Şimdi Ara

Espresso Makinesi tavsiyesi!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.155
Cevap
94
Favori
232.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • eline saglık hocam guzel ve detaylı acıklama olmus
  • sartug bey oldukça bilgilendirici bir yazı yazmış kendisine teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak kendisine. Ben delonghi marka bir değirmen aldım birde bosch marka bir filtre kahve makinesi. kahveyi çekirdek olarak starbuckstan aldım ve son derece lezzetli kahveler yapabiliyorum. aynı kahveyi espresso makinesinde yapsak daha farklı bir lezzetlemi karşılaşırız? aynı lezzeti filtre kahve makinasında yakalayamaz mıyız acaba?
    şimdiden teşekkürler.
  • quote:

sartug bey oldukça bilgilendirici bir yazı yazmış kendisine teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak kendisine. Ben delonghi marka bir değirmen aldım birde bosch marka bir filtre kahve makinesi. kahveyi çekirdek olarak starbuckstan aldım ve son derece lezzetli kahveler yapabiliyorum. aynı kahveyi espresso makinesinde yapsak daha farklı bir lezzetlemi karşılaşırız? aynı lezzeti filtre kahve makinasında yakalayamaz mıyız acaba?
    şimdiden teşekkürler.

farklı kahve hazırlama teknikleri kahve çekirdeğinin içerdiği farklı lezzetleri/ aromaları ortaya çıkartır. yani sorunuza kısa yoldan cevap vermek gerekirse, hayır, filtre usulüyle hazırlanmış kahveden espresso lezzeti alamazsınız. ama bu illa espresso olarak hazırlanan kahve filtre kahveden daha daha lezzetlidir anlamına gelmemeli. burada kişisel zevkler kadar kahve çekirdeğinin karakteristiği de önem kazanıyor. Kahve çekirdeğinin asidite, yağ oranı, işleme biçimi, kavrulma derecesi vs ye bağlı olarak filtre kahve olarak daha iyi lezzet vermesi mümkündür. fakat açıkçasını isterseniz starbucks çekirdekleri benim filtre kahve için ilk tercihim olmazdı. zira starbucks hem tazelik anlamında gerekli kriterleri karşılamıyor, hem de kahvelerini ortalamanın üzerinde bir derecede kavuruyorlar, bu da çekirdeğin içindeki aromaları baskılıyor. Bu fazla kavurma işini iki sebeple yapıyorlar. birincisi; - her ne kadar tersi bir imajı yaratmak için deli gibi uğraşsalar da - starbucks ın kullandığı çekirdekler, nitelikli, iyi kalite kahve sınıfında değiller. dolayısı ile içerdikleri aromalar aslında damak tadına çok hitap edecek durumda değil. bu yüzden kahve çekirdeklerini artık içerdikleri aromaların algılanamayacağı, geriye hepimizin bildiği acımsı-yanık bir jenerik kahve tadı kalıncaya kadar kavuruyorlar. ikincisi, starbucks ın satışlarının büyük çoğunluğu sütlü ürünlerden oluşuyor, kahvedeki bu yanık-acımsı tadlar da sütle beraber iyi gidiyor. neyse sonuç olarak aslen sütlü içecekler hazırlansın diye kavrulan, çok iyi kalite olmayan ve çok taze olmayan çekirdekler kullanıyorsunuz. bunun yerine gerçekten filtre kahveye uygun karakterde kahve kullanırsanız sonuçlardan çok daha fazla memnun kalırsınız.

ekipmanlar için model belirtmediğiniz için yorum yapamıyorum, delonghi ve bosch ev aletleri konusunda saygın markalar ama açıkçası kahve konusunda (delonghi italyan olmasına rağmen) çok iddialı modellerine rast gelmedim.

iyi günler

• quote:

Orijinalden alıntı: sartug

quote:

sartug bey oldukça bilgilendirici bir yazı yazmış kendisine teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak kendisine. Ben delonghi marka bir değirmen aldım birde bosch marka bir filtre kahve makinesi. kahveyi çekirdek olarak starbuckstan aldım ve son derece lezzetli kahveler yapabiliyorum. aynı kahveyi espresso makinesinde yapsak daha farklı bir lezzetlemi karşılaşırız? aynı lezzeti filtre kahve makinasında yakalayamaz mıyız acaba?
    şimdiden teşekkürler.

farklı kahve hazırlama teknikleri kahve çekirdeğinin içerdiği farklı lezzetleri/ aromaları ortaya çıkartır. yani sorunuza kısa yoldan cevap vermek gerekirse, hayır, filtre usulüyle hazırlanmış kahveden espresso lezzeti alamazsınız. ama bu illa espresso olarak hazırlanan kahve filtre kahveden daha daha lezzetlidir anlamına gelmemeli. burada kişisel zevkler kadar kahve çekirdeğinin karakteristiği de önem kazanıyor. Kahve çekirdeğinin asidite, yağ oranı, işleme biçimi, kavrulma derecesi vs ye bağlı olarak filtre kahve olarak daha iyi lezzet vermesi mümkündür. fakat açıkçasını isterseniz starbucks çekirdekleri benim filtre kahve için ilk tercihim olmazdı. zira starbucks hem tazelik anlamında gerekli kriterleri karşılamıyor, hem de kahvelerini ortalamanın üzerinde bir derecede kavuruyorlar, bu da çekirdeğin içindeki aromaları baskılıyor. Bu fazla kavurma işini iki sebeple yapıyorlar. birincisi; - her ne kadar tersi bir imajı yaratmak için deli gibi uğraşsalar da - starbucks ın kullandığı çekirdekler, nitelikli, iyi kalite kahve sınıfında değiller. dolayısı ile içerdikleri aromalar aslında damak tadına çok hitap edecek durumda değil. bu yüzden kahve çekirdeklerini artık içerdikleri aromaların algılanamayacağı, geriye hepimizin bildiği acımsı-yanık bir jenerik kahve tadı kalıncaya kadar kavuruyorlar. ikincisi, starbucks ın satışlarının büyük çoğunluğu sütlü ürünlerden oluşuyor, kahvedeki bu yanık-acımsı tadlar da sütle beraber iyi gidiyor. neyse sonuç olarak aslen sütlü içecekler hazırlansın diye kavrulan, çok iyi kalite olmayan ve çok taze olmayan çekirdekler kullanıyorsunuz. bunun yerine gerçekten filtre kahveye uygun karakterde kahve kullanırsanız sonuçlardan çok daha fazla memnun kalırsınız.

ekipmanlar için model belirtmediğiniz için yorum yapamıyorum, delonghi ve bosch ev aletleri konusunda saygın markalar ama açıkçası kahve konusunda (delonghi italyan olmasına rağmen) çok iddialı modellerine rast gelmedim.

iyi günler

Hocam yazı için teşekkürler.

Bende şu anda Nespresso C120 Citiz&Milk kahve makinası var. Kahvenin lezzetinde(özellikle ristretto) sorun yok. Yalnız bu kahve nespresso markasının en sert kahvesi. Bu kahve hakkında bilgin var mıdır bilemiyorum ama ben bu kahveden daha sert kahve aramaktayım
    İçtikten saatlar sonra tadını hissedebileceğim beni tam anlamıyla çarpacak sertlikte kahve içmek istiyorum :)

Bunun yanında ekstradan öğütülmüş kahveleri deneyebilmek için krups XP4020 makinasını sipariş ettim pazartesi onu deneme şansım olacak.

Senden yardımını istediğim konu ise bana gerçekten sert diyebileceğin kahve önerisinde bulunman.(elimdeki cihaz ile)
    Paket halinde satılan 250 gr kahveler senin lezzet kriterlerine uymuyo sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi action_figure -- 11 Aralık 2011; 7:24:35 >

• quote:

Hocam yazı için teşekkürler.

Bende şu anda Nespresso C120 Citiz&Milk kahve makinası var. Kahvenin lezzetinde(özellikle ristretto) sorun yok. Yalnız bu kahve nespresso markasının en sert kahvesi. Bu kahve hakkında bilgin var mıdır bilemiyorum ama ben bu kahveden daha sert kahve aramaktayım
    İçtikten saatlar sonra tadını hissedebileceğim beni tam anlamıyla çarpacak sertlikte kahve içmek istiyorum :)

Bunun yanında ekstradan öğütülmüş kahveleri deneyebilmek için krups XP4020 makinasını sipariş ettim pazartesi onu deneme şansım olacak.

Senden yardımını istediğim konu ise bana gerçekten sert diyebileceğin kahve önerisinde bulunman.(elimdeki cihaz ile)
    Paket halinde satılan 250 gr kahveler senin lezzet kriterlerine uymuyo sanırım

selamlar, makinanızı güle güle kullanın, hayırlı olsun.

bizim ofis makinamız olduğu için nespressoyu yakından tanıyorum. şimdiye kadar denediğim kapsül kullanan sistemler arasında en tatminkar lezzeti bu makinadan aldım. sert kahve konusuna gelirsek, açıkçası şahsen böyle bir arayışta olmadığım için direkt olarak şu marka şu tip kahve en sertidir diyemiyorum. fakat online kahve sipariş edebileceğiniz sitelerin çoğunda kahvelerin karakterine dair özet bilgi bulabilirsiniz. Ben özellikle türkiye içi sipariş içinwww.baristasepeti.com u, yurtdışından sipariş içinwww.hasbean.co.uk i tavsiye ederim. yurtdışından kahve siparişinde gümrüğe takılır mı diye endişe etmeyin, ben bir seferde 2-3 paket sipariş ediyorum hepsi sorunsuz olarak elime ulaşıyor ( yaklaşık 1 hafta içerisinde). burada kahve tanımlarına bakarken dikkat edeceğiniz anahtar kelimeler strong ve long-lasting aftertaste olmalı.

bu mesajı yazarken şöyle birşey buldum, adı zaten gerekli bilgiyi veriyor sanırım

http://www.hasbean.co.uk/products/Breakfast-Bomb.html

marketlerde satılan 250 gr lık paket kahvelere gelirsek, evet bu kahveler tazelik standartlarına pek uymuyorlar, her ne kadar çok gelişmiş paketleme teknikleri sayesinde dış etkenlere (hava- ışık vs) bağlı bayatlamanın önüne geçseler de çekirdekteki molekürler düzeydeki yaşlanmaya yapabilecekleri birşey yok. bu arada önceki yazımda belirttiğim tazelik kriterleri bana ait değil, uluslar arası kahve camiasının belirlediği standartlardır.

• Sartuğ bey soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler,
    starbucks kahveleri bahsettiğiniz gibi biraz fazla kavrulmuş, kahvelerinin saflığı konusunda bir bilgim yok, belki aroma arttırıcı başka kimyasallarda kullanıyorlardır günahlarını almayalım.
    Benim size sorum Filtre kahve yapmaya uygun taze ve güzel kavrulmuş hangi markayı önerirsiniz ve nereden bulabilirm acaba?Malzeme kalitesi yüksek filtre kahve makinası önerinizide paylaşırsanız memnuniyet duyarım(yurtiçinde veya yurtdışında satılması farketmez ama yurtdışındaysa hangi siteden satın alabilirm?). espresso filtre kahveden biraz daha ince çekildiğindenmidr nedendir bana fazla sert geliyor. starbucksun bütün çekirdek kahvelerini denedim en hoşuma gidenide etyopya ve kenya yöresinin kahveleri oldu. yine bu yörede yetişen hangi markayı önerirsiniz ?
    Saygılarımla.
  • quote:

Sartuğ bey soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler,
    starbucks kahveleri bahsettiğiniz gibi biraz fazla kavrulmuş, kahvelerinin saflığı konusunda bir bilgim yok, belki aroma arttırıcı başka kimyasallarda kullanıyorlardır günahlarını almayalım.
    Benim size sorum Filtre kahve yapmaya uygun taze ve güzel kavrulmuş hangi markayı önerirsiniz ve nereden bulabilirm acaba?Malzeme kalitesi yüksek filtre kahve makinası önerinizide paylaşırsanız memnuniyet duyarım(yurtiçinde veya yurtdışında satılması farketmez ama yurtdışındaysa hangi siteden satın alabilirm?). espresso filtre kahveden biraz daha ince çekildiğindenmidr nedendir bana fazla sert geliyor. starbucksun bütün çekirdek kahvelerini denedim en hoşuma gidenide etyopya ve kenya yöresinin kahveleri oldu. yine bu yörede yetişen hangi markayı önerirsiniz ?
    Saygılarımla.

selamlar, taze kahve temini için size bir önceki mesajımda bahsettiğim web sitelerini önerebilirim. Bu satıcılar kahve stoklarını yeşil çekirdek olarak tutup sipariş geldiğinde, sipariş miktarı kadar kavurup paketledikleri için tazelik konusunda idealdirler. hatta çoğu zaman kahve o kadar taze geliyor ki, ilk 1-2 gün çekirdeklerdeki fazla gaz yüzünden kahvenin tadı oldukça ekşi oluyor, ancak 4-5 günden sonra ideal tadına ulaşıyor. Bu satıcıların tek özelliği kahveyi taze kavurup göndermeleri değil, (bunu yapan başka satıcılar da var misalhttp://coffeehaus.com.tr/) aynı zamanda sattıkları kahvenin "nitelikli kahve" sınıfında olmasıdır.

-bu kavrama kısaca değinelim isterseniz, "nitelikli kahve" yani ingilizcesi "specialty coffee" uluslar arası kahve organizasyonlarının (specialty coffee association of europe veya america vs) yaptığı tadım testlerinde 80 ila 100 arasında puan almış yüksek kaliteli çekirdekleri tanımlamak için kullanılır. Bu kahveleri üreten çiftliklerin yıllık üretimleri genelde oldukça sınırlıdır ve ürünlerini çoğunlukla açık arttırma ile satarlar-

neyse devam edelim, aynı zamanda bu satıcılara kahveyi ne amaçlı olarak kullanacağınızı söylerseniz ona göre kavurma derecesini de ayarlarlar ( hasbean de direkt sipariş aşamasında kavrulma tipini seçebiliyorsunuz, baristasepetinde not kısmına ne şekilde kullanacağınızı yazmanız gerekiyor)

Makina kısmına gelirsek; malzeme kalitesi yüksek, doğru ısılarda ve doğru sürede kahve pişirebilen ve ev kullanımına uygun (fiyat ve boyut olarak) önerebileceğim cihazlar malesef türkiye pazarında yok; yurtdışından getirme şansımız varsa,

http://www.technivorm.com/pages/contact.htm

şurda amazonda bir tane modeli var;

http://www.amazon.com/Technivorm-Moccamaster-Coffee-Brewer-Thermo/dp/B002S4DI2S

bunun haricinde Bunn gibi Grindmaster gibi firmaların şahane filtre kahve makinaları var fakat bildiğim kadarıyla türkiyeye sadece ticari modelleri ithal ediliyor ( ithalatçıları öztiryakiler veya makpa olması lazım) ve fiyatları çok yüksek.

iyi günler

• Sartuğ bey geri dönüş için teşekkürler.
    Bahsettiğiniz sitede ''‘Life is too short to drink bad coffee'' diyordu:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osman ağa -- 13 Aralık 2011; 19:58:15 >
  • Sartug bey degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim, sizden ricam eger vaktiniz varsa nespresso hakkinda biraz daha detayli bilgi verebilir misiniz? cunku inanin istanbuldaki showroomunda bile tatmin edici cevaplar alamadim,viyana'daki muhteşem showroomda ise hayran hayran ama kafamdaki soru işaretleriyle dolaşıp çıktım. Sizce fiyat/kalite oranı gerek makineleri gerek kahveleri icin yeterli midir, başlangıç seviyesi için onerirmisiniz? essenzo ve delonghi de nespresso patentli makineler uretmekte, bunlarin arasinda kalite farki varmi? ilginiz icin simdiden tesekkurler..
    bu da Bakunin'den; "iyi bir kahve diyebilmek için, aşk kadar tatlı kokmalı gece kadar siyah ve cehennem kadar sıcak olmalı!" saglicakla kalın
  • sartug; değerli bilgiler için teşekkürler. bir dahaki siparişimde özellikle bu firmaları deneyeceğim.
  • quote:

Sartug bey degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim, sizden ricam eger vaktiniz varsa nespresso hakkinda biraz daha detayli bilgi verebilir misiniz? cunku inanin istanbuldaki showroomunda bile tatmin edici cevaplar alamadim,viyana'daki muhteşem showroomda ise hayran hayran ama kafamdaki soru işaretleriyle dolaşıp çıktım. Sizce fiyat/kalite oranı gerek makineleri gerek kahveleri icin yeterli midir, başlangıç seviyesi için onerirmisiniz? essenzo ve delonghi de nespresso patentli makineler uretmekte, bunlarin arasinda kalite farki varmi? ilginiz icin simdiden tesekkurler..
    bu da Bakunin'den; "iyi bir kahve diyebilmek için, aşk kadar tatlı kokmalı gece kadar siyah ve cehennem kadar sıcak olmalı!" saglicakla kalın

selamlar,

nespresso üzerine seve seve yazarım tabii ki, zira nespresso bir çok farklı açıdan kahve pazarını karıştıran, fikir çatışmalarına yol açan ürün/sistemlerden birisi. Bu tip polemikleri severim

öncelikle ansiklopedik takılalım;

nespresso, adından da tahmin edileceği üzere Nestle /İsviçre firmasının markalarından birisi olup, son dönemde popüler hale gelen kapsül kullanımına dayalı kahve sistemlerinden birisidir. Mazisi 1990 lara uzanmakla beraber, adını duyurması 2000 lerin başında büyük reklam kampanyaları ve büyük metropollerde açtığı lüks butikler sayesinde olmuştur. Nespresso makinalarını yine isviçre menşeili Euster-Frigsmag firması üretmekte. Bununla birlikte sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi delonghi, miele, krups, siemens gibi markaların nespresso kapsül uyumlu makinaları var. Kahve kapsüllerini ise sadece nespresso üretip satışa sunuluyor.

salt ticari açıdan incelersek, nespresso başarılı olmuş bir "bait & hook" veya "captive product" iş modelidir. Bu iş modelinde, ana ürün (kalitesine, rakiplerine vs ye göre) mantıklı ve ulaşılır bir fiyattan pazara sunulur, fakat bu ürünün kullanım devamlılığı aynı satıcıdan alınması mecburi sarf maddelerine bağlıdır. Bu konuda herkesin aklına ilk gelecek örnekler erkek traş makinaları ve jiletleri ile bilgisayar yazıcısı ve kartuşlarıdır. Nespresso da, makinaları (türkiye için konuşmuyorum) nisbeten mantıklı fiyatlarla satışa sunuyor ve asıl parayı kahve kapsüllerinden kazanıyor. Türkiyede vergiler vs sonrası bu makinaların halen ucuz diye nitelendirilmesinin mümkün olmadığının farkındayım. Bu da sistemin dayandığı iş modeliyle çeliştiği için -diğer faktörler gözardı edilse dahi- nespressonun türkiyede başarılı olamayacağının göstergesi bence. (Citiz modeli, ingilterede 400 tl ye karşılık gelen fiyattan satılırken türkiyede 750 tl. Buna bir de iki ülke vatandaşlarının alım gücündeki farkı eklerseniz tablo daha net olur).

ama biz iş modelini bırakıp bardaktaki kahveye dönelim. zaten asıl kıyametin koptuğu nokta burası, çünkü kahve erbapları/gurmeler, kapsül sistemleri genelde hakir görme eğilimindeydiler. Özellikle avrupa ve amerika pazarında belli bir pazar payına sahip olan tassimo, senseo, keurig, illy, caffitaly(tchibonun dahil olduğu sistem), gibi sistemler ve kahveleri yerden yere vurulmakta idi. İlk defa nespresso, kahve camisında azımsanmayacak bir kesimin takdirini kazandı. Bunu ilk itiraf edenler neredeyse aforoz edilecekti Elbette kimse usta baristalar tarafından profesyonel makinalarda taze kahveler ile yapılmış espressolar ile nespressoyu bir tutmuyor ama ingilizce tabirle nespresso "next best thing" olarak kabul gördü. iyi kahvenin ne olduğunu bilen bir çok insan bile kullanımındaki anormal kolaylık karşısında lezzetten biraz ödün vermekte ve bu makinalara geçmekte bir sakınca görmedi. Fakat bu durum tartışmaları bitirmedi. Lezzet olarak tamam gibi görünse dahi nespressonun hala ciddi eleştirildiği noktalar var. Bunlardan ilki, üstteki paragrafta bahsettiğim iş modeline dayanıyor. yani makinaları ucuza verip parayı kahveden kazanma mantığı. Hakikaten de kullanıldığı ortamdaki yoğunluğa bağlı olarak, 750 tl lik nespresso makinası almak yerine 5.000 tl lik jura almak 3-4 senenin sonunda kullanıcıyı kara geçirebilir. Hemen matematiğini yapıp deneyelim;

günde 5 fincan kahveden yılda 300 günlük kullanım üzerinden

nespresso: 750 tl makina + [1,40 tl (kapsül maliyeti) x 5(günlük tüketim) x 300(yılda kullanılan gün sayısı)] x 3 (yıl) = 7.050 TL
    Jura (veya muadili bir süperotomatik): 5.000 tl makina + [0,60 tl (fincan başına kaliteli kahve çekirdeği maliyeti) x 5 (günlük tüketim) x 300 (yılda kullanılan gün sayısı)] x 3 (yıl) = 7.700 TL

evet 3 yılda değilmiş ama 4. yılda tam otomatik makina kara geçmeye başlıyor. eğer kahve tüketimi daha fazla olursa veya nespresso birden kapsül fiyatlarını fahiş biçimde arttırmaya kalkarsa tabiiki daha önce..

Diğer bir eleştiri noktası, kahve çeşitlerinin yetersizliği. Nespresso, kapsülleri sadece kendisi üretip satmak için kendini patentlerle korumaya aldı, böylece farklı kahve üreticileri nespresso ile uyumlu kapsül üretemiyor (en azından şimdilik) kendisi de hepi topu 10 çeşit standart + 3-5 özel seriyi de eklerseniz toplamda maksimum 15 çeşit kahve sunuyor. Bu kimilerine yeterli gelebilir ama kahveyle ilgili farklı lezzet arayışlarınız varsa 15 çok çok çok yetersiz bir sayı.

Son olarak, çevrecilik açısından baktığımızda tek kullanımlık kapsüller gerçekten inanılmaz bir çöplük yaratıyorlar. bildiğim kadarıyla nespresso henüz kapsüller için bir geri dönüşüm programı da uygulamaya koymadı.

eklemeyi unuttuğum bir mevzu daha var, insan açısından bakarsak belki de en önemlisi bu - bu da benim ayıbım olsun - dünya genelinde kahve üreticileri küçük ölçekli firmalar, kahve alıcıları çok büyük ölçekli firmalar oldukları için, bunların arasındaki ticarette yakın geçmişte üretici aleyhine bir çok durum yaşandı. alıcı firmalar satınalım güçlerini kullanarak fiyatları çok kırıyor, bunun sonucunda üreticileri (üretici firma dediğime bakmayın, %90 ı 3.dünya ülkelerindeki gariban çiftlik halkından bahsediyoruz) neredeyse karın tokluğuna çalışır bir pozisyonda bırakıyorlardı. Yakın zamanda bu duruma son vermek üzere uluslararası bir inisiyatif oluştu ve fair trade kavramı ortaya çıktı. Buna göre artık üreticinin hakları korunacak ve mamülleri yok pahasına ellerinden alınmayacaktı. Kimi şirketler buna riayet ederken kimileri bunu görmezden gelmeye devam ediyor. Nestle de bu kavrama sırtını dönen şirketlerden birisi. Nespresso nun bu kadar pahalı fiyattan kapsül satarken, alımlarını fairtrade esaslarına göre yapmıyor olması avrupa ve amerika kamuoyunda tepki topluyor ve sık sık nestlenin boykot edilmesi fikri gündeme geliyor.

Sizin sorularınıza geçersek;

1. fiyat/kalite oranı (aslında buna yazı içinde değinmiş oldum ama yine de direkt olarak ayrıca yazayım);

avrupa ve amerika pazarı esas alındığında nespresso makinasının fiyat/kalite oranı yüksek, kahvenin fiyat/kalite oranı düşük (kahve kalitesiz olduğu için değil, kapsüller çok pahalı olduğu için). Türkiye pazarı esas alındığında ise hem makinanın fiyat/kalite oranı düşük hem de kahvelerin (yine belirtelim makine veya kahveler kötü olduğu için değil, fiyatlar anormal yüksek olduğu için)

2. nespresso başlangıç veya ileri seviye kullanıcı ayırımı yapılabilecek mantıkta çalışan bir sistem değil pek. Kullanım kolaylığından ötürü espresso yapımı hakkında bilgisi olmayan başlangıç seviyesi kullanıcılara cazip gelebileceği gibi, uzun yıllar bir sürü manuel makina kullandıktan sonra aradaki lezzet farkının bir sürü ıvır zıvırla uğraşmaya değmeyeceğine inanıp bu sisteme dönen çok ileri düzey kullanıcılar da var (bunlar genelde artık yaşı kemale ermiş bezmiş tiplerden çıkıyor)

3. diğer makinalarla aradaki kalite farkına gelirsek, açıkçası bu konuda çok derinlemesine bilgim yok. bildiğim şey farklı markaların makinalarının da bir kısmını zaten nespressonun makinalarını yapan Euster-Frigsmag firması yapıyor. Bu firmanın da isviçre haricinde çin de fabrikaları var ve yanlış bilmiyorsam nespresso makinalarının da bir kısmı isviçre de üretilirken bir kısmı çin de üretiliyor. Bunu çin mallarına karşı alerjiniz varsa diye yazdım. benim kanaatimce bir malın salt çinde üretiliyor olması onun kalitesiz olduğu anlamına gelmez. eğer doğru hammadde girişi sağlanıyor, eğitimler, kalite kontroller düzgün şekilde yapılıyorsa çinde de pekala kaliteli mal üretilir zaten üretiliyor da..

iyi günler

• Sartug bey konuya mükemmel hakimsiniz. Yazılarınızı zevk ve hayranlıkla okudum. Eğer bir sakıncası yoksa evinizde kullandığınız makineyi ve değirmeni yazabilirmisiniz.
  • Sartug Bey, eve gelir gelmez buyuk bir merakla mesajinizi okudum, butun gun bekledigime degdi, elinize saglik, hani oylesine anlatmissiniz ki insanin kapinizi calip bir fincan kahvenizi icesi geliyor desem yalan olmaz. Tekrar tesekkur ederim, sanirim herseyi yurt disindan karsilamak kaydiyla nespresso bana daha cazip gorunmeye basladi, ozellikle kapsuller konusundaki patent hakkı süresinin dolmaya yaklaştığına dair soylentilerin ortaya cıkmasi beni biraz daha cesaretlendiriyor, kimbilir belki birileri kartuslarda oldugu gibi kapsulleri de doldurmaya başlar, girişimci Turkleri bekliyorum!:)
  • Sartug Bey, eve gelir gelmez buyuk bir merakla mesajinizi okudum, butun gun bekledigime degdi, elinize saglik, hani oylesine anlatmissiniz ki insanin kapinizi calip bir fincan kahvenizi icesi geliyor desem yalan olmaz. Tekrar tesekkur ederim, sanirim herseyi yurt disindan karsilamak kaydiyla nespresso bana daha cazip gorunmeye basladi, ozellikle kapsuller konusundaki patent hakkı süresinin dolmaya yaklaştığına dair soylentilerin ortaya cıkmasi beni biraz daha cesaretlendiriyor, kimbilir belki birileri kartuslarda oldugu gibi kapsulleri de doldurmaya başlar, girişimci Turkleri bekliyorum!:)
  • quote:

Sartug bey konuya mükemmel hakimsiniz. Yazılarınızı zevk ve hayranlıkla okudum. Eğer bir sakıncası yoksa evinizde kullandığınız makineyi ve değirmeni yazabilirmisiniz.

ehem.. öncelikle kibar iltifatlarınız için teşekkürler, fakat konuya mükemmel hakim olduğumu söylemek çok zor. Kahve dünyası - ki sanırım bu bütün hobi/ ilgi alanları için geçerli bir durumdur- araştırdıkça daha da derinleşen bir konu. Benim bugüne kadarki çabalarım sadece bu konuda halen ne kadar çok öğrenilecek şey olduğunu bana gösterdi, daha fazlası değil.

benim makinalarıma gelirsek;

evde espresso makinası olarak nuova simonelli oscar kullanıyorum.

http://nuovasimonelliusa.com/oscar.html

Bu başlıktaki ilk yazımda değinmiştim sanırım, kendisi bir HX (Isı eşanjörlü) makina. İthalatçısı Özti, nadir de olsa zaman metro grossmarketlerde satışa çıkıyor. yoksa tek şansınız direkt özti mağazalarından almak. makinadan genel anlamda memnunum. aslen düşük volümlü iş yerleri için tasarlanmış, daha sonra ev kullanıcıları arasında popüler olmuş bir makina. bu yüzden iç aksamı tamamen endüstriyel. yüksek ısı stabilitesi, güçlü buhar basıncı başlıca olumlu yönleri. eleştiri aldığı noktalar ise bu sınıf makinaların çoğunda bulunan sıcak su çıkışı olmaması (americano veya çay yapmak için), ayarlanabilir OPV (over pressure valve) e sahip olmaması, dış görüntüsünün yine bu sınıf makinelerin çoğunun aksine pek bir gösterişsiz kalması ( bu sınıfta genel bir kromaja doyma durumu var örnek;http://www.1st-line.com/machines/comm_mod/esprmach/ecm/index.htm )

değirmen olarak ise Mahlkönig Vario kullanıyorum.

http://www.mahlkoenig.de/produkte/VARIO-home.html

Mahlkönig in distribütörü Makpa, fakat kendilerinin bu değirmenden pek haberleri yok, çünkü daha önce hiç getirtmemişler. Ben temasa geçip sipariş edince ilk olarak ithal edildi. Hatta onlar da dayanamayıp showroomda açıp incelemişler, pek hoşlarına gitmiş "bundan ithal edelim birkaç tane showroom da dursun" demişler Bu değirmenin de olayı şu, ilk olarak ABD de piyasaya çıktığında ( orada Baratza markası altında satılıyor) o zamana kadar iyi espresso değirmeni olarak, ancak kahve dükkanlarında gördüğünüz tepesinde dev bir huni şeklinde kahve haznesi olan ( örnek;http://www.chriscoffee.com/products/home/grinders/mazzer_super_jolly_espresso_grinder ) büyük değirmenler makbul sayılıyordu. bunun öncelikli sebebi ise kahve öğütmeyle ilgili, "ne kadar büyük öğütücü dişlisi, o kadar iyi öğütme kalitesi" genel prensibidir. (Bu prensibin temeline değirmenlerle ilgili ayrı bir mesajda değiniriz). Doğal olarak en büyük dişliler en büyük tip makinalarda mevcut olduğu için insanlar 1000-2000 dolar paralar verip bu 15-20 kilo ağırlığında cihazları alıp tezgahlarına sığdırmaya çalışıyorlardı. Neyse, Mahlkonig/Baratza Vario, ufak tefek yapısıyla piyasaya ilk çıktığında, otomatik olarak bir alt kademede rekabet eden (yine kaliteli öğütme yapabilen ancak asla büyük endüstriyel makinaların seviyesine ulaşamayan) sınıfa ait bir makina olarak algılandı. Fiyat olarak da zaten aşağı yukarı bir alt sınıfın seviyesindeydi. Öncelikle dev öğütücüler ile uğraşmak istemeyen ve buna bütçesi olmayan kullanıcılar arasında kendine yer buldu, onlardan gelen çok olumlu yorumlar neticesinde elinde büyük değirmeni olan insanlar dahi -bazıları sırf meraktan, evet böyle manyaklar da var - bu makinayı almaya başladılar. yeni gelen her yorumla birlikte makina bir fenomene dönüştü. ellerindeki 2.000 dolarlık MACAP değirmenlerden daha başarılı öğütme yaptığını iddia edenler bile çıktı. neticede vario dev değirmenlerin egemenliğini yıktığı gibi, ileri düzey ev kullanıcısına yönelik pazarda neredeyse tekel durumuna geçti. Değirmenden ben de genel olarak memnunum, homojen öğütme, topaklanmama konularında gerçekten başarılı.

Filtre kahve için Cuisinart ın Cup-o-Matic modelini kullanıyorum.

http://www.cuisinart.com/discontinued/coffee_bar/ss-1.html

Ekstra herhangi özelliği olan bir makina değil. Filtre kahve evde ben dahil çok az tüketildiği için bir seferde tek bardak kahve yapabilen bir makina olsun istedim sadece.

Bunun haricinde Bodum french press ve italya da markasını hatırlayamadığım bir yerel üreticiden aldığım Moka Potum var.

iyi günler,

• quote:

Sartug Bey, eve gelir gelmez buyuk bir merakla mesajinizi okudum, butun gun bekledigime degdi, elinize saglik, hani oylesine anlatmissiniz ki insanin kapinizi calip bir fincan kahvenizi icesi geliyor desem yalan olmaz. Tekrar tesekkur ederim, sanirim herseyi yurt disindan karsilamak kaydiyla nespresso bana daha cazip gorunmeye basladi, ozellikle kapsuller konusundaki patent hakkı süresinin dolmaya yaklaştığına dair soylentilerin ortaya cıkmasi beni biraz daha cesaretlendiriyor, kimbilir belki birileri kartuslarda oldugu gibi kapsulleri de doldurmaya başlar, girişimci Turkleri bekliyorum!:)

Selamlar! Yazıyı beğendiğinize çok sevindim Nespresso almaya kararlıysanız (ve sıklıkla sütlü içecekler hazırlayacaksanız) bütünleşik süt köpürtme modülüne sahip lattissimanın yeni modeli çıkmış, bir göz atın derim;

http://www.nespresso.com/lattissima/?l=us_EN&cid=EM_USen_B2C_Sep11_Int_Lattissima#/home

Amazonda 380 dolardan satışta. Henüz az kullanıcı yorumu olsa da yorumların hepsi çok olumlu;

http://www.amazon.com/DeLonghi-Lattissima-Nespresso-Capsule-System/dp/B005ION8JI/ref=sr_1_1?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1323944040&sr=1-1

harici kapsül/kahve üretimiyle ilgili olarak ben de merakla bekliyorum. Dediğiniz gibi nespressonun patentlerinin süresi doluyor ama onlar yeni hukuki ataklarla başka firmaların kahve/kapsül üretiminin önüne geçmeye çalışacaklar. Bu arada evde kapsülleri yeniden doldurup kullanabileceğiniz yöntemler de mevcut, youtubeda "nespresso refill" diye arama yaparsanız konuyla ilgili bir çok video çıkacaktır. açıkçası pek pratik görünmüyorlar ama yine de arada denenebilir diye düşünüyorum.

Ankarada yaşıyorum, kahve içmeye her zaman beklerim

• Hasbean den kenya çekirdeği siparişi verdik bakalım kaç günde gelecek:) hangi kargo ile gönderim yapıyorlar acaba bilginiz varmı?
  • Sartuğ bey sizin bilginiz var hasbean den sipariş takibini nasıl yapıyoruz acaba? elimde bir numara var # ile başlayan hasbean de shipping diyor sanırım yola çıkmış demek oluyor, burda hangi kargo şirketi teslim alıp dağıtım yapıyor bilgi verirseniz memnun olurum, saygılarımla.
  • quote:

Sartuğ bey sizin bilginiz var hasbean den sipariş takibini nasıl yapıyoruz acaba? elimde bir numara var # ile başlayan hasbean de shipping diyor sanırım yola çıkmış demek oluyor, burda hangi kargo şirketi teslim alıp dağıtım yapıyor bilgi verirseniz memnun olurum, saygılarımla.

osman ağa, hasbean siparişleri normal posta (airmail) ile veya özel kurye ile gönderiyor. bunun tercihini sipariş aşamasında size soruyor olmalı. Ben şimdiye kadar hep normal posta yoluyla istedim. varsın 3-5 gün geciksin ama kurye şirketlerinden uzak durun derim. Sadece kahve konusunda değil yurtdışından herhangi birşey getirteceğim zaman kesinlikle kurye kullanmıyorum. Bu çok akıllı firmalar, sevkiyat gümrüğe takılmayacak olsa dahi, memurlarla anlaşmalı olarak gümrüğe taktırıyorlar, malı kendi antrepolarına çekiyorlar. sonra sizden ordino, ardiye, müşavirlik hizmeti adı altında dünyanın parasını kopartıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sartug

quote:

Sartuğ bey sizin bilginiz var hasbean den sipariş takibini nasıl yapıyoruz acaba? elimde bir numara var # ile başlayan hasbean de shipping diyor sanırım yola çıkmış demek oluyor, burda hangi kargo şirketi teslim alıp dağıtım yapıyor bilgi verirseniz memnun olurum, saygılarımla.

osman ağa, hasbean siparişleri normal posta (airmail) ile veya özel kurye ile gönderiyor. bunun tercihini sipariş aşamasında size soruyor olmalı. Ben şimdiye kadar hep normal posta yoluyla istedim. varsın 3-5 gün geciksin ama kurye şirketlerinden uzak durun derim. Sadece kahve konusunda değil yurtdışından herhangi birşey getirteceğim zaman kesinlikle kurye kullanmıyorum. Bu çok akıllı firmalar, sevkiyat gümrüğe takılmayacak olsa dahi, memurlarla anlaşmalı olarak gümrüğe taktırıyorlar, malı kendi antrepolarına çekiyorlar. sonra sizden ordino, ardiye, müşavirlik hizmeti adı altında dünyanın parasını kopartıyorlar.

Sartuğ bey şu şekilde yazıyor bilgide

This order is marked as Shipped

You chose to ship this order with Royal Mail (Airmail)

ucuz olan buydu bunu tercih ettim diğer sanrım özel kuryeydi (pahalı olan). Umarım doğru olanı tercih etmişimdir :(

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.