Şimdi Ara

ERZURUM'DA DİZEL ARAÇLAR ÇALIŞMIYOR (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
1
Favori
25.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    piknik tüpü pürmüz dizel araçların çoğunun bagajında vardı
    ''kritik mudahele ekipmanı''
  • Aracı koyduğunuz yer çok önemli. Kapalı garaj tabi güzel olur ama herkes bulamıyor. Aracı rüzgar almayan, eskilerin tabiriyle dulda bir yere koyun. Farkı görürsünüz.
  • ben elektirkli battanite alıp ön kaputun altında motoru sardırıp sabaha kadar elektikli battaniye ile denedim.
    pürmüz denilen bi alev makinası ile ısıtmayı denedim.
    kaputun altına gene izolasyon malzemesi sarıp sarmaladım
    sonuda pes etti.
    aralık 15-şubat 15 arasında erzurumda dizel araba çalışmaz.
    (bu arada aracım grande punto 2007 model)
    pejo yetkili servisin, bu sorunu çözdüğünü duymuştum.
    fiat yetkili servisine bu durumdan haberdar ettim.
    pejo yaptıysa sizde yaparsınız dedim.
    bir sonuç çıkmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: derememo

ben elektirkli battanite alıp ön kaputun altında motoru sardırıp sabaha kadar elektikli battaniye ile denedim.
    pürmüz denilen bi alev makinası ile ısıtmayı denedim.
    kaputun altına gene izolasyon malzemesi sarıp sarmaladım
    sonuda pes etti.
    aralık 15-şubat 15 arasında erzurumda dizel araba çalışmaz.
    (bu arada aracım grande punto 2007 model)
    pejo yetkili servisin, bu sorunu çözdüğünü duymuştum.
    fiat yetkili servisine bu durumdan haberdar ettim.
    pejo yaptıysa sizde yaparsınız dedim.
    bir sonuç çıkmadı.

Erzurumda pejo ile fiat fayii aynı kişiye ait...deneyimler paylaşılmıyor demek ki...
  • mazot depoda donmaz.
    mazota ponpada donar ve çalışmaz.
    soguk yerlede dizerl araçlara extradan bır sısıtem takıyorlar (ısıtıcı) araç çalıştırmadan 2-3 dk ısıtıp çalıştırdıgınızda sorun olumuyor.

bazıları depoya çok az benzın koyuyor mazotun depoda donma ıhtımalının mınımuma ındırmek için.
  • yaklaşık yarım depo Total exc. euro dizel dolu olan, kangoo 1.5dci65; tahminen -10 derecelerde takır-tukur benzeri seslerle ilk hareketini almıştı..marştan önce, pompa tarafındaki körükle mazot basmama rağmen 10-15 saniye marş istemişti gece dona maruz kalınca oluyor; mazot hikaye biryerde
  • Totalın mazotları -18 derceye kadar donmuyor diye biliyorum.Dsitilasyonu sırasında yakından gördüm...
  • Hocam -18 yetmez -30un da altına iniyor sıcaklık. Kayseri'de bile her sabah -25, -27 dereceler oluyordu aracı çalıştirirken. Uzun süre ayaza maruz kalmaması lazım. Evin dibine sokmak tek çözüm denir genelde.

Ben 9. Kattan bir sürahi su dökerdim, yere çatırtt diye buz halinde duserdi geceleri.
  • Dizel = Ekonomik.
    Dizel = Problem.

• Bu arada sabah arabayı çalıştırırken -15 i gördüm göstergede içim titredi ona rağmen tek marşda alıyor 200 devir gibi bir rakam yüksek devirde oluyor rolantisi..

*****---SEAT İBİZA/CORDOBA KULÜBÜ---*****(107 ÜYEYİZ!!!) topic inde ShadowOfSpirit nickli üyeden alıntıdır.

erzurumda yaşıyor. aracı 2008 tdı cordoba. aracın kendisi ilede ilgili bir sorun olabilir.
  • Afyonda bile sabah zorlanıyorsa Erzurumu düşünmek bile istemiyorum.
  • Aracınızı etrafı açık yerlere park etmeyin.Kapalı park yeriniz yoksa duvar dipleri uygun olabilir.
    Çok soğuk zamanlarda motor kaputunun üzerine gazete kağıdı bir nebze faydalı olur.Setan sayısı yüksek yakıt ve yakıt katkısı kullanın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Altay Han

Bu arada sabah arabayı çalıştırırken -15 i gördüm göstergede içim titredi ona rağmen tek marşda alıyor 200 devir gibi bir rakam yüksek devirde oluyor rolantisi..

*****---SEAT İBİZA/CORDOBA KULÜBÜ---*****(107 ÜYEYİZ!!!) topic inde ShadowOfSpirit nickli üyeden alıntıdır.

erzurumda yaşıyor. aracı 2008 tdı cordoba. aracın kendisi ilede ilgili bir sorun olabilir.

1.4tdilar genelde böyle-çeyrek/yarım marşta çalışır hep.. bizde o kadar kış olnuyor ama hiç marşa 2.kez veya uzun bastığımı hatırlamam
  • son on yılda ailemizde alınıp satılan araçlardan sadece 1inin dizel olması ve ilk fırsatta satılmasının tek nedeni bu donma.. Benzin ne güzel..Kafa rahat..cüzdan boş...ama huzur var
  • quote:

Orijinalden alıntı: m.C.k.

son on yılda ailemizde alınıp satılan araçlardan sadece 1inin dizel olması ve ilk fırsatta satılmasının tek nedeni bu donma.. Benzin ne güzel..Kafa rahat..cüzdan boş...ama huzur var

hocam peki BVA şanzımanın yağından ötürü vites geçişlerinde bir sıkıntı oluyor mu,ısınana kadar?

konuya dönecek olursak; depoya işemek nasıl olur
  • arabayı yel almayan sote yere çekmeyi deneyin,kaputun üzerinede bir battaniye serin faydasını göreceksiniz.2007-2008 kışı çok sert geçmişti o tarihte Erzincan daydım ve hiç görmediğim bir soğuğu yaşamıştım,ben çözümü bu şekilde bulmuştum,benim battaniye çift kişilikti hem kaputu,hem de ön camı kapatıyordu,uçlarına ip bağlayıp jantlara ve aynalara bağlıyordum.Şunu da unutmayın mazot depodan ziyade filitrede donar,filitrede her daim su bulunur çünki,bir de kış başı mazot filitrenizi değiştirmeniz de çok faydalı olur.Allah kolaylık versin,işiniz zor.
  • ben de erzurum aşkaledeyim. öğretmen arkadaşlardan biri pejo partner tepee aracını yeni sattı daha 30 binlerdeydi. 3 kere mazot donduğunu ve arabanın çalışmadıgını söyledi. bu arada sabah 8.00 de sıcaklık - 17 idi bi ara - 20 yi 2 kere görmüştüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

quote:

Orijinalden alıntı: m.C.k.

son on yılda ailemizde alınıp satılan araçlardan sadece 1inin dizel olması ve ilk fırsatta satılmasının tek nedeni bu donma.. Benzin ne güzel..Kafa rahat..cüzdan boş...ama huzur var

hocam peki BVA şanzımanın yağından ötürü vites geçişlerinde bir sıkıntı oluyor mu,ısınana kadar?

konuya dönecek olursak; depoya işemek nasıl olur

vites geçişlerinde şanzıman ısınana kadar biraz sıkıntı oluyor, sivas'a gidersem kışın özellikle hava -20leri gördüğü zamanlar 5 dakikayı buluyor şanzımanın ısınması. araç kavramayı tam yapmıyor, şanzıman güç kaybı yaratarak hızla ısınmaya çalışıyor. Tabi -20 25 lik bir havada bunları hiç önemsemiyorsunuz, çünkü öncelikle yapışmış kapıyı açabilmek dert, buzları kazımak ayrı dert, kalorifer ısınana kadar zaten gideceğin yere çoktan varmış oluyorsun - bu arada not: dizel arabaların kaloriferi bırak ısıtmayı, maşallah klima gibi çalışıyor yarım saat o soğukta :D

• Gece yatmadan 5 dakika önce size zahmet aşağıya inip aracınızı bi 5-10 dk çalıştırıp sonra yatmayı deneyebilirsiniz.Ben dizel golfüm varken öyle yapardım erzurumda öğrenciyken.Motor iyice ayazını almamış olur daha rahat çalışmasını sağlar.
  • Eğer depodaki mazotun donduğuna eminseniz, 5-10 litre mazot alın bidonla. Sabahları 2 litre kadar depoya siz koyun. Bayağı bir etkili olur.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.