Şimdi Ara

Erdoğan: Ne yapalım? 40 yaşında emekli mi olalım? 40 yaşında, 50 yaşında emekli mi olur? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
237
Cevap
2
Favori
32.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
222 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Emeklilik yaşı 60, ortalama yaşam süresi 75. Kim öle kim kala Erdoğan: Ne yapalım? 40 yaşında emekli mi olalım? 40 yaşında, 50 yaşında emekli mi olur?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle hırsızlıktır başka bir şey değil biz yiyelim bizdne sonra gelenler ölsün diyorlar. Ülke fakir bir de 40 yaşında emekli olan insanları taşıyamaz çalışanlara yazık değil mi?
  • 1923 1937 arası mükemmel di sanki. Böyle boş konuşmalara inanıyorlar ya neyse.

Kimse 40 45 yaşında emekli olamaz. Hiç bir ülke bunu kaldıramaz. Petrol doğalgaz bulursak belki mümkün.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Meşhur bir fıkra var ..sen ye torunun ödesinin diye..devlet bir yerlerden alacakki bir yerlere dağıtabilsin..Ülkemizde 12 milyon 324 bin 186 kişi devletten emeklilik, malullük, ölüm aylığı, dul ve yetim maaşı alırken, sigortalı çalışan sayısı ise 22 milyon 407 bin 415.(2018 verileri) Dünyada sosyal güvenlik kurumlarının gelir gider dengesini sağlayabilmesinde ideal oran, sistemde 1 emekliye karşı 4 çalışanın bulunmasıdır. Maalesef Türkiye'de 1 emekliye düşen sigortalı çalışan sayısı 1,63 sonuç bu durum sürdürelebilir bir durum değildir ve eninde sonunda bir yerden patlayacaktır.
    Bundan önceki dönemde populist politakalarla emekli edilmişlerin sıkıntısı nı çekiyoruz ve tabiki burda bir adaletsizlik var..bence belli bir yaşın altındakilerden kesinti yapılmalıki hem adalet saglansın hemde sgk da bir nefes alsın ...ha keşke devlet in başka kaynakları olsada dagıtsa herkes birlik olsa hergün bayram olsa...dünyada barış olsa

not:hemen kızmayın canım sadece durum tespiti yaptım...

• Suriyelileri evlerine gonderelim kizlarin babadan aldiklari maaslari keselim sarayin masraflarini kisalim ve makam araci sacmaligi ile yuksek milletvekili maaslarinini kontrol altina aldikmi bu eytlileri emekli edelim sonra ozellikle ozel sektor bazli calisma sartlarini duzeltelim daha sonrasinda ise ulkenin tum ileri gelenleri bir araya gelip gercek bir emeklilik yasasi cikartsinlar simdiki yasaya gore herkes kendi kafasina gore emekliligini ilan ediyor kime sorsam benimki farkli diyor sanki biben 65 yasta emekli oluyorum koca ulkede

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • El_domingo kullanıcısına yanıt
    Konuşmak kolay hangi gelişmiş sosyal sigorta sistemine sahip ülkede o dediğiniz 1 e 4 oran tutuyor? Hiçbirinde. Tüm ülkelerde bu sisteme hazineden kaynak aktarılıyor yoksa ayakta duramaz.
    Millet devlete vergi verirken iyi, paranın nereye gittiğini sormazken iyi ancak yasal hakkı olan emekliliği isteyince kötü. Lafa gelince oran tutmuyor yoksa ideali böyle bizde şöyle falan filan. Anayasada devleti tanımlarken sosyal devlet yazmayı biliyorlar ama icraat yok.
    Bana sgk sistemini verseler bu haliyle bile hatta kar ettiririm hatta 45 yaşında emekli ederim ama mağdur olanlar gelip ağlamayacak. Yok bana bu ilacı yazmadılar yok benim sigortamdan babama bakmıyorlar yok babamdan kalan emekliyi alamıyorum diyenleri dinlemezseniz tabi. Havaya giden bir sürü para var.
  • muhalif13 kullanıcısına yanıt
    Petrol ve dogalgaz Dünya rezervlerinin %51 yarın musluklardan aksa bu memlekette vatandaşa hic bir sekilde faydasi olmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 40 erken bence de ama 65 de çok fazla. 50-55 arası ideal diye düşünüyorum. isteyen kişi 50 yaşında emekli olabilmeli

• Memuriyette 22. yılımdayım
    Yaşım 43
    Sağlık sorunum yok, sigara yok, alkol çok az
    Öküz gibi güçlü ve sağlıklıyım
    Daha çok çalışırım...
    İşe başladığımda şartlar böyle değildi
    OYUN DEVAM EDERKEN KURAL DEGIŞMEZ
    KANUN GERIYE DOĞRU IŞLEMEZ!!!
    babam 44 yaşında emekli oldu, şuan da 70 yaşında bana akp şakşakçılığı yapıyor. Bu bana babam yapıyor. Kime ne anlatayım ALLAH aşkına

• Bu mevzuda ben hep aynı yere takılıyorum aslında.Şimdi benim emeklilik yaşım 57.Tamam ben çalışayım da,beni o yaşa kadar kim çalıştıracak peki?Prim günü sorunum olmasa da,taş çatlasın 50 yaşına kadar çalıştırır aklı başında bir patron beni,ve ben niye böyle yapıyorsun diyemem sanırım:)Ben dediysem sıkıntı sadece ben değilim,epey bir insan aynı sorunu yaşayacak yakın gelecekte.
  • yasaluyari kullanıcısına yanıt
    Otobüste 70 yaşındaki amcadan akp güzellemesi dinliyordum. En son dedim amca kaç yaşında emekli oldun? Dedi 70 yaşındayım hala çalışıyorum. Bende onu boşver kaç yaşında emekli oldun? 45 dedi. Bak bende 60 dedim senin akp çıkardı dedim.
    Ayrıca eski hükümetler sayesinde erken emekli oldun şimdi onları eleştiriyorsun dedim bir daha konuşmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Holk

Tamam Avrupa gibi 65-70 yaşında emekli olalım ama çalışma şartları onlarınki gibi olsun. Bugün Avrupa 35-40 saat arası çalışma sistemi konuşuyor. Bazı ülkelerde bu böyle. Türkiye resmi 44 saat ama 60-70 saat çalışıyor özel sektörde insanlar. Mobbing ve yorucu çalışma şartları çabası...
    resmi 44 saat ama gerçekten hiçbir yerde 44 saat değildir bazıları mesai ücreti bile ödemiyor çalışana sorunca dalga mı geçiyorsun ne mesai ücreti diyor, yani en kötüsü insanlarımızın artık buna alıştırılmış olması
  • quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

Bize de mezarda emeklilik

Açıkçası ben emekli olup da emekli maaşı alabileceğimizi falan artık düşünmüyorum. 65 yaşında emekli olsak ne olur olmasak ne olur. Refahımız yerlerde bir de üstüne 65 yaşında emeklilik. Avrupa' da öyleymiş bilmem ne, adamların refah düzeyi bizim 100 katımız hayatları boyunca deli para kazanıyorlar, 5 aylık maaşları ile sıfır araba alabiliyorlar, 1 aylık maaşları ile 4 tane iphone alabiliyorlar, madem onlardan özenip getirdiniz bunları da getirin.
    Emeklilik dediğiniz gibi uzak bir ihtimal haline geldi. O yüzden şu an cebimizden ödediğimiz sigorta (Bağkur) primleri ve işverenlerin elemanları için ödedikleri Sgk primleri geri dönüşü olmayacak bir haraç olarak devletin kasasına karşılıksız giriyor. Üzülmemek elde değil ve büyük bir haksızlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 30 Ekim 2019; 2:56:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bluraydisk

Bu mesaj silindi.
    Helal be, yahu bir türlü anlatamıyoruz, takmışlar milletin emekliliğine, zaten kazık atılmış üstüne birde Aylık Bağlanma Oranı düşürülmüş eee vur demişler öldürmüşsün.

Ama kendilerine gelince yoook aman ha kendilerini eleştiremezsiniz, yedikleri , çaldıkları, hortumladıklarını kimse görmez.
    Üstüne birde kıyak emeklilik alırlar, yüksek zam yaparlar ses çıkartan yok, varsa yoksa vatandaş.

1000 - 2000 TL maaşlarda gözleri var yuh be, gözünüzü toprak doyursun.
    Önce yukardan başlayın kesmeye bakın ozaman millet ses çıkartır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Konuşmak kolay hangi gelişmiş sosyal sigorta sistemine sahip ülkede o dediğiniz 1 e 4 oran tutuyor? Hiçbirinde. Tüm ülkelerde bu sisteme hazineden kaynak aktarılıyor yoksa ayakta duramaz.
    Millet devlete vergi verirken iyi, paranın nereye gittiğini sormazken iyi ancak yasal hakkı olan emekliliği isteyince kötü. Lafa gelince oran tutmuyor yoksa ideali böyle bizde şöyle falan filan. Anayasada devleti tanımlarken sosyal devlet yazmayı biliyorlar ama icraat yok.
    Bana sgk sistemini verseler bu haliyle bile hatta kar ettiririm hatta 45 yaşında emekli ederim ama mağdur olanlar gelip ağlamayacak. Yok bana bu ilacı yazmadılar yok benim sigortamdan babama bakmıyorlar yok babamdan kalan emekliyi alamıyorum diyenleri dinlemezseniz tabi. Havaya giden bir sürü para var.

Sayıştayın çıkardığı bir sürü usülsüzlük, yolsuzluklar, israflar var ama yol yabdı! O da paralı yahu!

• quote:

Orijinalden alıntı: 21guns

Ağzını topla diyene kadar karşındakinin yaşını küçük gördüğünüzde kendini bilge sanan büyüklermiş gibi sarfettiğiniz kelimeleri iyi seçmeye dikkat edin.Saçma bir sistemin dilenci mağdurlarını neden savunuyorsun? 40 yaşında emekli oldun da kafan mı rahat yoksa?

Milletten oy devşirmek için içine edilmiş bir sistem ile 40 yaşında emekli olan bir kitle oluştu ve sen hala bunu savunuyorsun.O dönem bu şartlarda emekli edilen kaç kişi varsa bunun yanlış olduğunu savunmak yerine sırf 1-2 sene ile olamadığı için bunu kendilerine yapılmış yanlış olarak gören 3-5 milyon insanı savunuyorsunuz.50 yaşına gelmiş adamın çift dikiş şekilde maaş alması için adım atacak herkes bu milletin gençlerinin önüne atacağı en kanserli hamle olur.

EYT nin %70 i ihtiyaç sahibi bile değil muhtemelen sırf beleş para alabilmek için ağlama olanağı oluştu ve kitlesel olarak bir kanserli hücre gibi dolanıyorlar.
    E görüyorum tabi oğlum, senin hayat tecrüben kadar bizim iş tecrübemiz var.

Emekli değilim, ama kafam rahat. Neyse konu bu değil.

Bak kulağını aç iyi dinle kafana girsin.

Diyorum ki 21guns, işe başlıyorsun x yaş ve y gün prim dolduğu an emeklisin, sen çalışmaya başlıyorsun.

Sonra diyorum ki ya vazgeçtik, bu yaş ve prim günü olmaz daha fazlası olacak artık. Buna her aklı başında adam isyan eder.

verilmiş hakkın alınmaması konusu heryerde vardır, askere gitsen tam oradayken askerlik 24 ay oldu deseler de isyan edersin, işe alırken maaşın 3000 deyip ay ortasında 2500'e indirirlerse de isyan edersin.

Erken emeklilik yanlıştır, doğrudur bu ayrı bir konu. Vaadin yerine getirilmemesi ayrı bir konu, önce bunun ayrımını yapman lazım.

Ayrıca şimdi yaşın küçük ahkam kesiyorsun ya o yaşta emeklilik olur mu diye, asıl yeni nesilde çalışma azmi yok. Şirkete gelen gençlere bakıyorum herkes nasıl olur da sıvışırım derdinde. Bunların çoğunun 60 yaşını görme ihtimali yok bu şekilde giderse. Ne bedenen ne ruhen. O yüzden daha belli bir çalışma hayatına gelmeden üst perdeden konuşma, ileride üzülebilirsin bence.

Herkese uzun, başarı ve sağlık dolu kariyer dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: EnergyHill

Emekliliği 65 yapıyorsunuz almanyada işsizlik oranı %3!!!!! Bizde suan %20lere doğru gidiyor.Geleceği bilmek için müneccim olmaya gerek yok 90 ve 2000 sonrası nesil hayatı...40 lı yaşlarında işsiz kalıp deli gibi iş arayacaklar ancak yaşı şirketlere göre yaşlı gelecek ve bu insan asgari ücret günde 12 saat çalışmaya razı gelecek ve sonra tekrar işten çıkarılacak çünkü eski çalışanların maaşları arttı diye sonra tekrar iş arayacak böyle hayatı geçecek 65 yaşındada şuanki paraya göre 1000tl emekli maaşı alır o paraylada artık dürbüp ne yapar bilemem yada şişenin üstüne oturup ölmeyi bekleyebilirler ama kurunun yanında yaşta yanıyor.Durum bu eskisi gibi bi işte 25 sene çalışma gibi birşey şuan çok zor. Konu Silinmez ise yıllar sonra bu mesajımı alıntılayacağım.
    Bankada çalışan tanıdık falan varsa sorun bak, birsürü insan var bağkur emeklisi vs. bunların eline geçen aylıklar çok komik miktarlarda (asgari ücretten az alanlar var). Adam bankadan çıkamadan kredi, taksit, borç derken ya elinde üç kuruş para kalıyor ya da eksi bakiyeye düşüyor. Benim hanım evde çok ağladı bu yüzden millete üzüldüğü için.

Millet avrupayı örnek veriyor, orada adamlar emekli olmadan dünya kadar birikim yapmış oluyor. Arabaya, tatile, teknolojiye ulaşma imkanı çok kolay. Almanya'da gördüm adam son model a6 ile köyde römork olmuş. O kadar rahat kafası. Bizde millet emekli olup azıcık ikramiyeyi almanın hayalinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

E görüyorum tabi oğlum, senin hayat tecrüben kadar bizim iş tecrübemiz var.

Emekli değilim, ama kafam rahat. Neyse konu bu değil.

Bak kulağını aç iyi dinle kafana girsin.

Diyorum ki 21guns, işe başlıyorsun x yaş ve y gün prim dolduğu an emeklisin, sen çalışmaya başlıyorsun.

Sonra diyorum ki ya vazgeçtik, bu yaş ve prim günü olmaz daha fazlası olacak artık. Buna her aklı başında adam isyan eder.

verilmiş hakkın alınmaması konusu heryerde vardır, askere gitsen tam oradayken askerlik 24 ay oldu deseler de isyan edersin, işe alırken maaşın 3000 deyip ay ortasında 2500'e indirirlerse de isyan edersin.

Erken emeklilik yanlıştır, doğrudur bu ayrı bir konu. Vaadin yerine getirilmemesi ayrı bir konu, önce bunun ayrımını yapman lazım.

Ayrıca şimdi yaşın küçük ahkam kesiyorsun ya o yaşta emeklilik olur mu diye, asıl yeni nesilde çalışma azmi yok. Şirkete gelen gençlere bakıyorum herkes nasıl olur da sıvışırım derdinde. Bunların çoğunun 60 yaşını görme ihtimali yok bu şekilde giderse. Ne bedenen ne ruhen. O yüzden daha belli bir çalışma hayatına gelmeden üst perdeden konuşma, ileride üzülebilirsin bence.

Herkese uzun, başarı ve sağlık dolu kariyer dilerim.

Alıntıları Göster
    Vatandaşla devlet karşılıklı sözleşme yapmıyor ki? şu kadar pirim ödersen şu yaşta emekli olacaksın diye yada istemezsen emekli olamazsın gibi

Demirel diyor ki bana oy ver seni 38 yaşında 3600 pirim gününde emekli edeceğim . Millet buna göre işe girmiyor nasıl olsa işe girecekti zaten

Şimdi de 65 yaşında emeklilik 9000 iş günü var diye işe girmiyor .işe girdiğinde bu zorunlu tutuluyor. Adam diyor ben emekli olmak istemiyorum emeklilik pirimi ödemek istemiyorum.Ama devlet diyor ki bunu senden alamazsam eski emeklilerin maaşını ödeyemem

Yani eski emeklilerin maaşı ödenmesi için şimdi işe girenlerden zorla para kesiliyor

Birde ortada ahlaki sorun var. Seçim rüşvetleri işe yarıyor ve rüşvet alıp-verenler hiç zarar görmüyor Demirel 38 yaş emeklilik ve pirim ödemeden emeklilik gibi şeylerle 6 kez başbakan oldu Erdoğan yine pirim ödemeden emeklilik ve dövizi düşük tutarak gelecek nesilleri 450 milyar dolar borç bıraktı üstelik 70 milyar dolara ne var ne yok sattı gelecek nesile kalacak ormanlara bile göz konuldu altın için ,göllere yurtdışından çöp merkezi yapıldı koylar satıldı havalimanı köprüler için hep borçlanıldı.Böylece 17 yıldır başta kaldı kalmaya da devam ediyor

Askerlik 24 ay olsa demişsiniz dedeler 2 sene diye gidip 4 senede geliyorlarmış şimdi bile bir durum olduğunda terhisler iptal oluyor askerliğin bitmiyor.Maaşın 3binken yarım verildiği oluyor aylarca da ödenmiyor sonra bir bakmışsın fabrika kapanmış ... isyanı herkes eder ama bunun sonucunda eline birşey geçiyormu asıl mesele odur

Sorun EYT değil aslında aynı işi yapan 3 kişiden biri 30 sene 2bin lira emekli maaşı alırken diğeri 20 sene 1500 lira son kişinin ise 10 sene 1000 lira emekli maaşı almasıdır.3üde aynı işi yapıyor 3üde aynı devlete pirim ödüyorken bu fark niye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 30 Ekim 2019; 14:51:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Vatandaşla devlet karşılıklı sözleşme yapmıyor ki? şu kadar pirim ödersen şu yaşta emekli olacaksın diye yada istemezsen emekli olamazsın gibi

Demirel diyor ki bana oy ver seni 38 yaşında 3600 pirim gününde emekli edeceğim . Millet buna göre işe girmiyor nasıl olsa işe girecekti zaten

Şimdi de 65 yaşında emeklilik 9000 iş günü var diye işe girmiyor .işe girdiğinde bu zorunlu tutuluyor. Adam diyor ben emekli olmak istemiyorum emeklilik pirimi ödemek istemiyorum.Ama devlet diyor ki bunu senden alamazsam eski emeklilerin maaşını ödeyemem

Yani eski emeklilerin maaşı ödenmesi için şimdi işe girenlerden zorla para kesiliyor

Birde ortada ahlaki sorun var. Seçim rüşvetleri işe yarıyor ve rüşvet alıp-verenler hiç zarar görmüyor Demirel 38 yaş emeklilik ve pirim ödemeden emeklilik gibi şeylerle 6 kez başbakan oldu Erdoğan yine pirim ödemeden emeklilik ve dövizi düşük tutarak gelecek nesilleri 450 milyar dolar borç bıraktı üstelik 70 milyar dolara ne var ne yok sattı gelecek nesile kalacak ormanlara bile göz konuldu altın için ,göllere yurtdışından çöp merkezi yapıldı koylar satıldı havalimanı köprüler için hep borçlanıldı.Böylece 17 yıldır başta kaldı kalmaya da devam ediyor

Askerlik 24 ay olsa demişsiniz dedeler 2 sene diye gidip 4 senede geliyorlarmış şimdi bile bir durum olduğunda terhisler iptal oluyor askerliğin bitmiyor.Maaşın 3binken yarım verildiği oluyor aylarca da ödenmiyor sonra bir bakmışsın fabrika kapanmış ... isyanı herkes eder ama bunun sonucunda eline birşey geçiyormu asıl mesele odur

Sorun EYT değil aslında aynı işi yapan 3 kişiden biri 30 sene 2bin lira emekli maaşı alırken diğeri 20 sene 1500 lira son kişinin ise 10 sene 1000 lira emekli maaşı almasıdır.3üde aynı işi yapıyor 3üde aynı devlete pirim ödüyorken bu fark niye?

Alıntıları Göster
    Öncelikle merhaba,

Yazdıklarınızda yanlış hiçbir şey yok. Hepsi geçmişte oldu, gelecekle ilgili tespitleriniz de doğru.

Yine de belli bir düzende millet işe girdi, prim ödemesi yaptı. Bunun değiştirilmesi vicdanen bana sıkıntılı geliyor.

Şimdi kalkıp emekli maaşlarını pat diye düşürseler (mevcut çalışanların), hiç mi rahatsızlık duymayacağız?

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.