Şimdi Ara

Epoksi reçine (hava kabarcıklar)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
3
Favori
29.960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdilik hobi maksatlı başladığım ancak ileride daha kapsamlı işler yapmayı düşündüğüm epoksi reçine dökümünde hava kabarcığı sorunu yaşıyorum.

İlk denemede 3x3x5 cm'lik bir kalıba döküm yaptım ve hava kabarcıkları yüzünden çok kötü bir sonuçla karşılaştım.

VP115N model bir vakum pompasıyla bir vakum sistemi oluşturdum ve sisteme bir vakum geyci ekledim.

Bu edevat sayesinde reçineyi kardıktan sonra hava kabarcıklarından kurtuluyorum. - 700 ile - 740 mmhg arası bir vakumda biraz bekleyince hava kabarcıkları yok oluyor. Sonra şeffaf plastikten hazırladığım kalıba döküp tekrar vakumluyorum.

Ancak jelleşme-sertleşme esnasında yine hava kabarcıkları oluşuyor.

Bu sorun yapmayı düşündüğüm şeylere engel oluyor.

Konu hakkında tecrübeli arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Not: Eklediğim resimler çifte vakumlama sonrasında ortaya çıkan sonuca aittir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oklawa -- 13 Ağustos 2018; 20:42:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• reçine ve sertleştirici şişelerini dökümden önce ılık suda beklet. karıştırma kabına önce sertleştiriciyi dök. ardından çok yavaş bir şekilde reçineyi dök. karıştırmayı çok yavaş ve en az 5 dakika yap. dökerken de kalıbın sadece tek bir noktasına dök bırak epoksi kendi yayılsın kalıba.
  • Teşekkürler.

Önce sertleştiriciyi değil de reçineyi koyup karıştırdım. Gerisi aynı.

Satın aldığım site, sıcak havada bunu yapabilir dedi. Antalyadayım ve hava sıcak dolayısıyla.

• Bu işi nasil yaparsan yap antartikada da yapsan kabardık kalır. Isın kimyası bu. Dışına epoksi boya ile kapatabilirsin.

• İnternette videolarda rastladım dökümden sonra alev tutanlar var fön makinesi tutanlar var. Alev ne kadar güvenli bilmiyorum ama fön denenebilir

• Ateşle yüzeydeki hava kabarcıkları hallediliyor, ben de denedim ve yüzeye ateş tutmak hava kabarcıklarını yok ederken başka da sorun çıkarmadı. Ancak döküm içerisinde sonradan oluşan hava kabarcıklarına çözüm bulamadım.

Derin dökmemek gerekiyor belkide. Isınıyor çünkü. Hatta bir denememde o kadar ısındı ki hazırladığım kalıbı falan eritti, baya duman çıkardı. 12 cm derinlikte dökmüştüm.. Öğreniyoruz zamanla..

• oklawa kullanıcısına yanıt
    Bu işe bir çözüm bulabildiniz mi?
    Ben serin yerde deniyorum bir tane bile hava kabarcığı olmuyor tam şeffaf oluyor ama 48 saatte bile donmuyor. Sıcak yerde donuyor ama içi kabarcıklanıyor.
  • Yazdığım zamandan beridir denemedim. Ancak döktüklerimi balkona koydum ve ne kadar sararacaklarını görmek istedim, sonuç hüsran oldu. Boz-sarımsı bir renk aldılar.

Uzun süreli bir hobi olsun istiyorum ancak ucuz malzemelerle bu iş olacak gibi değil.

En önemlisi de hava kabarcığı sorunu, vakumla çektim havayı sonra yine oluştu, serin yerde denemedim. Ufak şeyler için basınç kabı çözüm olur ama büyük/geniş malzemeler için çözüm yok.

• cevap çok geç mi olur bilmiyorum ama kalıba döktükten sonra pürmüz ile ısıtarak hava kabarcıklarını giderebilsin. ya da saç kurutma makinası da olur.
  • Yüzeydeki kabarcıklar, çakmak vs ile kolayca hallediliyor. Benim yaşadığım durumda, dökümün heryerinde, dibinde, orta kısımlarında sonradan hava kabarcığı çıkıyor. Pürmüzle halledilecek bir sorun değil.

Hangi marka epoksi kullanıyorsunuz acaba?

• Battalgazi-1 B kullanıcısına yanıt
    Arc 150 idi adı. Dediğim gibi ilk yazdığımdan sonra denemedim, şuan yapsam aynı sıkıntıyı yaşar mıyım bilmiyorum.

hocam bende bu hobiye merak saldım. daha başlamadım ama. reçineleri incelediğimde değişik çeşit reçineler var. küçük parçalar ve daha büyük parçalar için farklı çeşit reçineler olduğunu fark ettim. belki sizin aldığınız reçine yaptığınız iş için uygun değildir. incelediğim bir reçine de maksimum 10 mm dökülebilir diyor. aynı firmanın diğer modelinde maksimum 1 cm dökülebilir diyor. daha büyük parçalar için ise farklı reçine tavsiye ediyorlar.
  • MACHİNA kullanıcısına yanıt
    Doğrudur.

Yabancı sitelerde kılavuzlar mevcut. Ben onları titizlikle inceledim, videoları seyrettim. Kullandıkları reçineleri bulamadım ve bulabildiklerim de çok pahalı kaçıyor.

Bir de gördüğüm şu; masa, sehpa yüzeyi gibi malzemede kullanılacaksa, kullandığım tip (döküm) reçinelerin kolay çizilebileceği göz önünde bulundurulmalı.

Hobiye başladığınızda umarım güzel şeyler üretirsiniz ve sizi memnun eder yaptığınız iş.

• Tıtanium T kullanıcısına yanıt
    Serin yerde kabarcık olmadığını yazmışsınız. Bu tecrübeniz hala geçerli mi? Ben bir türlü kabarcıklardan kurtulamadım. Ve ne kadar serin. Selamlar
  • farfisag7 F kullanıcısına yanıt
    Serinden kastım 20-22 derece civarı. Karışımı çok yavaş karıştırmak ve hep aynı yönde karıştırmakta çok büyük etkenmiş ben defalarca küçük kalıplarla denedim.
  • Merhabalar;

ZEROVAC Vakum odası setleri ile epoksi, poliüretan, silikon v.s gibi ürünlerin içerisinde bulunan hava kabarcıklarını çok kolay bir şeklide alabilirsiniz.

Bilgi için;

Tel: 0552 556 97 24
    E-mail: satis@zerovakum.com
    www.zerovakum.com

dan ürünlerimize bakabilir teknik destek için mail, whatsapp yada arabilir isinizEpoksi reçine (hava kabarcıklar)

• quote:

Orijinalden alıntı: Romen Diyojen

reçine ve sertleştirici şişelerini dökümden önce ılık suda beklet. karıştırma kabına önce sertleştiriciyi dök. ardından çok yavaş bir şekilde reçineyi dök. karıştırmayı çok yavaş ve en az 5 dakika yap. dökerken de kalıbın sadece tek bir noktasına dök bırak epoksi kendi yayılsın kalıba.
    aynı sorun bende de var maalesef.

reçine ve sertleştirici 65-70 derecede 15 dakika kadar bekletiyorum.ç

karton bardak da yavaşça karıştırmama rağmen yine hava oluşuyor. bekliyorum 10-15 dakika azalıyor ama halen bardağın üst kısımların da duruyor. hatta daha iç kesimler de çok zerre diyebileceğim hava kabarcıkları da var.

ocaklar için kullanılan biraz uzun gazlı çakmakları bilirsiniz. onu tutuyorum. kabarcıkların bir kısmı yok oluyor. ama bu sefer de küçük küçük çizgi gibi bir şeyler ortaya çıkıyor.

bu sorun 2 ay önce yoktu. havalar o zaman soğuk değildi. bekliyordum 15 dakika karton bardak da bir kaç tane zerre hava kalıyordu, alıp geçiyordum.

bu işin pratik bir çözümü olmalı. bu kadar zor olmamalı.

pipet ile hava üfledim az önce. şeffaflık iyice kayboldu. baloncuklar azaldı ama istediğim sonuç oluşmadı. resinin extra şeffaf epoksi kullanıyorum. sorun epoksi de mi artık bilmiyorum.

çakmaktaşın da bu sorun devam ederken pürmüz de almak pek doğru gelmiyor bana.

• Sorunlardan birisi de reçine in bir süre sonra sararması.

Aşağıdaki deneme dökümleri direk güneş ışığına maruz kalmadı. Balkonda gölge bir yerde bekledi.

Bunlardan biri konunun ilk yazısındaki epoksi reçine. Toplamda bir buçuk yıl oldu ama altı aydan sonra bariz şekilde sararmıştı.

Bu işle uğraşacak arkadaşların aklında bulunmasında fayda gördüğüm için yazdım.

• sararmaması için önereceğiniz bir reçine var mı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.