Şimdi Ara

Erasmus Hakkında!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
2
Favori
21.496
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben inşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim ve erasmus düşünüyorum 3. sınıfın ilk dönemi için
    Giden varsa ya da en azından araştıran bilen varsa yardımlarını bekliyorum

ilk olarak bu erasmusun ingilizce sınavı nası oluyor? Seviyesi hakkında ne söyleyebilirsiniz? 4 aylık hızlandırılmış kursa gitsem (temelim de var) bu sınavı başarabilir miyim??
    gittiğimizde nerde kalıyoruz tam olarak ve ordaki dersler ile kendi üniversitemizdeki dersler arasında sorun çıkabiliyormu

önerir misiniz????

• Selam. Ben bir yıl önce staj amacıyla Almanya'ya gittim erasmusla. Staj belki aradığın şey olmayabilir ama o dngüye girince ister istemez tüm gidip gelenlerle bilgi alışverişi çine giriyorsun, o yüzden bildiğim kadarıyla yardımcı oliyim. Öncelikle eğer ingilizceni eğer idare eder olarak görüyorsan sınavdan korkmana hiç gerek yok. Genelde oldukça temel düzeyde oluyor bu sınavlar. Eğer gittiğin ülkenin dilini biliyorsan o dilden de sınava girme opsiyonun var ama ingilizcem daha iyi diyosan hiç bulaştırma.

Diğer bir konu ne yazık ki rekabet. Hangi üniversitede olursan ol, bölümün kaç kişi yolluyor olursa olsun, erasmus fikri öğrenciler arasında yayıldıkça haliyle rekabette kızışıyor biraz. İngilizce sınavından korkma dedim ama bu aşamada başvuran diğer öğrencilerle kendini kıyaslaman lazım. Genelde okul yönetimleri fazla uğraşmamak için ingilizce sınav + kendi yaptıkları mülakattan verdikleri puanın ortalamasını alıp ona göre sıraya diziyorlar öğrencileri. Ardından da kontenjan ne kadarsa listenin başından başlayıp o kadarını yolluyorlar. Dolayısıyla eğer senin dışında gitmek isteyen çok öğrenci varsa, sınavdan alacağın her ek puan sana avantaj olarak geri dönecektir.

r_samur çok doğru söylemiş, erasmusla yurtdışına giden çok arkadaşım oldu, almanya, fransa, ispanya, litvanya, yunanistan, italya. Nereye gidersen gt erasmus demek sabah akşam eğlence demek. Bütün ülkelerde sistem aşağı yukarı aynı, internasyonel yurtlarda hergün partilerin içinde bulucaksın kendini. Dolayısıyla akademik açıdan bi gelişme sunar mı diye sorarsan hiç sanmıyorum. Ama ülkene döndüğünde iş başvrularında avantaj sağlıyor mu, kesinlikle evet. Birincisi, orda nasıl eğlendiğin sadece sana kalıcak, cv üzerinde bir sene veya altı ay ne kadarsa o kadar yurtdışı eğitim tecrübesi olarak görünücek (ki yalan değil). Bunun yanında iş verenler de salak değil tabi, az çok biliyorlar artık erasmusun daha çok eğlenmeye dönük olduğunu. Ama yurtdışı tecrübesinin getirdiği önemli bir artı daha var, avrupada yaşamış olman, yabancı dilinin iyi olduğunu kanıtlamış olman, tamamen yabancı bir ortama uyum sağlamada problem yaşamamış olman ve en önemlisi avrupa vizyonu edinmiş olman.

Kısacası, Erasmus'tan nasibini almış hangi öğrenciye sorarsan sor, "bence kötü, gitme" diyen bir kişi bile bulamazsın. Kesinlikle inanılmaz bir fırsat ve şansın varsa mutlaka değerlendirmelisin. Ama benden tavsiye, çok fazla bu düşünceni arkadaşlarına yayma, malum kontenjan kısıtlı. Sonra kendini onlara havalimanında el sallarken bulursun:)
  • ilk ve son kez uppp
  • ben su anda bilgisyar muhendisliği 3. sınıf ogrencisiyim. 3 aydır Litvanyada erasmus programı yapıyorum. 2 ay sonra ülkeme dönecegim.

Erasmus'la sakın ders calisirim biseyler ogrenirim deme yapamazsın. derslere gidersen hepsinden gecebilirsin ama bişeyler ogrenebilecegini pek sanmıyorum.( kendi universitendeki gibi demek istedim) . her gün parti olur normaldir, hayatında yaşamadığın şeyleri yaşarsın. Bir sürü yabancı arkadasın olur.

Sınav okuluna gore değişiyor. bizim okulda hazırlık okulunun hazırladıgı sınava girdik. 60 üzeri not almalıydık. Erasmus sıralamasında ise 50% GPA + 50% de sınavın sonucu etkili. Sınav cok zor gelmemişti bana dediğim gibi okuluna gore değişir.

Benim geldigim universitenin yabancılara ayırdıgı bir yurtta kalıyorum. her universitede var mı bilmiyorum. yurtta kalmak yabancı arkadaslarla iç içe oldugun icin cok iyi, her gun muhabbet, makara :) eve de cikabilirsin ama ben bu ortam yüzünden istemedim.

dersler konusunda sorunu universitendeki Erasmus Bölüm Koordinatorune sor.

bence şansı olan herkes bu Erasmus Programına katılmalı. ben 2. dönem de kalmaı dusunuyordum ama kalmayacagım. bana bu kadar eglence yeter diyorum. biraz işi ciddiye aldıgımdan artık dersleri yerinde ve iyi öğrenmeliyim =)

• Selam. Ben bir yıl önce staj amacıyla Almanya'ya gittim erasmusla. Staj belki aradığın şey olmayabilir ama o dngüye girince ister istemez tüm gidip gelenlerle bilgi alışverişi çine giriyorsun, o yüzden bildiğim kadarıyla yardımcı oliyim. Öncelikle eğer ingilizceni eğer idare eder olarak görüyorsan sınavdan korkmana hiç gerek yok. Genelde oldukça temel düzeyde oluyor bu sınavlar. Eğer gittiğin ülkenin dilini biliyorsan o dilden de sınava girme opsiyonun var ama ingilizcem daha iyi diyosan hiç bulaştırma.

Diğer bir konu ne yazık ki rekabet. Hangi üniversitede olursan ol, bölümün kaç kişi yolluyor olursa olsun, erasmus fikri öğrenciler arasında yayıldıkça haliyle rekabette kızışıyor biraz. İngilizce sınavından korkma dedim ama bu aşamada başvuran diğer öğrencilerle kendini kıyaslaman lazım. Genelde okul yönetimleri fazla uğraşmamak için ingilizce sınav + kendi yaptıkları mülakattan verdikleri puanın ortalamasını alıp ona göre sıraya diziyorlar öğrencileri. Ardından da kontenjan ne kadarsa listenin başından başlayıp o kadarını yolluyorlar. Dolayısıyla eğer senin dışında gitmek isteyen çok öğrenci varsa, sınavdan alacağın her ek puan sana avantaj olarak geri dönecektir.

r_samur çok doğru söylemiş, erasmusla yurtdışına giden çok arkadaşım oldu, almanya, fransa, ispanya, litvanya, yunanistan, italya. Nereye gidersen gt erasmus demek sabah akşam eğlence demek. Bütün ülkelerde sistem aşağı yukarı aynı, internasyonel yurtlarda hergün partilerin içinde bulucaksın kendini. Dolayısıyla akademik açıdan bi gelişme sunar mı diye sorarsan hiç sanmıyorum. Ama ülkene döndüğünde iş başvrularında avantaj sağlıyor mu, kesinlikle evet. Birincisi, orda nasıl eğlendiğin sadece sana kalıcak, cv üzerinde bir sene veya altı ay ne kadarsa o kadar yurtdışı eğitim tecrübesi olarak görünücek (ki yalan değil). Bunun yanında iş verenler de salak değil tabi, az çok biliyorlar artık erasmusun daha çok eğlenmeye dönük olduğunu. Ama yurtdışı tecrübesinin getirdiği önemli bir artı daha var, avrupada yaşamış olman, yabancı dilinin iyi olduğunu kanıtlamış olman, tamamen yabancı bir ortama uyum sağlamada problem yaşamamış olman ve en önemlisi avrupa vizyonu edinmiş olman.

Kısacası, Erasmus'tan nasibini almış hangi öğrenciye sorarsan sor, "bence kötü, gitme" diyen bir kişi bile bulamazsın. Kesinlikle inanılmaz bir fırsat ve şansın varsa mutlaka değerlendirmelisin. Ama benden tavsiye, çok fazla bu düşünceni arkadaşlarına yayma, malum kontenjan kısıtlı. Sonra kendini onlara havalimanında el sallarken bulursun:)

• Sınav şöyle birşey(en azından benim girdiğim),12 kişi başvurduk bölümden 3 kişi alınacakatı,%50 not ort,%50 ingilizce.İngilizce de kendi içinde yüzdelere ayrışıyor.Sınav basitti doğrusu.Sonrasında mülakat vardı poşettten kağıt çekip o konu hakkında konuşuyorsun.Her üniversite synı prosedürü uygulamıyor olabilir.Kısaca buradaki temel soru gitmek için kaç kişinin başvurduğu.Belli bir barajı aşarsan ya da senin üstünde kim se yoksa gidersin.Son olarak erasmus tek kelimeyle mükemmel bir olaydır.Ben şahsen avrupa'da 6-7 ülkeyi tekrar rahat gezebilir miyim bilmiyorum.Birde her gün parti olan bir ortam zor bulunur...
  • Cevaplar için teşekkürler,
    biraz litvanyayı anlatır mısın? Eskişehirden Litvanya / Vilinius a gitmeye değer mi sence? r_samur _?
  • japonya ya gitmek istiyorum ne şekilde gidebilirim ??
  • benim kuzenin arkadaşı gitti erasmusa çocuk hamşonun tekiydi baya açılmış :D bi ton arkadaşı olmuş bi sevgiliside olmuş orda milli olup gelmiş yani :D devamlı gezmişler ders mers bahane derslere girmiş ama birazından geçmiş biraz kalmış felan filan.Ama sosyal hayatı patladı çocuğun.
  • ii gunlerr.bnde erasmus dusunuyorumm lıtwanya vılnıus unıversıtesınew.fakat arastırıp bulamadıgım bırsey warr.acaba orda 2. ve 3. sınıfta elektrık elektronık muhendıslıgınde hangı dersler varr??benm ıcın cok onemlı bır konuu.cevaplarsanızz cokk sevınırım sımdıden tesekkurlerr
  • vakıf(özel) üniversitelerde tam burslu olarak okuyorsak erasmus için ayrı bir bedel para veriyor muyuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xFactory

vakıf(özel) üniversitelerde tam burslu olarak okuyorsak erasmus için ayrı bir bedel para veriyor muyuz ?

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: takeiteasy

quote:

Orijinalden alıntı: xFactory

vakıf(özel) üniversitelerde tam burslu olarak okuyorsak erasmus için ayrı bir bedel para veriyor muyuz ?

+1

+1 ...Konuyu pörtleteyim dedim.
  • Neyse öğrendim cevabını, bursluysan vermiyorsun aynen devam.
    Değilsen yine aynen devam sadece kendi okuluna ödediğin parayı ödüyorsun,değişen bir şey yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrt522

japonya ya gitmek istiyorum ne şekilde gidebilirim ??

uçağa binicen mecburen
  • quote:

Orijinalden alıntı: zorseven

quote:

uçağa binicen mecburen

Eyvallah çok yardımcı oldun cıvık kardeşim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zorseven

quote:

uçağa binicen mecburen

Eyvallah çok yardımcı oldun cıvık kardeşim.

Erasmus'la yalnızca Avrupa ülkelerine ve birliğe aday ülkelere gidebilirsin.

Avrupa dışındaki üniversitelere gitmek için başka programlar olabilir, onu da ben bilmiyorum.
  • Bu yıl Kocaeli Üniversitesi'nde Metalurji ve Malzeme mühendisliğine başlayacağım. En erken ne zaman ve nasıl erasmus yapabilirim.
  • Up

Beyler bende inşaat müh 2. sınfıım 3. sınıf için erasmus düşünüyorum derslerin çoğu kalıyormuş giden gelen var mı veya arkadaş vasıtasıyla öğrenebilen
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilvatarr

Arkadaşlar ben inşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim ve erasmus düşünüyorum 3. sınıfın ilk dönemi için
    Giden varsa ya da en azından araştıran bilen varsa yardımlarını bekliyorum

ilk olarak bu erasmusun ingilizce sınavı nası oluyor? Seviyesi hakkında ne söyleyebilirsiniz? 4 aylık hızlandırılmış kursa gitsem (temelim de var) bu sınavı başarabilir miyim??
    gittiğimizde nerde kalıyoruz tam olarak ve ordaki dersler ile kendi üniversitemizdeki dersler arasında sorun çıkabiliyormu

önerir misiniz????

Erasmus hakkında birkaç sorum olacak

Türkiyeye döndükten sonra buraya tekrar adapte olmakta ders çalışmakta zorlandın mı? Sonuçta harika zamanlar geçirmişsindir ve sürekli aklında oraya tekrar nasıl dönerim tarzı şeyler vardır aklında

Bir de kimse 1 yıl yapmıyor neden acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: r_samur

ben su anda bilgisyar muhendisliği 3. sınıf ogrencisiyim. 3 aydır Litvanyada erasmus programı yapıyorum. 2 ay sonra ülkeme dönecegim.

Erasmus'la sakın ders calisirim biseyler ogrenirim deme yapamazsın. derslere gidersen hepsinden gecebilirsin ama bişeyler ogrenebilecegini pek sanmıyorum.( kendi universitendeki gibi demek istedim) . her gün parti olur normaldir, hayatında yaşamadığın şeyleri yaşarsın. Bir sürü yabancı arkadasın olur.

Sınav okuluna gore değişiyor. bizim okulda hazırlık okulunun hazırladıgı sınava girdik. 60 üzeri not almalıydık. Erasmus sıralamasında ise 50% GPA + 50% de sınavın sonucu etkili. Sınav cok zor gelmemişti bana dediğim gibi okuluna gore değişir.

Benim geldigim universitenin yabancılara ayırdıgı bir yurtta kalıyorum. her universitede var mı bilmiyorum. yurtta kalmak yabancı arkadaslarla iç içe oldugun icin cok iyi, her gun muhabbet, makara :) eve de cikabilirsin ama ben bu ortam yüzünden istemedim.

dersler konusunda sorunu universitendeki Erasmus Bölüm Koordinatorune sor.

bence şansı olan herkes bu Erasmus Programına katılmalı. ben 2. dönem de kalmaı dusunuyordum ama kalmayacagım. bana bu kadar eglence yeter diyorum. biraz işi ciddiye aldıgımdan artık dersleri yerinde ve iyi öğrenmeliyim =)

Erasmus hakkında birkaç sorum olacak

Türkiyeye döndükten sonra buraya tekrar adapte olmakta ders çalışmakta zorlandın mı? Sonuçta harika zamanlar geçirmişsindir ve sürekli aklında oraya tekrar nasıl dönerim tarzı şeyler vardır

Bir de kimse 1 yıl yapmıyor neden acaba?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.