Şimdi Ara

Espresso Makinesi tavsiyesi!!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.156
Cevap
94
Favori
232.736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: stanleykubrick

Kahve çekirdeklerinin buzdolabında saklanması öneriliyor.
    Acaba buzdolabına nasıl koymamızı önerirsiniz?
    Nasıl bir kap, nasıl bir ambalaj kullanalım?

Alıntıları Göster
    merhaba Sartug bey
    bende sahip olmasamda nespresso makinalar ve hkahve başlığını ilgi ile izleyenlerden birisiyim. bilgiler için teşekkür ederim. sorum ise şu bugün bir markette teşhir ürünü nespresso le cube c185t üstünde 399tl etiket vardı. bu rakam oldukça cazip göründü. uzun süredir vitrinde öylece duran bir makina nespresso serisinde iyi bir ürün diye ön amazon yorumlarının okudum linki ekte. ne dersiniz. 400tl vermeye değermi? şimdiden teşekkürler...
    http://www.amazon.com/Nespresso-C185T-Automatic-Espresso-Machine/dp/B000G6QJJO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326978130&sr=8-1

• quote:

Orijinalden alıntı: osman ağa

Kahvelerim 6 gün sonra geldi Kenya Kayu Peaberry ve Kenya Gakuyuini AA harika olduğunu söyleyebilirim, son derece güzel paketlenmiş, kahveyi daha çekmeden kokusu tüm mutfağı kapladı:)

Biraz daha ayrıntı verirmisin kahveler verdigin adrese(ev) kargo firmasımı getiriyor yoksa sen gidip biyerdenmi alıyorsun,1 kg kahve sipariş verilirse gümrük falan ekstra para veriyormuyuz cevap verirsen sevinirim
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

mrb saltug bey yazdıklarınızı okuduktan sonra kafam çok karıştı o yüzden yardımınızı istemekteyim. şimdiye kadar kahve makinesine ihtiyaç duymamıştım ama yakın bir zamanda evleneceğim ve evlendikten sonra küçük bir ilçeye yerleşeceğim orda kahve zevkimden uzak kalacağım için bir makine almaya karar verdim ama bu konularda hiç bilgim yok. kısaca;
    -kapsül kullanmak istemiyorum çünkü farklı tatlar denemeyi de istiyorum
    -ama bu demeleri yaparken makinenin beni çileden çıkarmasını da istemiyorum :) (kullanım yönünden)
    -bütçeme gelince 1.500 tl yi geçmemesi tercihimdir.

dediğim gibi bu konuda çok bilgili değilim o yüzden istediklerimi çok iyi ifade edememiş olabilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

selamlar, 1500 tl bütçe az değil. eğer kahve sizin için önemliyse ve böyle bir bütçe ayırmayı düşünüyorsanız size zaten kapsüllü makina önermezdim. siz süper otomatik sınfıta bir makinaya yönelebilirsiniz. mediamarkt mağazalarında bayağı bir seçenek sunuluyordu yakın zamana kadar. kahveyi de internetten sipariş edersiniz yurtiçi kargo nerede olursanız olun 1-2 güne kapınıza teslim eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: sartug

quote:

mrb saltug bey yazdıklarınızı okuduktan sonra kafam çok karıştı o yüzden yardımınızı istemekteyim. şimdiye kadar kahve makinesine ihtiyaç duymamıştım ama yakın bir zamanda evleneceğim ve evlendikten sonra küçük bir ilçeye yerleşeceğim orda kahve zevkimden uzak kalacağım için bir makine almaya karar verdim ama bu konularda hiç bilgim yok. kısaca;
    -kapsül kullanmak istemiyorum çünkü farklı tatlar denemeyi de istiyorum
    -ama bu demeleri yaparken makinenin beni çileden çıkarmasını da istemiyorum :) (kullanım yönünden)
    -bütçeme gelince 1.500 tl yi geçmemesi tercihimdir.

dediğim gibi bu konuda çok bilgili değilim o yüzden istediklerimi çok iyi ifade edememiş olabilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

selamlar, 1500 tl bütçe az değil. eğer kahve sizin için önemliyse ve böyle bir bütçe ayırmayı düşünüyorsanız size zaten kapsüllü makina önermezdim. siz süper otomatik sınfıta bir makinaya yönelebilirsiniz. mediamarkt mağazalarında bayağı bir seçenek sunuluyordu yakın zamana kadar. kahveyi de internetten sipariş edersiniz yurtiçi kargo nerede olursanız olun 1-2 güne kapınıza teslim eder.

Alıntıları Göster
    quote:

selamlar, evet çok fazla insan kişi kurum vs kahvenin buzdolabında saklanmasını salık veriyor, neden böyle anlamış değilim çünkü kahve buzdolabında saklanmaz. siz kahveyi kullanmak için dolaptan çıkarıp çıkarıp tekrar koydukça ortam ısısındaki farklılık kahveyi kötü etkileyecektir. Benim tavsiyem kahveyi kuru, serin, karanlık ve etrafında koku yaymayan şeylerin olmasına dikkat ederek saklamanız.

Uygun saklama kabı olarak; size bu iş için özel üretilen üzerinde tek yönlü valf bulunan ağzı hava geçirmeyecek şekilde kapatılan kalın poşetleri öneririm. Hatta miktar çoksa kahveyi bir kaç poşete bölün ki poşeti her açtığınızda kahvenin tamamı havayla temas edip hızlı bayatlamasın

• quote:

quote:

selamlar, evet çok fazla insan kişi kurum vs kahvenin buzdolabında saklanmasını salık veriyor, neden böyle anlamış değilim çünkü kahve buzdolabında saklanmaz. siz kahveyi kullanmak için dolaptan çıkarıp çıkarıp tekrar koydukça ortam ısısındaki farklılık kahveyi kötü etkileyecektir. Benim tavsiyem kahveyi kuru, serin, karanlık ve etrafında koku yaymayan şeylerin olmasına dikkat ederek saklamanız.

Uygun saklama kabı olarak; size bu iş için özel üretilen üzerinde tek yönlü valf bulunan ağzı hava geçirmeyecek şekilde kapatılan kalın poşetleri öneririm. Hatta miktar çoksa kahveyi bir kaç poşete bölün ki poşeti her açtığınızda kahvenin tamamı havayla temas edip hızlı bayatlamasın

Alıntıları Göster
    quote:

merhaba Sartug bey
    bende sahip olmasamda nespresso makinalar ve hkahve başlığını ilgi ile izleyenlerden birisiyim. bilgiler için teşekkür ederim. sorum ise şu bugün bir markette teşhir ürünü nespresso le cube c185t üstünde 399tl etiket vardı. bu rakam oldukça cazip göründü. uzun süredir vitrinde öylece duran bir makina nespresso serisinde iyi bir ürün diye ön amazon yorumlarının okudum linki ekte. ne dersiniz. 400tl vermeye değermi? şimdiden teşekkürler...
    http://www.amazon.com/Nespresso-C185T-Automatic-Espresso-Machine/dp/B000G6QJJO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1326978130&sr=8-1

selamlar, direkt olarak değer/değmez diyemiyorum. burada sizin kahve tüketim alışkanlıklarınız, bu işe ne kadar süre ve para ayırmayı düşündüğünüz vs gibi kişisel tercihler oldukça önemli. konunun başından itibaren hangi tip makinaların kimlere hitap edebileceğine değiniyorum ara ara, mesajlara göz gezdirirseniz faydası olur diye düşünüyorum.

iyi forumlar

• quote:

quote:

merhaba Sartug bey

selamlar, direkt olarak değer/değmez diyemiyorum. burada sizin kahve tüketim alışkanlıklarınız, bu işe ne kadar süre ve para ayırmayı düşündüğünüz vs gibi kişisel tercihler oldukça önemli. konunun başından itibaren hangi tip makinaların kimlere hitap edebileceğine değiniyorum ara ara, mesajlara göz gezdirirseniz faydası olur diye düşünüyorum.

iyi forumlar

Alıntıları Göster
    merhaba Sartug bey
    Biraz daha ayrıntı verirmisin kahveler hasbean siparişleri verdigin adrese(ev) kargo firmasımı getiriyor yoksa sen gidip biyerdenmi alıyorsun,1 kg kahve sipariş verilirse gümrük falan ekstra para veriyormuyuz cevap verirsen sevinirim... birde döviz kuru serbes piyasaya göre tl ye çevriliyor yoksa merkez bankasına göremi ben world ( visa ) kredi kartıyla ödeme yapacaım silip pe ne diye gözüküyor....hiç yurd dışı alışferiş teçrübem yok yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bolom -- 20 Ocak 2012; 18:19:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bolom

merhaba Sartug bey
    Biraz daha ayrıntı verirmisin kahveler hasbean siparişleri verdigin adrese(ev) kargo firmasımı getiriyor yoksa sen gidip biyerdenmi alıyorsun,1 kg kahve sipariş verilirse gümrük falan ekstra para veriyormuyuz cevap verirsen sevinirim... birde döviz kuru serbes piyasaya göre tl ye çevriliyor yoksa merkez bankasına göremi ben world ( visa ) kredi kartıyla ödeme yapacaım silip pe ne diye gözüküyor....hiç yurd dışı alışferiş teçrübem yok yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Alıntıları Göster
    quote:

merhaba Sartug bey

selamlar. kargo firması kahveleri adrese teslim olarak getiriyor. ben bugüne kadar gümrükte problem yaşamadım ama eğer olur da gümrüğe takılırsa sizin gidip gümrükten almanız gerekecektir. kredi kartıyla ödeme yapacaksanız dövizi tutatı bankanız kendi kurundan tl ye çevirerek ekstrenize yansıtacaktır. banka kurları genelde serbest piyasadan biraz daha yüksek oluyor

• quote:

Alıntıları Göster
    Sartug hocam, senden bir konuda yardım isticem.
    KRUPS F - 880 VIVO ESPRESSO MAKİNESİ, DELONGHI BCO 264B ESPRESSO CAPPUCINO VE FİLTRE KAHVE MAKİNESİ ve Krups KRP XP 4020 şöyle 3 tane makine buldum, açıkcası fiyatları bana oldukça cazip geldi. Sence hangisini seçmeliyim. Kahve konusunda çok deneyimli değilim, başlangıç olarak bu makinelerden hangisi daha çok tatmin edici olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkapeiron -- 25 Ocak 2012; 20:58:14 >

• quote:

quote:

merhaba Sartug bey

selamlar. kargo firması kahveleri adrese teslim olarak getiriyor. ben bugüne kadar gümrükte problem yaşamadım ama eğer olur da gümrüğe takılırsa sizin gidip gümrükten almanız gerekecektir. kredi kartıyla ödeme yapacaksanız dövizi tutatı bankanız kendi kurundan tl ye çevirerek ekstrenize yansıtacaktır. banka kurları genelde serbest piyasadan biraz daha yüksek oluyor

Alıntıları Göster
    sartuğ bey buradaki önerebileceğiniz kahve değirmeni varmıdır acaba yada tavsiye edebileceğiniz bir değirmen varmıdır ağırlıklı espresso öğütücem.

http://www.hepsiburada.com/liste/kahve-degirmeniogutucu/department.aspx?categoryId=237199

• quote:

Orijinalden alıntı: KRALL

sartuğ bey buradaki önerebileceğiniz kahve değirmeni varmıdır acaba yada tavsiye edebileceğiniz bir değirmen varmıdır ağırlıklı espresso öğütücem.

http://www.hepsiburada.com/liste/kahve-degirmeniogutucu/department.aspx?categoryId=237199

Alıntıları Göster
    bir kahve sever olarak herkese merhaba,

kahve, etrafındaki aromayı en hızlı şekilde çeken bir bitkidir, dolaysıyla yöresel kahvelerin farkı bulundukları ortamın florasına bağlıdır, bir arkadaş buzdolabında kahve muhafazısını sorduğu için yazmak istedim, buzdolabında saklanacaksa eğer mutlaka ve mutlaka çok iyi bir şekilde hava ile teması kesilmesi gerekir, yoksa kahvenizi içerken sucuk kaşar tadı almanız kaçınılmaz :)

bu arada ben de kahve makinesi arayışısı içerisindeyim..

• quote:

Alıntıları Göster
    ne gerek var 3ü1 arada varken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MechanicsSolid

ne gerek var 3ü1 arada varken.

Alıntıları Göster
    Sartug Bey, engin bilgilerinizle beni de aydınlatırsanız çok makbule geçer.

sizin sorularınızdan yola çıkacağım, makina tavsiyesinde bulunur musunuz? her zaman heves ettiğim bir dünyaya girmek ve gerçek kahve içme ayrıcalığına ulaşmak istiyorum.

- kullanım kolaylığı önemli benim için, deneysel tadları temel seviyede denemek isterim.
    - ben kahveyi sütlü seviyorum ama eşim mutlaka sade kahve içer.
    - tamirat modifikasyon elimden gelir.
    - bütçem 500 TL civarı, mart ayında almanya'ya gideceğim için daha uygunsa ordan almayı tercih ederim.
    - hem bavula sığması hem de mutfakta fazla yer kaplamaması bakımından kompakt bir ürün tercih ederim.

bu bilgiler doğrultusunda tavsiyede bulunur musunuz? şimdiden çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmcol

sizin sorularınızdan yola çıkacağım, makina tavsiyesinde bulunur musunuz? her zaman heves ettiğim bir dünyaya girmek ve gerçek kahve içme ayrıcalığına ulaşmak istiyorum.

- kullanım kolaylığı önemli benim için, deneysel tadları temel seviyede denemek isterim.
    - bütçem 500 TL civarı, mart ayında almanya'ya gideceğim için daha uygunsa ordan almayı tercih ederim.
    - hem bavula sığması hem de mutfakta fazla yer kaplamaması bakımından kompakt bir ürün tercih ederim.

bu bilgiler doğrultusunda tavsiyede bulunur musunuz? şimdiden çok teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Sartug Bey öncelikle ilk sayfadaki detaylı bilgilendirmeni için kendi adıma çok teşekkür ederim. Benim nacizhane 1 kaç sorum olacak biz 2 arkadaş ufak bir cafe açmayı starbucks tarzı coinlerde satış yapmayı düşünüyoruz (sıkıcı sabah 8 de git akşam 6 da gel işimden bıktım artık) malum bir kahve severim ancak çok fazla bilgim varda diyemem.

1-) Bu ticari amaca hizmet edebilecek fiyat olarakta 3000-5000 tl arası bir makina önerinizi rica ediyorum
    2-) Bunun için uygun kahve markalarını ve mümkünse nereden temin edebileceğimle ilgili bilgilendiriseniz minnettar kalırım.,

Şimdiden çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: patato

Sartug Bey öncelikle ilk sayfadaki detaylı bilgilendirmeni için kendi adıma çok teşekkür ederim. Benim nacizhane 1 kaç sorum olacak biz 2 arkadaş ufak bir cafe açmayı starbucks tarzı coinlerde satış yapmayı düşünüyoruz (sıkıcı sabah 8 de git akşam 6 da gel işimden bıktım artık) malum bir kahve severim ancak çok fazla bilgim varda diyemem.

1-) Bu ticari amaca hizmet edebilecek fiyat olarakta 3000-5000 tl arası bir makina önerinizi rica ediyorum
    2-) Bunun için uygun kahve markalarını ve mümkünse nereden temin edebileceğimle ilgili bilgilendiriseniz minnettar kalırım.,

Alıntıları Göster
    quote:

KRUPS F - 880 VIVO ESPRESSO MAKİNESİ, DELONGHI BCO 264B ESPRESSO CAPPUCINO VE FİLTRE KAHVE MAKİNESİ ve Krups KRP XP 4020 şöyle 3 tane makine buldum, açıkcası fiyatları bana oldukça cazip geldi. Sence hangisini seçmeliyim. Kahve konusunda çok deneyimli değilim, başlangıç olarak bu makinelerden hangisi daha çok tatmin edici olur?

Selamlar, daha önceden de değinmiştim espresso için en en en az Krups XP 4020 yi öneriyorum diye. Baktığınız diğer makinaların aksamı ısıyı ideal derecede koruyamayacaktır. Krups un web sitesine girerseniz orada XP 4020 için aluminyum termoblok teknolojisi diye bişeyden bahseder, işte fark budur. Isı biraz düşüversin ne olacak kahveyi biraz ılık içerim diye düşünmeyin, burada bahsettiğimiz ısı kahve ekstrasyonu esnasında kahveye temas eden sıcaklık. eğer bu doğru derecede olmazsa kahvenizin tadı ekşimtrak olacaktır..

• quote:

quote:

Selamlar, daha önceden de değinmiştim espresso için en en en az Krups XP 4020 yi öneriyorum diye. Baktığınız diğer makinaların aksamı ısıyı ideal derecede koruyamayacaktır. Krups un web sitesine girerseniz orada XP 4020 için aluminyum termoblok teknolojisi diye bişeyden bahseder, işte fark budur. Isı biraz düşüversin ne olacak kahveyi biraz ılık içerim diye düşünmeyin, burada bahsettiğimiz ısı kahve ekstrasyonu esnasında kahveye temas eden sıcaklık. eğer bu doğru derecede olmazsa kahvenizin tadı ekşimtrak olacaktır..

Alıntıları Göster
    quote:

Delognhi KG49 ve Bosch bıçaklı öğütücüler, bu öğütücülerden hangi tür kahve çekecek olursanız olun uzak durmanızı tavsiye ederim. Delonghi KG79 dişli bir öğütücü olduğu için diğerlerine nisbeten daha iyi ama yine de bu giriş seviyesindeki dişli öğütücülerin de ne yapacağı belli olmuyor. Homojen öğütme kalınlığı konusunda zayıflar ayrıca acayip elektriklenme oluyor ve kahve tanecikleri hazneye veya birbirlerine yapışıp kalıyorlar. espresso için ideal olanı çekildiğinde pofur pofur duran, birbirine yapışmayan topaklanmayan kahvedir. bu da değirmenin kalitesiyle çok alakalı birşey. eğer biraz paraya kıyayım derseniz rancilio rocky öneririm diyecektim kiii fiyatını kontrol ettim ve bu arkadaşta bin lira olmuş.. benim size tavsiyem kahveyi aldığınız yerden azar azar çektirmeniz ve ağzı sıkıca kapalı bir kapta muhafaza edip en çok 3-4 gün içinde tüketmeniz..

• quote:

quote:

Delognhi KG49 ve Bosch bıçaklı öğütücüler, bu öğütücülerden hangi tür kahve çekecek olursanız olun uzak durmanızı tavsiye ederim. Delonghi KG79 dişli bir öğütücü olduğu için diğerlerine nisbeten daha iyi ama yine de bu giriş seviyesindeki dişli öğütücülerin de ne yapacağı belli olmuyor. Homojen öğütme kalınlığı konusunda zayıflar ayrıca acayip elektriklenme oluyor ve kahve tanecikleri hazneye veya birbirlerine yapışıp kalıyorlar. espresso için ideal olanı çekildiğinde pofur pofur duran, birbirine yapışmayan topaklanmayan kahvedir. bu da değirmenin kalitesiyle çok alakalı birşey. eğer biraz paraya kıyayım derseniz rancilio rocky öneririm diyecektim kiii fiyatını kontrol ettim ve bu arkadaşta bin lira olmuş.. benim size tavsiyem kahveyi aldığınız yerden azar azar çektirmeniz ve ağzı sıkıca kapalı bir kapta muhafaza edip en çok 3-4 gün içinde tüketmeniz..

Alıntıları Göster
    quote:

Ahmcol selamlar, size bir tavsiyede bulunmak zor. Kullanım kolaylığı dediğiniz için süper otomatik veya kapsül makina tavsiye edebilirim. ama kapsül makina ile farklı kahve çeşitleri deneme şansınız çok az. Süper otomatik te bütçeden ötürü kurtarmıyor. bu sınıfta Yurtdışında 500 tl seviyesinde makina bulsanız dahi türkiyeye getirmenizi tavsiye etmem çünkü önceden dediğim gibi bu makinalar çok nazik aletler. 2-3 ay içinde bozulup işlemez duruma gelmeyeceğini kimse garanti edemez. o yüzden mutlaka lokal olarak garantisi bakım tesisi olan bir markayı tercih etmek lazım. elimden tamirat işi gelir demişsiniz ama kullanıcının müdahale edebileceği tipteki makinalar otomatik/yarı otomatik sınıftaki cihazlar. süper otomatik bir makinada sizin müdahale edip düzeltebileceğiniz çok az konu var.

bu durumda ne önersem bilemedim. biraz bakınayım ben bu konuya, birşey bulursam tekrar yazarım

• quote:

quote:

Ahmcol selamlar, size bir tavsiyede bulunmak zor. Kullanım kolaylığı dediğiniz için süper otomatik veya kapsül makina tavsiye edebilirim. ama kapsül makina ile farklı kahve çeşitleri deneme şansınız çok az. Süper otomatik te bütçeden ötürü kurtarmıyor. bu sınıfta Yurtdışında 500 tl seviyesinde makina bulsanız dahi türkiyeye getirmenizi tavsiye etmem çünkü önceden dediğim gibi bu makinalar çok nazik aletler. 2-3 ay içinde bozulup işlemez duruma gelmeyeceğini kimse garanti edemez. o yüzden mutlaka lokal olarak garantisi bakım tesisi olan bir markayı tercih etmek lazım. elimden tamirat işi gelir demişsiniz ama kullanıcının müdahale edebileceği tipteki makinalar otomatik/yarı otomatik sınıftaki cihazlar. süper otomatik bir makinada sizin müdahale edip düzeltebileceğiniz çok az konu var.

bu durumda ne önersem bilemedim. biraz bakınayım ben bu konuya, birşey bulursam tekrar yazarım

Alıntıları Göster
    quote:

patato, umarım girişiminiz başarıya ulaşır. yalnız bu işe girişmek için bence bu alanda biraz tecrübe sahibi olmalısınız diye düşünüyorum. kahve dükkanları hele de döngüsü yüksek olan yerlerin askeri bir düzen içinde yürümesi lazım. yoksa ya dükkanınız müşterilerin girmek istemeyeceği kadar kirli olur, ya makinalara gerekli bakım yapılmadığı için müşterilerinize steril olmayan ürünler satarsınız ki bunun neticesinde hasta olup bir daha sizin kapınızın önünden geçmezler ( sonuçta gıda satıyor olacaksınız en çok önemi insan sağlığıyla ilgili konulara vermeniz gerekir) veya tedarik zincirindeki aksaklıklar yüzünden elinizde ya mamül olmaz veya bayat mamüller kalır. makina tavsiye etmek işin kolay kısmı ama naçizane benim tavsiyem önce kendinize hedef belirlediğiniz kahve dükkanlarının birisinde sizin veya işi götürecek kişinin 3-5 ay çalışıp tecrübe kazanmasıdır. zaten böyle bir tecrübe sonucu bir çok sorunuza kendiliğinden cevap verecek duruma geleceksinizdir.

• quote:

quote:

sağolun sartug bey. süper otomatikler için bütçeyi zorlayacağız o zaman eğer fiyatları çok yüksek değilse.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmcol

quote:

quote:

sağolun sartug bey. süper otomatikler için bütçeyi zorlayacağız o zaman eğer fiyatları çok yüksek değilse.

Alıntıları Göster
    Krups XP4020 Espresso Makinesi artık ithal edilmiyormuş ve bulmakta zor gibi görünğyor.(bir çok yere stcok durumunu sordum).Krups XP4020 Espresso Makinesini nereden bulabilirim yada başka ne önerebilirsiniz?

• quote:

bu konuda biraz bilgili sayılırım, espresso makinası almayı düşünenlere bir rehber olsun diye bilgilerimi paylaşmak üzere yaklaşık 2 saattir bir yazı yazıyordum ki yanlışlıkla sayfadan çıktım bütün yazdıklarım gitti

özetleyerek tekrar yazıyorum zira artık bu saatten sonra baştan yazmaya vaktim kalmadı;

Espresso makinası almayı düşünenler öncelikle şu sorulara cevap vermeli;

- makinayı niye alıyorsunuz; evde kahve makinası eksik olmasın diye mi, sabahları kahve içmeden ayılamadığınız için mi, starbucks ve türevi kahvecilerdeki lezzeti evde yakalamak için mi, yoksa kahve dünyasının derinliklerine kadar inip, bırakın starbucks lezzetini, bir kahve çekirdeğinden almayı hayal dahi etmeyeceğiniz lezzetleri keşfetmek için mi ?

- Deneysel tadlardan mı hoşlanırsınız yoksa kullanım kolaylığından yana mı tercih kullanırsınız ?

- Kahvenizi sade mi yoksa süt vb katkı maddeleriyle mi içiyorsunuz ?

- Teknik bilgi, mühendislik, taminat, bakım modifikasyon konularına meraklı mısınız, elinizden bu işler gelir mi ?

- Piyasada ev kullanıma yönelik, $70 lık makina da var, $7.000 lık da.. bu işe ayırmayı düşündüğünüz bütçe ne kadar ?

Bu soruları aklımızda tutarak makine tiplerini tanıyım artı ve eksilerini değerlendirelim

Not: buradaki makine tiplerinin hepsi sektörde popüler olan elektrik pompalı espresso makinaları için geçerlidir. Bunun haricinde marjinal başka espresso makinaları da vardır. (lever, stove top, air pump vs). bunları da merak eden olursa ayrıca inceleriz.

1. TAM OTOMATİKLER (SUPER-AUTOMATICS)
    BU cihazlar genelde elektronik olarak en gelişmiş modellerdir. Hemen tamamı bütünleşik çekirdek öğütücü içerir. yeni nesil pek çok model yine bütünleşik otomatik süt köpürtme fonsiyonuna sahiptir. Bu makinalar en az zahmet ile tatminkar kahve lezzeti yakalayabileceğiniz ve bütünleşik süt köpürtme fonksiyonu sayesinde yine zahmetsizce latter ve cappuccinolar yapabileceğiniz cihazlardır. en büyük avantajları da bu zahmetsizlik üzerine kurulurudur. çoğunda tek bir tuşa basarak 4-5 farklı içeceği ard arda hazırlamak mümkündür ( espresso, latte, cappuccino, lungo, ristretto vs). Bu cihazları kullanmak için kahve hazırlamaya yönelik teknik bilgi ihtiyacı minimumdur. cihaz kendisi gerekli miktarda çekirdeği öğütür, gerekli basıncı uygular, uygun miktarda suyu uygun sıcaklıkta ve sürede çekilmiş kahveden geçirir, size sadece arada sırada makinaya çekirdek/su/süt eklemek ve temizliğini yapmak kalır.

Dezavantajlara gelirsek, bu sınıf cihazların ucuz olmadığı aşikar. tam otomatiklerin giriş seviyesi 1.000 usd civarında olup, high-end modeller 3.000 usd lere kadar çıkmaktadır. Bir başka dezavantaj, yukarıda gizli aslında, but tip makinalarda yakalayacağınız kahve lezzeti ancak tatminkar olacaktır. Daha somut olarak ifade etmek gerekirse, starbucksta içebileceğiniz kadar lezzetli olacaktır ancak. bunun sebepleri ise, kahvenin lezzetine katkı yapacak bütün değişkenlerin makina tarafından kontrol ediliyor olmasında gizli. bu makinaların fabrika ayarları en jenerik, ortalama tipteki kahve çekirdeklerine göre yapılır. halbuki kahve, içindeki lezzetleri çıkarmak konusunda çok hassasiyet ister ve farklı orijinden gelen çekirdekler farklı muamele isterler ( farklı su sıcaklığı, vs ). bu makinalarda bu tip hassas ayarları yapmak mümkün olmamakta.

lezzetin tatminkar seviyesinde kalmasındaki bir başka sebep ise bütünleşik olarak gelen öğütücü ile alakalı. şu ana kadar hiç bahsetmedik ama hızlıca söyleyip geçeceğim, her kim ki en lezzetli kahvenin peşinden gitmek istiyor, espresso makinasını filan bırakıp öncelikle adam akıllı, parasının yettiği en iyi değirmeni alsın. bardaktaki içeceğin lezzetine en büyük etkiyi espresso makinası değil, kahve değirmeni yapar çünkü.. konuya geri dönelim, tam otomatiklerin içindeki öğütücüler, dizaynları gereği, mükemmel bir öğütme sağlayamazlar. bu yüzden kahvenin tadı en iyi ihtimalle tatminkar seviyede kalacaktır.

son olarak, tam otomatik makinaların bir başka dezavantajı, çok hassas ve bozulmaya yatkın cihazlar olmalarıdır. bu sınıf makinalarda ne kadar high-end marka tercih ederseniz edin (örneğin jura) cihazın arıza çıkarması olasılığı oldukça yüksektir. bunda en büyük sebep bir çok şeyi bir arada yapmaya çalışıyor olmaları ve dışarıdan her ne kadar parlak kromajlı, çelik kasalı görünseler de, içlerindeki çalışan aksamın aslında plastikten mamul olmasıdır.
    üst üste fazla kullanım sevmezler, yağlı çekirdek sevmezler, sert su sevmezler vs vs. bu yüzden bu sınıfta bir cihaz tercihi yapacak olan kullanıcının mutlaka ama mutlaka satış sonrası (garanti, makam/onarım vs) koşulları göz önüne alarak tercih yapması gerekir.

2. OTOMATİKLER (AUTOMATICS)
    Bu sınıfın yarı-otomatiklerden tek farkı, pompayı çalıştıran düğmenin önceden programlanmış miktarda suyu kahveden geçirmesi ve sonra otomatik olarak durmasıdır. bunun haricindeki bütün özellikleri ve karakteristikleri yarı otomatikler ile aynıdır. Ve evet, merak eden varsa 7.000 dolarlık espresso makinası bu sınıftadır

3. YARI OTOMATİKLER (SEMI-AUTOMATICS)
    otomatikler ile beraber bütün karakteristiklerine beraber göz atacağız;

Bu tip cihazlar, ciddi kahve meraklıları arasında en yaygın, en popüler olan cihazlardır. aynı zamanda en ucuza bulabileceğiniz espresso makinaları da bu sınıftadır. peki nasıl oluyor hem 70 dolarlık hem de 7.000 dolarlık makinalar aynı makine sınıfı içerisinde olabiliyorlar? bunun cevabı, bu sınıf makinanın da kendi içinde pek çok alt sınıflara ayrılmasıdır. (ve elbette üretim-malzeme kalitesi farkları). bu alt sınıflara bakalım;

Tek Boylerliler (Single Boiler)

Bu cihazlar sadece espresso yaparlar. ek süt köpürtme fonksiyonları (otomatik veya buhar çubuğu vasıtasıyla) yoktur. Genellikle en ucuz makinalar bu sınıfa aittir. ($70 başlangıç fiyatı bu sınıfa aittir). Bu sınıftaki makinalar pek çok farklı konuda o kadar ciddi dezavantajlara sahiptir ki, sırf dekor olsun diye alacak kişilere bile tavsiye etmem. doğru su sıcaklığına ulaşamazlar bu yüzden içeceklerin tadı çoğunlukla ekşi olur. aksamlarının çoğu kalitesizdir bu yüzden bozulup kırılmaya yatkındır. vs vs. bunlar ancak hakikaten çok bilinçsiz tüketicilerin kandırılması için piyasada olan ürünlerdir desek yalan olmaz.

Tek Boylerli Çift Kullanımlılar ( Single Boiler / Dual Use)
    Bu cihazlarda espresso yapımına ek olarak süt köpürtmeye olanak sağlayan bir buhar çubuğu vardır. Bu sınıfta da çok ucuz (ve kaçınılması gereken) makinalar bulunabileceği gibi (aşağı yukarı $100) , bazı isim yapmış markaların kaliteli ve nisbeten pahalı ürünleri de bulunabilir ( $500). Bu kaliteli modeller bir çok insanda kahve aşkının temellerini atan cihazlar olmuştur. böyle bir makineyle yeterli vakit geçiren birisi (iyi de bir değirmenin varlığı ile) tam otomatik makinenin verebileceği en iyi kahveden daha lezzetli kahveler hazırlayabilir.

Bu sınıftaki cihazların dezavantajları ise, başlangıçta bir öğrenme süreci gerektirmesi ( tutarlı sonuçlar için kullanıcının bir rutin geliştirmesi gereklidir) , makinenin tam potansiyelini kullanabilmek için espresso hazırlanması konusunda belli başlı bazı teknik bilgilere sahip olunması gerekliliğidir. Ayrıca, bu makineler düzenli bakım ve temizlik isterler. kullanıcı gerektiğinde makinenin içini açıp müdahale edebilmeli, kireç çözücü, valf ayarları (valfli olan modeller için) vs yapabilmelidir. Bunları yapmak mecburi değil elbette, eğer çok gözünüz korkuyorsa bunları servise de yaptırabilirsiniz. Son olarak, tek boyler çift yönlü kullanımdan ötürü, espresso hazırlarken aynı anda süt köpürtemezsiniz. sütü ya öncesinde veya sonrasında köpürtmek durumundasınız, bu da zaman kaybı ve lezzette bazı eksilmelere yol açabilir.

Isı Eşanjörlüler ( Heat Excanger / HX)

tek boyler - çifte kullanımlı cihazlar için yazdığımız son dezavantaj, ısı eşanşörlü makinaların icadına ön ayak olmuştur. Dolayısı ile tek boylerli cihazlardan ayrıldığı en önemli nokta burasıdır. Isı eşanjörlü makinalarda da tek boyler vardır, fakat kahve çıkışına giden su borusu, öncelikle boylerin içinden geçer, bu şekilde su gerekli sıcaklığa ulaşarak kahveyle buluşur, bu sırada boylerin içindeki basınçlı sıcak su, süt köpürtmek için gerekli olan buharı sağlar. bu şekilde aynı anda hem süt köpürtebilir hem kahve hazırlayabilirsiniz. Bu sınıfta üretim kalitesi artık üst düzeydir. bir çok makinanın iç aksamı pirinç vb yüksek termal stabiliteye sahip malzemelerden üretilir. doğru ve özenli bakımla evladiyelik oldukları söylenebilir. (piyasada 1968 model faema kullanan insanlar var.). Bu cihazların biraz sonra anlatacağımız çift boylerli makinalara göre bir avantajı da, özellikle seyrek kullanımda boyler içindeki suyun bayatlama riski bulunmaması, ısı eşanjörü vasıtasıyla su tankından taze olarak çekilen suyun kahvenin tadına belirgin bir katkı yapmasıdır.

Dezavantajlarına gelirsek, artık bu sınıfta $750 altına makina bulmak imkansızdır (hoş türkiyede bu sınıfta makine bulmak bile imkansız olabilir, aklıma Nuova Simonelli Oscar geliyor bir tek). Ayrıca bu sınıfta bir makinaya yatırım yapmak, onu yine min $500 seviyelerinde gezen bir değirmen ile eşleştirmedikçe çok mantıksızdır. (ferrari alıp tüp taktırmak hesabı) Yani toplamda yeni bir buzdolabı parası söz konusu. özellikle evli erkeklerin bu konuda eşlerini ikna etmekte güçlük yaşabileceklerini tahmin ediyorum Diğer bir olumsuzluk; bu cihazları tam kapasitesinde kullanmak için gerekli öğrenme süresi ve teknik bilgi, tek boylerli makinalara göre çok daha fazladır. Burada en önemli problem, düzensiz (seyrek) kullanımda, ısı eşanjörünün içinde bulunan, kahve çıkışına giden suyun, ideal sıcaklıktan uzaklaşabilmesidir. Eğer makinayı çok seyrek kullanıyorsanız, buradaki su çok ısınacak ve kahveyi acılaştıracaktır. bunu engellemek için pompayı çalıştırarak biraz boşa su akıtmak gereklidir, fakat bu sefer de fazla su akıtırsanız, ısı eşanjörü içindeki su boylerin içinde yeterli sıcaklığa ulaşamadan kahveyle temas edecek ve kahvenin tadını ekşitecektir. Fakat bir kez doğru noktaları yakalayıp buna uygun rutin geliştirebilirseniz, içilebilecek en iyi kahveleri bu makineler ile yapabilirsiniz.

Çift Boylerliler ( Dual Boiler)

Burada artık çok ciddi makinelerden söz ediyoruz, bunlar hem ebat olarak hem fiyat olarak hakikaten sadece prosumer diye tabir edilen profesyonel son kullanıcılara veya ticari ortamlara (bar, cafe vs) yönelik ürünler. Adı üzerinde, bu makinaların bünyesinde çift boyler bulunmakta, bir boyler süt köpürtme işlemi için buhar üretmekte, diğeri sadece kahve hazırlamakta kullanılmakta. Böylece hem ısı stabilitesini zahmetsizce korumak hem de aynı anda süt köpürterek kahve hazırlamak mümkün oluyor. Bu sınıfa ilişkin olumsuz yönler şöyle; bulunduğu ortamda düzenli ve devamlı bir kahve tüketimi yoksa, zaman içinde boylerlerin içinde bir ısınan bir soğuyan suyun tadı zamanla bozuluyor ve bu da hem kahvenin hem de sütün tadına etkiyor. bir başka dezavantaj, bu cihazlar (en azından çok yeni piyasaya çıkan bir iki model hariç) çok ağır, hantal makinalar. bunların koyacak uygun tezgah herkesin evinde mevcut değil. Fiyat konusu zaten başta dediğim gibi, (yine bir iki modeli tenzih edersek) bu sınıfta giriş fiyatı 2.500 dolar seviyelerinde. değirmeni basit tutsanız dahi, toplamda 3.000 dolar bugün ortalamanın oldukça üstünde bir led tv fiyatı. tabi böyle bir makinaya sahip olduktan sonra yanına alınacak aksesuarları hiç saymıyorum bile, çeşit çeşit portafilterlar, sepetler, tamperlar, knockboxlar temizlik kimyasalları vs vs.. bayağı ciddi bir yatırım söz konusu.

Hala okuyan varsa, yazımı kahve hazırlama ve makina seçme üzerine naçizane fikirlerimle bitirmek istiyorum;

- Kahve konusunda tutkusu/hevesi olanlara ama daha önceden makinası olmayanlara Krups XP4020 veya özellik olarak muadili olan cihazları öneririm. Bence yüzünü buruşturmadan içilebilecek espresso hazırlayacak cihazlar buradan başlıyor (bundan daha ucuz makina alıp ben de güzel espresso yapabiliyorum diyenler ya hakikaten güzel bir espresso içmemiştir veya cihazında pek çok farklı modifikasyona gitmiştir, veya sonuçları modifiye edecek bir rutin geliştirmiştir. bu son iki ihtimal için çekilecek çilenin karşılığını aldıklarına inanmıyorum, sonuçta o kadar zahmete karşılık eldeki sonuç "içilebilir" espresso olacaktır daha fazlası değil).
    - Kahve konusunda tutkusu ve hevesinin yanına biraz tecrübe eklemiş olanlara (1-2 makine eskitenlere) ve kendini geliştirmek konusunda hırslı olanlara rancilio silvia modelini öneririm. Tek boyler çift kullanımlı, iç aksamı tamamen rancilio nun profesyonel cihazlarından alınma, taş gibi makina.
    - ilk defa espresso yapma işine gireceklere, bütçeleri ne kadar rahat olursa olsun HX makina tavsiye etmem. daha önceden makina kullanmamış olanlar için bu cihazların öğrenme süreci gerçekten uzun ve acılı olacaktır. heba olan bir sürü kahvenin ve vakit kaybının yarattığı hüsran sonucu makineyi kaldırıp bir kenara atabilirler 6 ay sonra..
    - Kahve çekirdeğinin lezzetine etki eden en büyük faktör çekirdeğin tazeliğidir. tazelik kriterleri aşağı yukarı şöyledir. Hasat edildikten sonra (yeşil çekirdek olarak) 6 - 18 ay, kavrulduktan sonra 2-3 hafta, çekildikten sonra HEMEN. Bunlar çoğunlukla maksimum süreleri ifade eder. yani kavrulduktan sonra çekirdeklerinizin hava ve ışıktan doğru düzgün koruyamıyorsanız, tazeliği 2-3 hafta değil, 4-5 gün anca muhafaza ediyor olabilirler. Bu yüzden, evde kahve kavurmuyorsanız (ki başlangıçta tavsiye etmem) mutlaka kavrulma tarihini size net şekilde söyleyebilen yerlerden kahve alın (daha da iyisi, sizin siparişiniz üzerine kahveyi kavuran satıcılar var, bunlara yönelin). Kahvenizi, yapmadan hemen önce çekin. bu gerek espresso gerek türk kahvesi bütün kahveler için geçerli. unutmayın kahve en hızlı çekildikten sonra bayatlamaya başlar.
    - Makine ve aksamınızı her zaman en temiz şekilde kullanmaya gayret edin, zira kahve çok asitli, makinalar çok basınçlı.. sonuçta dünya para verip aldığınız makinaların bir süre sonra iş yapamaz hale geldiğini üzülere görebilirsiniz.

ilgi çeken bir başlık olursa, diğer makine tipleri, özellikle değirmenler ve kahve terminolojisi üzerine de yazılar ekleyebilirim.

herkese iyi forumlar

hocam yazdıklarınız çok bilgilendirici, teşekkür ediyorum. mümkünse o yanlışlıkla silinen 2 saatlik yazının tamamını tekrar bekliyoruz hatta kitap yazın okuyalım bilgilenelim diyorum.
    yazdıklarınızı baştan sona okudum ve yeni evlenmeye çalışan bir insan olarak ( hayvani boyuta ulaşma yolundaki harcamalardan ) ve de ayrıca sıfırdan yeni de bir iş kurma çabalarımdan sonra fiyat olarak krups xp4020 gayet mantıklı geldi. makina konusunda biraz bizi bilgilendirebilir misiniz hocam, ne satın alıyoruz, makinamız ne yapabilir olacak, ne yapamayacak, ekstra ne gibi aparatlar gerektirecek ve bunları nerden temin edebiliriz( öğütücü almayı şimdilik rafa kaldırdım malum ekonomi, kahve dünyasının her gün önünden geçiyorum taze çekilmiş kahveyi az az burdan alsam sizce nasıl olur?)makinanın bakımı ve temizliği konusunda bilginiz var mı, kısaca ne biliyosanız dinlemeye hazırım kahveye oldukça meraklıyım fakat bu ara çok yoğunum bu makina evde kahve ihtiyacımı karşılayacak gibiyse almayı planlıyorum. şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mekpro -- 7 Şubat 2012; 23:18:16 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.