştırıyorum böylelikle makineyi ana menüde bekletmeye gerek kalmıyor

6-iç akasamın resimlerini çekmedim fakat kısaca yazayım içerde CPU sağ tarafında LGE500 notebook fanı var yukardan gelen havayu GPU nun DVD ROMUN altındaki boşluga yönlendiriyor zaten arkadaki nykoya yardımcı oluyo bi nevi CPU ve GPu ek demin üzerine direk fan hava veriyo zaten hava sirkülasyonu çok önemli arkdaki fanların + nyko olmasbile mutlak 12v çalışmalıki içerde hava dağılıp ortamı ısıtmasın öyle olursa DVDROM aşırı ısınıyor çünki + GPU üzeri Bakır bir kapakla kapattım sebebi hava GPU bloğunun içerisinden dağılmadan geçiyo dvdrom gpu arasında 0,5 cm boşuk var direk kapatmadığı için hava dağılıyor

7-resimdede olduğu gibi makinenin dolaba monteli yerleri bantladım kesinlikle arkadaki sıcak hava ön tarafa veya makinenin altına geri gelmiyor

8-makine UPS ye bağlı elektirik gelip gitmeleri ve voltaj dalgalanmalarını önlemek için

Şimdilik bu kadar inş birlerine ışık olmuştur bu şekilde uzun süre kullmayı ümit ediyorum inş üçüncü makinede gümlemez şeytan kulana kurşun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Neso -- 15 Temmuz 2009; 13:28:32 >

• eline saglık bir güzel bir yazı olmuş dostum bilgilendirici bende böle bişe yapmak istiyorum msnmi pm den atacam ekle kouşalım
  • teşekkürler

buarada bi resim daha

• Bu Xbox'ın 3k verme olasılığı yok gibi. Gerçekten güzel olmuş. Tebrikler.
  • Yahu biz daha ilk çıktığı zamanlar arkadaşlarla heves edip su soğutma yapmıştık. Hatta o dönem ben pc modifiye ile uğraşıp xbox kullananlarla kafa buluyordum. 1 sene sonra gümledi arkadaşın xbox. İstediğiniz kadar soğutun, olayın ısıyla uzaktan yakından alakası olmadığını belki 100 defa sadece ben yazmışımdır.

Yine de uğraşmışsın, eline sağlık.
  • Tebrikler. Ne olursa olsun tedbiri elden bırakmamak gerekli tabi.
  • yahu saviar senin için fesat hani bana diyodunya telefonda neyse bal gibide %85 i ısında kaynaklı senin arkadaşın xbox a ne zaman yaptınız o soğutmayı o önemli ben aldığım ilk günden beri soğutma modlu çalıştırıyorum makine zarar gördükten sonra soğutma modu yaparsan tabi illaki gümler ilerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Neso -- 15 Temmuz 2009; 13:58:31 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Neso

yahu saviar senin için fesat hani bana diyodunya telefonda neyse bal gibide %85 i ısında kaynaklı senin arkadaşın xbox a ne zaman yaptınız o soğutmayı o önemli ben aldığım ilk günden beri soğutma modlu çalıştırıyorum makine zarar gördükten sonra soğutma modu yaparsan tabi illaki gümler ilerde

Yok yok senin için ciddi fesat.

2006 yılında olması lazım hatta ben e6750 mi yeni almıştım. Ben onu modluyordum arkadaşta pc sini satıp (tıpkı ondan 1 yıl sonra benim yaptığım gibi) Xbox almıştı. Hatta Thermaltake in cpu kıskaçları tam oturmamıştı onun yerine başka bir kıskaç kullanmıştık, diğeri anakartı baya bir zorlamıştı çünkü. Ama bir sorun çıkarmadı hani. Ondan 1 yıl sonra tam ben 360 almaya karar verdiğimde gümledi konsol. Hatta ea_wanted dan Premium almıştım binbir soru sorarak. O konsol şimdi mussam da ve soğutma modsuz uzun zamandır kullanıyor. Bendeki Elite de 2007 üretim soğutma modsuz aynen devam.

Kısaca lehimler sizi seviyorsa bir ömür tek gamepad de kocarsınız inşallah.

• Çok güzel çalışma olmuş

Bende yaptım soğutma modu xbox in içine intel cpu fanı koydum ve kasanın yan taraflarını kestim resimdeki kırmızı çizgilerin olduğu yerler kırdım :D ve her iki yönden içeriye fanlar üflüyor ... Gpu nun olduğu yere siyah bantla hava saçaklarını önmedim ... Resindeki alt kısımdan parmak ile gpu nun cpu ya uzanan demir bloğuna elliyorum (içeri koyduğum fanın altındaki soğutucu) ve sonuç sadece ılık Deneme yaptım ve soğutmayı çalıştırmadığım zaman soğutucuya elledim ve 4 5 saniye parmağımı tutamadım yandı resmen ,aradaki fark o kadar büyük..

Konsolun arka tarafından süper kalitede 2 adet 8 cm lık fan intercolerlik yapıyor, ama kasanın arkasındaki delikli olan yerleri kestim hatta iç kasanın telikli demirinide kestim:D yani xbox 360 in arka fanlarını elimle döndüre biliyorum , Kasanın arkatarafını kestim yani ve bu şekilde yapmış olduğum intercolerlar 2 kat daha hızlı içerden hava çekiyor, konsol kapalı iken bile öylesine çekiyorki konsolun yan tafından içeri çok hızlı hava giriyor ( hafif ıslak el ile kontrol edin ne kadar çektiğini anlarsınız)...

Bu soğutmalara karşı lcd lı ısı gösteren alet olsa (hani şu arka usb ya takılna ) çok iyi olurdu....

• Çok güzel olmuş.
  • Soğurma yöresel bir yemek değilmiydi???
  • istedigin kadar ugrasıp istediginiz modu yapsanızda yanlızca omrunu biraz daha uzatıyorsunuz asıl sorun mıcrosoftun makinayı ucuza mal edebilmek için kullandıgı malzemenin dusuk kalitede olması ve tabiki ucuz iscilik mıcrosoft makinada kullanılan malzemenin kalitesini ve işcilik seviyesini yukseltmedikce bu sorun devam eder
  • Uyguladığın soğutma modu aynen benimkisi gibi.

Ancak takıldığım bir nokta var. Konsolu kapattıktan sonra fanları bir süre daha çalıştırmak. Bu bence daha zararlı olabilir çünkü anakarttaki lehimleri ani ısı değişimleri bence daha çabuk çatlatır. Bu nedenle ben konsolu kapatır kapatmaz fanlarıda durduruyorum . Sence düşüncem yanlışmı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: storm24

istedigin kadar ugrasıp istediginiz modu yapsanızda yanlızca omrunu biraz daha uzatıyorsunuz asıl sorun mıcrosoftun makinayı ucuza mal edebilmek için kullandıgı malzemenin dusuk kalitede olması ve tabiki ucuz iscilik mıcrosoft makinada kullanılan malzemenin kalitesini ve işcilik seviyesini yukseltmedikce bu sorun devam eder

+100 milyon

İşçilik var işçilik var,yani afedrsnz XBoxın iç düzeni mahalle kenarındaki bilgisayarcıların küçük çocuklara topladığı pcleri andırıyor...

Ondan sonra soruyorlar ps3ün fiyatı neden düşmüyor diye,al işte neden düşmüyor

Bu kaliteli soğutmayla o/c bile çekersin bu alete

• Neso

Sistem güzel de makinanın arka tarafı çok kapalı değilmi ?

storm24

İmzanız Kural Dışı Bilginize
  • yok hocam yeterli boşluk var rahatlıkla sıcak havayı atıyor vede ön tarafa tekrar gelmediği için herhangi bir sorun çıkarmıyor resimde biraz dar gibi çıkmış ama yeterli yani

quote:

Orjinalden alıntı: FiréLord

Neso

Sistem güzel de makinanın arka tarafı çok kapalı değilmi ?

storm24

İmzanız Kural Dışı Bilginize
  • o kadar uğraşmışsınız ama makinenin arkası kapalı, bilmem farkında mısınz? duvarla arasında hepi topu 7-8 cm var. ayrıca gücü dışardan alsa da harici fanlar stok fanların yarattığı/yaratması gereken sirkülasyonu bozuyor.
  • stok fanla çalıştırdığında taş çatlasın 5-7 volt gibi bir hızlarda çalışıyor makine aşırı ısında 12 volta çıkarıyor dolayısı ile normalde o fanların kendini soğutmaya hayrı yok arkadaki boşluğa gelirsek orsa 3 cm de olsa kafi maşallah nyoko 12v canavar gibi o içerdeki havayı çok iyi atıyor makinede 5 satte oynasam gram ısınma yok vede içerdeki hava kaçaklarını önlediğim için hava akımı çok iyi önden gelip direk arka tarafa çıkıyor

quote:

Orjinalden alıntı: 6TANE6

o kadar uğraşmışsınız ama makinenin arkası kapalı, bilmem farkında mısınz? duvarla arasında hepi topu 7-8 cm var. ayrıca gücü dışardan alsa da harici fanlar stok fanların yarattığı/yaratması gereken sirkülasyonu bozuyor.
  • hocam asıl zararı sen veriyosun makinene düşünce güzel ama şimdi dediğin gibi ani soğutsan mesela birden üzerine sıvı azot döksen anı soğumayla çatlayabilir fakat fanları makine kapatınca test ettim ilk etpta sıcaklık artıyor sonra yavaş yavaş soğuyor yotubede adamlar dereceyle ölçmüşler normalde 35 dere olan cpu sıcaklığı makineyi kapatınca 90 derecelere kadar çıkıyor işte o zaman normalde makine çalışırken zarar görmeyen cpu kapatınca zarar görüyor o bakımdan kapatınca fanları çalıştırma çok önemli ben çoğu zaman gece unutuyom fanları kapatmayı sabah akadar çalıştığı oluyor

quote:

Orjinalden alıntı: rethekere

Uyguladığın soğutma modu aynen benimkisi gibi.

Ancak takıldığım bir nokta var. Konsolu kapattıktan sonra fanları bir süre daha çalıştırmak. Bu bence daha zararlı olabilir çünkü anakarttaki lehimleri ani ısı değişimleri bence daha çabuk çatlatır. Bu nedenle ben konsolu kapatır kapatmaz fanlarıda durduruyorum . Sence düşüncem yanlışmı ?

• yaw merak ediyom

bu xbox ı buzdolabı gibi bişeyin içinde oynasak,ama aşırı soğutmadan

ya da fan değil de klima tarzı direk soğuk hava üflesek içine,arkadan çıkarsak rüzgarı

bu arada yukarda da baba alet sırıtıyo

kesin hiç bi şey olmamıştır daha xbox'ına d
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.