Şimdi Ara

Erasmus Hakkında!!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
2
Favori
21.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Veba_S

Sınav şöyle birşey(en azından benim girdiğim),12 kişi başvurduk bölümden 3 kişi alınacakatı,%50 not ort,%50 ingilizce.İngilizce de kendi içinde yüzdelere ayrışıyor.Sınav basitti doğrusu.Sonrasında mülakat vardı poşettten kağıt çekip o konu hakkında konuşuyorsun.Her üniversite synı prosedürü uygulamıyor olabilir.Kısaca buradaki temel soru gitmek için kaç kişinin başvurduğu.Belli bir barajı aşarsan ya da senin üstünde kim se yoksa gidersin.Son olarak erasmus tek kelimeyle mükemmel bir olaydır.Ben şahsen avrupa'da 6-7 ülkeyi tekrar rahat gezebilir miyim bilmiyorum.Birde her gün parti olan bir ortam zor bulunur...

Erasmus hakkında birkaç sorum olacak

Türkiyeye döndükten sonra buraya tekrar adapte olmakta ders çalışmakta zorlandın mı? Sonuçta harika zamanlar geçirmişsindir ve sürekli aklında oraya tekrar nasıl dönerim tarzı şeyler vardır aklında

Bir de kimse 1 yıl yapmıyor neden acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: Xenon

Selam. Ben bir yıl önce staj amacıyla Almanya'ya gittim erasmusla. Staj belki aradığın şey olmayabilir ama o dngüye girince ister istemez tüm gidip gelenlerle bilgi alışverişi çine giriyorsun, o yüzden bildiğim kadarıyla yardımcı oliyim. Öncelikle eğer ingilizceni eğer idare eder olarak görüyorsan sınavdan korkmana hiç gerek yok. Genelde oldukça temel düzeyde oluyor bu sınavlar. Eğer gittiğin ülkenin dilini biliyorsan o dilden de sınava girme opsiyonun var ama ingilizcem daha iyi diyosan hiç bulaştırma.

Diğer bir konu ne yazık ki rekabet. Hangi üniversitede olursan ol, bölümün kaç kişi yolluyor olursa olsun, erasmus fikri öğrenciler arasında yayıldıkça haliyle rekabette kızışıyor biraz. İngilizce sınavından korkma dedim ama bu aşamada başvuran diğer öğrencilerle kendini kıyaslaman lazım. Genelde okul yönetimleri fazla uğraşmamak için ingilizce sınav + kendi yaptıkları mülakattan verdikleri puanın ortalamasını alıp ona göre sıraya diziyorlar öğrencileri. Ardından da kontenjan ne kadarsa listenin başından başlayıp o kadarını yolluyorlar. Dolayısıyla eğer senin dışında gitmek isteyen çok öğrenci varsa, sınavdan alacağın her ek puan sana avantaj olarak geri dönecektir.

r_samur çok doğru söylemiş, erasmusla yurtdışına giden çok arkadaşım oldu, almanya, fransa, ispanya, litvanya, yunanistan, italya. Nereye gidersen gt erasmus demek sabah akşam eğlence demek. Bütün ülkelerde sistem aşağı yukarı aynı, internasyonel yurtlarda hergün partilerin içinde bulucaksın kendini. Dolayısıyla akademik açıdan bi gelişme sunar mı diye sorarsan hiç sanmıyorum. Ama ülkene döndüğünde iş başvrularında avantaj sağlıyor mu, kesinlikle evet. Birincisi, orda nasıl eğlendiğin sadece sana kalıcak, cv üzerinde bir sene veya altı ay ne kadarsa o kadar yurtdışı eğitim tecrübesi olarak görünücek (ki yalan değil). Bunun yanında iş verenler de salak değil tabi, az çok biliyorlar artık erasmusun daha çok eğlenmeye dönük olduğunu. Ama yurtdışı tecrübesinin getirdiği önemli bir artı daha var, avrupada yaşamış olman, yabancı dilinin iyi olduğunu kanıtlamış olman, tamamen yabancı bir ortama uyum sağlamada problem yaşamamış olman ve en önemlisi avrupa vizyonu edinmiş olman.

Kısacası, Erasmus'tan nasibini almış hangi öğrenciye sorarsan sor, "bence kötü, gitme" diyen bir kişi bile bulamazsın. Kesinlikle inanılmaz bir fırsat ve şansın varsa mutlaka değerlendirmelisin. Ama benden tavsiye, çok fazla bu düşünceni arkadaşlarına yayma, malum kontenjan kısıtlı. Sonra kendini onlara havalimanında el sallarken bulursun:)

Erasmus hakkında birkaç sorum olacak

Türkiyeye döndükten sonra buraya tekrar adapte olmakta ders çalışmakta zorlandın mı? Sonuçta harika zamanlar geçirmişsindir ve sürekli aklında oraya tekrar nasıl dönerim tarzı şeyler vardır aklında

Bir de kimse 1 yıl yapmıyor neden acaba?

• TheYips kullanıcısına yanıt
    Selam,

Herhangi bir sorun yaşamadım. Kendimi bildiğimden dolayı daha çok asıldım derslere. Erasmustan sonra okulu erken bitirmek istedim bir dönemde 11 ders bile verdim, lakin 1 ders veremedğimden okulu erken bitiremedim.

şu anki tecrübem olsaydı okulu kesinlikle erken bitirirdim, erasmusta fazla fazla ders seçip kolayca geçebilirdim.

benim 1 yıl yapmama sebebim, ordaki hayatı çok uzun süre sürdürmek istemediğim ve kariyerim için gerçekten eğitime önem vermem gerektiğiydi. 1 yıl yapsaydım derslerimde sorun yaşayıp okulumu uzatabilirdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: r_samur

Selam,

Herhangi bir sorun yaşamadım. Kendimi bildiğimden dolayı daha çok asıldım derslere. Erasmustan sonra okulu erken bitirmek istedim bir dönemde 11 ders bile verdim, lakin 1 ders veremedğimden okulu erken bitiremedim.

şu anki tecrübem olsaydı okulu kesinlikle erken bitirirdim, erasmusta fazla fazla ders seçip kolayca geçebilirdim.

benim 1 yıl yapmama sebebim, ordaki hayatı çok uzun süre sürdürmek istemediğim ve kariyerim için gerçekten eğitime önem vermem gerektiğiydi. 1 yıl yapsaydım derslerimde sorun yaşayıp okulumu uzatabilirdim.

Oraya gidince sınıf geçmek zor mu kolay mı anlamadım hocam?
  • TheYips kullanıcısına yanıt
    Benim bulunduğum ülkede dersleri geçmek kolaydı.

1 yıl uzatsaydım erasmusu, iki üniversitenin açtığı dersler aynı olmayacağından bazı dersleri alamayacaktım. MEcburen gelince bu dersleri vermem gerekiyordu. Bu dersler de alan içi seçmeli derslere pre-requisite olduğundan ve 4. sınıf olduğumdan okulumu uzatabilirdim.

Benim burada fazla fazla dersi seçip geçerim dememdeki sebep, tek dönem gittiğimde olabildiğince ders alıp, son sınıfa ders bırakmamaktır. ilk dönem alamadığım dersleri zaten ikinci dönemde kolaylıkla veririm.
  • quote:

1 yıl uzatsaydım erasmusu, iki üniversitenin açtığı dersler aynı olmayacağından bazı dersleri alamayacaktım. MEcburen gelince bu dersleri vermem gerekiyordu. Bu dersler de alan içi seçmeli derslere pre-requisite olduğundan ve 4. sınıf olduğumdan okulumu uzatabilirdim.

Benim burada fazla fazla dersi seçip geçerim dememdeki sebep, tek dönem gittiğimde olabildiğince ders alıp, son sınıfa ders bırakmamaktır. ilk dönem alamadığım dersleri zaten ikinci dönemde kolaylıkla veririm.

Bir de herkes 2.5 diyor fakat burada bizim okul 1.kademe ve ön lisanslar için 2.2 olarak belirlemiş acaba ben yanlış yere mi bakıyorum?

Yoksa bu erasmus staj mı anlam veremedim. (2013-2014 yılı onun farkındayım.)

http://ico.metu.edu.tr/sites/ico.metu.edu.tr/files/2013-2014-y%C4%B1l%C4%B1-y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretim-kurumlar%C4%B1-i%C3%A7in-erasmus-uygulama-el-kitab%C4%B1.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheYips -- 11 Ağustos 2015; 17:23:04 >

• quote:

Erasmus ile gittigimizde gittiğimiz okulun yurdunda kalıyoruz demi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet Üniversitenin yurdunda kaldım. Hem ucuz hemde arkadaş ortamı güzeldi.
  • quote:

Evet Üniversitenin yurdunda kaldım. Hem ucuz hemde arkadaş ortamı güzeldi.

Bro hibeyi kesmiyorlar demi birde ben 2.öğretimim yine aynı harç parasını ödicem demi birde ingilizce seviyem orda insanlarla ilişkimde anlaşmamda çok etkili olur mu

• hibenin yurt kullanınca mı kesilmesinden bahsediyorsunuz? eğer soru buysa hayır. hibeyi devamlı alıyorsun.

ben özel universitede okudum. okulumun ücretini ödediğime göre sizinde harcınızı ödemeniz gerekecektir.

ingilizce önemli, birşekilde anlaşırsın. zaten herkes oraya mükemmel ingilizcesi ile gelmiyor.
  • hortlatim dedim çok güzel bir konu bence.
    ben 2 yıllık üni okuyorum amacım dgs ye girip 4 e uzatmak ve ingilizce öğrenmek erasmusu hep duymuştum ama hiç ben yapabilir miyim diye düşünmemiştim.İngilizce anlıyorum bazı şeyleri yabancı diziler filan ama konuşmakta cümle kurmakta filan çok kötüyüm.İngilizceyi nasıl öğrendiniz nasıl çalışmalıyım?İngilizceniz iyi seviyede miydi yurtdışındayken değilse anlaşmakta çok zorlandınız mı genel olarak bir abi tavsiyesi verir misiniz neler yapmalıyım?
  • İstersen neden olmasın? Ben de Lisedeyken bir film izlemiştim Erasmus ile ilgili ordan beri aklımdaydı ve oldu.

İngilizce sınavı + GPA ile Erasmus sınavından geçiliyordu bizim unide. Sizinki de muhtemelen aynısı olur. Bu yüzden öncelike sınavı geçecek bir ingilizcen olması lazım. Seviye olarak bence intermediate olmalı.
    Oraya gidince zaten az biraz biliyorsan ingilizce türklerle takılmazsan, alışıyorsun ingilizceye, hata da yapsan konuşurken karşındaki ile rahat anlaşıyorsun.

Lisede ingilizce hazırlık okudum. Universitede hazırlığı proficiency sınavını geçerek atladım. eğitim dili ingilizce olduğundan zorlanmadım erasmusta.

İngilizce kursuna gitmeyi düşündün mü hiç? kendi kendine birşeyi öğrenmek biz tembel yaratıklara zor, evde öğrenirim demekle olmuyor,devamlı bahane engel çıkıyor. O yüzden düzenli bir eğitim almanı tavsiye ederim. 1 kere öğren, düzgün olsun.

• quote:

İstersen neden olmasın? Ben de Lisedeyken bir film izlemiştim Erasmus ile ilgili ordan beri aklımdaydı ve oldu.

İngilizce sınavı + GPA ile Erasmus sınavından geçiliyordu bizim unide. Sizinki de muhtemelen aynısı olur. Bu yüzden öncelike sınavı geçecek bir ingilizcen olması lazım. Seviye olarak bence intermediate olmalı.
    Oraya gidince zaten az biraz biliyorsan ingilizce türklerle takılmazsan, alışıyorsun ingilizceye, hata da yapsan konuşurken karşındaki ile rahat anlaşıyorsun.

Lisede ingilizce hazırlık okudum. Universitede hazırlığı proficiency sınavını geçerek atladım. eğitim dili ingilizce olduğundan zorlanmadım erasmusta.

İngilizce kursuna gitmeyi düşündün mü hiç? kendi kendine birşeyi öğrenmek biz tembel yaratıklara zor, evde öğrenirim demekle olmuyor,devamlı bahane engel çıkıyor. O yüzden düzenli bir eğitim almanı tavsiye ederim. 1 kere öğren, düzgün olsun.

Hocam itü,boğaziçi,odtü gibi iyi üniversitelere gidiyorsan erasmusla hiç uğraşma gidecegin üniversitelerin eğitimleri bunlara denk olmaz diyenler var siz ne dersiniz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcorexxx

quote:

İstersen neden olmasın? Ben de Lisedeyken bir film izlemiştim Erasmus ile ilgili ordan beri aklımdaydı ve oldu.

Hocam itü,boğaziçi,odtü gibi iyi üniversitelere gidiyorsan erasmusla hiç uğraşma gidecegin üniversitelerin eğitimleri bunlara denk olmaz diyenler var siz ne dersiniz?

Erasmus'a eğitim amaçlı gitmeni tavsiye etmem.

• r_samur kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba erasmus yaptiniz sanirim bi sorum olacakti Letonya'da erasmus yapıyorum, para birimi euro. Hibe yattı ancak parayı çekemiyorum. Ziraat bankasından erasmus işlemleri için euro ve tl hesabı açılmıştı. Para euro hesabımda görünüyor ancak parayı çekemiyorum. No transaction diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kadınİstiyorum

Hocam merhaba erasmus yaptiniz sanirim bi sorum olacakti Letonya'da erasmus yapıyorum, para birimi euro. Hibe yattı ancak parayı çekemiyorum. Ziraat bankasından erasmus işlemleri için euro ve tl hesabı açılmıştı. Para euro hesabımda görünüyor ancak parayı çekemiyorum. No transaction diyor.

Banka kartı ile çekecek isen TL hesabında para olması lazım. Yurt dışında euro hesabından para çekebileceğini sanmıyorum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kadınİstiyorum

Banka kartı ile çekecek isen TL hesabında para olması lazım. Yurt dışında euro hesabından para çekebileceğini sanmıyorum.

Teşekkürler hocam hallettik.
  • Yesil pasaport olunca da vize almak gerekiyor mu?

• ülkeye göre değişebilir ama avrupada genelde yeşil pasaport ile 3 ay kalabiliyorsun. Universitede 1 dönemin 5 ay sürdüğünü var sayarsak, bi eve gidip gelirsen sorun olmaz. Yok gidip gelmeyeceğim 3 aydan fazla kalacağım dersen gidip vizeni al.
  • quote:

ülkeye göre değişebilir ama avrupada genelde yeşil pasaport ile 3 ay kalabiliyorsun. Universitede 1 dönemin 5 ay sürdüğünü var sayarsak, bi eve gidip gelirsen sorun olmaz. Yok gidip gelmeyeceğim 3 aydan fazla kalacağım dersen gidip vizeni al.

Hocam sizin dil ve not ortalamaniz kacti?Bide hangi universite?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.