Şimdi Ara

Engelli ÖTV belli oldu.motor hacmi kısıtlamasız ... 200bin tl

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Torba yasa geçmiş ve motor hacmine baklmaksızın tüm vergiler dahil 200 bin tl olarak belirlenmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat2580 -- 16 Kasım 2017; 22:17:0 >

• 200bin altı 1.6 üzeri hacimli araç kaldı mı ki doğru düzgün :/ Bir forester var sanırım adam gibi.
  • Gerekli bi duzenlemeydi.otvsiz bmw 520konularindan sıkılmıstık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hacim sınırlaması kalkmış tek kriter 200 bin olmuş
  • o da güzel.

arkadaş tiguan almak istemişti de motor hacmine takılmıştı. gerçi onun da dizel manueli yok ama en azından başka marka suv bakabilir.
  • Bir isi duzgun beceremiyorlar. Neden fiyat vergiler dahil belirlenmis ki. Mantikli olan vergisiz fiyata limit koymak. Zaten vergi tahsil etmeyeceksin. Adam ha 2.0 70 bin TL lik araba almis ha 1.6 70 bin TL`lik araba almis.

Vergi dahil fiyat belirleyerek zaten 1.6`ya kisitlamis olmuslar limit ile.
  • Maksat Alman markalardan uzaklaştırmak ,bu fiyatlarla japon ve Kore firmalarına yöneltmiş oluyorlar ki 2.0 dizel suvlar ve araçlar onlarda o fiyata.

• Arkadaslar 2.0 motorlar daha cazip olmuyormu otv dilimi %100

• Kaynak

• runo kral R kullanıcısına yanıt
    Tamam da otv li fiyati 200bin tl olmasi gerekiyor alabilmek icin

• Halalaluya H kullanıcısına yanıt
    dün akşam ki meclis tutanakları
    02 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediyoruz.

Komisyon ve Hükûmet yerinde.

73'üncü madde üzerindeki diğer önergeyi okutuyorum:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan kanun tasarısının 73'üncü maddesinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz.

Mustafa Elitaş Mehmet Naci Bostancı Bennur Karaburun

Kayseri Amasya Bursa

Hacı Ahmet Özdemir Serkan Bayram Mehmet Doğan Kubat

Konya Erzincan İstanbul

Ramazan Can Mücahit Durmuşoğlu Halil Eldemir

Kırıkkale Osmaniye Bilecik

"MADDE 73- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentlerinin parantez içi hükümlerinde yer alan "motor silindir hacmi 1.600 cm3'ü aşanlar" ibaresi "hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200.000 TL'yi aşanlar" şeklinde, (6) numaralı bendinin köşeli parantez içi hükmünde yer alan "ile (7) numaralı fıkrası" ibaresi "ve (7) numaralı fıkrası kapsamında ithal edilen eşya ile (12) numaralı fıkrasının (a) bendi kapsamında ithal edilen bu Kanuna ekli (II) sayılı listenin 87.03 G.T.İ.P numarasında "-Diğerleri" satırı altında yer alan mallardan özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 200.000 TL'yi aşanlar" şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Birinci fıkranın; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri ile (6) numaralı bendinde yer alan tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı %50'sine kadar artırmaya yetkilidir.""

BAŞKAN - Komisyon önergeye katılıyor mu?

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU SÖZCÜSÜ KASIM BOSTAN (Balıkesir) - Takdire bırakıyoruz Sayın Başkan.

BAŞKAN - Hükûmet katılıyor mu?

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA (İstanbul) - Katılıyoruz.

BAŞKAN - Gerekçeyi okutuyoruz.

Gerekçe:

Önergeyle 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 7'nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri ile (6) numaralı bendi hükümlerine göre, malul ve engelliler tarafından özel tüketim vergisi istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkûr bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin özel tüketim vergisi matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin anahtar teslim (istisna olmaması durumu esas alınarak tespit edilecek) bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkân sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

BAŞKAN - Önergeyi oylarınıza sunuyorum…

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Karar yeter sayısı…

BAŞKAN - Karar yeter sayısı arayacağım.

Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Karar yeter sayısı yoktur.

Birleşime on dakika ara veriyorum.

Kapanma Saati: 18.04

DOKUZUNCU OTURUM

28
    Açılma Saati: 18.14

BAŞKAN: Başkan Vekili Pervin BULDAN

KÂTİP ÜYELER: Mücahit DURMUŞOĞLU (Osmaniye), Sema KIRCI (Balıkesir)

-----0-----

BAŞKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 24'üncü Birleşiminin Dokuzuncu Oturumunu açıyorum.

502 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın 73'üncü maddesi üzerinde Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ile Erzincan Milletvekili Serkan Bayram ve arkadaşları tarafından verilen önergenin oylamasında karar yeter sayısı bulunamamıştı.

Şimdi önergeyi tekrar oylarınıza sunacağım ve karar yeter sayısı arayacağım.

Kabul edenler… Kabul etmeyenler…

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Yok Başkan.

BAŞKAN - Elektronik cihazla oylama yapacağız.

Oylama için iki dakika süre veriyorum ve oylama işlemini başlatıyorum.

(Elektronik cihazla oylama yapıldı)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, önerge kabul edilmiştir, karar yeter sayısı vardır.

Kabul edilen önerge doğrultusunda maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler‚¬¦ Kabul etmeyenler‚¬¦ Kabul edilmiştir.

• Artık passat çekecekler ne yapalım.

• ötv den muaf araç satıyorlar, ötv ve kdv dahil 200 bin tl sınır koyuyorlar.
    gerçekten ilginç bir toplantı olmuş, katılımcıların beyni yanmış sanırım.
  • Toyota Auris ve CHR 1.8 hibrit modelleri 1800 cc ve 200000 TL altında kalan araçlar. Normal fiyatları 130-140 bin civarında.

Sırf 1600 cc sınırından dolayı elemiştim. Şimdi tekrar değerlendirmeye alacağım.
  • 5 sene sonra sembol alınmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.